Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jahody 2017

+6
J.R.
Jiřina
MrBig46
Catka
padr
Zdenci
10 posters

Strana 7 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Next

Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Zdenci Mon Feb 26, 2018 11:01 am

Moje to taky neví a na mém způsobu pěstování nic měnit nebudu.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Feb 26, 2018 11:36 am

Mirek napsal:Ještě že to ty mé jahody neví, to bych jim musel při západu slunce vyprávět o Hajajovi.
Ohledne pěstovaní stáleplodících odrůd je tam dulezita informace na strane 19:

- stáleplodící jahodník sázíme zásadně na hrůbek
- pěstováním na hrůbku dosáhneme zřetelně vyšších výnosů než na rovné ploše
- přes zimu je musíme bezpodmínečně zakrýt vliesem (textilii) proti mrazům

Se nedivte, ze mate vynosy nic moc, když nestudujete přednášky od "akademiku".
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Mon Feb 26, 2018 12:29 pm

Na to, že jahody nejsou mou prioritou .....

PS: Chtěl bych vidět toho "akademika" jak s jeho chytrou knížkou jezdí každý den po práci jezdí na druhý konec města nastýlat textilii nebo kontrolovat teplotu, a nedej bože aby přišel po ránu déšť a zmrzl na tom jeho flísu, a akademik nedostal v tu chvíli dovolenou.


Naposledy upravil Mirek dne Mon Feb 26, 2018 12:34 pm, celkově upraveno 1 krát
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Feb 26, 2018 12:33 pm

Jaky mate vynos kg na m2 ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Mon Feb 26, 2018 12:38 pm

J.R. napsal:Jaky mate vynos kg na m2 ?

Vy si opravdu myslíte že vážím výnosy svých plodin? Že mám čas se tímhle zabývat? Rarity umím zdokumentovat, ale abych počítal kolik jahod, jablek nebo révy se kde urodilo, tak to opravdu nee. Na to mám jednoduché třístupňové hodnocení úrody: bohatá, za hovno a něco se urodilo.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Feb 26, 2018 12:53 pm

Zvazeni jahod, popr. i jinych plodin není zadna práce a skoro zadny cas to nezabere.
Pokud nevazite, tak tezko můžete odhadnout, zda dosahujete nejakych průměrných ci ocekavanych vynosu, resp. zda to pestujete dobře.


J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Feb 26, 2018 12:58 pm

Mirek napsal:PS: Chtěl bych vidět toho "akademika" jak s jeho chytrou knížkou jezdí každý den po práci jezdí na druhý konec města nastýlat textilii nebo kontrolovat teplotu, a nedej bože aby přišel po ránu déšť a zmrzl na tom jeho flísu, a akademik nedostal v tu chvíli dovolenou.

Ing. Kríž je profesionální pěstitel a přednáška je rovněž určena pro profesionální pěstitele.
Ale i tak se z jeho přednášek dá zjistit spoustu věcí pro amatérské pěstování.
Já také pěstuji amatersky ve volném čase a na chalupě, kam dojíždím a nemohu tam být každý den.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Zdenci Mon Feb 26, 2018 3:16 pm

Vážení čehokoliv je aspoň u mě naprosto nemyslitelné. Ta představa že honím děti abych jahody zvážil než je snědí. A co když mám odpolední... Prostě nejedu na kila, ale na máme málo, máme dost a máme moc.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Feb 26, 2018 3:36 pm

Mam taky mensi deti a není v tom (a nikdy) nebyl problém.
Jahody sbíráme ve vhodnem intervalu 2-3 dni podle počasí, davame do lednicky.
Takze deti nikde nehonim, berou si jahody z lednicky (vychlazene jsou mnohem chutnejsi).
Co se nesni do další sklizne, se zpracuje a jime zase cerstve.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro padr Mon Feb 26, 2018 4:15 pm

Hmm, já jahody z lednice nejím, nechutnají mi. Zchlazením se mi zdá, že přijdou o většinu vůně i chuti. Trochu se to zlepší, když je nechám ohřát, ale není to ono. A s vážením bych neuspěl ani u sebe, natož u zbytku rodiny. Když vidím krásnou jahodu, tak ji prostě strčím do pusy. Nemůžu s ní někam letět k váze a zapisovat navážené. To je příliš práce.

Ale s těmi stáleplodícími jahodami. Měl jsem je vloni poprvé a v druhé polovině sezony mi podstatně více plodily rostliny vyrostlé jako odmladky z původních sazenic. Takže teď přemýšlím, jak to udělat letos. Jestli nemám zkusit takový nějaký "létající cirkus" - průběžně odstraňovat staré rostliny a naopak nechávat růst odmladky.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Zdenci Mon Feb 26, 2018 4:25 pm

Každý to máme nastavené jinak. U nás se jedí jahody ze záhonu a až přebytky se otrhají a zpracují. Záhon je vedle chodníku a když se jde okolo prostě si každý utrhne kolik chce.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Feb 26, 2018 4:28 pm

padr napsal:Hmm, já jahody z lednice nejím, nechutnají mi. Zchlazením se mi zdá, že přijdou o většinu vůně i chuti. Trochu se to zlepší, když je nechám ohřát, ale není to ono. A s vážením bych neuspěl ani u sebe, natož u zbytku rodiny. Když vidím krásnou jahodu, tak ji prostě strčím do pusy. Nemůžu s ní někam letět k váze a zapisovat navážené. To je příliš práce.
To asi moc jahod nemate, pokud byste chtěl s kazdou jahodou behat k vaze a zapisovat.
Jednotlive jahody nepocitam, pokud si někdo utrhne tak to na vynos nemá vliv.
Nevim jak s vuni (ta se mozna méně uvolnuje), ale zchlazením o většinu chuti urcite neprijdou ani nemaji jak o ni prijit
(ale subjektivni vnimani chuti ma každý jine).
Ja mam rad chlazene ovoce - jahody, boruvky i hrusky.
Nedavno jsem koupil dost zrala jablka Golden Delicious, dal jsem je take do lednice, aby nevadla a velmi mi chutnala.
Stáleplodící jahody nepestuji, to Vam neporadim.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Feb 26, 2018 4:41 pm

Jinak jahody se mají trhat rano - přes noc je nižší teplota a i plody mají nižší teplotu.
Pak by mely mit pak delší trvanlivost.
Sbíráme obvykle rano (vecer jen vyjimecne), ale vzhledem k tomu, ze je davame bud hned nebo během par hodin
do lednice, tak to nemá na trvanlivost viditelny vliv.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 28, 2018 8:22 am

Na tomto webu je "Výpočet rosného bodu ONLINE".
Odkaz jsem jsem nasel zde, uvadi se tam, ze vypocet (prevodnik) je funkcni a presny.
Rosny bod zobrazuji take meteorologicke stanice, napr. zde.
Drive jsem v podstate netusil, k cemu je rosny bod dobry, ale zaujala mne tato pasaz v přednášce pana Ing. Kříže (strana 14):

O tom, zdali bude za jasné noci mráz, rozhoduje hodnota rosného bodu. Rosný bod je teplota, při které je dosaženo 100 % relativní vlhkosti vzduchu. Při nižší teplotě pak dochází ke tvorbě rosy, příp. jinovatky. Tím se uvolňuje velké množství tepla (tzv. kondenzační teplo) a to 540 kcal/kg vody, které zabraňuje dalšímu prudkému poklesu teploty. Po dosažení rosného bodu klesá teplota výrazně pomaleji, cca rychlostí 0,2 až 0,5°C za 1 hodinu. Za jasné noci tak klesne do rána teplota vzduchu o 1°až 3°C pod hodnotu rosného bodu v závislosti na tom,
v kolik hodin bylo dosaženo rosného bodu a v závislosti na vlhkosti půdy apod.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Wed Feb 28, 2018 8:39 am

Jak je to vlastně s odolností jahody proti vymrznutí? Jahoda narozdíl od révy koření velmi mělce a určitě při nízkých teplotách promzne i s kořeny.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 28, 2018 8:48 am

Je to v te prednasce, jsou tam uvedeny i teploty kolik cca vydrzi.
Zalezi na způsobu pestovani (hrubek, rovina) a odrude (novejsi odrudy vydrzi mene).

Zatím jsem na zimu nikdy nezakryval (s vyjimkou odrudy Rumba) a v podstate mi zatim nikdy nic nezmrzlo,
zatím ani kan. boruvky. Ale u mne obvykle byva aspoň trochu snehu (ted cca 5 cm).

Mozna zacnu od pristiho roku zakrývat
Pestuji na rovine, na hrubku se ma zakryvat vždy (z boku pronika mraz).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Wed Feb 28, 2018 9:19 am

Bočního pronikání mrazu jsem si všiml o loňské zimě, kdy česnek vysazený do vyvýšených záhonů (š cca 50 cm, v 25) vzešel podstatně později. Takovéto záhony mohou být co se zimy týče určitou nevýhodu, pokud jsou dlouhodobě silné mrazy. Tady nepomohlo ani nakrytí záhonu slámou, šlo to prostě z boku.
Nakoukl jsem do textu a ta výdrž tedy žádná sláva.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 28, 2018 9:33 am

Taky mne to trochu prekvapilo, ale dřív jsem o tom moc nepremyslel,
problémy nebyly ani při -25, ale byl snih.
Jedna se o holomraz, cili bez snehu mohou zacinat problémy už od -10.
Na zimni nakryti bude asi lepsi textilie nez slama.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Wed Feb 28, 2018 10:10 am

Nejlepší by byla sláma nakrytá textilií, ale mám obavy, že obyč. textilie zimu nepřežije a vrážet peníz do drahých asi nebudu.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 28, 2018 10:24 am

Proc by obyč. textilie zimu nepřežila ?
Mam taky obyč. a přežila.
Kupuji tyto, snad by mely mit 19 g/m2.
Zkousel jsem loni vyhledávat textili od nejakeho renomovaného výrobce, ale to je obvyle pro profesionály - velka sirka,
velka delka, cenu si uz moc nepamatuji (obvykle ani nebyva uvedena), ale pro male pestitele obvykle nepouzitelne.
Nebo Vy mate nejaky odkaz na renomovaného výrobce, kde by se dalo koupit 10 - 20 m ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 28, 2018 10:56 am

Zde mají textilie ruznych gramazi, ale min. delka je 50 m nebo 100 m (podle sirky).
V metrazi snad prodavaji produkt "Netkaná textilie bílá 30g/m2 - 3,2 x 1bm" (jiny jsem nenasel).
Jinak cena za 17g/m2 nebo 20g/m2 se mi zda dobra, ale musí se vzit cely balik.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Wed Feb 28, 2018 12:44 pm

Když to nehoří, tak kupuji netkanku v metráži š 160 cmm v různých zemědělských potřebách, a předpokládám že se jedná o gramáž 17/m2. Cena 370,- za 100 m š 160cm se mi jeví jak dobrá.
Když je fofr a hrozí jarní mrazy, tak kupuji netkanku i balenou.
Co se kvality týče, tak většinou po létě začne křehnout a rozpadat se, nejvíce bývá poškozena mechanicky, t.j. větry, které u nás panují snad 400 dnů v roce. Na stránkách mají uvedeno UV filtr, ale zda ji má i mnou kupovaná metráž nevím, ta balená různých rozměrů určitě ne.
Netkanku beru jako spotřební materiál, a pokud vydrží dvě sezony, tak je to ó ká. Používám ji ke všemu možnému, hlavně tedy k zakrývání a zastínění.
Hodně jsem ji nakoupil vloni pro zakrytí jahod a révy proti pozdním mrazům, ale už to dělat nebudu, ten boj se vyhrát nedá, výsledek je nejistý a časově náročný.
Textilii budu používat na místech, kde se mi osvědčila, t.j. na záhonech a plodinách, které jsou k jejímu použití předpřipraveny. Jedná se o vyvýšené záhony a další záhony se vztyčenými drátěnými půloblouky, záhony ohraničené vyvýšenými barierami, na které se netkanka natáhne, zafixuje a pěkně tam drží.
Když uvedu jeden příklad, tak melouny v tunelích z netkanky vydržely zatím pokaždé, jahody naopak skoro vůbec. Problém u jahod je i to, že záhon je obdelníkový a netkanka je na nich jen položena, maximálně podložena nějakýma střešníma latěma. Vloni mrzlo, do toho pršelo a navíc ještě vítr, slunce neprohřálo zem, takže zpětný odraz tepla nijaký. Další věc je, že u melounů nebo zeleniny není potřeba záhony odkrývat, narozdíl od jahod, které jsou v té době již v květu.
Velký záhon jahod, který má asi 4x4m nechám tak jak je, malý půjde zakrýt pěkně, protože je kolem něj asi 25cm dřevěná ohrádka z fošen.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 28, 2018 1:03 pm

Cena 370,- za 100 m š 160cm je dobra, ale pokud vydrzi jen 2 sezony, tak nic moc.
Drive jsem kupoval jsem (obvykle narychlo) bud v metrazi v zahradnictvi (ta byla dost draha) nebo balenou mistnim
obchodu "prumyslovych potřeb". Pak jsem koupil balenou na internetu 3,2 x 10 m.

Netkanku pouzivam jen na zakryvani jahod proti jarnímu mrazu, 2x jsem mel přes zimu, ale jen mensi cast.
Dale na prirychleni salatu, letos mozna na kerickova rajčata.

U jahod mi to zatím vždy zafungovalo a proste to jen přes ne pretahnu a okraje zatizim, nic do porostu nedavam.
Ale ty jednouplodici jahody mají viditelne robustnejsi rostliny, nez když vidim na fotkách ty Vase staleplodici.
Nektere odrudy ale kvetou nad listy, tak se nektere kvety dotykaji netkanky a namrznou.
Netkanka mi zatím nekrehne, zadnou jsem nevyhazoval, ale pouzivam ji (asi o dost) méně nez Vy, mam jiné
podmínky, mozna zkuste koupit na internetu 19-20g/m2.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Wed Feb 28, 2018 1:20 pm

Ta těžší nebude nutná, pokud je natažená na konstrukci tak může být i dvojitě, a každopádně vydrží více než když jen plandá. Jak jsem již psal, beru ji i jako spotřební materiál, mnohdy ji k dřevěným rámů přicvakávám koníky nebo přitloukám.
Nad velkými jahodami bych ji dal jen v případě, že bych okolo udělal rám s fošen a textilku namotával na nějakou lať, čímž by se provádělo odkrývání a zakrývání. Něco podobného mám nad melounama, ale tam je to užší.

Jahody 2017 - Stránka 7 100_2442

Další snímky jsou zde, je tam vidět i tunel nad paprikama. Takto nakryté záhony mohou být klidně měsíc v klidu, tedy do doby než to začne kvést.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 28, 2018 1:34 pm

Mate to pekne. Proste taky pouzivam beznou textilii, ale 19g m2 sirka 3,20 m (drive 1,6 m, ještě ji mam).
Přes zimu mi vydržela, daval jsem sirku 1,6 na jednotlive radky, prelozil jsem ji na polovinu, tak sirka byla 0,8.
Nehodlam koupovat jinou (drahou ci tezkou), mozna zvazim balik na tom odkazu 20g m2 (50x3,6 m).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 7 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 7 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru