Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Česká rajčata

+3
Bacula
Mirek
jirkakuta
7 posters

Goto down

Česká rajčata Empty Česká rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Tue Feb 24, 2015 6:48 am

Konečně mám definitivní seznam českých rajčat, která budu letos pěstovat: Bibi, Mini, Datlo, Valdo, Goldkrone, Hugo, Brutus, Stupické polní rané, Stupické skleníkové, Stupice, Moravský div, Terion, Hana, Olomovic, Czech´s bush, Hanácké nejranější, Hanácké rudomasé, Ostravské rané, Moravský granát, Pražské dlouhé žluté, Slivovité červené, Leščukovo oranžové, Vaňkovo hroznovité, Zlatava, Citrína, Herodes, Taiko, Bejbino F1, Start F1, Pavlína,Roubíčkovo pupíkaté, Oranže, Šejk- celkem 33 odrůd. S výjimkou Huga, hanáckého rudomasého a Pražského dlouhého už mám všechny tyto odrůdy vysety.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro jirkakuta Tue Feb 24, 2015 11:05 am

Pěkná sbírka. Stupice je nějakou variantou Supického polního raného? Nevím jestli jste už pěstoval odrůdu Citrína, u mě loni velké zklamání z hlediska chuti i využití.

jirkakuta

Poèet pøíspìvkù : 29
Join date : 15. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Tue Feb 24, 2015 12:15 pm

Stupice- je opravdu jméno rajčete Stupického polního raného pod kterým je toto rajče známé po celém světě od roku 1974, kdy do USA poslal jeho semena nějaký pan Sodomka. Toto rajče se také před asi sedmi lety dostalo do Ameriky pod jménem Moravský div. Pod tímto jménem se (Moravský div) prodává v Bělorusku (dodává ho tam Moravoseed) a pro lepší prodejnost si ho tam přejmenovali.
Citrínu budu pěstovat letos poprvé. Jistě ji ochutnám, také mně všechny odrůdy až zas tak nechutnají, nic světoborného neočekávám. Ale chci ji vyzkoušet, nafotit a popsat pro databázi.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro Mirek Tue Feb 24, 2015 12:46 pm

Citrinu jsem pěstoval již dříve a byl jsem s ní spokojen. Její chuť se mi zdála hodně rajčatová. Jenže to bývalo ještě v době, kdy v létě bývalo teplo a svítilo slunce. Letos jsem neodolal (když už jsem balení měl v ruce), a vysel i to Stupické polní rané.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro Bacula Tue Feb 24, 2015 10:45 pm

MrBig46 napsal:Konečně mám definitivní seznam českých rajčat, která budu letos pěstovat: Bibi, Mini, Datlo, Valdo, Goldkrone, Hugo, Brutus, Stupické polní rané, Stupické skleníkové, Stupice, Moravský div, Terion, Hana, Olomovic, Czech´s bush, Hanácké nejranější, Hanácké rudomasé, Ostravské rané, Moravský granát, Pražské dlouhé žluté, Slivovité červené, Leščukovo oranžové, Vaňkovo hroznovité, Zlatava, Citrína, Herodes, Taiko, Bejbino F1, Start F1, Pavlína,Roubíčkovo pupíkaté, Oranže, Šejk- celkem 33 odrůd. S výjimkou Huga, hanáckého rudomasého a Pražského dlouhého už mám všechny tyto odrůdy vysety.
Dobrý den, krásná sbírka.
Citrinu jsem pěstovala dva roky po sobě, líbí se mi, je to tvarově zajímavé rajče. Mám ráda pestrost barev a tvarů. Plodnost je celkem dobrá, nepraská, chuť příjemná. Zlatava je také barevně zajímavá, chutná. Hanácké rudomasé máte vyzkoušené?

Bacula

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 03. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Wed Feb 25, 2015 4:37 am

On ten takový můj projekt, který jsem si nazval Česká rajčata vznikl v loňském roce, když jsem na webu Tomatoville zjistil, že česká rajčata jsou tam nazývána často podivnými jmény. Tak jsem se rozhodl, zjistit o jaká rajčata vlastně jde, případně ostatní členy Tomatovile seznámit s pro ně novými českými rajčaty a tím předejít dalšímu komolení jmen. A tak jsem loni začal systematicky pěstovat česká rajčata, fotit je, psát jejich anglické popisy a vše posílat na web Tomatoville a do Tatiana´s TOMATObase.
Většinu těch rajčat jsem pěstoval už loni, některá se mně líbila víc, některá méně, některá už letos nepěstuji (jsou tam známá z jiného zdroje naoř, Radana, Perun, atd.).Pokud jde o Citrinu, tak tu jsem zatím nikdy nepěstoval a docela se na ni těším, Zlatava je pro mne opakováním loňského roku, taky se mně líbí.
Pokud jde o Hanácké rudomasé tak to bude asi nějaká krajová odrůda, její semena mám slíbené od paní Kateřiny ( má je z Gengelu) a docela se na toto rajče těším.
Do budoucna počítám, že si budu udržovat podstatně menší počet českých odrůd, tak asi deset plus nějaká ta cherry.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro kateřina štefkovičová Wed Feb 25, 2015 6:33 pm

MrBig46 napsal:Konečně mám definitivní seznam českých rajčat, která budu letos pěstovat: Bibi, Mini, Datlo, Valdo, Goldkrone, Hugo, Brutus, Stupické polní rané, Stupické skleníkové, Stupice, Moravský div, Terion, Hana, Olomovic, Czech´s bush, Hanácké nejranější, Hanácké rudomasé, Ostravské rané, Moravský granát, Pražské dlouhé žluté, Slivovité červené, Leščukovo oranžové, Vaňkovo hroznovité, Zlatava, Citrína, Herodes, Taiko, Bejbino F1, Start F1, Pavlína,Roubíčkovo pupíkaté, Oranže, Šejk- celkem 33 odrůd. S výjimkou Huga, hanáckého rudomasého a Pražského dlouhého už mám všechny tyto odrůdy vysety.
Já doufám,že ty semínka z Gengelu dojdou co nejdřív,sou objednané přes pěstitele co semenaří pro Gengel.Peníze sem poslala a čekám....každý den koukám do schránky.Taky se na to těším,i když sem to Pražské dlouhé i Rudomasé chtěla dát až na rok-asi ale neodolám.
kateřina štefkovičová
kateřina štefkovičová

Poèet pøíspìvkù : 122
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Tue Mar 17, 2015 3:32 pm

Pražské dlouhé žluté i Hanácké rudomasé vyklíčily velmi dobře, zítra si je přesadím- nechám od každého jen dvě rostlinky. Těším se na to jak budou vypadat. Jinak snaha získat ńa testování nějaká semena z Genobanky skončila jednoznačným neúspěchem- nula.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro kateřina štefkovičová Tue Mar 17, 2015 7:54 pm

Tak já mám od Pražského nakonec 6 a Rudomasého z Hané 5 rostlinek.Asi nechám všechno-kam ale s tím?Zatím to holt bude zastrčené krom dvou sazenic co nutně potřebuju,a co nejdřív to pak vynesu ven do foliové budky,bu´d přežijí nebo ne.V nejhorším na to hodím deku.Ostatně letos se budu snažit rajské i papriky dát do foliáku co nejdříve na otužení.
kateřina štefkovičová
kateřina štefkovičová

Poèet pøíspìvkù : 122
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Mon Apr 06, 2015 10:57 am

Tak jsem udělal pořádnou inventuru sazenic a zjistil jsem, že tři odrůdy, které jsem měl v úmyslu pěstovat tam nejsou (Stupické skleníkové, Stupice a Pavlína). Žádná velká škoda. Navíc mám čtyři odrůdy keříčkových rajčat Denár, Odeon, Jitka a Titan. Pevně doufám, že už o žádné odrůdy nepřijdu, sazenice jsou už rozsazeny po jedné a přešel jsem už na zalévání podmokem.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro Mirek Mon Apr 06, 2015 11:11 am

A ty tři odrůdy uhynuly nebo jste na ně zapomněl? Už máte něco venku v pařníku?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro Catka Mon Apr 06, 2015 11:21 am

Stupické skleníkové letos poprvé nemám. Nevyklíčilo mi ani jedno semínko, asi už byly hodně staré. Zkouším je letos nahradit odrůdou Tamina, vypadá úplně stejně a má být velmi raná. Rostliny už kvetou a jsou docela robustní. Uvidíme.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro Mirek Mon Apr 06, 2015 12:21 pm

Já ho letos zakoupil a vysel snad poprvé v životě. Mám dojem že mám Stupické polní, dvě nebo tři rostlinky jsem přepikýroval, ostatní vyhodil, nechám asi jen jednu rostlinu na posouzení.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro miroslav Mon Apr 06, 2015 1:59 pm

Jinak mam v nevytapenem foliaku spenat, kde vloni byla rajská jablka a vyklicilo jich hafo, jsou jen prikryta netkankou a ocividne jim nizke teploty, ktere byly nyní denodenně, vubec nevadila, takze se zda, ze by tam jiz rostla, samozrejme pod textilií-navic se ma oteplit

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Mon Apr 06, 2015 4:23 pm

Mirek napsal:A ty tři odrůdy uhynuly nebo jste na ně zapomněl? Už máte něco venku v pařníku?

Stupické skleníkové jsem měl stará semena, nic nevyklíčilo a nová semena se mně nechtělo kupovat.
Stupice mně vyklíčilo jedno semínko, rostlinku jsem dokonce přesadil, ale nic moc nerostla, zaostávala oproti Moravskému Divu se kterým jsem ji měl v jednom kelímku a tak jsem ji potom při druhém přesazování vyhodil.
Pavlína už byla pěkná rostlinka, asi tak 5 cm, po přesazení jsem ji jak to obvykle dělám zalil a ona u krčku uhnila. Protože jsem neměl ani tak velký zájem pěstovat tuto odrůdu (měl jsem ji poslední dva roky), tak jsem se ani nepokoušel zakořenit vrchol.
Venku nic nemám, protože celý týden bylo takové počasí, že zasadit něco by byla jenom sebevražda (ani jsem nestihl pokrýt místo, kde budu ta rajčata sázet folií, aby se půda vyhřála).
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Mon Apr 06, 2015 4:33 pm

Catka napsal:Stupické skleníkové letos poprvé nemám. Nevyklíčilo mi ani jedno semínko, asi už byly hodně staré. Zkouším je letos nahradit odrůdou Tamina, vypadá úplně stejně a má být velmi raná. Rostliny už kvetou a jsou docela robustní. Uvidíme.

Taminu mám také, dostal jsem pár semínek od "Ivana z okénka". Zajímalo mne, co je to za odrůdu a tak jsem se zeptal pana Gajdoština co je to za odrůdu a odkud. Dostal jsem zhruba tuto odpověď:
TAMINA pochází z Východního Německa. Byla vyšlechtěna ze stejného genetického materiálu jako Stupické, selekce ale šla právě do plodů, které nemají "žlutý límec". Někdy je prodávána také pod označením MATINA.
Taminu pěstuji jen pro porovnání se Stupickým polním raným a proto jsem udělal společný výsev, abych mohl srovnat chuť i ranost obou těchto odrůd.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro miroslav Sun Jul 12, 2015 5:40 pm

Jelikož jsem trochu odpurcem kerikovych rajcat, chtel jsem vas pozadat o zkusenosti s kerickovymi odrudami, pokud budou na cerne textilii a budou mit kapkovace, budou odolne na plisen, nepestuje je nekdo takto? Krome balkonovek, ktere jsou zakrsle mam vse tyckove, prave kvuli plisni

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Sat Jul 18, 2015 5:42 pm

Letos pěstuji několik českých odrůd keříčkových rajčat. Pěstuji volně na záhonu, jak se budou chovat při pěstování na černé folii nevím. Pochopitelně po sezóně jednotlivé odrůdy vyhodnotím-
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Česká rajčata Empty Re: Česká rajčata

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru