Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rajčata 2017

+11
Eva Tomišová
MrBig46
Jiřina
padr
Mashell
Ota
kateřina štefkovičová
miseku
J.R.
Uďa
Zdenci
15 posters

Strana 9 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Mirek Mon Aug 07, 2017 9:24 am

Pěkné stejně jak u okurek Shocked , na tom třetím snímku je Děvočka?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Jiřina Mon Aug 07, 2017 1:54 pm

Ne, to je Nasťa, je to dole na popisce fotky. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro MrBig46 Tue Aug 08, 2017 7:30 am

V pátek jsem posbíral zralá rajčata, abych mohl udělat v sobotu plánovaný postřik Acrobatem. Bylo toho až moc a tak jsem včera zhruba polovinu dal svému kamarádovi, který mně pomáhá s různými stolařskými pracemi. Něco jsem zpracoval už v pátek a včera jsem dělal další pečenou omáčku a dcera si přijela pro psa, kterého jsme týden hlídali a tak si odvezla také nějaká pěkná velká rajčata. Doma toho už nemám moc a tak si dnes asi udělám jen rajčatový salát. Zítra mne čeká další sklizeň- první španělská rajčata větší než půl kila (Zamorano, Saobe a Rosa de Huesca). Asi příští rok uberu pary a dám toho míň, teď už nestačím ani vyštipovat ani regulovat plevel na únosnou míru.
Vladimír
Rajčata 2017 - Stránka 9 DSCN1468

Rajčata 2017 - Stránka 9 DSCN1469
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Eva Tomišová Sun Aug 13, 2017 9:15 pm

Pár obrázkov z tohoročnej divočiny v sklenníku- rajčiny rodia tento rok perfektne už od konca mája, posledný obrázok je zber z vonkajších záhonov-
každý týždeň oberiem teraz v auguste v priemere okolo 23 kg rajčín. Eva T.
Rajčata 2017 - Stránka 9 IMG_5171 Rajčata 2017 - Stránka 9 IMG_5172 Rajčata 2017 - Stránka 9 IMG_5173 Rajčata 2017 - Stránka 9 IMG_5176 Rajčata 2017 - Stránka 9 IMG_5177
Eva Tomišová
Eva Tomišová

Poèet pøíspìvkù : 133
Join date : 12. 01. 17

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Zdenci Fri Aug 25, 2017 8:19 am

Rajčata jsem nikdy na produkci nevážil. Úroda je perfektní a obrovská, jen ve velkém skleníku mne trápí čerň. Už ted vím, že na příští sezonu bude nutná další redukce jak odrůd tak rostlin. Je toho prostě moc a nestíháme to jíst. Zpracovávat do protlaku a kečupu letos nebudu, protože zájem dětí o rajskou opadl a ve slkepě je ještě 45 velkých sklenic a kečupu 32 skleniček a ten se u nás maže akorát na toasty.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Jiřina Fri Aug 25, 2017 10:52 am

Letos je u nás další rok, který je vyloženě na rajčata a tudíž není na houby. Nádherná úroda venku i ve skleníku, nic nepraská, nic nehnije, bez jediného postřiku. Ve skleníku se mi nyní začíná šířit čerň, již nebudu řešit, koncem sezony může být. Dělám kečup, loupaná rajčata zavařená ve vlastní šťávě, hodlám péci v troubě, tousty s masem... A to toho mám letos menší množství rostlin.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro MrBig46 Fri Aug 25, 2017 12:43 pm

Já jsem dnes šel do sklepa a dělal jsem revizi toho co tam mám zavařené (jen to co nejsou ovocné kompoty. Rajčatového protlaku a drtě staršího data tam mám cca 15 sklenic 0,7 l, z letošního roku stejný počet. Takže ode dneška stop. Manželka bude mít radost, že už žádný protlak nebudu dělat. Opravdu sezóna rajčat je neuvěřitelná, stále mám plno rajčat a tak budu muset rozdávat. Zatím nevím komu, ale dám vždycky jedno nebo dvě velká rajčata nad 300 g a k tomu drobotinu, možná i ty české hybridy. Pokud jde o velká masitá, tak ten komu jsem je někdy dal, tak chtěl další, že by si je koupil. Ale nějaké prodávání výpěstků ze zahrady si nechci zavádět.
Definitivně jsem se také rozhodl, že příští rok snížím počet tyčkových rajčat o jednu pětinu, nebudu už hledat nové odrůdy a z těch stávajících budu pěstovat ve větším počtu jen ty co mně nejvíce chutnají a k tomu jsou ještě úrodné (hlavně španělské červené a růžové odrůdy- černé mně tak moc nechutnají).
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro padr Mon Aug 28, 2017 9:57 am

Já mám letos hodně cherry, takže nemám takové problémy s objeme. Občas spíš hledám, z čeho vařit/co usušit. Na příští rok musím sehnat nějakou středně velkou odrůdu pro tento účel.

No a dvoubarevné plody nezklamaly - Scabitha měkká, chuť podprůměrná, plody jsou strupaté a padají. Sibirskyi malakhit (nebo jak se přesně jmenuje) je vzhledově exkluzivní, ale opět dost měkké a chuťově průměr. Ale zase je jediné se zelenou dužinou, která se hodí na vaření. To má asi šanci.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro padr Mon Sep 11, 2017 1:19 pm

Bojuji s housenkami ve skleníku. Koukal jsem na to jako blázen - na 3 rostlinách komplet ukousnutý vršek. Hledal jsem viníka a našel obyčejné housenky bělásků. Nějak se dostaly až na vršek rajčat a tam vykousaly stonek.
Rajčata 2017 - Stránka 9 Cameri23
Rajčata 2017 - Stránka 9 Cameri22
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Jiřina Mon Sep 18, 2017 10:24 pm

Dneska jsem na políčku otrhala všechna zelená keříčková rajčata na zpracování. Naznala jsem, že ve stávajícím počasí jim další pobyt venku neprospěje, že mohou začít pukat nebo hnít, že jim v bytě bude lépe. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro padr Tue Sep 19, 2017 11:16 am

Zářijové deště mi rozpraskaly většinu rajčat. Nejlépe dopadly české odrůdy, nad kterými mnozí ohrnovali nos (resp. jazyk) - Rubinka, Charmant, Mandat, Stupice - prasklých plodů minimum.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro MrBig46 Wed Sep 20, 2017 7:40 am

Tak já jsem v pondělí ochutnal nějaká česká rajčata pod tou stříškou, která je vlastně neochránila před deštěm ( cca 40 mm/m2). Opravdu to byla vodnatá rajčata bez výraznější chuti. Nevím přesně, které odrůdy jsem chutnal, které byly popraskané, atd. Po prvních ochutnávkách jsem to vzdal. Zatím jsem je netrhal, ale až půjdu na zahradu, tak ty dostatečně červené utrhnu a pokusím se je porovnat. Ale troufnu si již dnes říct, že ta rajčata před deštěm (za toho sucha, které u mne a také asi u tebe V. bylo) byla daleko chutnější než v toto pondělí. Jen pro informaci, toto co píši se týká českých hybrdních rajčat běžné velikosti (nevím jak bych je česky nazval). Jinak moje sezóna s cherry rajčaty (na lodžii a také na zahradě) byla velký propadák.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro padr Wed Sep 20, 2017 8:25 am

Z těch nových českých odrůd si nechám určitě Charmant:
Rajčata 2017 - Stránka 9 Cameri24

Chuťově slušné, vijany zrají skoro celé naráz, nepraská, nepadá. S Rubinkou jsem byl taky spokojený, ale teď začala hrozně padat. No a Gallant má pro mně špatnou velikost, musí se nechat hodně uzrát a zkrátka mě nepřesvědčil. Možná ještě použiju semínka, která mám, ale další už kupovat nebudu.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro MrBig46 Wed Sep 20, 2017 8:25 pm

Já jsem měl Charmant pouze na lodžii, kde se mně kvůli velkému horku nevydařil. Plody byly velké jenom jak cherry. Jak velké byly plody u tebe? Já nechci cherry velikost, ale něco většího asi tak 40 g, někdy se tomu říkalo koktejlové rajče nebo tak nějak. Kdyby to byla tato velikost, tak bych si je příští rok dal. Semena mám tak na padesát let. Very Happy Very Happy
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Mirek Wed Sep 20, 2017 8:49 pm

Charmant měl u mne velmi bohatou úrodu, nádherné a jasně červené kulaté plody, bohatě obsypané vijany. Bohužel chuťově zaostával za Nasťou sl. nebo Cherry Roma, rovněž tuhá a při konzumaci vadící slupka hodně tuto odrůdu degradovala. Co se praskání týče, tak ani ona nevydržela deštivé počasí. Charmant u mne do budoucna NE.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro MrBig46 Thu Sep 21, 2017 8:14 am

U mne byla chuť dobrá, jen velikost malá. Proto mne zajímá, jak velký byl Charmant u ostatních. Že jsou i lepší cherry to je pravda, ale pokud jde o cherry, tak mám rád rozmanitost. Nikdy je nejím tak, že bych jedl jednu odrůdu a potom další, ale rajčátka střídám, jedno červené, jedno růžové, jedno barevné, atd. Tak mně to vyhovuje a nejvíc chutná.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Jiřina Thu Sep 28, 2017 10:44 am

Nejen pro pana Vladimíra podávám zprávu o pěstování odrůdy Crimson Crush. Odrůda by měla být odolná k plísni, to letos nešlo ověřit, protož plíseň nebyla na žádném rajčeti. Rostliny rostou viditelně kompaktně, pěstovala jsem je jako tyčkové venku na jeden výhon, ukončeno koncem července. C.C. dorostl asi 70 cm (tři rostliny) u tyčky, vedle stojící Philovita dorostla 185 cm u tyčky. Na rostlinách bylo po pěti vijanech plodů, hmotnost plodů kolem 110 -120 gramů. Včera jsem rozkrojila a ochutnala první rajče této odrůdy, abych se mohla vyjádřit k chuti. Po rozkrojení vytéká šťáva, plod má tři komory. Chuť není mdlá, nemá vyložené pachuti, řekla bych průměrná. O víkendu dám ochutnat příbuzným a přátelům a napíšu více. Sama považuji za nejchutnější Datlo, Mandat a Philivitu, ty jsou pro mne lepší. Klasická rajčata nepěstuji a nejím, takže nemám srovnání. Chutné jsou také stejky. Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro MrBig46 Tue Oct 10, 2017 9:23 am

Díky za hodnocení. Asi to nebude rajče pro mne. Vím, že plíseň bramborová může naše rostliny postihnout kdykoliv, ale přeci jenom asi dám přednost chuti před odolnosí k nějaké chorobě, která může a také nemusí přijít. Přeci jenom, nejsem v oblasti, kde plíseň bramborová na rajčatech je obvyklé onemocnění a když opravdu přijde kalamitní výskyt, tak je otázkou jak budou vypadat ta rajčata Crimson Crush. Asi zatím vystačím s preventivními opatřeními- střecha nad záhonem ev. postřik Acrobatem. Když to nepomůže, tak se zas nic světoborného nestane. Ukončím sezóna a budu mít víc času na zazimování zahrady.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Jiřina Tue Oct 10, 2017 9:27 pm

Odrůda Crimson Crush není příliš náchylná k praskání, vše ostatní více či méně popraskalo, na této odrůdě je popraskání do dnešního dne minimální. To je také výhoda. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Zdenci Tue Oct 31, 2017 5:27 pm

Nadešel čas zůčtování s letošní sezonou rajčat. Sezona se vydařila a produkce prudce přesáhla spotřebu a tak jako u ostatních plodin dojde k výrazné redukci jak odrůd, tak počtu pěstovaných rostlin. Z letošního osazenstva už jsem vyškrtl 24 odrůd, které mne nějak zklamaly nebo je nahradí jiná odrůda. Překvapením letošní sezony jsou jednoznačně Sweet Aperitiv, Gallant a Wild Tomato. Největším problémem bylo praskání a nedostatel vápníku i přes opakované ošetřením Wuxalem. Držáci a tahouni: Datlo, Green Tiger, Lucky Tiger Goldkrone, Finik Oranž, Mandat, Kish Mish Red, Kish Mish Orange, Kumato, Zolotaja Andromeda a Gardenberry. Končím s kolekcí Bumble Bee i Indigo protože o ně není zájem a chuťově nejsou mezi TOP. Start nahradím Gallantem, protože má vitálnější růst a netrpí na žlutý límec. Notorické praskáče už také nebudu pěstovat, do této kolekce jsem zařadil Sungold, Flamingo, Apricot Dream, Orange Fizz, Orange Paruche a Sakura. Tuto kolekci nahradí Datlo a Sweet Aperitiv. To je asi všechno, co bych napsal k rajčatové sezoně 2017. Ješte bych rád doplnil, že se jedná o hodnocení vztažené k mým podmínkám a mé chuti.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro LuckyLuke Thu Nov 02, 2017 3:47 pm

Sweet aperif mě také hodně překvapil. Sladší rajče jsem v životě nejedl a příští rok jedu zas. Nepraskal, dozrál komplet, co víc si přát.
LuckyLuke
LuckyLuke

Poèet pøíspìvkù : 24
Join date : 27. 03. 17
Location : Uherské Hradiště

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Mirek Thu Nov 02, 2017 7:33 pm

Zdenci napsal:Notorické praskáče už také nebudu pěstovat, do této kolekce jsem zařadil Sungold, Flamingo, Apricot Dream, Orange Fizz, Orange Paruche a Sakura.

Jestli tomu dobře rozumím, tak s těmito odrůdama jsi nebyl spokojen protože hodně praskaly. Já na to mám poněkud jiný názor, který bych pojmenoval "nebe a dudy". V tomto případě je těmi dudami jednoznačně jen Sungold.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Zdenci Thu Nov 02, 2017 8:16 pm

Ano, Sungold byl letos praskací extrém, dále Flamingo a Orange Paruch krom praskání velmi trpěly na nedostatek vápníku. Přitom dávám dolomitický vápenec, přihnojoval jsem ledkem vápenatým a ještě jsem stříkal wuxalem. Závlaha automatická pravidelná. Každopádně s uvedenými odrůdami si dám příští rok pauzu.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Mirek Fri Nov 03, 2017 5:27 am

Sungold jsem měl ve skleníku a byl to praskající propadák, ostatní odrůdy byly venku na nových vyvýšených záhonech a úplně bez problémů, ovšem do doby než přišly nonstop lijáky. To by ale nevydržel ani vůl, natož rajče.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro MrBig46 Tue Nov 07, 2017 3:50 pm

Taky každý rok nadávám na to, jak tem Sungold praská. Ale pořád ho znovu a znovu pěstuji, asi jen proto, že jsem měl dost místa. Teď už jsem měl zase za oknem tři rostliny, určené k zimnímu klonování. Včera jsem se definitivně rozhodl, že už ne a Sungoldy jsem vyhodil. Zbývají mně tam ještě po třech rostlinách Tomatoberry a Philovita, zatím nejsem rozhodnutý. S největší pravděpodoností si je nechám na hraní, přeci jen to bude zajímavé, jak mně to klonování půjde. Na jaře je buď zasadím (maximálně jednu nebo dvě od každé odrůdy), někomu dám nebo vyhodím. To bude asi vše co z cherry rajčat budu pěstovat. Když jsem se díval do katalogu SEMA, tak tam mají všechna cherry 15- 20 g (včetně té novinky Jahodo), Valdo dokonce 20-25 g a takové Pollicino 30 g. Když je pěstují já, tak jsou ty největší někde na spodní hranici a to Pollicino pokud se pamatuji, tak bylo u mne poloviční. Asi tento typ rajčat neumím pěstovat a tak to nebudu lámat přes koleno. Jen bych dodal, že letos v tom horku byly všechny mé cherry super malé, sice chuť byla výborná, koncentrovaná a vyjímečně sladká, ale kdo to má trhat !!! V tomto vynikl u mne Sweet Aperitif.
Vladimír
PS.:Jaké cherry rajčata jsem letos pěstoval ani nepíši Sad Sad
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2017 - Stránka 9 Empty Re: Rajčata 2017

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 9 z 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru