Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jahody 2015

+6
Catka
miroslav
Jiřina
MrBig46
J.R.
Mirek
10 posters

Strana 6 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Thu Mar 24, 2016 9:35 am

Tak jsem odkryl z jahod tu bílou netkanou folii, přihnojil zálivkou s rozpuštěným ledkem vápenatým (množství měřené na hrsti), očistil jsem těch pár starých listů a bylo uděláno. Jsem nadšený, že jsem nemusel provádět ty nejméně oblíbené práce jako je jarní okopávka mezi jahodami a vytrhávání vytrvalého plevele jako je svlačec. Díky za to, že jsem se rozhodl pěstovat jahody na té černé textilii.
Teď si musím ještě přepočítat ty živiny na hnojiva, která mám k dispozici a potom se budu tvářit, že to dělám odborně, i když s tím, že bych si nechal dělat rozbor půdy do budoucna vůbec nepočítám.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Thu Mar 24, 2016 9:50 am

MrBig46 napsal: ...(množství měřené na hrsti) ...

Také jsem kdysi rozhazoval hnojivo hrstmi, pak jsem zacal hnojivo vazit na kuchynske vaze, dnes pouzivam digitalni vahu 0-100g.

Tkana textiliie je jiste lepsi nez netkana, je dobre, ze ji můžete v lete odklopit a zkultivovat zahon. Chce to také prihrnout trochu zeminy
k rostlinam, srdéčka odrustaji a když jsou moc "ve vzduchu", tak rostliny vysychaji.

Dusik je v pude hodne pohyblivy (vyplavuje se destem, v zime tajicim snehem), hodnoty se stále meni, takze rozbor pudy nepomuze
(ani se v nem dusik nehodnoti). Musel byste mit pristojek na mereni dusiku a prubezne merit. Takze Vam zbyva jen odhad,
resp. doporucene hodnoty pro hnojeni.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Uďa Wed Mar 30, 2016 7:31 pm

Moje jahody:
30.3.2016
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Apr 01, 2016 10:53 am

Pristi patek odpoledne budu mit cestu neprilis vzdálenou od Jicina. Zrejme se zastavim na stanku Jahodarny Cejkovice,
abych koupil mensi počet frigosadby nove ci novejsi italske odrudy Christina.

Pozdni odruda Christina zraje cca 10 dní po Elsantě, má velké chutné plody, přiměřenou úrodu, zdrave roste
a hlavně je odolná proti kořenovým chorobám (high adaptability to non-fumigated soil).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Uďa Sun Apr 10, 2016 4:34 pm

Aktualizace:
10.4.2016
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Uďa Thu Apr 21, 2016 10:45 am

Aktualizace:
21.4.2016
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 27, 2016 8:39 am

Koupil jsem si v nemeckem eshopu jako předplodinu (nejen pro jahody) redkev olejnou (Ölrettich), odrudu Terranova
... viz zde, která by mela potlacovat pudni hadatka.

Postovne do 0.5 kg pouze 3,90 €, zaslano z Nemecka jako obycejna zasilka. Posta nechtěla nic podepsat, jen mi to predali,
ze se to neveslo do schránky.

Vysev tento vikend.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro MrBig46 Fri Apr 29, 2016 10:43 pm

Tak já nebudu mít ani jednu meruňku, z obrovského ořešáku také nic nebude (chudáci sýkorky a havrani nebudou mít u mne co zobat). Pro sebe asi ořechy budu mít, protože ostatní menší ořešáky ještě neraší ani nekvetou (Seifersdorfský, Mars a Jupiter). Proč zde o tom píši? Všechno co jsem napsal výše jsem nemohl ovlivnit, neudělaljsem žádnou chybu, ale s jahodami jsem udělat něco mohl. Možná by stačilo hodit na ně netkanou textilii a nemusel jsem mít všechny květy na té ranější (Rumba nebo salsa) s černým středem. Ani mne nenapadlo,m že by se to mohlo stát. Nevím, čím jsem přemýšlel, kolem jahod jsem chodil každý den a ani jsem si nevšiml, že už kvetou. Asi bych měl projít celou zahradu a ne jen stále koukat na ta rajčata.
Vladimír
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Sat Apr 30, 2016 8:24 am

Pocasi je kazdy rok jine a pokud clovek neziska nejakou spatnou zkusenost, tak ho nenapadne, aby zakryl rane jahody.

U mne jahody jeste nekvetou, zakryvam obvykle jen kolem 'zmrzlych' a ne kazdy rok.
Pred dvema lety bylo jaro pokrocile a mraz byl kolem 18. dubna. Tradicne jsem nezakryval a tak mi castecne promrzly kvetni pupeny.
Kdyz pak pozdeji rozkvetaly, uz mely cerny stred.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Catka Sat Apr 30, 2016 7:14 pm

U mě opět zvítězil hnusný materialismus a do původně květinového truhlíku jsem nacpala jahody. Je to odrůda Honeoye, tedy žádná chuťová pecka, ale bylo 10ks ve výprodeji za 66 korun českých. No nekup to.Nezmrzly, protože mají velmi dobře chráněné stanoviště. A vypadá to hezky.
Jahody 2015 - Stránka 6 20160430_184241
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon May 02, 2016 9:14 am

Mne i rodine Honeoye chutnala, při nepriznivem počasí je méně sladka, coz se pripadne da dosladit. Ale je citliva na korenove choroby,
sazel jsem ji 3x, poslední výsadbu jem musel po roce zlikvidovat (velke vypadky rostlin, část rostlin zakrsla, tj. s malou urodou).

Jakou jste použila zeminu ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro padr Mon May 02, 2016 9:32 am

Mně letos poprvé zmrzly jahody. Dosud se mi to nestalo, znám to jen od rodičů z
Vysočiny. Vše co kvetlo nebo skoro kvetlo a otevřelo se až teď o víkendu, je zmrzlé. Možná ještě nějaké pozdní květy budou v pořádku, ale většina jahod je pryč.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon May 02, 2016 9:47 am

Mne na Vysocine také drive nemrzly jahody (jsem na svahu), ale před par lety jsem poprvé zakryval rane jahody okolo 'zmrzlych', na pozdni to nebylo potřeba. Ted mam radsi operativne pripravenu bilou textilii na celou pestovanou plochu. Před dvěma lety (mraz byl opakovane kolem 18. dubna a pak znovu kolem 1. kvetna) jsem nemel dostatek textilie na pozdni odrudy a trochu promrzly v kvetnich pupenech (rane zas trochu promrzly uz 18. dubna).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Mirek Mon May 02, 2016 11:55 am

Bílou textilií nakrytý porost jahod přežil první mráz docela v pohodě, jenže ....

Jenže pak nastala situace, kdy by silný vítr textilii zlikvidoval, navíc mělo celý den lít a předpověď další dny byla na nulu. Druhý mráz už poničil co se dalo a třetí už byl de-facto zbytečný. Na to, abych každý den ráno jel na druhý konec města sundávat textili a večer ji zase nandával (nejen na jahody), tak na to už jsem fakt neměl síly, hlavně ty psychické. Stačila mi u baráku starost s textilkama nad révu. Jahody jsou poškozeny min. z 50ti %, na druhou stranu nejsou prioritou, ta je někde jinde.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon May 02, 2016 12:16 pm

Bilou textilii lze nechat na jahodách cely den, nemusi se sundávat. Nekdy se pouziva i k urychleni zrani ranych odrud (nemam vyzkouseno). Vitr mi zatím nikdy zadnou textilii nezlikvidoval, na okrajích ji mam zatizenou kameny nebo zamkovou dlazbou (co mi zbyla).

Zmlsana familie ma zajem predevsim o jahody a boruvky, ostatní plodiny ji moc neberou, delaji si ustavicne 'starosti', ze se toho moc pestuje, i když prilis nepomahaji.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Mirek Mon May 02, 2016 4:06 pm

Tady likviduje vítr vše, a na ploše se to moc zatížit nedá, naopak bez problémů je to s textilními tunely.

O zmlsané familii mi ani nemluvte, i to je důvod proč jsou jahody mimo můj zájem. Ne že bych je neměl rád, ale "sežere" je někdo jiný, takže pokud pomrznou, já mám o starost míň. Když vidím jak panimáma loupe dvacetiletému "dítěti" hrách a řadí kuličky podle velikosti, tak bych jim to ošvácal o .....
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Catka Mon May 02, 2016 5:43 pm

Pro J.R.
Dospod truhlíku jsem nasypala všechno možné, jehličí, zbytky kůry, podrcené suché maliní, nějaké drny a pod. Pak jsem překatrovala kompost, obyčejnou hlínu, trochu rašeliny a písku. Taky jsem objevila nějaký perlit, tak jsem ho tam přidala. Směs vypadala sympaticky vzdušně. Snad se bude líbit i jahodám.Mám ten kompost dost zásaditý, snad to nebude vadit.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon May 02, 2016 6:17 pm

Pro jahody je vhodne pH 5,5 - 6,5. Pokud je to jako celek zasadite (coz tezko rict), tak kyselymi hnojivy snižovat. Vzdusna smes je urcite dobře, snad tam nebudou nejake choroby v drnech ci obycejne hline.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Mon May 02, 2016 6:19 pm

Mirek napsal:Tady likviduje vítr vše, a na ploše se to moc zatížit nedá, naopak bez problémů je to s textilními tunely.

No, ja když pretahnu přes jahody textilii a zatizim ji z obou stran, tam mi vznikne takovy tunel ...
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Catka Tue May 03, 2016 7:27 am

U nás jsou samozřejmě jahody a borůvky taky TOP ,ale zdárně jim šlape na paty černá malina Bristol -Black Jewell. Je nesmírně úrodná, atraktivně vypadá, chuťově vynikající, nemá žádné choroby a ani škůdci ji nemají v oblibě.Jen trochu píchá.Vynikající jsou plody mražené, děti je pojídají v létě místo zmrzliny,mají hodně sušiny,takže v nich není tolik ledu.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue May 03, 2016 8:23 am

Není ´Black Jewel´ (syn. maliník černý Bristol) spise ostružina ? Alespon zde se to uvadi.

Maliny jsou velmi chutne, ale podle mne je limituje velka velikost zrnicek a nizka pevnost plodu a kratka trvanlivost.
V mensim, ci primerenem množství jsou zadane, a pak uz ne. Jahodam ani kan. boruvkam se nevyrovnají.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Uďa Wed May 04, 2016 6:39 pm

Já už jahody pomalu sbírám, zatím nic moc chuť a velikost ,ale pomalu se zlepšují.
Včera jsem snad zastavil třetí vlnu svilušek (Vermitec), neuvěřitelná paseka co ty sviňky dokážou.
4.5.2016
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Jiřina Wed May 04, 2016 10:18 pm

Ptám se ostatních pěstitelů jahod. Mohly mi omrznout listy jahod v minulém týdnu? Na některých rostlinách jsou hlavně mladé listy v okrajích typicky spálené. Květy samozřejmě také, ale u listů bych to nečekala. Nebo, že bych je spálila zálivkou listovým hnojivem, kterou jsem provedla před mrazy? Je velký rozdíl mezi odrůdami, nejvíce je poškozená Lambada. Má někdo podobnou zkušenost? J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Thu May 05, 2016 5:50 am

S omrznutim listu (i mladych) jsem se nesetkal.
Objevilo se mi jednou okrajove spaleni listu prehnojenim ke korenum, postrikem listu ne.
Pisete - zálivkou listovým hnojivem - proc delate zálivku listovym hnojivem (listove hnojivo se strika na listy) ?
O jake hnojivo se jedna, jaka byla koncentrace hnojiva a v jake bylo počasí při aplikaci ?
Při aplikaci listoveho hnojiva během slunecniho dne muze pak dojit ke spaleni sluncem (delam postriky vecer nebo když není slunecno).
Lamba je velmi citliva na padli - dělala jste nejaky postrik proti padli ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro J.R. Tue May 10, 2016 8:17 am

Jiřina napsal:Mohly mi omrznout listy jahod v minulém týdnu?

Tak vypada to, ze ano. Poptaval jsem se, udajne ma kde kdo rozsahle popaleni listu mrazem. U mne jsou zrejme dost popaleny okraje
listu rane odrudy Daroyal, na listech odrudy Asia se objevily tmave skvrny. Domnival jsem se, ze by to mohly byt projevy padli, ale pravdepodobne se spise jedna o popaleni mrazem.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2015 - Stránka 6 Empty Re: Jahody 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 6 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru