Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jahody 2015

+6
Catka
miroslav
Jiřina
MrBig46
J.R.
Mirek
10 posters

Strana 4 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Fri May 08, 2015 6:48 pm

Tak včera jsem si konečně koupil v Uni Hobby hnojivo na jahody. Měly tam plno různých hnojiv přímo na jahody, ale rozhodl jsem se pro populární Kristalon. Sazenice se mají k světu a tak první hnojení Kristalonem bude asi v úterý. Za dva týdny pak počítám s dodávkou dusíku- ledek vápenatý. Jen to musím ještě propočítat i když si myslím, že trochu přebytku neuškodí, vždyť se jedná o sazenice, u kterých letos nepočítám s žádnou úrodou. Chci jen vypěstovat silné a odolné rostliny, takže toho dusíku by také nemělo být privela.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Sat May 09, 2015 12:20 pm

Jahody maji kratkou zivotnost, kazdy rok zacinate znovu a v podstate 2x (na jare a po sklizni), takze predstava, ze si vypestujete silne a odolne rostliny je ponekud nerealna.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 01, 2015 9:19 am

O vikednu jsem privezl slamu a podlozil jahody. Je s tim nejaka práce, ale výsledek je velmi pekny a kvalita jahod je pak mnohem lepsi.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Jiřina Sun Jun 14, 2015 7:30 pm

Přikládám dnešní fotky jahod odrůdy Karmen. Vyzkoušela jsem již spoustu odrůd, vždy jich na daný tříletý cyklus pěstuji tak osm. Odrůdu Karmen považuji za nejchutnější ze všech. Plody Karmen mají aroma lesních jahod, které cítí všichni ochutnávající. Pro někoho mohou připadat až přeparfémované. Žádná jiná z mnou pěstovaných jahod nebyla tak chutná a to chuť považuji vždy za důležité kritérium výběru. Jahody 2015 - Stránka 4 WP_20150614_12_48_20_Pro_highresPo bouřce byly plody od hlíny, podložení mulčem by se hodilo. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Uďa Sun Jun 14, 2015 7:34 pm

Nádhera,mňam. Smile
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Catka Sun Jun 14, 2015 8:43 pm

Letos likviduji tříletý porost jahod a tak to beru jako inspiraci.Nejsem zatím rozhodnutá,jestli budu sázet na podzim, nebo objednám frigo sadbu na jaře.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Mon Jun 15, 2015 4:30 pm

V sobotu jsem definitivně sklidil všechen hrách ze záhonu vedle jahod. Dnes ráno jsem ho jemně pokopal a zasel tam Svazenku vratičolistou. Sotva jsem skončil, tak začalo pršet, takže by to mělo dobře vyklíčit. Počítám s tím, že tu svazenku začátkem srpna zaryji a na záhon v půlceměsíc vysadím hrnkované sazenice jahod Rumba a Salsa, které si napěstuji z vedlejšího záhonu. Zatím vše jde dle plánu.
Vladimír
Jahody 2015 - Stránka 4 SAM_0094
free screenshot software
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 15, 2015 6:19 pm

Nechci Vam kazit radost, ale svazenka je uvadena jako nevhodna predplodina pro jahody. Pestuji od prelomu dubna/kvetna horcici, zaryvam na prelomu cerven/cervenec - min. 4-6 tydnu na to, aby se rozlozila v zemi.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Jun 16, 2015 4:05 pm

Mate to samozrejme pekne, pristi rok uz by mohla byt vcelku slusna uroda.
Nevhodne predplodiny jsou uvedeny v tomto dokumentu, strana 9 a strana 50.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Wed Jun 17, 2015 5:48 pm

Pochopitelně jsem nevěděl, že svazenka je nevhodnou předplodinou. Budu se s tím, že jsem tam tu svazenku vysel asi smířit. Jiné místo pro nové sazenice nemám.
Většinou když sklidím něco ze záhonů, tak tam vyseji svazenku, je to daleko lepší, než kdyby mně tam rostla ta plejáda plevelů, kterým se u mne neuvěřitelně daří. Proč zrovna svazenku ? Miluji čmeláky a čmeláci milují rozkvetlou svazenku. Na takovém rozkvetlém záhonu mohu napočítat až stovku čmeláků. Každý rok mám někde hnízdo čmeláků, letos pod obložením boudy.
Vladimír
PS.: Opravdu jste mně doporučil chutné odrůdy
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Thu Jun 18, 2015 8:19 am

Také jsem drive s jistotou nevedel, jak je to se svazenkou - dokument o korenovych a krckovych chorobách je z února letosniho roku a byl prezentovan na setkani pestitelu jahod v Melnice.

Ale uz před vice lety jsem cetl, ze fytoftora se vyskytuje (a rozmnozuje) na cetnych kulturních plodinách a plevelech a pro jahody se doporucuje z bezne dostupných predplodin horcice.

Jsem rad, ze Vam jahody chutnaji, ostatne jahody prumerne chut nepestuji, v poslední době mne v tomto ohledu zklamala Florence.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty pozdní odrůda jahod?

Příspěvek pro miseku Mon Jun 22, 2015 1:29 pm

Poprosila bych pana J.R. o radu. Chtěla bych pěstovat pozdní odrůdu jahod, aby jahody dozrávaly od druhé poloviny června. Nyní pěstuju nějaké rané (Korona ?, Polka? ), odrůdu neznám, léta si je množím sama. Jsou dobré, sice trošku kyselejší, ale nám chutnají. Problém je v tom, že dozrávají stejně jako naše skoré třešně, takže je toho moc a pak zase nic, než začnou zrát maliny.
Přemýšlela jsem o odrůdě Salsa, ale někde se uvádí, že je poloraná, jinde pozdní. Nebo snad Pandora by u nás dozrávala později? Předem děkuju.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 22, 2015 3:15 pm

Salsa je urcite pozdni, ci spise polopozdni, velky vynos, nadprumerna chut. U mne je Salsa zatim zelena a ještě aspoň tyden bude. Po ni by mely dozrávat - Florence, Jive, Yamaska, Pandora, Malwina.

Florence nedopoucuji, prumerna chut, plody méně atraktivniho tvaru i barvy.

Jive nova odruda, vysadil jsem loni na jare frigo, poradne hodnotit teprve budu letos, vypada nadejne, velke plody, velky vynos, chut by mela byt lepsi nez Florence (ale horsi nez Salsa).

Yamaska (krizeni Pandora x Bogota) se bezne neprodava, koupil jsem ji před par lety od jednoho pestitele, mnozim si ji sam. Vhodnejsi spis do chladne polohy, v teple poloze prumena chut.  Kanadska odruda, doporucuje se do polohy s odobnym klimatem jako ma Quebec, u Vas asi bude tepleji.

S Pandorou nemam zkusenosti, někdo si ji na internetu chvali, ale zrejme jen z vyssich, chladnejsich poloh. Komercni pestitele z teplych poloh (Praha Kunratice, Plzen) ji nedoporucuji pro průměrnou chut, rychle prezravani a nizkou trvanlivost.

Malwina - extra pozdni odruda, slusny vynos, velke plody nadprumene chuti, ale musí se delat postriky - květopas a predevsim třásněnky (opakovane), které jinak dokazi znicit vic jak polovinu urody. Nevim, zda jsou u Vas trasnenky, u mne v chladne poloze ano, takze u Vas asi budou taky.

Korona a Polka jsou spis klasicke stredni odrudy, nejsou kyselejsi, ale sladke, naprumerne chuti, vysoky vynos, ale plody prumerne velikosti (hodne kvetou), tj. na zpracovani vhodne (i když plody uniformni prumerne velikosti nebavi moc trhat). Na primou spotřebu jsou spise lepsi odrudy s vetsimi plody (a vic to bavi trhat).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro miseku Mon Jun 22, 2015 9:06 pm

J.R. napsal:Salsa je urcite pozdni, ci spise polopozdni, velky vynos, nadprumerna chut. U mne je Salsa zatim zelena a ještě aspoň tyden bude. Po ni by mely dozrávat - Florence, Jive, Yamaska, Pandora, Malwina.

Florence nedopoucuji, prumerna chut, plody méně atraktivniho tvaru i barvy.

Jive nova odruda, vysadil jsem loni na jare frigo, poradne hodnotit teprve budu letos, vypada nadejne, velke plody, velky vynos, chut by mela byt lepsi nez Florence (ale horsi nez Salsa).

Yamaska (krizeni Pandora x Bogota) se bezne neprodava, koupil jsem ji před par lety od jednoho pestitele, mnozim si ji sam. Vhodnejsi spis do chladne polohy, v teple poloze prumena chut.  Kanadska odruda, doporucuje se do polohy s odobnym klimatem jako ma Quebec, u Vas asi bude tepleji.

S Pandorou nemam zkusenosti, někdo si ji na internetu chvali, ale zrejme jen z vyssich, chladnejsich poloh. Komercni pestitele z teplych poloh (Praha Kunratice, Plzen) ji nedoporucuji pro průměrnou chut, rychle prezravani a nizkou trvanlivost.

Malwina - extra pozdni odruda, slusny vynos, velke plody nadprumene chuti, ale musí se delat postriky - květopas a predevsim třásněnky (opakovane), které jinak dokazi znicit vic jak polovinu urody. Nevim, zda jsou u Vas trasnenky, u mne v chladne poloze ano, takze u Vas asi budou taky.

Korona a Polka jsou spis klasicke stredni odrudy, nejsou kyselejsi, ale sladke, naprumerne chuti, vysoky vynos, ale plody prumerne velikosti (hodne kvetou), tj. na zpracovani vhodne (i když plody uniformni prumerne velikosti nebavi moc trhat). Na primou spotřebu jsou spise lepsi odrudy s vetsimi plody (a vic to bavi trhat).

Přikládám fotku mnou pěstované odrůdy jahod, pokud dokážete určit s největší pravděpodobností odrůdu, budu moc ráda. Děkuju.

Jahody 2015 - Stránka 4 DSCN0597b
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 22, 2015 9:25 pm

To nedokazu, nejsem kouzelnik. To by musela byt nejaka odruda, ktera ma nejake charakteristicke znaky a kterou jsem sam pestoval a musela by byt vyfocena cela rostlina i detaily listu. Nevim, proc se lide domnivaji, ze se jahody daji snadno urcit pouze podle plodu.

Nejlepe se nezname odrudy zbavit a koupit novou, pak vite co mate. Alespon ja jsem tak bezne postupoval a postupuji - ted mam jen 1 zamenu u kan. boruvky a te se taky chci zbavit (vykopat-darovat).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro miseku Mon Jun 22, 2015 9:39 pm

Nevadí, jak jsem již psala, plánuju pořídit si novou odrůdu pozdní a tuto stávající postupně zrušit, i když jahody jsou dobré a pěstování je celkem bezproblémové. Nedělám žádné postřiky, jenom přihnojuju, např. cereritem nebo naposledy zkvašenými slepičinci. Letos jsem dokonce stříkala na Vaše doporučení 3x nebo 4x Wuxalem calciem na list. Ze začátku bylo jahod hodně, ale jak přišly ty vedra (u nás až 33 st.) a následné sucho, bylo po nich. Možná to bylo taky tím, že mám porost letos druhým rokem na místě, kde při slunečném počasí svítí slunko celý den.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Jiřina Mon Jun 22, 2015 10:12 pm

Jahody pěstuji léta. Pěstuji jako všechno ve více odrůdách. nyní mám asi osm odrůd. Odrůdu Pandora jsem pěstovala 7 let. Dva cykly tří a čtyřletý. Florence jsem též pěstovala. Letos mám jahodník od podzimu nový, z výše jmenovaných odrůd nemám ani jednu. Vybavuji si, že odrůda Pandora plodila velké tmavé polokulovité plody přijatelné chuti. Sklizeň této odrůdy byla asi o měsíc opožděna oproti ostatním jahodám. Florence byla daleko ranější. Letos mám jako pozdní Symphony a klidím ji nyní. Pandoru jsem pro letošek neobjednala hlavně pro pozdní sklizeň, v té době již byla rodina jahodami přejedená, o jahody nebyl zájem. Další problém byla nutnost zálivky v červenci, musela jsem tahat vodu v konvích do svahu... Jinak jahod se u nás sní velké množství. V červnu si běžně dáváme ke studené večeři jahody se smetanou, jako přílohu já s dětmi čerstvý rohlík, manžel čerstvý chléb. Dneska jsme večeřeli též jahody. Z mnou vyzkoušeného sortimentu neznám pozdnější jahodník než Pandoru. Zdravotní stav rostlin byl též uspokojivý. Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Jun 23, 2015 9:16 am

Slunce by nemelo jahodam vadit, naopak, ale při vyssich teplotách to chce hodne vody. Optimalne mit zavlahu, coz sam nemam a zatím se mi do toho z vice duvodu nechce.

Wuxal Calcium by se mel stridat s univerzalnim hnojivem, napr. Wuxal Super nebo Kristalon Plod a Kvet ci Kristalon Cerveny (Jahoda). Pomer drasliku k dusiku by mel byt celorocne 2:1, takze by to chtelo Cererit nebo slepicince doplnit draslíkem (siran draselny, popr. tekuta draselna bezchloridova hnojiva). Pripadne je mozne hnojit do kvetu v pomeru 1:1 a od kvetu do sklizne 3:1, takove slozeni ma prave Kristalon Cerveny (Jahoda).

Symphony - uvazoval jsem, ze bych ji vyzkousel, ale dostal jsem reference, ze je poněkud kysela a ja mam rad sladke ovoce, takze uz o ni neuvazuji.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Fri Jul 17, 2015 4:38 pm

Včera jsem umístil 0,5 l kelímky od jogurtu po krajích černé folie a přiháčkoval jsem do nich výhony. Sucho, sucho.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Sep 15, 2015 6:00 pm

Dostal jsem doporuceni od odborníka a komerčního pestitele, ze jahody se maji po 15. zari prihnojovat, nebot ve středoevropských podmínkách začíná zakládání květních pupenů pro příští rok přibližně v polovině září. Zakládání květních pupenů je třeba podpořit dusíkem, a to i v říjnu a na začátku listopadu.

Vynos v pristim roce je pak o 10 - 30 % vyssi.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Tue Sep 22, 2015 11:56 am

Minulý týden jsem vysadil druhý záhon jahod z těch sazenic vypěstovaných v kelímcích. Docela se ty sazenice povedly i když jsem počítal, že z toho kvůli suchu nic nebude. Natáhl jsem folii s vystřiženými otvory, udělal jsem jamky, oddělal folii a zasadil sazenice. Dnes celý záhon upravím aby byl v rovině a natáhnu na něj znovu tu tkanou folii. Minulý týden jsem také zalil první záhon Kristalonem a dnes dám ještě ledek vápenatý. Chtěl jsem se ještě zeptat J.R. jestli jahody ve folii něčím na zimu zakrývá kvůli vymrzávání.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Sep 22, 2015 12:11 pm

Na zimu zakryvam bilou netkanou textilii pouze odrudu Rumba. Uvadi se o ni:

However, the plants must be protected against winter frosts in the second year, because the rhizomes will have grown fairly high by that time.

Poslední mraziva zima byla tusim 2011/2012 (-27 stupnu), to jsem Rumbu ještě nemel, ale dozvedel jsem se, ze nekomu vymrzla.

Mraz mi v zime 2011/2012 poskodil odrudu Polka - na jare mela spoustu malych kvetu a pote spoustu malych plodu. Ale Polka byla u mne v lete 2011 dost oslabena roztocikem, coz asi mělo vliv. Pokud mate dostatek bile textilie, tak to na zimu zakryjte.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Tue Sep 22, 2015 12:16 pm

Myslíte tím jen přehodit přes jahody netkanou textilii, a na krajích ji zatížit aby neuletěla? Netkané textilie mám dostatek.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Sep 22, 2015 12:24 pm

Ano, natahnu přes jahody bilou textilii a tu zatizim na vice mistech, aby neuletela (vetsi kameny nebo mi zbyla mi nejaka zamkova dlazba). Nechavam celou zimu, odstranim na jare v breznu. Textilii prekladam na polovinu (je tedy dvojite), zakryvam jednotlivý radek.

Obdobne postupuji na jare, pokud kvetou a predpovidaji se mrazy. Letos to nebylo potřeba, ale loni mrzlo 2x, kolem 17.-18 dubna a počátkem kvetna. Presto jsem mel nejake kvety s "cernym stredem", promrzla poupata, zakryl jsem jen kvetouci odrudy. Dokoupil jsem textili a budu v pripade potřeby na jare zakrývat vse (textilii nepřekládám, rostliny jsou vetsi, zakryvam cely zahon najednou).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Wed Oct 07, 2015 8:56 am

Moje rostliny jahodníku se mají docela k světu. Mám teď dva záhony po 22 rostlinách a ještě sedm náhradních rostlin mimo folií. Ta tkaná černá folie vypadá, že vydrží minimálně deset let, takže zvýšená investice 184,- Kč za 5 x 1 m se mně jistě vyplatí. Z nějakého přenosu chorob nemám vůbec žádný strach, protože po třech letech s jahodami ji použiji na keříčková rajčata, otvory mám ve sponu 60x45 cm. Údržba záhonu a také zalévání se mně moc líbí, po sběru jahod jsem folii odklopil, odstranil plevel hlavně svlačec, půdu zkypřil, odstranil špatné listy, folii znovu přetáhl a otvory vytáhl rostliny. Ta folie mne tak nadchla, že ji použiji i na tyčková rajčata pod svou konstrukcí. Na těch sedmdesát tyčkových rajčat, která budu příští rok pěstovat (letos jsem měl 150) budu potřebovat 15 m této folie. Tak jsem se mrkl na internetu a je tam nabídka role folie široká 1 m, délka 20 m za cca 400 Kč plus dopravné 100,- Kč, čímž ušetřím asi třetinu ceny. Jdu do toho.
Vladimír


Jahody 2015 - Stránka 4 SAM_0001
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru