Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kanadské borůvky 2015

+11
sasman
padr
derbis
kanadskeboruvky.eu
Bacula
miseku
J.R.
Mirek
miroslav
Jiřina
Catka
15 posters

Strana 4 z 18 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Next

Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Thu Feb 25, 2016 5:56 pm

Stejně jako paní Miseku mne zaujaly zakrsle rostoucí odrůdy, nabízí je např. Na Zázvorce. Jde o odrůdy, které vznikly křížením Vaccinium Corymbosum s Vaccinium angustifolium např. Putte nebo Chipewa, údajně by měly mít chuť bližší lesním borůvkám a více barviva. Odrůdy jsou popsány i na uvedených anglicky psaných stránkách. Nemá s nimi někdo zkušenosti? Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Feb 26, 2016 10:55 am

Zkusenost nemam, ale Vaccinium angustifolium jsou také boruvky z Kanady a USA (nizke kere), nikoliv "nase" (Vaccinium myrtillus). Mam trochu pochybnosti, zejména po krizeni, jehož smyslem asi bylo zvýšit vynos a zachovat mrazuvzdornost (a odolnost proti rozlamovani keru snehem).

Koupil jsem loni v srpnu polskou odrudu KazPliszka, která se ma chuti podobat V. myrtillus, konzistenci zrejme ne, viz zde (podle abecedy). Kericky byly male, letos asi zadna boruvka na nich nebude.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sat Feb 27, 2016 10:01 am

U přírodních borůvek Vaccinium angustifolium (nekrizenych s Vaccinium Corymbosum) se uvadi - unlike their Highbush cousins, may spread with underground stems - na rozdíl od svých Highbush bratranců (kanadských boruvek), se mohu šířit podzemími stonky.

Tak to by mohlo byt pro nekoho zajimave, ridce vysadit a pote zahustit nejaky zahon nizkymi, přírodními borůvkami.

Odruda ´Putte´ by snad mela byt Vaccinium angustifolium. Ale nalezl jsem na internetu, ze ... were developed at the University of Agricultural Sciences, Balsgård, Sweden. Takze ciste prirodni odruda to není.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Thu Mar 03, 2016 8:38 am

Zaslal jsem dotaz ohledne odrudy ´Putte´ prodejci Na Zazvorce. Jako obvykle jsem nedostal zadnou odpověď, odpovidaji jen v ramci objednávek. Je to skoda, ze ani v tomto predjarnim obdobi nejsou schopni k tématu pestovani ci odrud něco sdelit.

Na internetu jsem vsak nasel, ze se jedna o hybrid (napr. odroda vznikla z prirodzeného kríženia čučoriedky vysokej a úzkolistej),
takze se asi nerozrusta.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Mar 20, 2016 6:14 pm

Tak jsem to včera pořešil.

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 103_0701

Až to sedne, tak musím okolo prořezat trávník a zastřihnout nopkovou folii ať se to zarovná. Nakonec je tam jen asi 25 cm rašeliny.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Mar 21, 2016 8:08 am

25 cm rašeliny by mohlo stacit, ale chtelo by to dosypat aspoň 5 cm pilin (slouží i jako mulc proti plevelum).

Také je snad dobře posypat dno jamy (před vysadbou) síranem amonnym nebo síranem draselnym, aby se na dne snížilo pH
(ale to uz asi ted nepude).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Mar 27, 2016 7:40 am

Vcera jsem privezl od souseda na voziku 1 m3 pilin. Budu davat k boruvkam Biomin a pak piliny.

Piliny by mely snad byt odlezele, ale sousedovi privezli drevo loni pozde, tak rezal az ted na jare.

Takze odlezle pres zimu jako posledne nejsou.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Mar 27, 2016 8:37 am

Já brával piliny od truhláře a asi ho budu muset zase navštívit. Své nemám, leda že bych si vyrobil hobliny na hoblovce, cirkulárce by to trvalo věčnost. Zase bych ale měl jistotu, že je to ze zdravého dřeva a bez oleje z motorové pily.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sun Mar 27, 2016 7:08 pm

Dneska jsem pohnojila borůvky tabletovým hnojivem. Dávku jsem použila asi poloviční oproti doporučení na etiketě. Předpokládám, že budu hnojit v průběhu vegetace rozpustným hnojivem. Tablety budou takové zásobní hnojení, měly by se rozpouštět 12 měsíců. Tablety jsem s pomocí lopatky a rukavice umístila pod vrstvu mulče z kůry a pilin. Jinak borůvky jsou krásně napučené, zdá se, že alespoň několik květů bude na všech rostlinách. Otrhávat nic nehodlám, raději oželím přírůstky, než bych neochutnala plody. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miroslav Sun Mar 27, 2016 7:44 pm

nase boruvky vypadaji nadherne, ani se mi nechce verit, ze maji tak moc nasazeno, snad to klapne, paráda

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Mar 27, 2016 7:56 pm

Mirek napsal:Zase bych ale měl jistotu, že je to ze zdravého dřeva a bez oleje z motorové pily.

Piliny musite samorejme brat od duveryhodne osoby. Rostlinny olej nevadi.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Mar 29, 2016 8:47 am

Jiřina napsal: ... pohnojila borůvky tabletovým hnojivem. Dávku jsem použila asi poloviční oproti doporučení na etiketě. Předpokládám, že budu hnojit v průběhu vegetace rozpustným hnojivem.

Také predpokladam, ze budu dále hnojit rozpustnym hnojivem.
Jake tablety pouzivate ?
Kolik hnojiva (zivin) pocitate na 1 rostlinu rocne ?
V jakem terminu ukoncujete hnojeni rozpustnym hnojivem ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Tue Mar 29, 2016 5:55 pm

Pěstuju borůvky v nádobách. Ale vhodné nádoby už nemám, tak jsem se rozhodla keříky vysadit do půdy. Ale kam? Vůbec nemám jasno kde na zahradě by měly růst. Zvolila jsem "přenosnou" variantu.Ustřihla jsem pytel od kočičích granulí, udělala v něm pár otvorů, nacpala rašelinou s pilinami a zasadila borůvku.Jestli se mi stanoviště v budoucnu nebude líbit, pytel vytáhnu a zasadím jinam.Pohnojila jsem  Extra dlouhodobým hnojivem Substral Osmocote na rododendrony. Takhle vypadá Blue Gold.
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 P1030221
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Mar 29, 2016 6:08 pm

Proc tam mate ty kameny (pokud vidim dobre) ? Nekde by mely vyrůstat nove výhony, kameny jim mozna budou prekazet.
Jak velky je objem toho pytle ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Tue Mar 29, 2016 6:19 pm

Neznám přesně objem, ale je to pytel od 15kg granulí rozřezaný zhruba v polovině.Přišlo mi to dost velké, taky rašeliny se tam vešlo až nepříjemně mnoho.Kameny nejsou úplně těsně u rostliny, ale mám tři kočky, které vždy velmi zajímá, co jsem právě zakopala a náš labrador mi občas do rána rostlinu posune o nějaký ten metr. Taky kameny docela akumulují teplo.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Tue Mar 29, 2016 6:22 pm

Tak jsem borůvky namulčoval pilinohoblinami a pozaléval. Až si nezapomenu hnojivo na borůvky doma, tak ty loňské přihnojím.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Mar 29, 2016 6:26 pm

Raselina je draha, ale pytel od 15kg granulí nebude mit moc velky objem. Boruvky jsem, když bylo potreba, vícekrát uspesne
presazoval - na jare nebo na prelomu srpna/zari.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Tue Mar 29, 2016 6:35 pm

Tipuji ten pytel od granulí tak na 30 l.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sun Apr 03, 2016 10:39 pm

J.R. napsal:
Jiřina napsal: ... pohnojila borůvky tabletovým hnojivem. Dávku jsem použila asi poloviční oproti doporučení na etiketě. Předpokládám, že budu hnojit v průběhu vegetace rozpustným hnojivem.

Jake tablety pouzivate ?
Kolik hnojiva (zivin) pocitate na 1 rostlinu rocne ?
V jakem terminu ukoncujete hnojeni rozpustnym hnojivem ?
Konečně jsem se dostala k odpovědi na Váš dotaz: Používám tablety SilvaTabs pro borůvky a rododendrony. Složení je NPK(MgO) 22-7-12(2) se stopovými živinami. Tablety jsem dostala jako protislužbu, protože u nás je provozovna, kde se hnojivo tabletuje. Nevím, kolik stojí v maloobchodě, kdybych ho měla kupovat ze zdaněných peněz, asi bych ho nekoupila. Tableta má 10 g, má se uvolňovat 12 měsíců. K loni zasazeným rostlinám jsem dala 3 tablety, ke starším jsem dala 5 tbl, což je asi poloviční dávka než je uvedeno na etiketě, tam je množství uváděno dle průměru koruny. Rozpustným hnojivem hodlám přihnojovat do sklizně, potom snad budou stačit tablety.
Hnojím spíše intuitivně, potřebnou dávku živin nejsem schopna spočítat. Myslím si, že to v domácích podmínkách ani nelze. Každý sázíme do jiného substrátu. Je rozdíl, zda sázíte do rašeliny nebo do pilin. V případě příměsi pilin, je nutno počítat dusík pro bakterie rozkládající piliny. K přesnému výpočtu by bylo nutno znát zásobu živin v půdě a zároveň množství živin v listech. Chystám se nechat udělat rozbor vody z vrtu, abychom věděli, co pijeme. K půdním rozborům se nechystám, zvláště, když mi to dobře roste. Někde jsem čela, že borůvky snesou až trojnásobně větší množství živin při hnojení, aniž se to projeví na rostlinách. Přehnojováním též jít nehodlám, zatěžuje životní prostředí. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Apr 29, 2016 8:57 am

Dekuji za odpověď. Dlouhodobe rozpustna hnojiva jsou nakladna, nemam s nimi zkusenosti. Biomin pro boruvky obsahuje rohovinu,
tak dusik se také uvolnuje delší dobu, fosfor a draslik se snad vaze v substratu (ale nevim).

O presne vypocty zivin mi nejde, spise zda vychazite z nejakeho doporuceni a hlavne o rocni davku dusiku na 1 rostlinu (dle velikosti rostliny). U dospelych rostlin (cca 8 let, coz zatim nemam) jsem cetl cca 25-30g dusiku v cistych zivinach rocne. V prvním roce mulcovani pilinami se snad ma davat az o 1/3 dusiku vice. Takze to smeruji tak kolem 20-30g dusiku rocne, podle toho zda mam cerstve pilny.

Jako rozpustna hnojiva pouzivam Kristalon pro boruvky (Azurovy), siran amonny a pro navyseni dusiku pro piliny pouzivam i močovinu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Mon May 16, 2016 10:26 pm

O víkendu jsem prohlížela borůvkoviště a všimla jsem si mnoha nekrotických špiček u rašících bočních letorostů. Špičky výhonků byly černé v délce několika mm. Domnívám se, že to mohlo být způsobeno dubnovým omrznutím, podobně jako listy u jahod. Také na malinách jsem si všimla několika listů na vyrůstajících výhonech s okrajovou nekrozou. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Tue May 17, 2016 6:35 am

Taky jsem to na některých výhonech pozoroval, hlavně na těch, které byly povadlé v době mrazů. Teď kvetou, ale vzhledem k tomu že je zima a věčný vichr, tak není vidět opylovače.

PS: černý střed po odpadnutí okvětí znamená poškození mrazem?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miroslav Tue May 17, 2016 7:17 am

vetsina boruvek je nyni samosprasna, tak bych se v tomto tak nebál, jinak boruvky jsou letos extremne obsypány

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue May 17, 2016 8:12 am

I samosprasne odrudy potrebuji obvykle opylovace (opylujici hmyz), alespoň pro dosazeni dobre urody.

Vetsina kan. borůvek je podle mne spise cizosprasna, pouze prodejci sazenic tvrdi, ze jsou samosprasne, ale hned doporucuji
další odrudu pro lepsi opyleni.

Poskozeni mrazem jsem zatím podrobne nekontroloval, zajimave, se stredni odruda Meader kvete, rany Spartan ještě ne,
stredni Draper také ne.

Cerny stred (pestik ci blizna ?) muze znamenat poskozeni mrazem, zalezi jak vypadaji ostatní.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Tue May 17, 2016 10:08 am

Borůvky jsou letos fakt extrémně obsypány. Můj nápad,zasadit je do pytle od granulí, se osvědčil a rostliny vypadají spokojeně.
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 P1030244
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 4 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 18 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 18  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru