Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Množení kanadských borůvek

+2
Mirek
Jiřina
6 posters

Strana 2 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Thu Apr 20, 2017 11:05 am

No to jste mě zase navnadili.......asi to letos prvně též zkusím. Já mám jen velké rostliny. Chybí mi Powder Blue, Iranka a Hannah´s choice.... :-) tééédy, obdivuji, že se do toho pouštíte bez chemie. Já bez svého stimulátoru nedám ránu....  já dělám stále řízky ze všeho, co se mi líbí a chci na zahradu. Jednalo se spíše o keře okrasné. Borůvku chci zkusit prvně.

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro Jiřina Tue Apr 25, 2017 9:29 pm

Dneska jsem přesadila dvě loni namnožené rostliny odrůdy Chandler na venkovní stanoviště. Dosud mám množené rostliny za oknem v nevytápěné části domku. Rostliny raší, na některých se objevují květy. Domnívám se, že borůvka není pokojovka a na parapet nepatří, proto hodlám během měsíce rostliny  borůvky buď vysadit na stanoviště nebo přesadit do větších hrnků a vynést ven. Dnes jsem do jedné jámy zasadila dvě rostliny Chandlera, protože rostlin mám dost, kdyby se jedna rozhodla uhynout. Přikládám foto před zakůrováním a před umístněním tyček proti kočkám. J.
Množení kanadských borůvek - Stránka 2 WP_20170425_14_47_38_Pro
Množení kanadských borůvek - Stránka 2 WP_20170425_15_43_44_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Wed Apr 26, 2017 12:48 am

Krasny kousky z vlastni vyroby ♡ dari se jim. Planuji se inspirovat. Tak cekam na termin.

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 26, 2017 8:14 am

Jiřina napsal:Dnes jsem do jedné jámy zasadila dvě rostliny Chandlera, protože rostlin mám dost, kdyby se jedna rozhodla uhynout.
Zvlastni strategie, a co když zadna neuhyne ?
Sazim vždy jen jednu rostlinu, nahradni rostliny (kupovane) mam v kontejnerech 10 nebo 30 litru (presadil jsem je na podzim).
Mam je venku od zacatku dubna, přes zimu byly v nevytapene mistnosti.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Wed Apr 26, 2017 8:22 am

Uz nevim, kde jsem cetla, ze nekdo doporucoval dat k sobe 2 boruvky, kvuli opylovani, ale zachazi se s ni pozdeji jako s 1 rostlinkou. Ale nemam to overene a nezkousela jsem. Nevim, zda to nebylo mysleno, jako jeden vyssi stromek a druhy nizky kosaty. To uz tam napsano nebylo. Jak se u vas dari boruvkam vlastne ? Kvetou?

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 26, 2017 8:32 am

U mne na Vysocine nekvetou a ani nikdy v dubnu nekvetly. Vypadaji vcelku pekne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Wed Apr 26, 2017 9:09 am

Tuhle jsem jela autem a vsude rozkvetle ovocne stromky a u nas zatim nebylo ani jedno poupe.
Vy mate i pozdni boruvky ? Stihnou u vas dozrat? Ja se bala je koupit, aby mi dozraly (u Prahy)

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 26, 2017 9:18 am

Opravdu u vas nic nekvete (tresne, merunky) ?
Mam polopozdni Chandler na celodenne oslunenem svahu a zatim vždy dozral.
Loni jsem zakoupil polopozdni Herbert, s tim ještě nemam zkusenosti, chci ho dat na stejne stanoviste jako Chandler.
Pokud nebude dozrávat, tak poleti a dam místo nej jinou odrudu.
U Prahy by Vam mely dozravat i pozdni boruvky, ale musí byt na slunci.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Wed Apr 26, 2017 9:27 am

Diky tem par dnum, co bylo slunko, tak to hned vsechno vykvetlo. Ale v okoli uz to meli vsichni o tyden drive. Jelikoz mam vetsinu boruvek (kvuli minusovym teplotam) ve skleniku, tak kvetou nebo budou kvest ted vsechny. I na zahradce kvete. Ale jedna se mi strasne flaka, nema jeste ani listecek a pinklemonade ma teprve miniaturni pupeny. Doufam, ze jsou v poradku, jen si kvuli chladu opet dali pauzu. Pozoruji je pravidelne. To je v noci samy -3 apd.....
Omlouvam se za ten slovosled, ale jak jsem nemocna, nejak mi to nemysli :-)

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 26, 2017 9:37 am

Tak Vam nejak nerozumim. Psala jste, ze "u nas zatim nebylo ani jedno poupe".
Zalezi nejen na nadmorske vysce, ale i na expozici (orientaci) pozemku vuci slunci a reliefu terenu.
Pokud kazdorocne vse kvete v okoli o tyden drive, tak mate nejakou chladnejsi nebo méně osluněnou lokalitu.
Pink Lemonade nemam, mela by to byt pozdni odruda. Proc jste si ji kupovala, když se bojite, ze Vam pozdni odrudy nedozraji ?
U mne polopozdni Herbert (v kontejneru) zatím ma jen pupeny, skoro vůbec se "nehybe".
Chce to trpelivost, to je zaklad. A odrudy, které se neosvedci, vymenit za jiné.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Wed Apr 26, 2017 9:43 am

To bylo psane v minulem case. Ano, jsme v nejakem doliku. To bude tim, ze jsme jako obec obklopeni lesy. Nadmorska vyska cca do 350. Pink lemonade mi byla doporucena v zahradnictvi, az doma jsem zjistila, ze je pozdni. Porad premyslim, jestli k ni dokoupit kamarada, nebo ji vykopat. Od ty doby uz kupuju jen nastudovane boruvky! Jsem ponaucena

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Wed Apr 26, 2017 9:48 am

Tak musim jen dal pilne cekat, az se otepli a opet zacnou rust. Ja se letos nejak nemuzu dockat.
Videla jsem na eshopu boruvku bluemoon. Moc jsem toho o ni nenasla. Znate ji ?

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 26, 2017 10:05 am

Odruda Elliot by mela byt pozdni.
Odruda Bluemoon byla vyslechtena z odrudy Nui, nemam ani jednu, nejak mne obe dve nezaujaly.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Wed Apr 26, 2017 11:17 am

Jsou jeste nejake, ktere byste chtel vyzkouset, nebo jste spokojen s tim co mate ?

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 26, 2017 3:10 pm

Momentalne chci zkouset Herbert, zatim jsem nemel cas ho vysadit.
Taky mam v kontejneru Bluecrop, chci ho dat na lepsi stanoviste, nez byl drive.
Mam od kazde odrudy aspoň 2 rostliny.
Dále zkousim lepe hnojit Spartan, aby daval lepsi vysledky.
Svým zpusobem nemam poradne odzkouseno to co mam, takze nic jiného zkouset nechci.

J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Wed Apr 26, 2017 3:45 pm

Dostala jsem tresen, k ni zakoupila partnera a obe staly za prd. Takze ja volim, radeji vice odrud, nez cekat par let a kupovat dalsi. ;-) zjistuji, ze cekat 2 roky je dlouha doba apd..... hlavne, kdyz je kam davat. To vam preji hodne stesti se Spartanem, aby se mu darilo jeste lip. Urcote nam sem pak dejte fotky, at mame nad cim slintat. ;-)

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. Wed Apr 26, 2017 4:23 pm

Tresne znam z detstvi a několik odrud jsem taky vyzkousel.
Boruvek mam ci jsem mel cca 15 odrud, to uplne staci, zas tak moc se od sebe nelisi.
Fotografovani není muj konicek.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Wed Apr 26, 2017 4:34 pm

Ja jsem stale na 12cti. Minuly tyden jsem dostala ty 3 Spartany. Myslela jsem, ze nam sem aspon jednu fotku date, jak se jim dari. Obzvlast, kdyz nam tak pekne radite v oblasti hnojeni a pece o ne.

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro Jiřina Wed Apr 26, 2017 9:57 pm

[quote="J.R."]
Jiřina napsal:Dnes jsem do jedné jámy zasadila dvě rostliny Chandlera, protože rostlin mám dost, kdyby se jedna rozhodla uhynout.
Zvlastni strategie, a co když zadna neuhyne ?

Již před asi pěti lety, když jsem s borůvkami začínala a ještě o nich téměř nic nevěděla, se mi podařilo zakořenit větvičku odrůdy Bluegold, tehdy mi mladou borůvku Bluegold poničily kočky či kuny, olámaly spoustu větviček, myslela jsem si, že rostlina zajde. Proto jsem přisadila k této skomírající rostlině zakořeněnou větvičku v roce zakořenění, neočekávala jsem od toho mnoho. Nová rostlina, klon původní, přežila zimu, zjara začala růst, původní rostlina se též zmotala z mechanického poškození, tím vznikl keř, který tvoří původní dvě rostliny. Vzhledem k tomu, že jde o klon, růstové i ostatní vlastnosti jsou totožné. Keř vypadá velmi pěkně, přiměřeně roste a plodí a nikdo by tam nehledal dvě rostliny. Tím vysvětluji výsadbu dvou rostlin do jedné jámy, zvláště, když mám poměrně velké ztráty v prvních letech po výsadbě.
Onehdy chtěl manželův známý radu ohledně založení borůvkoviště. Manžel mi říkal, jak mohu někomu radit, když mi toho tolik uschlo?
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro derbis Thu Apr 27, 2017 7:43 am

4 roky zpet jsem mivala 2 boruvky. V zime si maly bratranek hral na zahradce a celou ji otrhal az k hline. Tema klacikama se pak na zahrade chvili mlatili a pak je vyhodili. Neumite si predstavit, jak mi bylo.
Pomahali jste nakonec znamym s temi boruvkami a maji je?

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. Thu Apr 27, 2017 8:18 am

Na problemech se clovek nejvíce nauci, zadna zkušenost není dost draha. Jiste lze vysadit dve rostliny spolecne, ale
v lepsim pripade se "to chova" jako jedna rostlina, v horsim pripade "to není ono".
Radit muze každý. Nedavno na srazu kamaradu jeden radil s pestovanim boruvek a ma jen 1 ci 2 rostliny v kontejneru,
dokonce je mel vyfocene na mobilu.
Podle mych zkusenosti rady nikdo nebere moc vazne, zejména pokud jsou pracne ci nakladne a dela si to podle svého.  
Az když se mu to par let nedari a 10x se mu to zopakuje, tak si něco malo z rad vezme k srdci.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro Jiřina Sun Jun 11, 2017 10:10 pm

Dneska jsem zasázela po třech řízcích borůvek odrůdy Iranka, Reka a Chandler do kelímků s rašelinou. Rašelinu jsem den předem namočila v čerstvě napršené dešťovce. Kelímky jsem umístila na parapet do rohů oken v neobývané části domku. Přikryla PET lahvemi. Zalévat hodlám jedenkrát za týden až 14 dní, ne častěji. Řízky nebyly ještě přezrálé, možná bych mohla ještě týden dva počkat. Dřívější termín jsem volila, aby byly ještě letos přírůstky na zakořeněných větvičkách. Další dva kelímky plánuji osadit ještě za 14 dní. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro Jiřina Fri Jun 23, 2017 8:32 pm

Dneska jsem zasadila další řízky do rašeliny. Byla jsem u sousedky a tam jsem si ostříhala jednu větvičku Hannah´Choice a dvě větvičky z Bluemoonu. Sousedka má mladé rostliny v nádobách a nechtěla jsem ji to moc vyplenit. Dále jsem zasadila od kamarádky větvičku Putte, která byla nalomená kočkami. Rostliny, které jsem sázela před 14 dny, jsem poprvé zalila a mechanicky jsem odstranila mšice z listů. Mám celkem šest kelímků s řízky, další již nechci, nejsem zahradnictví, na starost je to dost. Uvidím, jak se letos zadaří. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. Tue Sep 19, 2017 8:33 am

Jak se Vam letos dařilo mnozeni borůvek ?
Pridavate do zálivky nebo do raseliny nejake hnojivo ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro Jiřina Sat Sep 23, 2017 9:52 pm

Dneska jsem konečně nafotila svoje letošní výpěstky, tak mohu sepsat obsáhlejší příspěvek ohledně množení borůvek.
Řízkování jsem prováděla nadvakrát v červnu, V červenci a v srpnu jsem již nic nemnožila. Množím pro zábavu a k nahrazení odumřelých rostlin, rozšiřovat záhon nehodlám, někoho obdaruju borůvkou, nejsem zahradnictví. Zakořenily tři řízky Reky a tři Iranky, v první polovině srpna jsem je přesadila z čisté rašeliny do substrátu pro borůvky s hnojivem /fy Agro/. Hannah brzy shnila, všechny tři Chandlery shodily většinu listů, proutky jsou zelené, kořeny však nemají. Koncem srpna jsem přesadila Bluemoon, další větvička stejné odrůdy zatím sedí a nekoření. Putte též má listy zelené, kořeny žádné. K dnešnímu datu úspěšnost zakořeňování 50%. Zbylé řízky ponechávám pod PET přikrytím, příliš nedoufám v zakořenění, je pokročilá doba.
Přidávám další postřeh z množení borůvek, který se týká přechovávání rostlin přes zimu a růstu řízků v následujícím roce. Letos zjara jsem měla dvě dobře zakořeněné rostliny Chandlera a jednu Reku, které na jaře mohutně zakvetly, všechny pupeny byly květní, žádný výhon nevyrazil, rostliny kvetly déle než měsíc, plody se však netvořily a po odkvětu všechny tři uhynuly. Patrně je kvetení natolik vyčerpalo, že neměly sil vyrašit výhony. Kvetení možná spustilo zimování v chladné místnosti v poměrně studené zimě, teplota na parapetu se delší dobu blížila nule. Příští rok se tomuto pokusím předejít odstraněním veškerých květů na řízcích co nejdříve na jaře.
Sazenice nehnojím, v rašelině zalévám dešťovkou, někde jsem četla, že pro zakořeňování je potřeba na živiny chudý substrát. Přesazuji postupně do větších květináčů do substrátu s hnojivem, též nepřihnojuji. Zjara jsem měla některé řízkovance umístěné přechodně ve skleníku, přírůstky tam byly lepší než na parapetu nebo venku na pískovišti, kde mám umístěné květináče, aby nepřekážely manželovi při sekání trávníku. Letos nebylo stejně co sekat. Jiřina
Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Zkovanci_2017
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Množení kanadských borůvek - Stránka 2 Empty Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru