Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Roubování jabloní

+2
miroslav
Mirek
6 posters

Goto down

Roubování jabloní Empty Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Wed Apr 15, 2015 1:40 pm

Jak jsem již uvedl, chtěl bych přeroubovat Granny Smith na Goldstar, popř. něco jiného. Pro tuto příležitost jsem na jabloních ponechal nějaké výhony k ustřižení a použití. Představu mám takovou. Jabloně jsou na drátěnce a mají 4 patra, chtěl bych kmínek seříznout nad prvním patrem a naroubovat 2-3 rouby (dle síly kmínku). Mám však obavu, zda nebude stromek hnát hlavně do stávajícího spodního patra a na rouby se "vykašle", nebo to zvládne v pohodě. Granny je na podnoži a mezištěpování (M9,ROU0).

Letos jsem poprvé zkoušel roubovat jabloně na odkopky z podnoží, bohužel práce s nožem mi nešla a tak jsem použil Omega kleště, roubování za kůru na kmínek by byl můj druhý životní pokus. Podnože a rouby byly na počátku rašení, pro roubování na kmínek je nejvhodnější doba kdy? A rouby mohou být dřevnaté nebo počkat na zelené?

Díky za rady
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro miroslav Sun Apr 17, 2016 3:13 pm

predpokladam, ze rouby drevnate...ale ted jiz doba pokrocila...nicmene doba stepovani zamkuru bude ok
proc se vzdáváte Granny S? - chutove jsem s touto odrudou spokojen, sice ji nemam, ale i z obchodu mi chutná-narozdil od Idaredu, ktereho povazuji nsad za nejhorsi chutovou odrudu, Goldstar je jedna z mych hl.odrud

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 17, 2016 4:12 pm

Od té doby uplynul rok a Granny vloni poprvé pořádně dozrálo, úroda byla bohatá a kvalita jablek vynikající, takže už se prozatím přeroubovávat nebude.
Roubování na zakontejnerované podnože proběhlo "čerstvými" rouby za pomoci omega nůžek a dopadlo velmi dobře. Krom jednoho roubovance se ujaly všechny.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro miroslav Sun Apr 17, 2016 6:22 pm

akorad mam u omega klesti problem ten, ze vyzaduje pomerne silne rouby, aby to slo naroubovat..to je asi hl.nevyhoda

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Jiřina Fri Mar 17, 2017 10:32 pm

Dneska jsem přeroubovala asi desetiletý stromek Ametystu na Admirál. Použila jsem 12 roubů na kosterní větve, dole jsem ponechala několik tažných větví, které později odřežu. Práce mi zabrala celý zbytek odpoledne, takže jsem víc na zahradě nestihla. Ametyst plodil poměrně drobná nádherně červená jablíčka bez strupů (bez chemie), problémem bylo, že to nikdo nejedl, protože v létě mám na zahradě jiné dobroty. Admirál má být zimní rezistentní jablko výborné chuti vhodné do našich podmínek. J
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 18, 2017 4:27 am

Taky bych se chtěl o něco podobného pokusit, fotky nemáte? Díky.
M.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirla2015 Sat Mar 18, 2017 4:04 pm

Jiřina napsal:Dneska jsem přeroubovala asi desetiletý stromek Ametystu na Admirál. Použila jsem 12 roubů na kosterní větve, dole jsem ponechala několik tažných větví, které později odřežu. Práce mi zabrala celý zbytek odpoledne, takže jsem víc na zahradě nestihla. Ametyst plodil poměrně drobná nádherně červená jablíčka bez strupů (bez chemie), problémem bylo, že to nikdo nejedl, protože v létě mám na zahradě jiné dobroty. Admirál má být zimní rezistentní jablko výborné chuti vhodné do našich podmínek.  J


Něco málo bližšího o odrůdě ADMIRÁL
Ústav experimentální botaniky AV ČR, Střížovice (UEB 3824/1), křížení Mira x Bohemia
Růst velmi bujný, vyžaduje slabší podnož a má tendenci k vyholování.
V podmínkách sklepního skladování vydrží do konce května.
Rezistence ke strupovitosti, odolnost na padlí, náchylnost k hořkou pihovitost.
Dužnina pevná, šťavnatá, chuť sladko kyselá, velmi dobrá až vynikající.
Mirla2015
Mirla2015

Poèet pøíspìvkù : 5
Join date : 06. 03. 15
Location : Kroměříž

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Jiřina Sun Mar 19, 2017 5:50 pm

Přikládám dnešní fotky přeroubované jabloně. Celý den poprchávalo, nebyly nejlepší podmínky na focení. K vázání roubů používám lepicí elektrikářskou pásku.  J.

Roubování jabloní WP_20170319_16_24_15_Pro Roubování jabloní WP_20170319_16_24_42_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Sun Mar 19, 2017 7:26 pm

Hezká práce !!! A jak to máte vysoko? Tipoval by to na žebřík.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Jiřina Sun Mar 19, 2017 9:26 pm

Ano, pro většinu roubů jsem musela použít žebřík. Spodní tažné větve se postupně odřežou. Ovocné stromy pěstujeme v zatravněném sadu. Trávu seká manžel třikrát do roka. Opakovaně si stěžuje, že ho větve píchají do pleše. Takže musím volit kompromisní výšku kmínku. Aby se dal strom řezat a sklízet z přiměřeného žebříku a aby se dala posekat tráva pod stromem. Podnože používáme bujně rostoucí nejlépe semenáč nebo A2. U nás je buď zvětralá rula nebo jílovice a kupované stromky na M9 brzy odchází na rakovinu. Kmenné tvary na bujnějších podnožích vydrží více. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Sun Mar 19, 2017 10:15 pm

Jí to mám většinou na M9 (vše na drátěnce), a v plánu mám nechat u Granny Smith jen spodní patro a zbytek přeroubovat na Goldstar.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro padr Mon Mar 20, 2017 11:43 am

Já s roubováním zatím čekám, podnože se mi zdají být málo narašené. Mám připravené rouby jabloně Gloster, hrušku ovesničku, písečnou hrušku a nektarinku Fantasia. Uvidíme, co se povede Smile
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Mon Mar 20, 2017 7:00 pm

Dnes jsem se díval na jabloně, a raší to jak divé. Již jsou vidět růžové špičky květů. Jeden stromek je od prvního patra drátěnky křivý, takže bych ho chtěl říznout v kmínku asi 70 cm nad zemí. Nebude to vadit že zůstane jen holý kmínek bez jakékoliv "halůzky"? Tam bych chtěl dát za kůru 2-3 rouby.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Jiřina Mon Mar 20, 2017 7:30 pm

Mirek žije v Břeclavi, tam je jaro již jistě v plném proudu, roubovat je asi na místě. U nás je ještě čas, kůra se mi špatně odlučovala od větví, lepší byly menší větvičky, kde jsem roubovala plátkováním. Roubovala jsem tak brzy hlavně kvůli roubům, které jsem dostala a nevěděla jsem, kdy byly uříznuty, měla jsem obavy ze správného uskladnění, tak šly na větve. Dalším důvodem bylo, že jsem měla zrovna čas a že bylo vhodné počasí. Když mi mrznou ruce, nejsem schopna konat jemnou práci. Můj tatínek vždy rouboval o Velikonocích, to byl svátek a měl na roubování čas.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Jiřina Mon Mar 20, 2017 7:33 pm

Pro Mirka: Jaký průměr bude mít "pařez" k přeroubování? Při přeroubování velkých průměrů hrozí vylomení roubu i po letech. Pamatuji si, jak se nám doma (v dětství) při bouřce vylomila přeroubovaná větev asi po deseti letech po přeroubování. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Tue Mar 21, 2017 6:07 am

Je to celkem mladý stromek, odhaduji že průměr kmínku nebude větší jak 5 cm. Je bohužel křivě rostlý a roubovat ho nad prvním patrem by jen podpořilo jeho "nevzhlednost".
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Jiřina Tue Mar 21, 2017 8:30 pm

Pařez do 5 cm bych neviděla jako problém, tam si myslím, nejsou nutné tažné větve. Pokud naroubovanou část vyvážete na drátěnku, nebude hrozit vylomení ani v pozdější době. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Sun Mar 26, 2017 7:37 pm

Tak jsem dnes roubnul dvě jabloně a jednu hrušeň. Snímky hrušně a včerejšího roubování ještě nemám.

Roubování jabloní 104_6066 Roubování jabloní 104_6067

Zachoval jsem první patro na drátěnce a inspiroval se tímto videem.

Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Jiřina Mon Mar 27, 2017 9:33 pm

O víkendu jsem přeroubovala jabloň mému dodavateli kůry z pily. Již se dobře odchlipovala kůra. Rouby jsem použila z jabloně ve starém sadu, kterou si majitelka určila. Fungovala jsem pouze jako řemeslník.
Dnes jsem přeroubovala planou peckovinu na švestku odrůdy Gabrovská u své spolupracovnice, která bydlí v 650 m. n. m., tam se ještě kůra neodchlipovala, těch 150 m rozdílu v n. m. výšce je znát na vegetaci.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Tue Mar 28, 2017 6:15 am

Kůra šla odchlípnout velmi dobře, jabloně i hrušně raší jako divé a odhaduji že za týden-dva rozkvetou. Včera jsem si přinesl rouby jabloně Melrose pro naroubování na kontejnerované podnože, které se již ve skleníku zelenají. Pak mám ještě nějaké podnože mandloní pro naočkování broskvoní.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro padr Tue Mar 28, 2017 8:10 am

Já už mám taky přeroubováno. Měl jsem obavy z písečné hrušky - hodně tvrdé, ale lámavé dřevo. Kupodivu to nakonec šlo lépe než jabloně, kde jsem měl jen velmi mizerné rouby ze starého stromu bez obrostu.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Mirek Fri Feb 09, 2018 8:17 pm

Přeroubování jabloní se povedlo a vše roste jako divé. Letos se možná pokusím o nějaké očkování, abych jabloním "doplnil" porost tam, kde je jen drátěnka bez větvičky.

Moje pěstované odrůdy:
Goldstar, Granny Smith, Idared, Rubinola, Topaz, Rozela, Šampion, Melrose, Orion, Bohemia, Gold Bohemia.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Jiřina Mon Mar 26, 2018 10:43 pm

Dneska jsem navečer byla přeroubovat jabloň u jedné známé. Rouby jsme odebíraly včera z jedné staré jabloně v aleji. Odrůdu nevím , něco dle jejího výběru. Práce mne nebavila, mrzly mi prsty, mokrý hadr, v kterém měla rouby uloženy od včera byl částečně zmrzlý. Nejhorší na tom bylo, že podnož ještě neměla mízu a nešla odchlipovat kůra. Nevím, jak to poroste. Letos by se dalo ještě 14 dní počkat, ale to již měsíc půjde dolu a to nerada roubuju. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Zdenci Tue Mar 27, 2018 6:57 am

Nad fází Měsíce jsem u roubování nikdy nepřemýšlel prostě mě to nenapadlo. Vždy jsem rouboval když přišla chuť, buď kopulací nebo za kůru a zatím se mi vždy zadařilo na 100% ťuk ťuk ťuk.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro padr Tue Mar 27, 2018 10:45 am

Chtěl jsem letos přiroubovat švestku a s rouby jsem dostal na vyzkoušení i roubovací kleště. Tedy, moc mě to neoslovilo. Ještě to jde, pokud jsou rouby i podnože dostatečně silné. Ale i tak v jedné poloze není příliš vidět, jestli se stříhá přesně po roubu. Těžce se mi trefovalo mezi očka, i když jsem je vyslepil. Zůstanu u kudly.

Podnož byla taky málo narašená, tak uvidím, jestli to půjde.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Roubování jabloní Empty Re: Roubování jabloní

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru