Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Roubování okurek hadovek na tykev

+7
miseku
Zdenci
Mirek
Jiřina
miroslav
MrBig46
J.R.
11 posters

Strana 2 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 14, 2015 7:52 am

J.R. napsal:U nas se roubovane nakladacky (rostliny) bezne prodavaji, obvykle se pestuji ve skleniku.

Většinou se jedná o dovozy, převážně z Turecka, kde se to roubuje ve velkém. Cenu si už nepamatuji, ale u melounů se pohybuje mezi 50-80ti Ká. Rostlinky jsou to ovšem nádherné, bohužel se nikdy nedozvím o jaké odrůdy se jedná, to se dá zjistit např. u roubovanců z Německa (Kiepenkerl).
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro J.R. Sat Mar 14, 2015 8:10 am

To je pravda, ze je obvykle nemozne od prodejce zjistit odrudu, ale u okurek to, alespon mistnim obcanum nevadi. Obcasne take nekdo prodava sve vypestky na trznici. Cena se v minulych letech pohybovala mezi 40-45 Kc (u okurek, melouny se u nas neprodavaji, alespon jsem si nevsiml).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Sun Mar 15, 2015 7:07 pm

Dneska jsem naroubovala první čtyři okurky, roubovala jsem Vistu na Sprinter, okurky byly lehce přerostlé, tykve nedorostlé. Zítra se asi za světla domů nedostanu, takže bylo nutno roubovat dnes. Mimochodem ve skleníku mi při práci mrzly prsty, což nebývá často.  J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Mon Mar 16, 2015 10:05 pm

Dnes odpoledne jsem byla v Třebíči s přehledy. Při té příležitosti jsem se šla podívat na sortiment semínek v Haus Spezi. Měli tam hodně semen od MoravoSeedu. Zakoupila jsem si okurky Saturn F1, která mi byla zde doporučena. Snažila jsem se na stránkách Moravoseedu vyhledat, zda je o odrůdy geneticky nehořké, ev. toleranci k chorobám. Nic jsem nenašla.
Marta, Twenty, Sherpa ? Víte o nich více?  Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Mon Mar 16, 2015 10:25 pm

Jiřina napsal:Dneska jsem naroubovala první čtyři okurky, roubovala jsem Vistu na Sprinter, okurky byly lehce přerostlé, tykve nedorostlé. Zítra se asi za světla domů nedostanu, takže bylo nutno roubovat dnes. Mimochodem ve skleníku mi při práci mrzly prsty, což nebývá často.  J.

Sazenice okurek i podnoží se v teple vytahují, ale mám je obavy dát do skleníku, přestože nemrzne. Jakou teplotu snesou bez poškození?
Z výše uvedených odrůd jsem pěstoval Martu, nijak nevyčnívala z řady.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Tue Mar 17, 2015 7:36 am

Jiřino, vloni jsem ten Saturn mel a jeidny plod nebyl hořký, v jeden termin jsem striknul bio preparat proti plisni a zabral a do konce sezony byl klid, sice behem sezony nemuzu rict jak je dlouhodobe dobra, ale vloni jsem s ni byl spokojen a letos ji mam zas..
Mirku, vloni kdy jsem nemel vyhrivany foliak tak jsem to take delal vselijak, po pikyrovani okurek jsem je nechal takj tri dny doma, aby se ujaly, pak ve foliaku daly i teploty nad nulou, urcite i 3-5st tam byt muselo - samozrejmosti bude natahnuti netkane textilie...

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Wed Mar 18, 2015 10:06 pm

Mirku, okurky bych ven do skleníku či foliáku bez topení zatím nedávala, alespoň u nás ne. Vysazuji nejdřív v polovině dubna, spíše později, v chladných dnech okurka klidně i tři týdny čučí. Okurka je háklivější na chlad než rajče. V hlavě mám postup množení roubovaných okurek řízkováním, loni se mi takto pomohlo rozklonovat nezáměrně jedno semínko ve dvě rostliny, letos to chci zkusit na jedné rostlině záměrně. Postup následující: Naroubuju, až okurka povyroste, použiju vrchol jako roub, vyrostou zálistky, ty též použiju jako rouby, poslední zálistek ponechám.  Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Thu Mar 19, 2015 3:41 pm

Jiřina napsal:Mirku, okurky bych ven do skleníku či foliáku bez topení zatím nedávala, alespoň u nás ne. Vysazuji nejdřív v polovině dubna, spíše později, v chladných dnech okurka klidně i tři týdny čučí. Okurka je háklivější na chlad než rajče. V hlavě mám postup množení roubovaných okurek řízkováním, loni se mi takto pomohlo rozklonovat nezáměrně jedno semínko ve dvě rostliny, letos to chci zkusit na jedné rostlině záměrně. Postup následující: Naroubuju, až okurka povyroste, použiju vrchol jako roub, vyrostou zálistky, ty též použiju jako rouby, poslední zálistek ponechám.  Jiřina

Jednalo se mi o to, aby se moc nevytahovaly do naroubování. Okurky jsem ještě ten den sklidil domů, podnože ve skleníku zůstaly bez poškození. Dnes bylo -4 a včera -3°, na stropě skleníku zvenku jinovatka a zevnitř led.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 21, 2015 8:42 am

Okurky mají první pravé listy a je nejvyšší čas na roubování. Dnes odpoledne na to vletím.
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 101_0144
Podnože, narozdíl od okurků, mám ve skleníku již v kelímkách. Bohužel se vytáhly, ale pro první fázi roubování by to mělo být dobré, po ujmutí roubů je utopím do něčeho hlubšího.
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 101_0146
Podnože Atlas jsou oproti Sprinterovi ještě malé, o hodně později vscházející. Ty mám ve skleníku zároveň s tehdy již rostoucími Sprintery.
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 101_0148
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Sat Mar 21, 2015 12:48 pm

vsak Atlas je lagenárie a ty vzchazeji vzdy pozdeji, dnes jsem take sel lagenárie, ale pro okrasne ucely

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Sat Mar 21, 2015 9:25 pm

Vytažené podnože pod okurky mi nevadí. Snažím se naroubovat okurku vždy co nejvýše nad zemí, důvodem je, aby nedošlo k zpravokořenění výsledné rostliny. Dokonce někdy záměrně umisťuji podnože na klavír místo na parapet, aby měly méně světla a byly tenké a dlouhé.   Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Zdenci Sun Mar 22, 2015 5:43 pm

Tak jsem se dnes konečně dostal k výsevu okurek pro roubování, odrůdy Vista a Minisprint, podnož bude Sprinter. Doufám, že se mi bude zase o něco lépe. Když jsem začínal, úspěšnost byla nula, loni to byly už tři z pěti, tak letos uvidíme.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sun Mar 22, 2015 7:31 pm

Zdenci napsal:Tak jsem se dnes konečně dostal k výsevu okurek pro roubování, odrůdy Vista a Minisprint, podnož bude Sprinter. Doufám, že se mi bude zase o něco lépe. Když jsem začínal, úspěšnost byla nula, loni to byly už tři z pěti, tak letos uvidíme.

Jaký způsob roubování používáte?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Zdenci Sun Mar 22, 2015 8:21 pm

Když jsem začínal zkoušel jsem roub zapíchnout šikmo mezi děložní lístky podnože jako to děláte Vy, pak ještě proti děložnímu lístku a ani jedna se mi neujmula. Loni jsem použil na radu paní Jiřiny jazýčkovou metodu a dostavil se úspěch. Letos u ní zůstanu, přijde mi pro začátečníka nejvhodnější.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Sun Mar 29, 2015 6:52 pm

O víkendu jsem navštívila Prahu v rámci celoživotního vzdělávání. Při té příležitosti jsem si udělala radost. Ve volné chvilce jsem se zastavila v OBI, abych se osobně podívala na nabídku semínek okurek. Z hadovek měli odrůdy běžne dostupné ve většině obchodů. Všimla jsem si i odrůdy Telegraph, s jejíž hořkostí má zkušenost pan Mirek. Zajímaly mně odrůdy rezistentní k padlí. Ve stojanu fy Kiepenkerl byly odrůdy Ministars, Dominica, Picolino. První z jmenovaných má být miniokurka. Picolino je krátkaá hadovka, dominica je dlouhá hadovka. Cena semínek byla nekřesťanská. Dominica 99 Kč za pět semen a další dvě 139 Kč za pět semen. Při této ceně to snad mohou kupovat jen šílenci jako třeba já, kteří musí danou odrůdu vyzkoušet stůj co stůj. Doma jsem vysela po dvou semenech od každé a přemýšlím, u kterého zodpovědného pěstitele budu zkoušet. Doma nemám prostor a strávníky na tolik rostlin. Přikládám detailní foto z průběhu roubování, když se použije přerostlá okurka a nedorostlá podnož. Podnož potom pokračuje v růstu a stonek se pokládá do vodorovné polohy.    Jiřina
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 WP_20150329_17_57_29_ProRoubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 WP_20150329_17_57_51_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Sun Mar 29, 2015 7:36 pm

Tak z tech bezne dostupnych jsou na padlí rezistentní: Sherpa, Twenty a Tolstoj

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sat Apr 04, 2015 11:21 pm

Zdenci napsal:Když jsem začínal zkoušel jsem roub zapíchnout šikmo mezi děložní lístky podnože jako to děláte Vy, pak ještě proti děložnímu lístku a ani jedna se mi neujmula. Loni jsem použil na radu paní Jiřiny jazýčkovou metodu a dostavil se úspěch. Letos u ní zůstanu, přijde mi pro začátečníka nejvhodnější.

Zůstaly mi čtyři okurky a nějaké vytáhlé podnože, a tak jsem dnes zkusil jazýčkovou metodu - moje nervy a dvě chybějící ruce What a Face Na omotávku jsem použil nastříhané pásky z chirurgických rukavic, a úplně přitom zapomněl na alobalové pásky. Jsem zvědavý na výsledek.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Zdenci Sat Apr 04, 2015 11:34 pm

Je pravdou, že požadavky na jemnou motoriku rukou jsou zvýšené, ale aspoň u mě se výsledek dostavil. Už lezou i podnože, tak až to bude k tomu jde se na to.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miseku Sun Apr 05, 2015 12:57 pm

Chtěla bych se zeptat, za jak dlouho klíčí podnož SPRINTER? Po 2 dnech zatím nic, zatímco okurky byly v tu dobu už venku a teď mají skoro 10 cm. Podnož jsem vysela o 3 dny později.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Sun Apr 05, 2015 2:19 pm

Sprinter klíčí asi týden, po vyklíčení se vyvíjí velmi rychle, za 3 dny lez roubovat. Pamatuji si to dle mého pěstebního kalendáře. 1.3. vysévám první okurky, 5.3. vysévám Sprinter. 15. nebo 16. 3 první roubování. Přikládám fotku ze čtvrtka, kdy jsem tyto okurky expedovala přátelům. Dále přikládám foto vytáhlé Visty, kterou jsem ve čtvrtek roubovala, roubovanci jsou zatím pod kýblem, začínají růst, ale bez kýblu zatím vadnou. J.Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 WP_20150402_17_36_48_Pro
photo sharing websites
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Sun Apr 05, 2015 2:21 pm

Další Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 WP_20150402_09_25_02_Pro
upload gambarobrázek dávám do dalšího příspěvku. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Catka Mon Apr 06, 2015 10:20 am

Parádní sazenice. S velkým zájmem a obdivem, co se zručnosti týká, sleduju, jak vám pod rukama vznikají nové rostlinky. Taky bych se možná o něco pokusila, ale nemám skleník a netuším, jestli se naroubováním okurky stanou pěstovatelnými i venku na záhonku.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Mon Apr 06, 2015 10:33 am

Postupně odvykám roubovance z vlhkého prostředí na pokojovou teplotu, bohužel stále se mi děložní lístky na okurkách svěšují. Okurka na snímku, naroubovaná metrodou mezi lístky, je přesazena do vyšší nádoby, protože se na přechodu do zeminy začal stonek hnědnout a praskl. Nyní je podnož zapuštěna a doufám že to přežije a zakoření i nad poškozením.

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 101_0292

Co se růstu týče, tak musím konstatovat, že oproti Vistě je na tom Avangarde znatelně lépe.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Mon Apr 06, 2015 1:45 pm

Pro Catku: Roubují se melouny pro venkovní pěstování, okurky nakladačky se též dají roubovat. Sama dávám roubovanou okurku mojí mamince, která nemá skleník a pěstuje ji venku, dále sousedce, která má několik okurek ve skleník a další venku. Pokud se porovná růst roubované a neroubované rostliny venku, je v tom podstatný rozdíl, roubovaná roste silněji, urůstá plísni a déle vydrží než neroubovaná. Požádala bych pana Miroslava, který rozumí odrůdám okurek, aby Vám doporučil vhodné odrůdy pro venkovní pěstování. Sama bych určitě nedoporučovala dlouhé hadovky holandského typu, spíš něco u krátkých, nebo Burpless Tasty? Pořádně nechápu rozdíl mezi holandským typem, americkým typem či beth alpha typem.
Pro Mirka: S uhníváním podnoží jsem se setkala v dřívějších letech, letos naštěstí ještě ne. Nechci to zakřiknout. Vista je potvorstvo, velmi se vytahuje.  Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Mon Apr 06, 2015 2:02 pm

obecne jsou hadovky narocne na teplo, proto se pestuji hlavne ve skleniku, foliaku atd, ne ze by venku neplodily, ale vynos je uplne nekde jinde, kdyz budou pestovány v krytech, co se týče odrud - zalezi kde Catka bydli, ale myslim, ze neudela spatne, kdyz zvoli ze salátovek odrudu Viktorie F1 a nakladacek Regina nebo Viola, pokud musi chcete hladkoostné, tak v mých podmínkách rozhodne Aurea F1 suverenne prevalcovala ostatni hladkoostné nakladacky

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 2 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru