Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Brambory 2015

+6
Zdenci
miseku
miroslav
J.R.
Mirek
Jiřina
10 posters

Strana 1 z 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Goto down

Brambory 2015 Empty Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 18, 2015 8:26 am

V lonskem roce jsem pestoval odrudy Marabel (rana), Laura (stredni) a Jelly (polopozdni az pozdni). Se vsemi jsem byl vicemene spokojen, ale Marabel, byt vyborne ci vynikajici chuti, potvrdila vysokou citlivost ci nachylnost na plisen.

Letos mam v umyslu pestovat místo Marabel jinou odrudu i z duvodu zmeny ci vyzkouseni jiné odrudy (Laura a Jelly zustavaji v planu vysadby). S jakými ranymi ci velmi ranymi odrůdami mate dobré zkusenosti ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Mar 13, 2015 2:22 pm

Dnes mi volali z Europlantu, abych si vyzvedl objednane sadbove brambory. Objednal jsem odrudy: Laura (stredni), Jelly (polopozdni az pozdni) a Red Sonia (velmi rana). Velmi ranou odrudu jsem puvodne nechtel, ale v ranych odrůdách byla letos slaba nabídka. Rad vyzkousim něco nového, doufam, ze Red Sonia nebude propadak.

Pro zajemce popis odrud zde. Zdaleka ne vse je v letošní nabídce ci v mensim baleni.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro Jiřina Sat Mar 14, 2015 8:49 pm

Z dané nabídky místní bramboráři velmi chválí Finku. Z hlediska chuti má jít o Mercedes mezi velmi ranými bramborami.  jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Mar 15, 2015 6:26 am

Dik za info. Finku neznam a ani jsem o ni neslysel, ale nemam moc moznost se s nekym pobavit o bramborach. Zeptam se cilene kamarada bramborare, zda ji zna.

Pokud ji budou prodavat v mensim baleni, rad ji priste zakoupim.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Mar 15, 2015 10:15 am

Moje brambory vypadají takhle.
Brambory 2015 101_0133
Asi už budu muset přepikýrovat. Wink
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Mar 16, 2015 9:32 am

Vyzvedl jsem sadbove brambory v Europlantu. Na jakesi ceduli tam měli napis ''Finka', tak jsem se na ni poptal. Ano mají, ale jen baleni 25 kg, coz je pro mne mnoho a u velmi rane (VR) odrudy vůbec.

Prodávající mi sdelil, ze dle jeho nazoru jsou chutnejsi  VR odrudy, pro nej napr. Anuschka a do 5 kg baleni davaji odrudy, o které je zajem mezi malymi pestiteli. Udajne nehrozi, ze by měli Finku v pristich letech v baleni 5 kg. Mne obvykle chutnaji všechny brambory co pestuji, rad občas vyzkousim jinou ci novou odrudu. Red Sonia je z dovozu, asi z Nemecka, na pytliku je napsano Ret Sonia.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro Jiřina Tue Mar 17, 2015 11:30 pm

Anuschku jsem loni pěstovala, měla jsem ji normálně na políčku bez předkličování, dostala jsem vzorek asi 12 sazenic, jde o varný typ A-AB, uložila jsem si je zvlášť na salát. Salát z nich není špatný. Souhlasím s názorem, že mi chutná každá brambora, kterou si vypěstuji. Na chuť brambor má větší vliv agrotechnika a hnojení než sama odrůda. V Třebíči při degustacích brambor jednou měli tři vzorky odrůdy Adela a každá se umístila jinde v tabulce. Osobně mi velmi vyhovuje Laura, nevařím z ní salát, na vše ostatní je vhodná. Z velmi raných předkličuji a sázím Moniku. Spíše proto, že nemám velký výběr dostupných uznaných odrůd v malém balení. Mimochodem včera jsem viděla v Albertu na paletě uznanou sadbu Dali a Rozary v 5 kg balení, větší třídění.   Zdraví Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Wed Mar 18, 2015 8:28 am

V Europlantu jsem kupoval teprve podruhe, drive sem kupoval dle prilezitosti nebo sazel brambory z minule sezony. Anuschku jsem zatím nemel, doporucoval mi ji kamarad, ale odrazuje mne udavany varny typ, bramborove salaty moc nedelame a v lete vůbec ne.

VR brambory obvykle nepestuji, nepredklicuji, nesazim drive ani samostane par rostlin. Plodiny sazim a stridam, aby mel při vysabe jahod, pokud možno, co nejvetsi odstup nejen od drivejsi vysadby jahod, ale i brambor. Pestovani brambor jsem castecne omezil a místo nich pestuji celorocne (2 x) horcici jako předplodinu před výsadbou jahod.

Jak hnojite brambory a jake davate postriky ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro Jiřina Sat Mar 21, 2015 9:44 pm

Odpovím trochu zeširoka. Žiju v malé vesnici na Vysočině. Dříve se zde pěstovaly na každé zahradě brambory a krmná řepa a v chlívku či maštali bylo několik zvířat, která se tím krmila. Tak nějak to zatím funguje u mých rodičů, i když jim za to nadáváme. Doma chováme jen několik slepic na zbytky a následně vajíčka, proto jsme brambory v tom původním režimu velmi omezily. Několik let jsem dodávala několik pytlů brambor kamarádce do Brna, v posledních letech jsou hlízy silně poškozeny drátovci, tím klesá tržní hodnota domácích "bio" brambor. Zároveň jsem začala obstarávat uznanou sadbu velmi raných brambor a předkličovat. Cílem je mít chutné domácí brambory pro svou rodinu po celý rok s minimálními přebytky.
Hnojíme jen hnojem, který někde seženu od koní, pokud neseženu tak kompostem, průmyslová hnojiva jsme nedávali několik let, dávám popel ze dřeva, nejlépe do kompostu. Stříká manžel proti plísni většinou Acrobatem 2 x za sezonu, při výskytu mandelinky 1 x proti mandelince, když stříká brambory na plíseň, postříká i venkovní rajčata. Z odrůd mi vyhovují Laury, na přílohy, kaši i knedlíky. Jsou krásně žluté. Z odrůdy Jely bych měla strach, že je pozdní a že její nať neuchráním do pozdního podzimu v dobrém zdravotním stavu. Pozdní sklizeň mi také nevyhovuje, v tu dobu potřebuju trhat jablka. Dříve nám brambory vyorával můj tatínek čertem, nyní si je kopu sama motykou, po čertovi bylo mnoho naražených hlíz. Kopu je sama, nikdo jiný by mi to neudělal dobře.       Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Mar 22, 2015 12:37 pm

Pochazim také z Vysociny (Jihlavsko), ale uz dost davno se sirsi část rodiny postupne prestehovala do mest. Jezdim tam na chalupu, na zahrade pracuji jen o volnych dnech.

Odrudy Jelly bych se nebal, je polopozdni, loni jsem ji kopal na konci srpna, odolnost proti plisni se mi subjektivne zda stejna ci spise lepsi nez u Laury (loni to tak bylo).

Kopani brambor je dost narocne a namahave, uplne sam to nedelam, občas také nejakou nakopnu, ale hned ji dam stranou k blizke spotrebe, takze na uskladneni mame jen perfektni brambory. Obecne - ovoce a zeleninu je třeba při sklizni tridit dle kvality, to patri k pestovani a tim je z vysledku lepsi pocit.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Oct 13, 2015 8:33 am

Brambory letos nic moc, důvodem nebyvale sucho a nekvalitni sadba. Laura letos velmi spatna, nechtela moc klicit, ani pote moc nerostla. Jako by byla strikana proti kliceni, byt to mely byt sadbove brambory.

Polopozdni odruda Jelly se (opet) osvědčila. Pristi rok budu jiz pestovat pouze Jelly a na polovicni vymere. Na druhe polovine planuji pestovat vhodnou plodinu pro ozdraveni pudy.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Thu Oct 15, 2015 10:16 am

Zjistil jsem na internetu, ze odruda Jelly je vyslechtena z odrudy Marabel a ma tedy vynikajici chut. Podle mne je lepsi nez Laura (vynos, chut, skladovatelnost).

Katalogový list odrudy: Jelly
Rodicovská kombinace: Marabel x 173/87/4476 L
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Brambory 2016

Příspěvek pro J.R. Wed Jan 13, 2016 12:15 pm

Firma EUROPLANT snad jiz zacala prijimat objednávky na sadbove brambory.

Katalog nabizenych konzumních odrůd byl na strankach prepracovan, zobrazuje se jako metodiky.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Brambory 2016

Příspěvek pro J.R. Sun Jan 17, 2016 9:23 am

Moji oblíbenou odrudu Jelly nabízí i firma DRAGO zde, ale jen baleni 25 kg.

Odruda je vhodna pro "eko-bio" nadsence, coz sice nejsem, ale vyssi odolnost proti chorobam a zrejme i pudnim hadatkum vitam. Dle mého subjektivního pozorovani je znatelne ci viditelne odolnejsi nez Laura.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro miroslav Wed Mar 23, 2016 10:03 pm

uz mate nasazene brambory? jakych odrud a odkud? pro me jsou brambory dosti exoticke, ale par si jich na zahradu dám, nicmene spotreba 3kg za rok brambor a 12kg lilků hovoří za vše Smile ale proč si to neoživit Smile

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro Jiřina Thu Mar 24, 2016 7:42 pm

Žiju v bramborářském kraji. Na gymplu jsme chodili na bramborové brigády do JZD. Dnes se v okolí žádné brambory na polích ve velkém nepěstují. Všude jen řepka do bionafty a kukuřice do bioplynky. V mém dětství jsme doma sázeli brambory na 1. máje místo účasti v průvodu. Dneska se na zahradách brambory na uskladnění sází většinou o něco dříve, tak v druhé polovině dubna dle počasí. Předklíčené velmi rané brambory na kopání sázím na přelomu března a dubna, dle počasí. Při hrozících mrazech přikrývám netkanou textilií. Těm, co nepřikrývají, každý rok omrznou, což sníží výnos a oddálí sklizeň. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Mar 25, 2016 8:48 am

Vratil jsem se ke stare osvedcene tradici a sazim (cca) na 1.maje, ale budu pestovat jen (polo)pozdni Jelly, vegetacni doba cca 120 dni,
loni jsem ji nechal z duvodu sucha dele.

Snizil jsem vymeru pro brambory, abych ziskal dalsi plochu pro vhodne predplodiny pro jahodnik a zvysil casovy odstup jahod od brambor.

Od pozdnich brambor ocekavam vysoky vynos a vynikajici chut, v lete si brambory koupim, od konce cervna se u nas na stanku prodava
vcelku pekna Impala ze Znojma.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro miseku Fri Mar 25, 2016 11:15 am

Tak my už jsme sadili odrůdu Colette (velmi rané), pouze 10 kg. Loni nám vydržely až do prosince a vydržely by možná ještě déle, kdyby jich bylo více. Pozdní brambory si raději kupujeme z Vysočiny:D .
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Mar 25, 2016 3:37 pm

Vidite, jak jsem se shodli. Velmi rane se spise hodi do nizsi teple polohy.

U nas taky nekdo predklicuje velmi rane a pak pripadne zakryva textilii, proc ne, ale pro mne je to casove i financne nefektivni,
bramburky male, kupovana Impala velka.

U nas v rodine jsou v oblibe velke brambory, byt male mivaji dobrou chut. Pokud malych neni moc, tak to nevadi, peceme je v troube.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro Jiřina Fri Mar 25, 2016 4:14 pm

Předkličuji Moniku (45 hlíz) a Carreru (15 hlíz), toto množství nám stačí na červenec a srpen do sklizně těch na uskladnění. Z brambor na uskladnění mám letos Jasmínu, Bohemii, moji oblíbenou Lauru a Antonii. Antonie se dobře umístila v letošní třebíčské degustaci. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro miroslav Fri Mar 25, 2016 5:21 pm

a odkud mam objednat? na zkousku nechci rovnou 25.kg pytel... osobne budu nejradsi za rane brambory-tedy kdyz budou v červnu, na zimu uprednostnujeme dyne, ktere vydrzi déle a jeste ostatnim chutnaji vic

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro Mirek Fri Mar 25, 2016 5:59 pm

miroslav napsal:a odkud mam objednat? na zkousku nechci rovnou 25.kg pytel... osobne budu nejradsi za rane brambory-tedy kdyz budou v červnu, na zimu uprednostnujeme dyne, ktere vydrzi déle a jeste ostatnim chutnaji vic

Lilky i dýně mohu ve velkém, ale brambory nemůže v kuchyni nic nahradit.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Mar 25, 2016 6:10 pm

Pokud nechcete pytel, tak nekde u Vas v okoli, u nas se prodavaji v "Zelenine" po 5 kg.

Ale tady kazdy zahradkar aspon nejake brambory pestuje, neznam nikoho, kdo by misto brambor uprednostnoval dyne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Mar 25, 2016 6:34 pm

Jiřina napsal:Předkličuji Moniku (45 hlíz) a Carreru (15 hlíz), toto množství nám stačí na červenec a srpen do sklizně těch na uskladnění. Z brambor na uskladnění mám letos Jasmínu, Bohemii, moji oblíbenou Lauru a Antonii. Antonie se dobře umístila v letošní třebíčské degustaci.  J.

Mate pekny sortiment. Mne brambory take bavily ci bavi, ale kvuli jahodam jsem se je rozhodl omezit. Jiz pred nekolika lety jsem je castecne omezil a pestuji misto nich horcici, ted chci pestovat aksamitnik a redkev olejnou. Cyklicky pestuji plodiny dokola na stejnych zahonech, negativni vliv nevhodnych predplodin se na jahodach projevuje.

Laura byla moje oblibena, ale odolnost, vynos i chut je horsi nez u Jelly. Antonie - neznam.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro miroslav Fri Mar 25, 2016 8:03 pm

rad bych hlavne brambory v odrudach, jenze tady je jen brambory konzumni a daná trida a šmitec, no vzhledem k tomu, ze brambory jsou typicka priloha k masu, ktere nejím, proto nemam pro brambory takove vyuziti, ale co bych pro domácí neudelal Very Happy

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Brambory 2015 Empty Re: Brambory 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru