Roubování okurek hadovek na tykev

Strana 7 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina za Sun May 29, 2016 6:46 pm

Letošní roubované okurky již začínají ve sklenících plodit, takže je čas na sepsání několika postřehů, které by se mohly ev. hodit někomu pro příští roky.

Na jednom širokém parapetu v obýváku jsem vypěstovala asi padesát sazenic okurek. Roubuji v několika dávkách asi po deseti, více naráz by mne ani nebavilo, ani by se mi nevešlo na parapet. V metodách roubování vede jazýčková. Letos jsem neměla 100% úspěšnost, asi tři rostliny se mi rozpojily po odvázání, u jedné uhnila podnož a jedna se mi ulomila v ruce při odřezávání kořene okurky. Opět jsem zkusila metodu do vrcholu tykve čerstvě vyklíčenou okurku po navrtání párátkem. U této metody rostliny musí být pod kbelíkem i 14 dní a ze šesti rostlin se mi chytly dvě. Příště již nebrat, jde o slepou cestu roubování, alespoň u mne. Více rostlin než v předešlých letech jsem roubovala metodou do rozštěpu při přibližně stejné síle podnože a roubu. Touto metodou jsem opravovala neujaté rozpojené rostliny, dále jsem jí klonovala z jednoho semínka okurky až tři rostliny. V případě primárního užití metody do rozštěpu by to chtělo vysít okurky tak o 14 dní dříve než tykve. Tykev není nutno přesazovat, nepoškodí se kořeny, je trochu náročnější na ovazování, ale jak se roub chytne, je vyhráno.

K termínu výsevu okurek: Sama vysévám první várku 1.3. a potom postupně až do 25. dubna. Hlavně z důvodu nedostatku místa. Ideální termín je od 15.3. do 15.4. podle toho, jak kdo má teplý skleník a kdy si může dovolit okurky vysadit. Nedoporučuji naroubované okurky ponechávat déle než 10 dní po odstranění kořene okurky v malém kelímku, kořeny v něm trpí a rostlina žloutne. Při přesazení do většího kelímku lze dobu na parapetu o dalších deset dní prodloužit, ale déle opravdu ne. Parapetem zmořené sazenice potom po přesazení dlouho "sedí", nerostou a často je předeženou i sazenice o měsíc mladší. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 623

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Dec 25, 2016 10:18 pm

Přemýšlím, co budu příští rok pěstovat i v oblasti roubovaných okurek. Z odrůd pro sebe ponechávám Dominicu, Midios a Picolino, byla jsem s nimi spokojená. chtěla bych však udělat změnu v podnožích. Zatím jsem roubovala většinu na Sprinter a něco na hybridní tykev fíkolistou od SEMA. V minulém týdnu, abych si udělala před Vánocemi radost, jsem si objednala podnože Azman F1 a Emphasis F1, za dva dny mi byla doručena semena. Azman má být výkonná podnož tykve a Emphasis je lagenárie určená i k roubování okurek. Semana byla poměrně drahá, chci vyzkoušet nějaké další podnože, takže cenu neřeším, ale použiji je pouze pro sebe, protože by to nikdo neocenil.
Máte někdo znalosti, na čem jsou naroubované komerčně prodávané okurky? Prodejci většinou neví vůbec nic, tam se neptám. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Dec 26, 2016 12:38 pm

Já asi zůstanu u Sprintera, popř. u Herkula.

Na bulharských stránkách (tady) jsem našel podnož Routpower F1 od firmy Sakata. Jedná se o mezidruhový hybrid Maxima x Moschata, což je i Sprinter. Okurky bych klidně roubl i na tykev fíkolistou.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1968

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Mon Dec 26, 2016 1:41 pm

Já se opět pokusím o roubování na Sprinter, protože mi ještě zbyla semena. Jen doufám, že se mi bude dařit lépe než letos. Zvažuji i zakoupení klipsů na roubování.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 610

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Dec 26, 2016 2:34 pm

Zrovinka prohlížím podnože a klipsy na Aliexpresu. Podnože poměrně drahé, klipsy za necelé 2 dolary 100 ks. Vloni jsem je koupil a jsou vyhovující, jsou tak levné, že jich není ani škoda. Ty japonské co kupuji stojí již více než 3,- Kč za kus.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Mon Dec 26, 2016 3:07 pm

Dík za odkaz, klipsy objednám a budu je mít až do důchodu Very Happy
Zdenci

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Dec 26, 2016 3:16 pm

Hlavně objednej tyto půlkulaté, bývají i ploché a to není ono.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Mon Dec 26, 2016 6:04 pm

Tak mám objednáno Smile
Zdenci

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Jan 07, 2017 2:11 pm

Jsem spokojená s hybridní tykví fíkolistou, kterou jsem loni objednala ve velkém balení, stejně jsem spokojená i se Sprinterem, mezi oběma podnožemi nevidím osobně rozdíl. Mám však malý vzorek tří rostlin, každá jiné odrůdy, takže ani nejsem schopná zjistit, co je lepší. Přesto se snažím vyzkoušet ještě nějaké další podnože. Jde spíš o pokusnickou mánii než o potřebu jiných podnoží.
Loni zjara jsem hodně brouzdala po síti a hledala informace o podnožích pro okurky na anglicky psaných webech. V tu dobu se mi do pracovního počítače dostal virus, který mi zašifroval všechna data a chtěl výkupné. Dosud si nejsem vědoma, kde jsem udělala chybu. Z emailu to asi nebylo, tam neotevírám ani ty maily, co mám otevřít, natož nějaké přílohy z neznámých adres. Naštěstí manžel pracuje v IT a kompletně mi přeinstaloval počítač, pracovní data jsem měla zálohovaná a během dvou měsíců jsme postupně nastavili sítě, tiskárny, certifikáty.... Od té doby mi manžel, když sedím u počítače říká: "Co tam děláš? Zase stahuješ viry?"
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Jan 07, 2017 3:22 pm

Tento týden jsem kupoval podnože Sprinter a trochu se zakecal o ponožích. Zmínil jsem i zvažovaný návrat k tykvi fíkolisté, a shodli jsme se na tom, že ty nové super extra speciál podnože, jsou jen víceméně drahé varianty tykve nebo lagenarie.
Tykev fíkolistou jsem před pár lety vysel jen tak na zkoušku, nedozrála sice, bo už bylo celkem pozdě, ale narostla do několikametrových výhonů (6-10m!!!). Vloni (předloni) jsem zase nepozoroval žádný rozdíl mezi Sprinterem a Herkulem, tedy krom barvy mořícího přípraku.
Letos zůstávám u Sprintera.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Jan 07, 2017 4:52 pm

Jak roste lagenárie? Sama s pěstováním indické okurky nemám žádné zkušenosti. Je to podnož do teplejších poloh nebo spíše do chladu? Je náročnější na vláhu než tykve? Snese přemokření? Zajímal by mne rozdíl v použití lagenárie jako podnože ve srovnání s mezidruhovým křížencem tykví. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Jan 07, 2017 6:04 pm

Lagenárie je podnož Atlas F1, lépe se na ni roubuje, protože neroste tak rychle jako podnožové tykve. U Atlasu jsem však pozoroval větší propad roubovanců, vypadá to, že je náchylnější i na vlhkost v půdě (v době roubování).
Co se finálního růstu týče, tak tam jsem již mimo mísu. Jak se porosty melounů slejou, tak už nepoznám nic. Hadovky na lagenarii neroubuji, poslední dvě sezony spokojenost se Sprinterem.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Wed Jan 11, 2017 3:45 pm

Tak kolíčky jsou v chalupě. Pro letošek zůstávám u osvědčených odrůd Minisprint F1 a Vista F1 + zkusím Formule F1 která přijde v zahrádkáři. Podnož bude Sprinter
Zdenci

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Thu Mar 02, 2017 9:08 pm

Dnes jsem vysela první semínka okurek. Šlo o Vistu pro přátele a Dominicu a Midios pro mne, vše F1. Předchozí léta jsem první výsev prováděla vždy 1.3., včera jsem z pracovních důvodů neměla čas. Pro ostatní doporučuji ještě 14 dní počkat. Sama potřebuji roubovanců více, takže musím vysévat po etapách. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Apr 01, 2017 9:40 pm

Dnes jsem nafotila několik již hotových naroubovaných okurek z výsevu 2.3. Přikládám několik postřehů, kam jsem se v roubování posunula.

Roubuji raději později, když je hlavně okurka dostatečně silná a lépe se nařezává. Zatím jsem použila jen jazýčkovou kopulaci s ponecháním obou kořenů a terminálů. Později budu roubovat do rozštěpu zálistky, abych měla z jednoho semínka více rostlin. Jen v případě drahých semen. K ovazování letos používám potravinářskou folii na uříznuté cívce v šířce 5 mm a nově pásku na které je nápis : PTFE THREAD SEAL TAPE. Prý ji používali v Telecomu k obalování drátků. Jde o žlutou pásku, kterou nůžkami rozdělím na poloviny, je velmi měkká příjemná a tažná, nemusí se zavazovat, vrstvy na sebe pěkně přilnou, výborně se rozvazuje a použiji ji i opakovaně. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Apr 02, 2017 7:07 am

Tak u mne okurky opět žádná sláva, tak jako již tradičně. Držím je ve vlhku plastové přepravky pod umělým osvětlením, ale stále se jim do růstu moc nechce, děložní lístky jsou stále svěšené, a to již více než týden.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Sun Apr 09, 2017 8:03 am

Včera jsem narouboval první várku okurek. Použil jsem opět osvědčenou jazýčkovou metodu. Poprvé jsem k zajištění spoje použil roubovací kolíčky. Pro mé velké nemotorné ruce to bylo požehnání. U omotávání jsem míval problém s posunutím zářezů a následným úhynem roubovanců. S kolíčkem naříznu, zasunu, secvaknu a je hotovo.
Zdenci

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Apr 13, 2017 6:08 am

Jednu okurku jsem už vysadil do skleníku, další se otužují a hodně i zdechají. Nemám na to letos nějak čas věnovat jim (i melounům) patřičnou péči. A vo tom to je ....
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Thu Apr 13, 2017 8:56 am

Okurky jsou na péči náročné, proto je mám doma na parapetu. Papriky pěstuji mimo bydliště bez péče, jen je třikrát v týdnu zaleju, ostatní dny je nevidím. V úterý jsem vysadila první Dominicu do skleníku ke zdi. Rostlina byla nádherná. Měla jsem obavy, že by se jí na parapetu už nelíbilo, proto jsem ji vysadila, než začne žloutnout. Nyní se obávám z předpovědi mrazů na příští týden. Letos jsem několika lidem naroubovala okurky tak, že mi po práci donesli v košíku či krabici podnože i okurky a substrát + velký kus igelitu. Já jsem roubovala, ostatním přítomným jsem rozdělila práci, někdo stříhal pásky na vázání, jiný dělal dírky do kelímků, zodpovědnější sázeli naroubované rostliny do kelímků. Odnesli si to domů a starají se sami. Výsledky mi zatím nejsou známy. Kurz roubování jsem letos nepořádala. Sestřenice kurz absolvovala loni, přesto minulý týden v podvečer přijela autem s krabicí okurek a ve skleníku jsme to roubovaly. Nařezávala jsem já, ona měla obavy, že by rostliny přefikla. Asi jsem špatná učitelka. Letos se mi zatím nepovedla jedna rostlina, spoj se po odvázání rozpojil. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Apr 13, 2017 4:39 pm

Dnes ráno před odchodem do procesu jsem strčil celý box s roubovancema ven na déšť. Hezky bez deklu, ať si užijí vlhka a vyselektují se.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Apr 14, 2017 11:02 pm

Včera jsem roubovala několik rostlin do rozštěpu mezi děložní lístky. Jako rouby jsem použila zálistky z roubované okurky, u které jsem již dříve uřízla vrchol jako roub. Rostlina Dominiky i Midios vyhnala několik dalších bočních zálistků. Tyto jsem včera naroubovala. Matečné rostliny po zotavení daruji sousedce. Z jednoho drahého či nedostupného semínka okurky je možno vypěstovat několik rostlin. Přikládám foto rostliny se zálistky. J.

Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Apr 15, 2017 8:58 am

Šikulka jste Very Happy
Spodní list na té levé rostlince je nějakým způsobem "nestandartní". Co to může být? Mám to na listech taky. Že by stresy a výživa?
Naroubované okurky a melouny se již začínají selektovat, a zdraví jedinci začínají růst. Propad velký, ale jak jsem již psal, nemám čas na patřičnou péči. Druhý box s roubovanci je ještě pod umělým osvětlením.
Hadovka vysazená do skleníku zatím čučí, ale drží se. Ranní chladna (dnes 5°) jsou stále realitou.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Thu Apr 20, 2017 10:18 pm

Pokračuji v reportáži o roubování okurek. Nafotila jsem rostliny na parapetu již o víkendu, až nyní se dostávám k napsání příspěvku. O svátcích jsem se věnovala rodina a "vychystávání", v týdnu pracovní povinnosti. Nafotila jsem rostliny s různě poškozenými spodními listy. Považuji to za daň za parapetové pěstování. Rostlinám se věnuji, ale některé dny je vidím až pozdě večer, zalévám spíše méně, mám obavy z hnití podnoží. Myslím si, že poškození na listech je od sluníčka, možná vadí i přehřátí kelímku se substrátem za poledne. Spodní listy neřeším. Více mi vadí celkově nažloutlý odstín parapetových rostlin, naštěstí se to po přesazení do skleníku srovná.

Dnes jsem roubovala polovinu poslední várky okurek, roubovala jsem na lagenárii Emphasis, na Azman, na tykev f. i na Sprinter. Sprinter má nejtlustší stonky, nejjemnější stonky má lagenárie, Azman má též stonky tenčí, tykev fíkolistá dělá krátké stonky. Ještě jsem vysela poslední podnože, protože část T.F. nevzešla a přebývají mi okurky. Okurky dám do chladnější místnosti, kde počkají na to, až tykev doroste. Lépe se roubuje mírně přerostlá okurka, vyhovuje mi pravý list velikosti větší mince. K vázání letos používám téměř výhradně teflonovou instalatérskou pásku. Používám ji opakovaně, nevážu, pěkně přilne a dobře se rozvazuje. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Fri Apr 21, 2017 10:06 am

Ta teflonová páska se vám nezkroutí do provázku? A rostliny přidržujete pomocí špejlí, takže ovaz nic nenese?

Já jsemletos roubování vzdal. Většinou nám stačí 1 roubovaná rostlina a tu je jednodušší koupit.
padr

Poèet pøíspìvkù : 513

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Apr 21, 2017 10:15 pm

Teflonová páska se někdy trochu kroutí nebo sama přeloží na poloviny, moc mi to nevadí, svou funkci splní i tak, používám opakovaně. Špejle nepoužívám, rostliny drží samy, eventuálně je postavím pod kbelíkem, aby se o sebe opíraly. Jako tyčku používám oloupané vrbové proutky přiměřené síly a délky. Tyčku zapichuji do substrátu při odřezávání kořene okurky a ihned okurku přivážu, při neopatrné manipulaci by se mohla vylomit v nepevném spoji. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 7 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Povolení tohoto fóra: