Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kanadské borůvky 2015

+11
sasman
padr
derbis
kanadskeboruvky.eu
Bacula
miseku
J.R.
Mirek
miroslav
Jiřina
Catka
15 posters

Strana 9 z 18 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Next

Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Sep 04, 2016 8:36 am

Patriot ma take dost velke, zplostele plody, detem se libi, kdyz jsou okolo, utrhnou si.
Chut neni spatna, detem chutna.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Sep 09, 2016 10:36 am

Objednal jsem si u teto firmy kanadske (americke) borůvky HERBERT.

Rostliny za danou cenu velmi pekne, vypadaji jak na fotografii. Zajimave a velmi prakticky zabalene - balik byl doplnen slamou
(zadny karton, reklamni letaky), takze se při preprave zadna vetvicka nepolámala.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Mon Sep 12, 2016 10:03 pm


Včera jsem sklidila poslední plody borůvek. Bobule již sesychaly a opadávaly. Potom jsme s manželem odstranili síť nad borůvkovištěm. Síť se osvědčila, ptáci nesezobali ani jedinou borůvku. V síti nebyly mezery. Dovnitř nelezli ani ptáci ani kočky. Příští léto opět nainstalujeme. Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Sep 13, 2016 6:38 am

Sit mate velmi peknou, na mne je to prilis pracne resp. casove narocne, vetsi část borůvek mam na vcelku prikrem svahu, coz je
pro stavbu nejake konstrukce komplikovane.

Ptaci mi zacali zobat boruvky na odloucenem stanovisti, kam se chodi jen zalevat, jinak se tam nikdo nepohybuje. Prehodil jsem
provizorne sit a vcelku to fungovalo. Vetsina borůvek je v lete pod dohledem a pobliz nebo mezi nimi se pohybujeme. Ale pocitam
s tim, ze agresivita ptaku bude stoupat.

O minulem vikendu byl Chandler, tento vikend sklidíme zbytek, otrháme i zelene, asi jich par bude.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Sep 26, 2016 10:52 am

Poridil jsem si nejake kontejnery 30 L s uchy, pro docasne pestovani borůvek (a jiné pouziti), viz zde.
Nic levnějšího jsem dlouho nevidel, jsou vcelku pekne, ucha jsou prakticka.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Mon Dec 05, 2016 8:30 pm

Množení borůvek se mi daří. V pěstování rostlin na stanovišti jsem úspěšná méně. Dříve zasazené rostliny mi letos pěkně narostly, byla dobrá úroda chutných plodů, nic je neozobalo, stačila jsem je uzalívat i s nedostatkem vody v srpnu a v září...Spokojenost. Horší to bylo s rostlinami vysazenými loni. Letos na jaře mi náhle odešel jeden Meader, v průběhu časného léta Spartan a Hannah´s Choice a k podzimu mi uschl Chandler, který předtím zaplodil nádherné plody. Ještě, že se mi daří množení. Meadera jsem nahradila svým z roku 2015, Chandlera jesem měla též záložního, místo Hanny jsem zakoupila KazPliszku, ta mimochodem přirostla minimálně, ale žije. Ostatní uschlé rostliny mají nádherné přírůstky, krásně zelené listy a z ničeho nic rostlina spáchá sebevraždu. Rostliny ponechávám na místě, čekám, že třeba ještě obrazí, likviduji, až je konec rostliny viditelně nezvratný. V létě jsem porost ošetřila Rhodovitem, protože si myslím, že problém je někde v mykorhize, že jde o napadení kořenů nějakou houbou či něčím. Chandler na podzim odešel i přes ošetření. Zjara se chystám vysazovat dvě sazenice stejné odrůdy 8 cm od sebe,  abych měla od začátku mohutnější keř, kde nebude tolik vadit, když polovina odejde.
Chystám se ještě zamulčovat borůvkoviště kůrou z pily až povolí mrazy. Dosud jsem na to neměla čas. Ty chvilky, které jsem mohla věnovat zahradě byla jiná práce. Např. jsem přesazovala maliny, aby manžel mohl do rohu zahrady pod okap nainstalovat nádobu na dešťovku o objemu 1m3, abych příští rok měla čím borůvky zalévat.  J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Dec 06, 2016 9:19 am

Rozsahly příspěvek - vyjadrim se k tomu nejdulezitejsimu - potykam se se stejnymi problémy. V letnim obdobi mi na 3 rostlinách
- Chandler, Duke, Meader - odumrela vetev (rychle uschla). Chandler pak koncem sezony odesel definitivne.

Domnivam se, ze jde o chorobu ci jednu z vice chorob "odumirani vetvi". U nas se o tom skoro nic nenajde, jedine na zahraničních
webech, zejména v USA - ale tam se vyskyt lisi v jednotlivých statech a je to poněkud neprehledne. Uvadim citaci:

Dve nejběžnější houbové choroby, které způsobují odumirani vetvi během vegetačního období jsou Fusicoccum putrefasciens
a Phomopsis vaccinii.


Pristi rok se chystam udelat nejake postriky v jarnim obdobi - nerad, ale jinak to nevidim, uhyn vetvi je velmi neprijemny, alternativou
je pestovat jen odolne odrudy (nevim jake, snad jen Bluecrop je uvaden jako nejmene problemovy) nebo prestat pestovat vůbec.

Vysadit dve rostliny vedle sebe 8 cm rovněž není resenim, mohou snadno uhynout obe dve. Zkuste pani Jirino dohledat nejake
informace o vyse uvedenych chorobách, abychom to do jara prodiskutovali.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Tue Dec 06, 2016 3:39 pm

Můj vnuk má ze všeho drobného ovoce nejraději jahody a borůvky a zrovna v pěstování těchto komodit příliš nevynikám. Takže se polepším! Mikuláš mi donesl balík bílé litevské rašeliny, což považuji za dobrý začátek. Velice se mi osvědčilo pěstování borůvek v pytlích od kočičích granulí, tak krásné přírůstky jsem ještě neměla. Jen to drzé ptactvo mě přivádělo k šílenství.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Tue Dec 06, 2016 9:10 pm

Pane Jiří, u Vás bych stejné potíže s odumíráním rostlin jako u mne nečekala. Vy sázíte do čisté rašeliny. Já sázím do substrátu, kde by bylo jednodušší vyjmenovat, co do jam nedávám, než co dávám. Nedávám vápno a popel. Někde jsem četla, že při pěstování okrasných vřesovištních rostlin se nesmí používat cokoliv z lesa, kvůli infekci ze substrátu. Z lesa používám jehličí, zetlelé pařezy, drcenou kůru z pily, drtiny. U mne se domnívám, že infekce je z půdy a napadne kořenový krček, ne ze vzduchu. Nevím, jak by mohl pomoci postřik větví. Pokud by se použil kontaktní přípravek, nepronikl by do substrátu, pokud by se použil systémový, mohl by zničit mykorhizu. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Wed Dec 07, 2016 8:41 am

Substrat by na "choroby ci rakovinu nebo odumirani  dreva ci vetvi" nemel mit zasadni vliv. Něco jiného je Phytophthora,
která se u borůvek také muze vyskytnout. Ale u mne uhynuly jednotlive vetve, ne cela rostlina naraz.
Zde odkaz - Phytophthora Root Rot of Blueberry

U sebe predpokladam vyskyt choroby ''Phomopsis vaccinii'', která se v USA oznacuje jako "Twig Blight of Blueberry",
odkazy zde a zde.

Jak u Vas - uhynula cela rostlina naraz nebo postupne jednotlive vetve ?
A zkoumala jste vetve nebo korenovy krcek jak vypadaji na rezu (po odstrihnuti) ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sat Dec 10, 2016 7:45 pm

Dneska jsem konečně připravila na zimu borůvky. Odhrnula jsem vrchní část kůry, do mísy jsem nasypala několik cm rašeliny, asi hrst sušených slepičinců a vlaštovčinců, které jsem pro tento účel zimního hnojení skladovala od léta. Dále jsem mísy doplnila vlastním kompostem z trávy, listovky a drcené kůry, který jsem pro tento účel od léta vyráběla a přihnojovala dusíkem, aby se piliny lépe rozkládaly. Tím jsem dosypala terén do roviny, protože se mi v místech mých hlubokých jam v průběhu času sesedá. Ještě čekám, až mi bude dovezena odpadní kůra z pily, že bych jí ještě zamulčovala borůvkoviště souvisle.

K úhynu větví. Někdy kolen r. 2010, když jsem začínala s borůvkami, mi ke konci vegetece předčasně opadaly listy na většině větví dvou rostlin, do jara tyto větve uschly, přežily jen jedna nebo dvě slabé vodorovně rostoucí větvičky. V ten čas jsem nedoufala v záchranu keřů, dokonce jsem k asi Spartanu přisadila Northland, protože jsem jím chtěla Spartana nahradit. Od té doby se rostliny pomalu vzpamatovaly, neuschla na nich ani jedna větvička a nyní pěkně rostou i plodí, Northland vedle skomírá.
Roku asi 2013 jsem sázela k podzimu Chandlera a Bluecrop, obě rostliny do jara uhynuly. Uhynuly naráz.
Letos mi rostliny hynuly od jara, první dvě normálně rašily, kvetení se začlo opožďovat oproti ostatním borůvkám a celé rostliny uhynuly. U Spartana zprvu uschla větší část keře, jedna boční větvička vypadala zeleně, po pár měsících odešla i ta. Chandleru na podzim uschly všechny listy, jakoby byl spálený. Schnoucí větvičky prohlížím s brýlemi, někdy i lupou, nejsou na nich žádné známky poškození plísní, něčím jako rakovinou jabloní, či odumíráním maliníku, zkrátka bez patologie. Snažila jsem se prohlédnout i kořeny celé odumřelé rostliny, ale tam je potíž, že já rostlinu likviduji, až jsou všechny větve hnědé a je jistota, že neobrazí. V tuto dobu již dochází k druhotnému napadení mrtvého dřeva, tam je pitva neprůkazná. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Dec 11, 2016 7:32 am

To je pekne, ze věnujete boruvkam tolik pece, ale moc se mi to nezda, nekdy méně byva vice. V ptacim trusu muze byt hodne dusiku,
stejne tak ve vlastním kompostu, kam pridavate dusik - všechen se jiste nespotrebuje, resp. později se zacne z organicke hmoty
uvolňovat, odhadnout množství dusiku se moc neda. Lepsi by bylo michat vlastní kompost 50:50 s raselinou.

Pro dospelou ci velkou boruvku se doporucuje rocne cca 30 g dusiku v cistych zivonach, je mozne prehnojit, ale tak max. dvakrát,
davka  nad 60g dusiku uz popali koreny a rostlina zacina hynout - při omezeni ci vysazeni hnojiva se muze vzpamatovat.
Tipuji, ze to mozna mate prehnojene.

Na tomto odkazu, který jsem uz sem daval, je na 3. fotografii rez vetvi, kde jsou videt zmeny ve dreve zpusobene houbovou chorobou. Obdobne zde. Pokud vetev nahle uhyne během vegetačního obdobi, tak ji odstrihnu a zkoumam.

Prevenci proti odumirani vetvi by mělo byt - nakup zdravych sazenic, na jare vystrihani napadenych nebo uhynutych vetvi, davat pozor
na poskozeni nebo zraneni rostlin, dostatecna vzdalenost při vysadbe pro dobrou cirkulaci vzduchu, spravne hnojeni - aby v pozdnim vegeteacnim obdobi nevznikaly zelene výhony, které jsou poskozovany mrazem a pak infikovany houbovymi chorobami.

Pristi rok chci méně hnojit a planuji na jare postriky pripravky Ortiva a (mozna) Signum.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sun Dec 11, 2016 5:48 pm

Přihnojování ptačím trusem a vlastním kompostem pro kyselomilné o neznámé koncentraci živin nemůže být příčinou mých potíží s hynutím mladých rostlin, protože toto jsem aplikovala včera poprvé. Postupovala jsem opatrně, prvně jsem rozložila rašelinu, aby nedošlo ke styku trusu s kořeny, potom symbolické množství trusu a navrch kompost s drtinami a kůrou. Počítám s tím, že dusík je v půdě poměrně pohyblivý a že v průběhu zimy se bude vyplavovat do spodnějších vrstev substrátu, kde je štěpka, piliny, které též potřebují ke svému rozkladu N. Do konce loňského roku jsem vždy brzy na jaře nebo i pozdě na podzim přihnojovala kupovaným granulovaným hnojivem s rohovinou, které jsem rozprostírala pod kůrový či pilinový mulč.
Někde jsem četla, že borůvka snese i trojnásobné množství živin, než potřebuje, bez vážné újmy. Je to samozřejmě neekonomické a neekologické. Takto hnojit nechci.
Připouštím, že mám rostliny celkově přehnojené, mám vydatný substrát, nemám je v čisté rašelině, během roku přihnojuji opakovaně rozpustnými hnojivy, střídám je s bylinnými zákvasy, do zásoby mají každá několik tablet s pomalým uvolňováním po 12 měsíců. Asi budu muset hnojení omezit. Obecně každá rostlina při přehnojení dusíkem je více náchylná k houbovým chorobám.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Mon Dec 12, 2016 7:51 am

Co se týká hnojení, jsem velký minimalista. U borůvek, které pěstuji v čisté rašelině, maximálně s přídavkem drcené kůry a pilin, to však nejde. Naprosto mě nadchlo hnojivo Substral Osmocote-EXTRA Dlouhodobé hnojivo na rododendrony.Stačí aplikovat jedenkrát za sezónu a je pokoj. Krabičku 300g jsem dostala, ovšem cena je docela vysoká, třeba mě, až hnojivo dojde, opět někdo obdaruje. Borůvky vypají nadmíru spokojeně a já také.Letos jsem zakoupila borůvku Chippewa. Chtěla jsem nějakou odrůdu, kterou by dcera mohla pěstovat na balkóně. Vybrala jsem dobře, ptám se zkušených pěstitelů?
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Dec 12, 2016 9:01 am

Dlouhodobé hnojivo na rododendrony.Stačí aplikovat jedenkrát za sezónu a je pokoj.

V tom nevidim pro sebe zadnou vyhodu, naopak, rad zalevam s rozpustenou davkou hnojiva a mnoho casu bych takto neusetril.
Mam nekoik desitek keru, takze cena hnojiva je pro mne dulezita, boruvky jsou nakladne ovoce.

Na balkone boruvky nepestuji, ale jiste se všechny méně vzrustne boruvky tak pestovat daji, pokud mají vhodnou velikost kontejneru.
Jedna boruvka je ale i na balkon malo.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Dec 12, 2016 9:11 am

... borůvka snese i trojnásobné množství živin, než potřebuje, bez vážné újmy ...

Kde jste to cetla ? Pokud není uvedeno, kolik 'potřebuje', tak je takova informace dost k nicemu. Hodnoty, které jsem uvadel vyse, jsem
nasel na nejakych amerických strankach, byly tam i fotografie rostlin a korenu (popalenych). Ale v podstate je jedno, zda snese 2x
nebo 3x vice, lepe se drzet kolem doporucene hodnoty.

Dusik se z pudy vyplavuje, nejen v zime, ale i ve vegetacnim obdobi při vetsich destich. Z organicke hmoty se uvolnuje (mineralizuje)
postupne několik let. U kravského hnoje se uvadi 4 roky - rok aplikace + 3 nasledujici roky.

Organicka hmota pro boruvky je jiste dobra, ale bylo by také dobře vedet ci kvalifikovane odhadnout kolik a tomu pak také přizpůsobit množství minerálního hnojeni.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Thu Mar 09, 2017 8:32 pm

Včera k nám dovezli z pily odpadovou smrkovou kůru v množství do vleku za auto. Dneska jsem se snažila materiál trochu roztřídit a část jsem sypala jako mulč mezi borůvky, větší kusy jsem dávala do rohu zahrady pod sousedovu lísku, kde nebude překážet a použiju ji později k mulčování. S úklidem spěchám, aby slepice hromadu nerozhrabaly po celé zahradě. Mám pocit rozlámaného těla. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Mar 10, 2017 8:37 am

... kůru v množství do vleku za auto ...
Máte na mysli "privesny vozik" za osobní auto ?

Takovy vozik mam, má objem 1 m3 (2 x 1,25 x 0,4), jednou jsem do nej koupil volne sypanou kuru na mulcovani - uplne
levne to nebylo. Ale to na výsadbu není mnoho.
Podle mne by byly lepsi piliny nez kura a raseliny apson 1/3, lepe 1/2.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Fri Mar 10, 2017 10:42 am

Zapomněla jsem jednu borůvku v nevytápěné podkrovní místnosti a ona vypadá následovně, dokonce má květenství. Rozhodla jsem se přesadit všechny borůvky z nádob do volné půdy, do rašeliny s pilinami. to jsem zatím provedla jen s jedním exemplářem a spotřeba rašeliny a pilin mě doslova vyděsila. Piliny někde seženu, ale co když nebudou "jehličnaté", bude to moc vadit?
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 P1040208  Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 P1040205
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Mar 10, 2017 10:54 am

Piliny někde seženu, ale co když nebudou "jehličnaté", bude to moc vadit?

Tezko rict - nevim, z jakeho duvodu se mají davat  "jehličnaté".  
Taky jsem daval mensi množství jinych (dubovych) pilin na mulcovani, nijak negativne se to neprojevilo.
Pokud se to promicha s raselinou, tak by to podle mne vadit nemelo.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Fri Mar 10, 2017 12:19 pm

Jehličnaté piliny se dávají z důvodu kyselého pH. Tlením pilin, kůry a dřeva z jehličnanů vzniká substrát s kyselým pH. Podobně i tlením jehličí. Listnaté dřevo neokyseluje kompost.
Zajímalo by mne vysvětlení tohoto stavu obecně chemicky. Proč jehličnany obecně okyselují půdu pod sebou. Vždyť rostou ze stejné země jako listnáče a spotřebovávají stejné H2O a CO2 jako ostatní rostliny?
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Mar 10, 2017 12:55 pm

Zde - pudni analyza, jehlicnate a listnate porosty.

... listnatých porostech humus zřetelně méně kyselý než minerální půda. To je způsobeno příznivějším složením opadu,
který obsahuje více bází.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Fri Mar 10, 2017 1:43 pm

Přečetla jsem si to, přesto tento článek mi nevysvětluje proč? Lesní pryskyřice se rozkládá kysele? Kde se berou ty "baze"?
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Mar 10, 2017 1:54 pm

Nevím, já moc chemii nemám zažitou, mám elektrotechnické vzdělání, tam bylo chemie málo, jen takový rychlokurs.

Když si něco z "chemie" přečtu, tak to beru jako fakt, nejsem schopen o tom moc přemýšlet nebo diskutovat.

To byste něco musela něco dohledat a nastudovat Vy.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Fri Mar 10, 2017 1:57 pm

Zeptáme se paní Jany, ta je vzděláním chemik. ?
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 9 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 9 z 18 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 18  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru