Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kanadské borůvky 2015

+11
sasman
padr
derbis
kanadskeboruvky.eu
Bacula
miseku
J.R.
Mirek
miroslav
Jiřina
Catka
15 posters

Strana 5 z 18 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Next

Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue May 17, 2016 10:42 am

Catka napsal:Můj nápad,zasadit je do pytle od granulí, se osvědčil ...

Obavam se, ze je ještě brzo hodnotit, zda se tento napad osvedcil.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miroslav Tue May 17, 2016 6:49 pm

ano, pro dosazeni vyssi sklizne je lepsi mit vicero odrud, treba Goldtraube je cizosprasna...

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Bacula Tue May 17, 2016 11:17 pm

Kanadské borůvky mám zasazené v kbelících od fasádní barvy a ty jsou zakopané v zemi (kouká cca 5 cm). Takto zakopané jsou tři roky.
Zasazené jsou v rašelině, pod kořeny každé jsem na radu kamarádky dávala zetlelé kusy dřeva (pařezů).
Přihnojuji je a zalévám, ale zahrada je 40 km od bydliště, takže pokud neprší, dostanou vodu pouze o víkendu. I v loňském extrémně suchém roce se jim dařilo. Další dvě mám zasazené přímo v zemi (také v rašelině, ale nejsou nijak izolované od okolní půdy). Ty v těch kbelících více plodí, ale může to být také dáno odrůdami, ty v zemi jsem koupila pouze s označením kanadská borůvka, bez druhového označení.

Bacula

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 03. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Wed May 18, 2016 8:10 am

miroslav napsal:ano, pro dosazeni vyssi sklizne je lepsi mit vicero odrud, treba Goldtraube je cizosprasna...

Jenom opakujete fraze prodejcu rostlin. Pro dosazeni vyssi sklizne je třeba především opyleni, které provadeji cmelaci.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miroslav Wed May 18, 2016 6:02 pm

tak samozrejme, je-li vice odrud je to lepsi, nicmene nez jsme meli jine odrudy meli jsme jen Dennis Blue, byla jedina, siroko zadna jina boruvka nebyl a uroda vic nez slusna, takze priste mejte podložená napadení a ne vykriky do tmy

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Wed May 18, 2016 6:15 pm

Stále jen opakujete stejnou frazi a mate mylne predstavy o samosprasnosti.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miroslav Wed May 18, 2016 8:47 pm

pokud je to odzkouseno tak to preci nejsou nejake predstavy, toto je forum, proto prikladam me poznatky, vase odpovedi beru jen jakesi popichování, jako z dob komunismu

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Wed May 18, 2016 10:00 pm

Krom housenek jsem na borůvkách objevil i mšice. Řekl bych, že se jedná o stejné šmejdy jako jsou na jahodách. S tím jsem se ještě nikdy nesetkal, ani na jahodách, ani na borůvkách.

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_1569 Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_1571 Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_1572 Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_1573 Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_1574 Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_1575

Borůvky bohatě kvetou, dokonce i ty dvě letos nově vysazené. Snad budou nějaké ukázkové plody.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Thu May 19, 2016 6:24 am

miroslav napsal:pokud je to odzkouseno tak to preci nejsou nejake predstavy, toto je forum, proto prikladam me poznatky, vase odpovedi beru jen jakesi popichování, jako z dob komunismu

Pokud podle Vasich ''poznatku" samosprasne odrudy nepotrebuji opylovace (opylujici hmyz), tak zadne poznatky nemate, jen zcela
mylne predstavy.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miroslav Thu May 19, 2016 7:22 am

ja jsem ale psal, ze nepotrebuji jinou odrudu, nikoliv hmyz, nevim proc tu popichujete, uz tu jsme jak na zahrada.cz, kde podobni červení jako vy akorád buzerují, mozna mate zkusenosti s jahodami, ale tim to končí, no comment

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Thu May 19, 2016 8:00 am

Mirek napsal: Teď kvetou, ale vzhledem k tomu že je zima a věčný vichr, tak není vidět opylovače.

Miroslav napsal:vetsina boruvek je nyni samosprasna, tak bych se v tomto tak nebál ...

Svoje "poznatky" jak opakovat fraze a hloupe se vymlouvat jste jiste nastudoval na VUMLu. Jinak toho moc neznate.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Thu May 19, 2016 8:06 am

Mirek napsal:Krom housenek jsem na borůvkách objevil i mšice.

Taky mivam na borůvkách msice (jine), letos jsem objevil i nejake housenky na borůvkách, které mam v kontejnerech - po prezimovani uvnitř v nevytapene mistnosti jsem je na jare dal ven.

O vikendu pravdepodobne udelam postrik přípravkem Calypso, ale az pozde vecer, cmelaci letaji dost dlouho do vecera.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miroslav Thu May 19, 2016 5:29 pm

soudit nekoho kvuli par vetam kdyz ho neznate, z toho si udela kazdy obrazek o vasi antipovaze

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro kanadskeboruvky.eu Sun Jun 12, 2016 2:05 pm

Dobrý den, zdravím všechny příznivce kanadských borůvek. Na toto forum jsem narazil více méně náhodou. V současné době mám něco okolo 150 keřů a více jak 60 odrůd. Přes to se za odborníka nepovažuji. Se zájmem jsem si přečetl většinu názorů na těchto stránkách a mám pocit že se diskuse začíná zvrhávat někam jinam, než je výměna názorů a zkušeností ohledně pěstování borůvek, což je celkem škoda.

kanadskeboruvky.eu

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 12. 06. 16

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miseku Sun Jun 12, 2016 2:27 pm

... V současné době mám něco okolo 150 keřů a více jak 60 odrůd...

Tak to je asi nemáte jenom pro vlastní spotřebu, že? Jakou odrůdu hodnotíte jako nejchutnější a jakou jako nejvýnosnější? V které části ČR pěstujete?
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Jun 12, 2016 3:05 pm

kanadskeboruvky.eu napsal:Se zájmem jsem si přečetl většinu názorů na těchto stránkách a mám pocit že se diskuse začíná zvrhávat někam jinam, než je výměna názorů a zkušeností ohledně pěstování borůvek, což je celkem škoda.

Tyto stranky nejsou zdaleka jen o pestovani boruvek, takze jste toho mnoho neprecetl. A jednoho odbornika na zbytecne
fraze uz zde mame.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro kanadskeboruvky.eu Sun Jun 12, 2016 3:15 pm

Hodnocení ohledně chuti nemám moc rád (každému chutná něco jiného) je však pravdou, že odrůdy se středně velkými plody bývají většinou výraznější choti. Odrůdy středně zrající (druhá polovina července až první polovina srpna) jsou chuťově lepší.Hlavně je potřeba nechat plody opravdu dozrát a netrhat je hned jak zmodrají. Výnosnost záleží na podmínkách, ale třeba Pemberton nebo Nortlend a Bluecrop je takřka jistota (ne stoprocentní jistota) prvidelné bohaté úrody. Jinak se nacházím v jižních Čechách, konkrétně na Písecku.

kanadskeboruvky.eu

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 12. 06. 16

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro kanadskeboruvky.eu Sun Jun 12, 2016 3:20 pm

Odpovídám na připomínku J.R.. Tyto stránky sice ne, ale tato diskuse takřka ano. Je zvláštní, že jsem tuto reakci od Vás očekával a rád bych věděl co Vás opravňu je ostatní lidi napadat a osočovat. A ohledně některých vašich příspěvků jste opravdu odborník na slovo vzatý. Máte štěstí, že jdu okolo, říkají o mně, že jsem odborník.

kanadskeboruvky.eu

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 12. 06. 16

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Jun 12, 2016 5:47 pm

Když jsem toto fórum zakládal, tak mělo být určeno k výměně názorů ohledně amatérského pěstování všeho možného. Každý je nějaký a podle toho se také vyjadřuje, ale já nechci a ani nemám náladu jakákoliv vyjadřování hodnotit. Na cenzuru a mazání jsou určeny jiné diskuze, já se nehodlám k takovýmto pro mě ubohým praktikám snížit, pokud ovšem nenastoupí vulgarita. Záleží na každém zda bude reagovat nebo ne .....

A nyní k borůvkám. Dokážete jakožto "velkopěstitel" s určitými zkušenostmi popsat co je to na listech mých rostlin?

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_2344 Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_2343 Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_2346 Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 103_2347

Na nových listech již to není. Extrém počasí, roztoči tak jako např. u hrušní, přehnojení, zálivka .... ?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Jun 12, 2016 7:25 pm

Pane "kanadskeboruvky.eu", pokud jste komercni subjekt, tak jste to mel rict rovnou.

Nejsem proti nikomu a nicemu, ale Vas uvodni příspěvek nepovazuji za uprimny ani za verohodny.

J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro kanadskeboruvky.eu Sun Jun 12, 2016 8:42 pm

Mám jenom poslední dotaz pane J.R. V čem se Vám nezdá můj příspěvek věrohodný?
Borůvkám se věnuji poměrně intenzivně ikdyž nejsou mojí hlavní náplní, ale měl jsem dojem, že jde o výměnu informací a zkušeností a je jedno má li někdo deset sazenic nebo dva tisíce. Pouze nesouhlasím stím když někdo napadá neoprávněně někoho jiného a sám nemá vždy pravdu . S pozdravem se s vaším fórem loučím a jestli jsem se někoho dotkl tak se omlouvám, ale nemohl jsem si pomoci.

kanadskeboruvky.eu

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 12. 06. 16

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sun Jun 12, 2016 9:52 pm

Pane "velkopěstiteli", neutíkejte nám. Sama bych se toho o pěstování borůvek mnoho dozvěděla. Zahradu mám místo posilovny a psychoterapie, vulgárněji řečeno, abych se "neuchlastala" při stresujícím povolání.
Dnes jsem nafotila nějaké borůvky. Letos se objevují na některých odrůdách zároveň květy a plody. Loni zasazené rostliny mají většinou nádherné přírůstky, dvě však vyrašily, ale přírůstky jsou krátké, nyní již nerostou, barva listů není tak pěkně zelená a u odrůdy Hannah´s Choice, dokonce začaly některé listy opadávat, mám obavy, že uhyne. Hnojení a zálivka je stejná, mírně se liší směs rašeliny + pilin + všeho možného v jámě. Nemám přehled o chorobách borůvek. Mohou trpět kořenovými hnilobami jako např. jahody? Fotka s květy je Chandler a fotka bez květů REKA. Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 WP_20160612_11_42_51_ProKanadské borůvky 2015 - Stránka 5 WP_20160612_11_43_15_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro kanadskeboruvky.eu Sun Jun 12, 2016 11:02 pm

Předem musím podotknou, že nejsem žádný velkopěstitel ani Všeználek.. Zastavení růstu může způsobovat současné nešťastné počasí. Kanadské borůvky samozřejmě mohou trpět hnilobou kořenů jako všechny rostliny. Nesmí stát v přemokřeném substrátu. Rašelina má tendenci nacucat hodně vody a když nemá voda šanci odtéct (jílové podloží, těžká nepropustná zemina) může dojít k úhynu rostliny. V těžkých zemích používají zahraniční pěstitelé pěstování na hrůbcích. Postupně přidávají pod rostliny kůru a rostliny zvedají nad současný terén, tím se vyhnou přemokření a zvyšování PH substrátu.Já osobně jako substrát požívám buď čistou neupravenou rašelinu,nebo ve velkých nádobách rašelinu s jehličnatou kůrou, dokonce mám několik rostlin v čisté kůře a rostou velice dobře kvetou a plodí. Není to můj nápad ale okoukáno od amerických pěstitelů. S pilinami nemám zkušenost, ale v Polsku nebo Německu požívají piliny s rašelinou 1 : 2. Samotné pilinu se ve větší vrstvě mohou slehnout a kořeny pak nemají dostatečný přístup k potřebnému kyslíku.

kanadskeboruvky.eu

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 12. 06. 16

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sun Jun 19, 2016 10:28 pm

Chystám se ještě rozšířit své borůvkoviště na definitivních 18 keřů. budu osazovat ještě pět jam. Mám již v květináči Kaz Plizsku, která mi přišla ze Zázvorky asi před měsícem, potom mám pěknou rostlinu Patriota, kterou jsem zakořenila loni. Chtěla bych ještě licenčního Drapera a Liberty, k nim Brigitu, která je pozdní chutná skladovatelná. Tím by můj sortiment měl končit. Musím uvážit, kolik rostlin jsem schopna hlavně uzalévat a čím budu zalévat. Spolupracovnice se mne ptala, co budu dělat s množstvím plodů, až bude vše plodit, zde starost nemám. Při větším množství je budu nosit do práce ke svačině jako nyní celou zimu chroupu jablka. V minulém týdnu jsem vykopala první díru o průměru 65 cm a hloubce 40 cm a naplnila směsí pilin, drcené kůry, částečně zralé listovky, rašeliny, zetlelého pařezu z lesa a původní vykopané zeminy. Výpočtem to je 150 l substrátu.
Loni zasazená a dobře rostoucí Hannah s Choice mi usychá. Okolní rostliny zasazené za stejných podmínek rostou výborně. Jistě nejde o nedostatek vláhy či hnojení. Domnívám se, že příčinou je poškození kořenů nějakou houbou. Borůvky nepěstuji v čisté rašelině, ale v svém nepatentovaném substrátu, takže to může být příčinou občasných nevysvětlitelných úhynů. V letošním Zahrádkáři pan Mařan psal, že nedoporučuje používat hrabanku, že v ní rostliny někdy zajdou. Sama odmítám čistou rašelinu z několika důvodů. Cenová náročnost při množství rostlin. Dále rašelina rychle vysychá, potom špatně přijímá vodu, živiny jí protékají, samotná jich obsahuje minimum... neposledním důvodem je, že těžením rašelinišť se devastuje příroda, proto ji v zahradě používám jen v míře nutné.  
Ptám se ostatních pěstitelů, zda jim též občas něco uschne a dále malo i velkopěstitelů, jak chrání rostliny proti ptactvu. Mám již koupenou síť z Odetky v délce 100m x 2,5m, plánuji ji sešít kancelářskými svorkami na širší pás a budu muset požádat manžela, aby mi nad borůvkami vytvořil jakousi hrazdu, přes kterou síť přehodím. Výšku vzniklého stanu plánuji 170 cm, abych tam mohla trhat. J.


Naposledy upravil Jiřina dne Mon Jun 20, 2016 9:11 am, celkově upraveno 1 krát
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Mon Jun 20, 2016 7:51 am

Já sázím do čisté rašeliny, kéž mi plundrovaná rašeliniště odpustí, a přimíchám dlouhodobě rozpustné hnojivo. Rostlin mám zatím 10 a to uzalévám. S ptactvem nemám problém. Moje tři kočky,teď zrovna zaučují malé kotě, jsou dokonalé lovkyně a předhánějí se, která uloví více ptáků. Je fakt, že úspěšnost není bůhvíjaká, ale opeřenci mají respekt.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 5 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 5 z 18 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru