Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Roubování okurek hadovek na tykev

+7
miseku
Zdenci
Mirek
Jiřina
miroslav
MrBig46
J.R.
11 posters

Strana 3 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Mon Apr 06, 2015 7:41 pm

nevim uz kde, ale myslim, ze zde se tusim Mirek ptal na asijskou okurku, která už se neprodává, dnes jsem náhodou našel, že je skladem.. http://dobrasemena.cz/BURPLESS-TASTY-GREEN-F1-Okurka-salatova_2412.htm

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Mon Apr 06, 2015 7:58 pm

Mirek napsal:Postupně odvykám roubovance z vlhkého prostředí na pokojovou teplotu, bohužel stále se mi děložní lístky na okurkách svěšují. Okurka na snímku, naroubovaná metrodou mezi lístky, je přesazena do vyšší nádoby, protože se na přechodu do zeminy začal stonek hnědnout a praskl. Nyní je podnož zapuštěna a doufám že to přežije a zakoření i nad poškozením.

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 101_0292

Co se růstu týče, tak musím konstatovat, že oproti Vistě je na tom Avangarde znatelně lépe.

Tak jsem dnes zlikvidoval čtyři povadlé roubovance. Po "demontáži" jsem zjistil, že roub s podnoží nesrostl.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Bacula Mon Apr 06, 2015 11:38 pm

pro Catku: Každým rokem si kupuji 1 sazenici roubované okurky Minisprint, která nám chuťově moc vyhovuje a plodí i venku (zahrada 370 metrů nad mořem). Je to drahá sranda, ale do roubování jsem si zatím netroufla jít, zatím jsem ve fázi načítání a velkého obdivu, zejména k paní Jiřině. Příští rok bych to ráda vyzkoušela.

Bacula

Poèet pøíspìvkù : 22
Join date : 03. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Catka Tue Apr 07, 2015 7:43 am

Dík za všechny rady a doporučení. Pokusím se sehnat nějakou naroubovanou salátovku v zahradnictví a vyzkouším, co ona na moje podmínky. Nedařilo by se jí třeba v nádobě u jižní zdi? Co se nakládaček týče, budu se řídit radou p. Miroslava a půjdu do odrůdy Aurea F1.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Tue Apr 07, 2015 7:50 am

jeste dodam, ze Aurea nema hořké plody, Viola ano, ale pokud chcete jen na zavarovani, tak tam ta hořkost již není a Viola je ze vsech nejodolnejsi-obecne hruboostné jsou odolnejsi

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Tue Apr 07, 2015 8:41 pm

Catko, pokud budete pěstovat roubované okurky venku, není pozdě na roubování. Právě včera jsem ještě vysela odrůdu Sherpa, která je krátká a je odolná proti padlí (dle pana Miroslava). Mám ji pro zájemce do skleníků, ale mohla byste ji zkusit ven, kupte semena okurek, podnoží, vše po jednom balíčku a zkuste si několik rostlin naroubovat. Není to nic složitého, když víte, jak na to.
Mně někdo ze známých před patnácti dvaceti lety donesl semena tykve fíkolisté, abych si zkusila naroubovat okurky. Vysela jsem je do kelímku ve skleníku, po vzejití jsem postupovala podobně jako při roubování angreštu či jabloně. Uřízla jsem vrcholy, roubovala do rozštěpu, nezajistila 100% vzdušnou vlhkost, všechno špatně, nerostlo nic. Potom jsem se o roubování okurek nepokoušela asi deset let. Znovu jsem to zkusila až byly návody k dispozici na internetu a v Zahrádkáři.  Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Zdenci Fri Apr 10, 2015 12:51 pm

Tak jsem se dnes konečně dostal k roubování. Protože mi vylezli jen čtyři podnože, tak jsem narouboval dvě Visty a dva Minisprinty. Uvidíme časem jak jsem byl úspěšný.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miseku Sat Apr 11, 2015 7:56 pm

Dneska jsem poprvé v životě zkoušela roubovat okurky. Udělala jsem 5 ks, protože jsem měla jen 5 ks klipsů na roubování, více se mi nepodařilo sehnat. Sice jsem použila jazýčkovou metodu podle paní Jiřiny, ale omotávat jsem nedokázala. Klipsy mně přišly jednodušší. Dala jsem je jednotlivě pod mikroténový sáček na parapet kde nesvítí přímé slunce. Tak uvidím... Ještě chci zkusit naroubovat pár melounů, ty jsou ale ještě malé. Asi použiju na zpevnění spoje kolíčky od orchidejí.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Mon Apr 13, 2015 10:49 pm

Přikládám fotografie jiného způsobu roubování a to roubování do rozštěpu. Roub jsem odebrala z vrcholu již naroubované okurky, podnož Sprinter. Roub jsem se snažila seříznout do klínu, řez podnoží je veden vertikálně rovinou mezi děložními lístky. Největší problém nastal při ovazování, je daleko složitější než u jazýčkové metody. Nakonec jsem lístky tykve spojila na koncích kancelářskou svorkou, aby se nerozevíraly a umístila do přísně 100% vlhkého prostředí.  Jiřina
[url=htRoubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 WP_20150412_13_51_21_Protp://postimg.org/image/rkmsgg1u1/]Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 S28.postimgRoubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 WP_20150412_13_58_15_Prog/rkmsgg1u1/WP_20150412_13_48_08_Pro.jpg" />[/url]
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Mon Apr 13, 2015 10:51 pm

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 WP_20150412_13_48_08_Pro
Tykev a roub před úpravou, nepovedlo se mi odeslat v minulém příspěvku. Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Mon Apr 13, 2015 11:08 pm

Pro Miseko: Ovazování při roubování jazýčkovou metodou není složité. Vezmete do levé ruky spojenou okurku s tykví v místě spoje mezi palec a prostředník, ukazovákem budete přidržovat v horní části, do pravé ruky vezmete přiměřený kus mikrotenové pásky. Levým ukazovákem přichytíte pásku k okurce a uděláte několik otáček v horní části spoje a nad spojem. V té chvíli spoj drží, potom již můžete roubovance volně přehazovat v rukou a dokončit ovazování.  Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miseku Tue Apr 14, 2015 8:30 am

Jiřina napsal:Pro Miseko: Ovazování při roubování jazýčkovou metodou není složité. Vezmete do levé ruky spojenou okurku s tykví v místě spoje mezi palec a prostředník, ukazovákem budete přidržovat v horní části, do pravé ruky vezmete přiměřený kus mikrotenové pásky. Levým ukazovákem přichytíte pásku k okurce a uděláte několik otáček v horní části spoje a nad spojem. V té chvíli spoj drží, potom již můžete roubovance volně přehazovat v rukou a dokončit ovazování.  Jiřina

Paní Jiřino, děkuju za rady. Asi budu muset vyzkoušet ovazování u roubování melounů. Ještě mám 9 podnoží. Okurky už roubovat nebudu, mám 5 ks, tak snad aspoň jedna se chytne. Budu zkoušet ve skleníku, tak by mi stačila jedna do začátku, máme skleník prvním rokem. Hlavně tam chci dát rajčata. Ještě se zeptám, ten sáček nechat na rostlinách alespoň týden a pak zkoušet oddělat? A tu pásku sundáváte taky hned za týden?
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Tue Apr 14, 2015 8:34 pm

Sáček nebo průhledný plastový kbelík od zavináčů nechávám na roubovancích tak čtyři pět dní. Od třetího dne tam pouštím trochu vzduchu od spodní strany nadzdvihdnutím kbelíku či prostým přehozením mikrotenového pytlíku. Potom zkusím odstranit úplně, pokud něco vadne, musí zpět pod kýbl. Úvazek odstraňuji asi za týden, většinou již viditelně těsní a zařezává se do sílících rostlin, za dalších několik dní uřezávám vršek tykve a asi ve 14 dnech kořen okurky. Vodítkem k odstranění kořene okurky jsou pro mne kořeny vyrůstající z paty tykve. Tykev, která pouští kořeny,vršek uživí.  Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miseku Wed Apr 22, 2015 6:58 pm

Zatím je můj výsledek roubování okurek takový: z 5 kusů se drží zatím 4, vrchol tykve je odstraněný, přibyly 2 pravé listy, tak kořen okurky odstraním o víkendu. Snad se zadaří. Klipsy na roubování jsem zatím nechala.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Fri Apr 24, 2015 9:38 pm

Včera jsem předala mému dodavateli semínek z Ruska 7 roubovaných ruských okurek na český Sprinter. Připadá mi, že mi roubované okurky na parapetu lehce žloutnou, barva kupovaných sazenic je o něčem jiném. Mám obavy sazenice na parapetu přihnojovat, abych je nepřehnojila a nepopálila nebo, aby nehnily od kořenů. Možná používán malé kelímky, používám nádoby o objemu 150 ml, což je možná málo. Dále mám postřeh od mé spolupracovnice, která dostala ode mne Minisprint na tykvi, stěžuje si, že jí kvete, ale všechny květy jsou samčí. Dle mne nemůže jít o Minisprint, ale o semínka nějakého opylovače, který byl v balíčku s Minisprintem přimísen. Nemáte někdo s tímto zkušenost?  Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Fri Apr 24, 2015 10:33 pm

Mě to taky žloutne, listy jsou i flekaté, přestože je jedna rostlina vysazena i na záhoně, zelenější jsou až nové výhony. Prodávané sazenice jsou pěstovány v ideálních (neparapetních) podmínkách, širší kelímek bude asi nutností. Již jsem si všiml i u jiných přísad, že čím širší květináč, tím rozložitější rostlinka.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miseku Sat Apr 25, 2015 6:54 pm

Po dnešním odstranění kořene okurky mně dvě uvadly, tak jsem je znovu zakryla. Klipsy jsem opět nechala, protože se mi spoj zdá hrozně tenký a náchylný ke zlomení.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Sat Apr 25, 2015 10:24 pm

Již dokončuji letošní roubování, mám ještě asi šest podnoží, tři okurky odrůdy Diva. Podnože jsem zatím umístila na chladné okno. Předpokládám, že na zbylé podnož naroubuji postranní zálistky ze svých roubovaných okurek, které již rostou ve skleníku. Omotávala jsem letos třemi materiály. Mikrotenovou páskou nastříhanou ze sáčků, potravinářskou folií na špulce uříznutou nožem i se špulkou a nastříhanou latexovou vyšetřovací rukavicí. Všechny způsoby mají svá pozitiva a negativa. Celkem dobře se mi pracuje s rukavicemi, jejich výhodou je, že se nezařezávají do sílící podnože.
V týdnu jsem mluvila s pánem, který též úspěšně roubuje okurky. Donesl mi brčka k pití o větším průměru než nejčastěji prodávaná, říkal mi, že brčka nastříhá na kousky, podélně rozstřihne a vzniklou stáčející se dutinkou k sobě zafixuje podnož a roub, potom ovazuje, prý to urychlí práci. Neumím si to dobře představit, neviděla jsem naživo.Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 WP_20150425_07_49_33_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 26, 2015 8:56 am

Ano, za pomoci trubiček se rovněž roubuje. Já osobně používal kousky brček k zafixování roubů u rajčat. Nerozřezával jsem je, ale po ušmiknutí podnože jsem na ni navlékl brčko, rozřízl stonek (rozšěp), nasunul do něj do klína zeříznutý roub a odspod na to natáhl tu trubičku, která stáhla roubové spojení. Použít se dají i např. plastové hadičky z akvaristiky. Když cca 2 cm trubičky říznete podél, tak ona má stále snahu zachovávat původní tvar a tím spoj fixuje.

Na zkoušku jsem ušmikl u jednoho roubovance stonek okurky Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 101_9741 Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 101_9745, a pokud přežije, tak oddělím i zbývající tři.
Jestli se mi tato, na mé gramlavé ruce ne moc vhodná metoda osvědčí, tak ji asi u okurek budu používat i v budoucnu. Připadá  mi, že rostliny jsou vitálnější a nechybí jim ztráta času způsobená srůstem u doposud používaných způsobů roubování.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 26, 2015 9:07 am

miseku napsal:Po dnešním odstranění kořene okurky mně dvě uvadly, tak jsem je znovu zakryla.  Klipsy jsem opět nechala, protože se mi spoj zdá hrozně tenký a náchylný ke zlomení.

Klipsy pro zafixování můžete nechat dlouho, jak stonek sílí tak se mu podvolují a rozevírají se. Nemusíte mít obavu že by škrtily.

Na všech okurkách, i na té vysazené ve skleníku mám flekaté listy. Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 101_9739 Zda je to vysokými rozdíly teplot nebo výživou nevím, každopádně je do na těch ve 2dcl kelímcích, v kontejnerech i v zemině. Vrcholové listy už vypadají lépe a jsou tmavě zelené. Nechci hnojit dusíkem kvůli padlí.

Jinak okurky vypadají pěkně a mají se k světu, začínají se na nich objevovat první zárodky květenství.
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 101_9740
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miseku Mon Apr 27, 2015 7:30 pm

Dva dny pod sáčkem a roubované okurky po odstranění kořene jsou pořád povadlé. Roub se mi zdá srostlý. Myslíte, že se ještě vzpamatují nebo už je s nima ámen?
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Mon Apr 27, 2015 9:26 pm

Těžko říci, každopádně je nechejte ve vlhkém prostředí a uvidíte. Měla jste je už bez nakrytí, nebo jste je odkryla, uřízla a nechala? Já uřízl o víkendu první okurkový stonek a vadnutí nepozoruji, měl jsem je spolu 14 dnů.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miseku Tue Apr 28, 2015 6:03 pm

Mirek napsal:Těžko říci, každopádně je nechejte ve vlhkém prostředí a uvidíte. Měla jste je už bez nakrytí, nebo jste je odkryla, uřízla a nechala? Já uřízl o víkendu první okurkový stonek a vadnutí nepozoruji, měl jsem je spolu 14 dnů.

Byly odkryté něco přes týden, i přirostly nové listy, ale jak jsem odstranila okurkový stonek, tak to ty dvě neunesly. Ale i tak mám úspěšnost 2 ks z 5. To mi musí stačit Very Happy

Chtěla jsem přiložit i fotky, ale nevím jak na to. Vím, že to tady někdo popisoval, ale nemůžu to teď najít, tak kdyby mi ještě někdo poradil. Možná jsem jenom "slepá", celý den totiž "hledím do obrazovky" v práci.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Tue Apr 28, 2015 8:44 pm

Patrně nedošlo ke srůstu. Mám asi dvě nebo tří naroubované sazenice (mezi lístky), které jsou oproti ostatním přímo titěrné. Rostliny nejspíše nesrostly s podnoží a jen přežívají. Dnes se mi v tom fialovém hnusu nechtělo vůbec do skleníku na běžnou prohlídku. Až se počasí umoudří, tak udělám nějaké fotky a odříznu další stonky okurek.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 29, 2015 8:20 am

miseku napsal:Chtěla jsem přiložit i fotky, ale nevím jak na to. Vím, že to tady někdo popisoval, ale nemůžu to teď najít, tak kdyby mi ještě někdo poradil. Možná jsem jenom "slepá", celý den totiž "hledím do obrazovky" v práci.

Popis vkladani fotek je na zacatku - "Pripominky" - "Male uvitani".
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 3 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru