Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rajčata 2015

+10
miroslav
mirkl
Zdenci
J.R.
Catka
Jiřina
jirkakuta
kateřina štefkovičová
MrBig46
Mirek
14 posters

Strana 1 z 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Goto down

Rajčata 2015 Empty Rajčata 2015

Příspěvek pro Mirek Wed Jan 14, 2015 2:49 pm

Rajčátka vypadají na rozdíl od paprik pěkně k světu. Klíčivost v pohodě, děložní lístky jsou otevřeny. Jedná se o první pokusný výsev pro laborování se skorou sklizní. Odrůdy rané - Tomatoberry Garden, Tomatoberry Grande, Sladkaja Děvočka, Novinka Pridnestrovja, Sungold a Mini San Marzano.
Mám je ve verandě kde na ně i pere slunce a trochu se vytahují. Chtěl jsem jim přisvítit červenomodrými LED žárovkami, ale někde jsem je vloni zašantročil. Evil or Very Mad
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro MrBig46 Wed Jan 14, 2015 4:18 pm

Mirku,
Já jsem se chtěl zeptat jaký substrát používáte na výsevy. Dole máte asi perlit a nahoře ? Ptám se protože jsem někde četl (bylo to asi v Zahrádkáři), že Universální substrát není vhodný proto, že jsou v něm přimíchaná hnojiva, což není pro výsevy a počáteční růst sazenic vhodné. Jsou prý přehnojené a vytahují se. Autorem tohoto článku byl majitel firmy Dobrásemena pan Gajdoštin (dříve SEMO). V návaznosti na to mne zajímá, proč 10 litrů výsevního substrátu je za 42,- Kč a stejné množství Universálního substrátu je o cca 10,- Kč levnější. Možná to bude tím, že je jemnější eventuelně má více rašeliny ? Do čeho vyséváte vy ostatní ?
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Mirek Wed Jan 14, 2015 5:01 pm

Já jsem koupil substrát Pro výsev a množení s aktivátorem zakořeňování od Agra a je to pěkný humus. Připadá mi to jak vymetený bordel někde ze skládky. Už jsem poslal mejl výrobci. Rajčata 2015 251_9622
Rajčata 2015 251_9629

Již vloni jsem používal výsevní substrát, nevím od jakého výrobce, ale ten byl krásně přeosívaný a byl v něm i jemný křemičitý písek. Substrát musí semínka pěkně obalit a ne aby visela někde mezi hroudami v luftě, tak jako u toho výše uvedeného.
Substrátu zase až tak moc potřeba není, a tak už to neřeším katrováním zeminy a písku někde z venku.
Ještě snímek rajčátek. Vpravo nahoře se má k světu paprička Inca Red Drop.
Rajčata 2015 251_9632

Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro kateřina štefkovičová Thu Jan 15, 2015 5:32 pm

já mám také od Agro s aktivátorem-zdá se mi velmi pěkný,sem spokojená.Byl to jediný co sme sehnali minulý týden-ještě nikde nic nebylo.Jindy mívám výseváky i třebas z Tesco a tak podobně,a většinou sem byla s kvalitou spokojená.Předloni sem měla dokonce Univerzální substrát,nějak sem nedočetla že to není pro výsev vhodné,a nemohu říct,že by rostliny nějak neprospívaly,byly stejné jako jiné roky.
kateřina štefkovičová
kateřina štefkovičová

Poèet pøíspìvkù : 122
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro MrBig46 Sun Jan 18, 2015 9:46 am

Co týden u mne dal. Z osmi semen rajčat, které jsem vysel pro klonování mám již rostlinky s děložními lístky roztaženými do vodorovné polohy nastal čas k prvnímu přesazení (budu dělat dnes). Nakonec byla úspěšnost takováto: KBX (vyseto 1 s./ l rostlinka), Strong na roubování semena od Mirka (2/2 ale 1 mělo helmu a je to taková nějaká nedomrlá rostlinka), Datlo (3/2) , Sungold F1 (2/2). Zatím se nic jiného dělat nedalo a tak jsem se věnoval teorii. Z kopií starých zahradnických knih jsem si udělal takový přehled co se u nás před válkou pěstovalo (chci některé tyto ne české odrůdy pěstovat v roce 2016) a pak jsem udělal takovou sondu na Tomatoville. Ohlas byl veliký a dokonce už jsem dostal nabídku na zaslání semen čtyř odrůd (také jednu z nejstarších Giant Ponderosa). Pochopitelně jsem je zatím odmítl- rok 2016 je daleko. Málem bych zapomněl, dostal jsem semena rajčete Latah, které pěstuje pan Kvapil, s nímž podle paní Kateřiny není žádná řeč o tom, že by nějaká semena prodal nebo vyměnil. Chtěl jsem mu napsat, ale oba dva maily hlásily chybu.
To je asi tak vše, co se u mě dělo, ale doufám, že příští týden vyseji nějaká rajčata (asi cherry) pro pěstování na balkoně a brzkou výsadbu do mobilního pařeniště a také ta rajčata, které po otužení by měla vydržet i mráz několik hodin (odrůda 0-33). Jinak zatím zůstanu u teorie a také musím vyřídit haldu korespondence na Tomatovile- moc se mně to nahromadilo a v té angličtině mně to zas tak rychle nejde.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Jan 18, 2015 10:56 am

kateřina štefkovičová napsal:já mám také od Agro s aktivátorem-zdá se mi velmi pěkný,sem spokojená.Byl to jediný co sme sehnali minulý týden-ještě nikde nic nebylo.Jindy mívám výseváky i třebas z Tesco a tak podobně,a většinou sem byla s kvalitou spokojená.Předloni sem měla dokonce Univerzální substrát,nějak sem nedočetla že to není pro výsev vhodné,a nemohu říct,že by rostliny nějak neprospívaly,byly stejné jako jiné roky.

Už si mejlujeme ohledně substrátu a výrobce navrhl nějaká řešení, jedno z nich bylo zaslání nového balení. Postoj je velmi vstřícný a oceňuji ho. Zároveň se snažíme společně najít proč k tomu došlo, z mé strany jsou to podklady o složení. Podíl hrubých částí je velmi velmi velký, uvidím jaké bude další balení.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro jirkakuta Mon Jan 19, 2015 3:25 pm

Tak se pomalu zformoval seznam odrůd pro letošní sezónu (na zásilku J&L Garden ještě čekám). Dovoluji si vložit a budu rád za komentáře k výběru.
Ambrosia Red J&L Gardens (ebay)
Ambrosia Rose UBX J&L Gardens (ebay)
J&L Midnight Select J&L Gardens (ebay)
Banded Amazon J&L Gardens (ebay)
Esmeralda Golosina J&L Gardens (ebay)
Lagidnyy-Lagidny NIKITOVKA Seeds (ebay)
Florida Petit NIKITOVKA Seeds (ebay)
Chio-Cho Sun NIKITOVKA Seeds (ebay)
Tarasenko Yuvileynyy NIKITOVKA Seeds (ebay)
Novynka Prydnistrovya NIKITOVKA Seeds (ebay)
Sungold F1 Hybrid Thompson & Morgan
Black Cherry' Thompson & Morgan
Tomato Berry F1 Thompson & Morgan
Suncherry Premium' F1 Hybrid Thompson & Morgan
Cherrola' F1 Hybrid Thompson & Morgan
Ildi' Thompson & Morgan
Principe Borghese' - Vita Sementi® Thompson & Morgan
Radana Moravo Seeds
Goldkrone Moravo Seeds
Zlatava Moravo Seeds
Start F1 SEMO
Stupické SEMO


jirkakuta

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 15. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro MrBig46 Tue Jan 20, 2015 6:37 pm

Mohu se vyjádřit jen k těm odrůdám, které jsem již pěstoval. Vlastně jsem s výjimkou Suncherry Premium F1 pěstoval všechny odrůdy počínaje Novinka Pridnestrovja konče Stupickým. Novinka Pridnestrovj je Mirkovou oblíbenou odrůdou pro zpracování (zejména sušení)- nebudupěstovat protože nebudu sušit. Z ostatních nebudu letos pěstovat jen Radanu, většinou mně chuťově vyhovují snad jen s výjimkou Principe Borghese (provádím s ním testy zaměřené na dlouhodobé skladování). K odrůdám v první části nemohu poskytnout žádné informace.
Docela mne překvapilo, kde všude jste semena rajčat nakupoval, poštovné se asi prodražilo.
Jen bych chtěl upozornit všechny, že by možná stálo za to od některých odrůd si ponechat svoje semena pro možnou budoucí výměnu. Zatím to vypadá tak, že zřizovatel tohoto fóra Mirek, umožní burzu semen. Pokud budete odebírat semena je vhodné chránit květy před opylením hmyzem (nebezpečí křížení). Pokud nebudete takto chránit květy je fér nabízet potom semena s poznámkou např. "nesáčkované".
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro jirkakuta Wed Jan 21, 2015 2:02 pm

Díky. Thompson&Morgan bylo poštovné 4 libry. Z ebay Ukrajina asi 2 USD. J&L Gardens USA chtěl nejdříve poštovné 1,75 USD za každou odrůdu, tak jsem mu napsal, že to nechci. Za týden odpověď, že teda OK, takže jsem platil jen jednou 1,75. Tak doufám, že to pošle. Na ty odrůdy jsem docela zvědav, v popisu mají buď rané, nebo velmi rané. Po loňské plísňové kose je to pro mě docela důležitý parametr. Jinak z té ukrajinské NIKITOVKA poslali docela dost semen, tak se mohu případně podělit (ovšem bez jakékoli záruky).

jirkakuta

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 15. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Mirek Wed Jan 21, 2015 6:05 pm

NIKITOVKA je v pohodě, nakupoval jsem tam již několikrát.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro jirkakuta Thu Jan 22, 2015 1:01 pm

Zásilka od J&L Gardens dorazila. Od každé odrůdy cca 30 semen, odrůda Painted Pink jako bonus a k tomu návod na pěstování :-). Pokud by někoho nějaká odrůda zajímala, jsem ochoten pár semen poslat. Tu je jejich obchod: http://stores.ebay.de/jandlgardens/ zde je něco o bonusové odrůdě http://jandlgardens.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=280


jirkakuta

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 15. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro MrBig46 Thu Jan 22, 2015 7:00 pm

Tak ještě teď jsem v šoku. Dnes jsem dostal z výměnné akce Tomatoville jednu obálku se semeny. Počítal jsem tak patnáct odrůd rajčat, dostal jsem 44 a to má přijít ještě jedna obálka. Tak to všechno dám do počítače, vyhledám si o jaké odrůdy se jedná a možná ještě letos nějakých pět vyzkouším. Příští rok jim napíšu ať mně nic neposílají. Docela mně to rozhodilo.
                  Vladimír
PS.: Mám pocit, že bych už měl zkusit přidat nějaké fotky
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro kateřina štefkovičová Thu Jan 22, 2015 7:07 pm

no tak to abyste přikoupil nějaké pole.... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy abyste to vyzkoušel.
kateřina štefkovičová
kateřina štefkovičová

Poèet pøíspìvkù : 122
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Mirek Thu Jan 22, 2015 7:45 pm

MrBig46 napsal:Tak ještě teď jsem v šoku. Dnes jsem dostal z výměnné akce Tomatoville jednu obálku se semeny. Počítal jsem tak patnáct odrůd rajčat, dostal jsem 44 a to má přijít ještě jedna obálka. Tak to všechno dám do počítače, vyhledám si o jaké odrůdy se jedná a možná ještě letos nějakých pět vyzkouším. Příští rok jim napíšu ať mně nic neposílají. Docela mně to rozhodilo.
                  Vladimír
PS.: Mám pocit, že bych už měl zkusit přidat nějaké fotky

Tak to já nestíhám ani těch mých pár pidižvíků přepíchat, už to docela potřebují.
Rajčata 2015 251_9664Rajčata 2015 251_9669
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Mirek Mon Jan 26, 2015 5:04 pm

Využil jsem příznivých podmínek a přepikýroval první rajčátka do kelímků. Zapustil jsem je po děložní lístky a pozalíval, až substrát sedne tak dosypu. Odrůdy Sladkaja Děvočka, Tomatoberry Garden, Tomatoberry Grande, Sungold, Novinka Pridnestrovja, Mini San Marzano.
Rajčata 2015 100_9689
Ještě musím naistalovat LED osvětlení na přisvícení.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Jiřina Sat Jan 31, 2015 10:14 pm

Tak jsem si právě napsaný příspěvek vymazala, tak píšu znova. Dnes jsem pikýrovala rajčata, rostliny byla vhodné k pikýrování již začátkem týdne, nebyl čas. Nejmohutnější jsou rostliny Kosmonauta V. zleva, dále je Philova, Děvočka, Nasťa, Tomatoberry a Finik O. Z asi dvaceti semínek nevzešlo jen jedno. Podmínky obvyklé okenní.   Rajčata 2015 WP_20150131_13_35_28_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Catka Sun Feb 01, 2015 10:11 am

Taky už vlastním pár rostlinek rajčat.Vybrala jsem semínka plodu z rostliny San Marzano,která mi byla nejsympatičtější.Mám semen dost, tak proč neexperimentovat.Mají docela studený odchov.Pikýruju do misek, mám pocit, že je jim v kolektivu dobře.Slibuju si od tak brzkého výsevu, že plody dozrají dříve,než dorazí nejrůznější choroby.Pokusím se vložit snímek.

http://filipka61.rajce.idnes.cz/Rajcata#P1020576.jpg
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Catka Sat Feb 07, 2015 10:54 am

Catka napsal:Taky už vlastním pár rostlinek rajčat.Vybrala jsem semínka plodu z rostliny San Marzano,která mi byla nejsympatičtější.Mám semen dost, tak proč neexperimentovat.Mají docela studený odchov.Pikýruju do misek, mám pocit, že je jim v kolektivu dobře.Slibuju si od tak brzkého výsevu, že plody dozrají dříve,než dorazí nejrůznější choroby.Pokusím se vložit snímek.

Rajčata 2015 2we9yis
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Mirek Sat Feb 07, 2015 8:09 pm

K mladým rostlinkám jsem nasypal křemičitý písek, smutnice jsou očividně bezradné.
Rajčata 2015 100_9794
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Feb 09, 2015 11:36 am

Zajimalo by mne, jaka kdo pouziva hnojiva na list - rajcat popr. paprik ci okurek. Predpoladam, ze všichni ci většina pouziva nejake vapenate hnojivo napr. Wuxal Kalcium. Pouzivate i jina listova hnojiva ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Uďa Mon Feb 09, 2015 6:27 pm

Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro MrBig46 Mon Feb 09, 2015 7:09 pm

J.R. napsal:Zajimalo by mne, jaka kdo pouziva hnojiva na list  - rajcat popr. paprik ci okurek. Predpoladam, ze všichni ci většina pouziva nejake vapenate hnojivo napr. Wuxal Kalcium. Pouzivate i jina listova hnojiva ?

Já nepoužívám na rajčata žádné hnojivo na list. Pokud jde o vápník, tak ten přidávám při výsadbě ve formě popela ze dřeva. Nestává se mně, že by rostliny trpěly nedostatkem vápníku (suchá hniloba květního konce), ale možná je to také tím, že vlastně nijak zvlášť nehnojím dusíkem a mé rostliny nijak bujně nerostou (kořenový systém a stonky jsou schopny potřebné množství Ca přijmout a expedovat jej včas do plodů). Listové hnojivo jsem použil jen jednou, když mně zežloutly listy ostružin (je to víc než deset let). Loni jsem potřeboval do speciálních rajčat ke skladování (Ramallet a Pienollo) dostat hodně Fe, a tak jsem si tu plnou lahvičku našel a podruhé jsem to listové hnojivo použil.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Mirek Mon Feb 09, 2015 7:15 pm

J.R. napsal:Zajimalo by mne, jaka kdo pouziva hnojiva na list  - rajcat popr. paprik ci okurek. Predpoladam, ze všichni ci většina pouziva nejake vapenate hnojivo napr. Wuxal Kalcium. Pouzivate i jina listova hnojiva ?

Já umím krom výše jmenovaného použít i postřik Kristalonem, dále hnojivo Hycol nebo Fytovit, případně úzce specializovaná hnojiva při nedostacích konkrétních prvků.

Bez Wuxalu už nedám ani ránu, 3-4 postřiky jsou nezbytností. Snažím se vyřazovat odrůdy hodně na nedostatek vápníku háklivé, ale v tom věčném mokru to prostě jinak nezvládám.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Mirek Mon Feb 09, 2015 7:21 pm


Pěkné rostlinky, moc pěkné, co je to za odrůdy?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Uďa Mon Feb 09, 2015 10:47 pm

57-Finík oranžový
38-Nasťa
Zbytek zálisky Děvočky z loňskýho zálisku.
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata 2015 Empty Re: Rajčata 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru