Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Steaková rajčata

+6
Jiřina
miroslav
Mirek
MrBig46
Catka
jirkakuta
10 posters

Strana 2 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro miroslav Mon Jun 27, 2016 5:52 pm

MrBig46 napsal:Miroslave, jak jste jistě poznal tak je to Orange Strawberry, které jste také pěstoval.
                    Vladimír
nn, tuto odrůdu jsem nikdy nepěstoval.., letos mám z velkoplodých jen Summer Cider a Supermodel

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Mon Jun 27, 2016 8:03 pm

Spletl jsem se. Asi je pěstoval Zdenci.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro Catka Sat Jul 09, 2016 7:51 am

100 Pudov. Nádherné rajče! Jestli chutná taky tak luxusně, jak vypadá, tak ho chci taky. Mě začínají zrát první bifteky a některé vypadají jako kytka.
Steaková rajčata - Stránka 2 P1030414
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro Jiřina Tue Jul 12, 2016 10:57 pm

Již sklízím bifteky ze skleníku. Přikládám fotku Neves Azorean Red ze semínek od pana Vladimíra.
Steaková rajčata - Stránka 2 WP_20160711_18_53_15_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro padr Wed Jul 13, 2016 1:27 pm

Mně dozrál venku první Wes, taky od pana Vladimíra Smile
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Sun Jul 17, 2016 3:03 pm

Přijel jsem včera z dovolené, dnes ráno jsem šel na zahradu zkontrolovat, jestli postřik Acrobatem zastavil tu listovou chorobu, kterou mám na rajčatech. Nezadařilo se a tak moje letošní sezóna bude asi ubohá. Rostliny zastavují růst, spodní listy usychají a odpadávají. nevím už co mám dělat a tak tomu nechám volný průběh. Snad něco uzraje. Je to náročné na psychiku.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro J.R. Sun Jul 17, 2016 4:41 pm

Nechci moc radit, pripadne zkuste pripravek (fungicid) Ortiva, ten ma sirokospektralni účinnost. Není ale nejlevnejsi.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 17, 2016 5:01 pm

Vladimíre, jsem na tom podobně, spodní listy osychají a vypadá to, že dva postřiky nepomohly. Já ošetřoval přípravkem Antre 70 WG, je otázkou, jak by rajčata vypadala bez ošetření. Zkouším nechat nějaké nové výhony od paty rajčete zda budou napadeny taky. U některých rostlin mám napadena i květenství.

Steaková rajčata - Stránka 2 103_3231
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Mon Jul 18, 2016 1:20 pm

Děkuji za doporučení Ortivy. Dnes jsem ji koupil, zítra postříkám. Ani to nebylo tak drahé, 66 Kč za 10 ml. Snad to pomůže aspoň zastavit tu infekci.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro J.R. Mon Jul 18, 2016 2:13 pm

Tak to není spatna cena, jednou jsem narychlo kupoval v OBI a 10 ml stalo přes sto korun.

Zatím jsem delal postrik přípravkem Ortiva, pak Revus, za tyden planuji Acrobat. po zdravotni strance nevypadaji rostliny
spatne. Listy napadane septoriovou skvrnitosti jsem musel pochopitelne otrhat, s tim se nic jiného delat neda, jedine včas
preventivni postrik.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro Catka Thu Jul 28, 2016 11:42 am

Taky takoví čertíci rostou na moji zahradě. Steakové rajče vlevo jsem dostala od kamaráda, který se vrátil z Chorvatska. Rajče krásné a veliké ale chuť nula. Každopádně vyberu semena a prubnu příští rok.
Steaková rajčata - Stránka 2 P1030610
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro Mirek Thu Jul 28, 2016 1:51 pm

Vladimire, jak se osvedcila ta Ortiva?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Fri Jul 29, 2016 3:58 pm

Dost těžko se mně o tom píše. Ani ty tři postřiky Acrobatem a jeden Ortivou nepomohly, listy a zejména vrcholy rostlin včetně květů mně pořád schnou, už jsem plno rostlin zlikvidoval. Letos budu mít tak akorát rajčata na vlastní spotřebu, žádné rozdávání nebude. To mně ani tak nevadí, ale všechny semenářské práce byly k ničemu, protože i semena budou pravděpodobně napadena chorobou, kterou se mně zatím nepodařilo identifikovat. Je zajímavé, že plody jsou v pohodě, bez nějakého poškození. Už teď uvažuji co budu dělat příští sezónu, jestli použiji svůj kompost, kam ta rajčata v zahradě umístím, jak desinfikovat semena, jaký substrát použiji pro výsevy, atd. Pěstování rajčat je pro mne hlavně zábava a té si s letošními rajčaty moc neužiji. Ani se mně o tom nechce psát a ani nefotografuji plody nových odrůd i když některé vypadají fantasticky. Nakonec musím přiznat, že jsem si to všechno způsobil sám, mimo jiné nedodržováním zásady pěstovat rajčata na stejném místě až po čtyřech letech (na listech mám i náznaky nějakých bakteriálních nemocí které si tento odstup vyžadují). Místo pro sto dvacet rostlin se mně asi bude těžko hledat.
                     Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro Mirek Fri Jul 29, 2016 4:37 pm

Vladimíre, je potřeba bojovat a nevzdávat to. Já ošetřoval jinými přípravky a rajčata jsou napadená stále, je ovšem otázka, jak by rajčata vypadala bez tohoto ošetření. Na některých rostlinách mi také zasychají květy.
Každopádně bude jednou z hlavních příčin opakovaná výsadba na stejné místo, a tudíž bude problém v půdě.. Mám pár rajčat stejných odrůd vysazených na vyvýšeném záhoně a tam vypadají podstatně lépe, tam bych si dovolil říci, že postřik zabral.
Další podstatnou příčinou bude letošní počasí jako z prádelny. Když to přeženu, tak v takovém sajrajtu ani plíseň nebere.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro miroslav Fri Jul 29, 2016 5:54 pm

vladimíre, daval jste sem nekam fotku toho napadení?

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Sat Jul 30, 2016 5:08 pm

Fotky napadení jsem zatím žádné nedával. V poslední době nedělám nic jiného než hledám na internetu příznaky, kterými se jednotlivé choroby od sebe liší. Vždycky utrhnu nějaké listy na zahradě donesu to domů a porovnávám.
U keříčkových rajčat mám jasno, v semenech jedné odrůdy byly bakterie způsobující bakteriální tečkovitost rajčete a tato nemoc se mně rozšířila na všech dvacet dva rostlin. Šlo to docela rychle, listy usychaly a úroda tím byla značně poškozena. Možná jsem tomu mohl zabránit, kdybych lépe vyhodnotil to co bylo v popisu rajčete, jehož semena byla nabízena (rajčata jsou černě tečkovaná). Pokud jde o tyčková, tak si nemyslím, že jde o nějakou houbovou chorobu, protože postřiky Acrobatem a Ortivou by se měly nějak pozitivně projevit. Asi půjde o chorobu na kterou chemie nezabírá např. opět bakterální nebo dokonce Fusariové nebo Verticiliové vadnutí. Tomu by napovídalo i to, že pár hybridů, které mám (Big Beef F1, Burples Big Boy F1, Better Boy F1 .... atd. nemají stejné projevy této nemoci i když jsou ve styku s rostlinami, které tuto nemoc chytly. Výše uvedené hybridy mají toleranci k Verticlium a Fusarium (VFN) a také proti bakteriálním chorobám jsou jistě odolnější.
V pondělí zkusím něco nafotit a dát to sem na web.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro Mirek Sat Jul 30, 2016 5:55 pm

Vladimíre, nemáte tady sice fotky, ale dle mých poznatků si nemyslím že se jedná o Fusariové nebo Verticiliové vadnutí, mám podezření spíše na skvrnitosti nebo černě. Podobné fleky se dělají i na listech melounů a tak jsem pátral i v tomto směru. Nevím jestli máte tento katalog chorob dle kterého se rovněž snažím orientovat. Je sice rusky, ale v záhlaví jsou i latinské názvy, dle kterých lze pak pátrat dále. Bohužel chorob je spousta a navíc jsou si i hodně podobné.
Dnes jsem sklízel úrodu z keříčkových rajčat na zpracování a postižené listy se zdají býti zaschlé, u tyčkových odrůd se napadení listů postupně "zvedá" s tím jak dozrávají vijany, plody napadeny nejsou.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Tue Aug 02, 2016 1:42 pm

Tak jsem to včera na zahradcě sledoval a téměř na 100 % se jedná o Vericiliové vadnutí rostlin. Odpovídá tomu postupný rozvoj choroby, žluté hnědnoucí skvrny ve tvaru V na listech,hnědé skvrny na řezu stonkem (houba brání přesunu vody z kořenů na vrchol), usychání vrcholků rostlin z nedostatku vody. Fotil jsem řezy stonkem, ale když jsem přešel k focení postižených listů, tak mně vypověděl fotoaparát (baterie). Vzal jsem jeden list domů, ale když jsem ho chtěl po nabití fotografovat, byl už úplně seschlý, pokroucený, prostě fotka by byla o ničem.
Vladimír

https://2img.net/h/s5.postimg.cc/rfg6044tj/SAM_0200.jpg
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro MrBig46 Tue Aug 02, 2016 2:00 pm

Zatím i přes to usychání rostlin mám rajčat pro svoji spotřebu dost, většinou je utrhnu ještě ne úplně zralé a nechávám je doma a také v chatě na zahradě dozrát. Protože jich mám méně, tak si mohu každou odrůdu samostatně vychutnat a na základě toho se rozhodnout, kterou budu příští rok pěstovat. Na to, že rajčat budu mít méně doplatí syn a dceřina rodina, nedostanou každý za týden deset kilo rajčat jako loni. Sad
Vladimír
PS.: Zatím mé nejchutnější rajče růžový Steak Sandwitch F1. Přesně taková rajčata mám rád a chci je pěstovat, jen velikost mne trochu zklamala - 150 g je na biftek docela málo (ale může to být také tím poškozením rostliny)

Steaková rajčata - Stránka 2 SAM_0188

Steaková rajčata - Stránka 2 SAM_0192
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro J.R. Tue Aug 02, 2016 2:58 pm

Verticiliové vadnutí - je popsano od strany 42 v přednášce Kořenové a krčkové choroby jahodníku.
Je to psano z hlediska jahod, ale kazda odborna informace navíc v ceskem jazyce dobra.

V pripade zajmu mohu zaslat semena predplodiny Pratex (od slova Pratylenchus). Účinně působí na kořenová háďátka. Tak pokud
bys to chtěl vyset, posli SZ co nejdříve.

Proti korenovym chorobam by mohla (castecne) působit zálivka pripravkem Polyversum, ale chce to hned po vysadbe. Ale mohlo
by se to zkusit i ted, zda by se stav rostlin zlepsil. Pripravek Polyversum není uplne levny.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro miroslav Tue Aug 02, 2016 6:03 pm

pouzil jsem jej na jednu odrudu lilku, ktera je ocividne nachylnejsi na VD

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro J.R. Tue Aug 02, 2016 6:09 pm

VD ... zrejme VV ... a jak to dopadlo oproti drivejsimu pestovani ?

P.S. Uz jste byl omrknout tu roubovanou okurku, zda se Vam nezakořenila ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro miroslav Tue Aug 02, 2016 6:10 pm

u okurky je vše ok, měl sem na mysli Verticillium dahliae, pak je jeste albo atrum

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro J.R. Tue Aug 02, 2016 6:17 pm

Tak to mate znalosti a jaky je mezi nimi (prakticky) rozdil ?

U mne mezi okurkami (roubovane x neroubovane) je rozdil po celou sezonu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro miroslav Tue Aug 02, 2016 6:37 pm

vzhledovy neni, ale VD obvykle vicevadnou listy, nicmene prakticky rozdil tam moc není, u me ty roubovane zprvu bujny rust, poté se vse srovna a je to na stejne vlně

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Steaková rajčata - Stránka 2 Empty Re: Steaková rajčata

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru