Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kanadské borůvky 2015

+11
sasman
padr
derbis
kanadskeboruvky.eu
Bacula
miseku
J.R.
Mirek
miroslav
Jiřina
Catka
15 posters

Strana 1 z 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Next

Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Feb 17, 2015 8:30 am

Zajímalo by mne, jaka kdo pouziva hnojiva pro kanadske boruvky, davkovani a rocni bilance zivin. Ma někdo zkušenost s hnojivem Kristalon Azurový (20+5+10+2), v malem baleni se prodava jako Kristalon Rododendron ?

Ke krystalickym hnojivum jsem poněkud rezervovany, resp. množství pro 10 ci vice 10 L konvi si stejne rozpoustim předem v 2 L PET lahvi, ale pro kanadske boruvky by se mi Kristalon Azurový libil, pokud ovšem splnuje kvalitativni předpoklady.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Tue Feb 17, 2015 10:09 am

Já používám k naprosté spokojenosti svojí i borůvek organominerální hnojivo pro azalky,rododendrony a borůvky FLORIA. Je granulované, takže nemusím bádat nad koncentracemi roztoků a prostě je nasypu k rostlinám.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Feb 17, 2015 10:33 am

A kolik tam toho sypete (rocne) ?

Rozpustna (krystalicka) hnojiva nejsou o badani nad koncentracemi roztoku, ale o prihnojovani v malych davkach, které rostilnam svedci, lepe prijimaji ziviny a davaji lepsi vynosy.

Z rady Floria pouzivam (kapalny) produkt "Floria Okyselovač půdy", který obcasne pridavam do vody urcene k zálivce (kan. boruvek). Jinak slozeni organominerálních hnojiv Floria ve mne nebudi duveru.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Tue Feb 17, 2015 12:45 pm

Obdivuju a hodně oceňuju vaše znalosti co se hnojiv a hnojení týče.Jsem chemik a dokážu si přesně zjistit, co mi v půdě chybí,ale nedělám to.Mám perfektní kompost a přístup ke všem "hnojům", kravskému,koňskému,ovčímu aj.Hodně používám výluhy z bylin.Mám obrovskou úctu k přírodě a snažím se hospodařit v souladu s ní.Vždyť já si s těma rostlinama povídám a nejradši bych jim četla pohádky na dobrou noc a ony plodí tak,že budu muset přikoupit mrazničku.Kanadské borůvky 2015 Icon_biggrin

Ty borůvky hnojit musím,bo rostou jen v rašelině.Přesnou gramáž nevím, prostě přiměřeně,
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Feb 17, 2015 1:29 pm

Jsem příznivcem modernich metod pestovani, kam patri nejen moderni hnojiva, ale i hnojiva organicka. Pouzivam vlastní kompost, kravsky hnuj (za odvoz), substrat ze zampionarny (kupuji).

Nadurodu jahod ci kan. borůvek nemam problemem rozdat do sirsi rodiny, ci sousedum, kteří mají deti a nic sami nepestuji (zasadne nic neprodavam).

Pokud možno, nikam nic odhadem nesypu, snazim se prihnojovat optimalne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Wed Feb 18, 2015 9:20 pm

Ke hnojení borůvek používám organominerální granulované hnojivo fy Floria, složení jsem podrobně nestudovala, snažím se výrobci důvěřovat. Jiné kupované hnojivo ve své zahradě neužívám. Vystačím si s hnojem, slepičinci, zákvasy, kompostem, popelem ze dřeva. Vzhledem k potřebě nízkého pH ke kanadským borůvkám moje dostupná hnojiva nemohu použít, tak musím koupit průmyslově připravená. Zvažuji koupi Okyselovače půdy.  Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 19, 2015 9:08 am

Pro upresneni - Floria je produktova rada (jedna z vice) firmy AGRO CS a. s.. Další produktovou radou je napr. Kristalon (ta je zrejmne v licenci firmy Yara).

Slozeni organo-minerálních hnojiv rady Floria se lisi od slozeni hnojiv rady Kristalon, obe rady jsou vyrobcem vychvalovany, ze idealne splnuji nároky rostlin. To není podle mne mozne, idealni muze byt 1 produktova rada, druha dejme tomu dobra (nehlede na nedostatek informaci o davkovani ci rocni bilanci zivin).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sat Feb 21, 2015 10:00 am

Zaslal jsem dotaz ohledne hnojiva Kristalon Azurový dvema prodejcum (i pestitelum) kan. boruvek. Jeden typicky neodpovedel (komunikuje obvykle jen pri zavazne objednavce), druhy napsal ze nevi a ze informace jiste najdu na obalu (hnojiva). Ve srovnani s nekterymi pestiteli jahod, kteri jsou schopni a ochotni odborne poradit, je to naprosta bida.

Jako zakladni hnojivo pro kan. boruvky pouzivam 'Biomin na borůvky' (Hoštice) ve slozeni 12.3+6.1+9.2+2.6,  ktery postupne doplnuji rozpustenym hnojivem v zalivce (cca do konce cervna dusik, pote jen draslik).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Thu Apr 16, 2015 10:18 am

Koupila jsem si na podzim pět kanadských borůvek a to odrůdy od rané až po pozdní. Jsou dvouleté a nasadily bohatě na květ. Mám to nechat tak, nebo květy otrhat, aby se nevysilovaly a raděj tvořily nové výhony?
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Thu Apr 16, 2015 11:04 am

Obvykle se doporucuje otrhat, aby lepe tvorily nove výhony. Nechaval jsem par kvetu, abych videl a mohl ochutnat plody.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sat May 09, 2015 8:15 am

Borůvky se mají k světu, Patriot už nasadil na květ, Hannah's Choice zatím nic, přitom jsou to obě tříleté rostliny.
Kanadské borůvky 2015 101_9906
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sat May 09, 2015 12:15 pm

Loni mi trileta Hannah's Choice take prakticky vubec nekvetla. Prodejce mi v mailu pred objednanim napsal, ze tato odruda se nejdrive nejakou dobu "koreni" a pak se teprve "rozjede". Dve rostliny je malo, mel jste tam "nacpat" 4 (stihleho vzrustu).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sat May 09, 2015 12:52 pm

A jednalo se o kontejnerované rostliny?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sat May 09, 2015 5:55 pm

Jasne, kan. boruvky se jinak neprodavaji. Co se Vam na tom nezda ? Zkuste si vyhledat popis k dane odrude.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Sun May 10, 2015 7:10 pm

Taky moje borůvky se mají k světu. Přesadila jsem je do větších nádob a evidentně se jim to líbí.

Kanadské borůvky 2015 2kqz6d
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sat May 16, 2015 10:49 pm

Nádherná rostlina. Je vůbec schopna v tom květináči uživit tak velkou násadu květů?
Nepovažuji se za odborníka na borůvky. Borůvky pěstuji od r. 2009, jabloně a zeleninu již 35 let. Mám vysazených osm rostlin, každou jiné odrůdy. Vysazovala jsem postupně asi tak po dvou ročně. Než jsem pochopila rozdíl mezi vlhkým substrátem a přemokřením, několik rostlin jsem ulila. Loni na podzim mi zjara vysazená rostlina uschla, příčinu nevím a ani ji zde nechci zjišťovat. Potřebovala jsem rostlinu nahradit nějakou odrůdou, kterou nemám a která by splňovala moje požadavky. Požádala jsem známou, která v Jihlavě provozuje úspěšní zahradní centrum, aby mi danou odrůdu sehnala, známá se dlouho neozývala, tak jsem ji zavolala sama. Řekla mi, že borůvky jdou na dračku, lidé je kupují i po osmi a téměř nikoho nezajímá, o jakou odrůdu jde. Poslední dávka rostlin jim prý přišla bez označení odrůd. Zůstává mi rozum stát, jak někdo může dát nemalý peníz za sazenice, ještě větší za substrát, spoustu práce s kopáním jam a ve výsledku si mohl koupit osm exemplářů stejné cizosprašné odrůdy. V dnešní době Google je tak těžké si vyhledat základní informace? Nakonec jsem zakoupila rostlinu odrůdy Bluecrop ve slušném zahradnictví v Jaroměřicích.
Sama bych ještě měla zájem o borůvky odrůd Reka, Hanah´Choice a Chandler. Máte někdo zkušenosti s internetovým prodejem? Dodávky živých rostlin se obávám. Mám problém s převzetím dodávky, doma není nikdo a sama přejíždím, nejsem k zastižení v jednom místě po celý týden. Případně nějaké osobní zkušenosti - postřehy s Vámi pěstovanými odrůdami. Znám oficiální popisy odrůd. Osobní zkušenost v našich podmínkách může být jiná.   Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miroslav Sun May 17, 2015 7:13 am

Jiřino, jelikoz se pohybuji v prodeji rostlin a obcas neco hodim mamce na zahradu, tak konkretne u boruvek nedoporucuji Goldtraube - cizosprasna a roste nejhur, doporucuji Patriot - jedinou jeho nevyhodou je velika ranost kveteni, takze nekde muze zmrznout, ale plodi a roste opravdu nejlepe, pro chut a velikost bobuli doporucuji Spartan

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Sun May 17, 2015 7:56 am

Ta rostlina v květináči je bohužel taky bezejmenná, kdysi jsem si dva kousky objednala on-line jako kanadskou borůvku odrůdu neřešíce, ale jsem spokojená. Další už mám se jmenovkami, ale jsou teprve dvouleté. Mám i tu Goldtraube. Rostliny jsem objednala a v pořádku dostala,včetně jedné borůvky jako bonusu, od firmy Rostliny-Online.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun May 17, 2015 8:35 am

Borůvky mi odkvétají, okvětní lístky opadávají a zůstává taková malá mistička s anténkou, která vypadá jako malý satelítek. Nikdy jsem borůvky neměl, ani je neviděl kvést, a tak bych se chtěl zeptat zda se dá poznat opylený květ.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon May 18, 2015 8:41 am

Jiřina napsal:
Sama bych ještě měla zájem o borůvky odrůd Reka, Hanah´Choice a Chandler. Máte někdo zkušenosti s internetovým prodejem? Dodávky živých rostlin se obávám. Mám problém s převzetím dodávky, doma není nikdo a sama přejíždím, nejsem k zastižení v jednom místě po celý týden. Případně nějaké osobní zkušenosti - postřehy s Vámi pěstovanými odrůdami. Znám oficiální popisy odrůd. Osobní zkušenost v našich podmínkách může být jiná.   Jiřina

Kanadske boruvky pestuji cca 5 let, zkusenosti stále sbiram a snazim se získat další informace. Z odrud co plodi není spatny Patriot, moje nejoblibenejsi je odruda Draper (licencni, prodava snad jen prodejce Na Zazvorce). Spartan - chutne velke plody, ale trochu nepravidlene mi plodi, uvadi se o nem, ze je citlivy na spatne hnojeni (jak se ma spravne hnojit presne nevim). Duke - rana odruda, velke plody po celou dobu sklizne, chut však prumerna, skladovanim v lednicce se zlepsuje. Bluecrop (pokud je to on) mam v miste, kde je dost stinu, zraje mi az v zari, coz ovšem není pro mne nevyhoda.

Odrudy Reka, Hanah´Choice a Chandler jsem sazel na podzim 2013, první hodnoceni bude mozne az letos. Chandler ma velke, chutne plody, ale zraje postupne 4-6 tydnu, tak to podle mne chce vice nez 1 rostlinu, aby bylo co nasbirat. Osobne tedy mam od kazde odrudy nejmene 2 rostliny, tak se mi lepe vyhodnocuje uspesnost ci problémy při pestovani, a pokud dozravaji, tak se nejake primerene množství nasbira.

S internetovym prodejem borůvek mam vcelku dobre zkusenosti (ale 1 zamena odrudy), rostliny jsou kontejnerovane, obvykle je před zaslanim zaliji, takze vydrzi. Zasilku si můžete vyzvednout na poste nebo v pripade prepravni spolecnosti se nekdy s ridicem da telefonicky domluvit na miste a case predani. Nebo si to nechte poslat k nekomu, kdo je doma. Obvykle platim předem, abych usetril za dobírku, stejne obvykle není cas zásilku poradne zkontrolovat a pripadne odmitnout. Pripadne reklamace jsou obvykle vyrizovany, problém je zamena odrud, kdy to poznate u boruvek nejdříve za rok.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue May 19, 2015 8:22 am

Goldtraube - existuji 2 odrudy - Goldtraube 23 (rana) a Goldtraube 71 (stredne pozdni), jedna z nich se drive nazyvala Zuckertraube (a druha byla bez cisla). Rada pestitelu si chvali chut, dokonce snad drive mela přezdívku 'kralovna boruvek'. Nevýhodou muze byt nizky vzrust a delší krive vetve.

Cizosprasne jsou kan. boruvky zrejme všechny (Fytos, Ing. Voracek). Zakoupil jsem a na podzim 2013 vysadil Goldtraube 23, tak letos uvidim, jak je to s chuti (krive vetve vcelku ma).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Tue May 19, 2015 10:25 pm

Pane J.R., kolik keřů borůvek máte celkem? Já mám třetím rokem zasazenou Goltraube 71, loni měla několik plodů, zrání mi přišlo středně rané. Chuť se špatně posuzuje z několika kuliček.
Keř roste pěkně, učebnicově přirůstají nové rovné větve a ty starší plodí. Letos pěkně zakvetla na dvouletých větvích.  J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Wed May 20, 2015 8:34 am

Ze je Goldtraube 71 'stredne pozdni', se uvadi zde, jinde se uvadni spise 'stredni', sam ji nemam. Nekteri prodejci to nerozlisuji, prodavaji to jako jednu odrudu, napr. Na Zazvorce. Když jsem se prodejce telefonicky ptal, kterou (cislo) tedy prodava, nebyl schopen odpovědět.

Boruvky by mely plodit - dle literatury- na jednoletem dreve, které vyrusta z dvouletého dreva.

Keru mam několik desitek, osazel jsem postupne téměř všechna nevyuzita ci spise nevyuzitelna mista na zahrade. Ovšem část borůvek mam na kraji zahrady, kde je v dopoledních hodinách stin od velkych stromu na obecnim pozemku, coz není prilis vhodne. Část mam na strmejsim oslunenem svahu pod kterym je navážka a nic nez kere se na nem neda pestovat (to je vcelku vhodne místo, mam tam Draper, Patriot a mlade sazenice Chandler). Odrudu Meader jsem vysazel jako nahradu za kratsi zivy plot z thuji, z nichž nektere uhynuly a uz jsem je nechtel obnovovat. Ovšem je to také dost zastinene.

Vynosy zatím nejsou velke a predpokladam, ze v 'polostinu' ani velke nebudou, proto jsem toho vysazel vice. Zajem rodiny je velky (mam 2 deti, jezdi ke mne bratr s tremi detmi), mam v planu mrazit na zimu (mrazim jahody, tech mam hodne, tak ještě boruvky). Mam rad ovoce pro primou spotřebu, sladke, cerstve nebo mrazene. Hodne si slibuji od odrudy Chandler, mělo by to byt dezertni ovoce nejvyšší kvality. Ovšem je polopozdni, tak jsem ji dal na celodenne oslunene místo, aby se ji moji poloze dařilo.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Fri May 22, 2015 10:11 pm

Objednala jsem si ze zahradnictví Na Zázvorce pro sebe tři dvouleté sazenice Hanah´Choice, Reka a Chandler. Několik rostlin těchto odrůd jsem objednala pro známé, abychom se rozdělili o poštovné. Určitě je lepší mít od jedné rostliny alespoň dvě rostliny, lépe se posuzují vlastnosti odrůd. To u mne není možné. Manželovi jsem ještě o dalších třech borůvkách neřekla. vyčítá mi, že kvůli rostlinám zanedbávám domácnost.   Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri May 22, 2015 10:47 pm

Tak to ja jsem si nikdy nedovolil rict sve parnetrce (mame spolu deti, ale nejseme sezdani), ze zanedbava domacnost, prestoze skoro porad cumi na televizi a o praci na zahrade nema zajem. Ale uz jsem ji nekolikrat rekl, ze jen cumi na televizi.

Mam navic nekolik kontejnerovanych rostlin kan. boruvek odrudy Meader. Koupil jsem je jako dvoulete, ted jsou trilete (presadil jsem je do vetsiho kontejneru). Mohl bych Vam 2-3  rostliny darovat a zaslat (postovne hradim). Pokud byste je chtela vyzkouset, poslete SZ s adresou, pripadne bych Vam je mohl nekdy predat v Jihlave ci pobliz. Dejte vedet, zda je chcete, jinak je dam nekomu jinemu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 18 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru