Řez borůvek

Goto down

Řez borůvek

Příspěvek pro Mirek za Sat Oct 31, 2015 7:37 am

Kdy je nejvhodnější doba pro řez borůvek? Obě rostliny se mi krásně vytáhly, mají metrové letorosty, ve spodní části začínají dřevnatět. Zkušenost mám pouze jednoletou.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1918

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Re: Řez borůvek

Příspěvek pro Jiřina za Sat Oct 31, 2015 6:09 pm

Řezala bych v předjaří, předpokládám, že po mrazivé zimě nevyzrálé vrcholy letošních výhonů omrznou, takže se odstraní zmrzlé konce a odstraní se vodorovně rostoucí větvičky, nadpočetné výhony, případně staré větve, ty u Vás ještě nemáte.
Pochopit princip řezu borůvek mi nějaký čas trvalo, většina pěstitelů v mém okolí borůvky neřeže, protože nemají co řezat, pěstují zababčené keříky, které spíše připomínají bonsaj, než zdravě rostoucí keř borůvky. Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 621

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Oct 31, 2015 7:05 pm

Díky za info, podařilo se mi je dnes nafotit.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1918

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Oct 31, 2015 10:24 pm

Rostliny vypadají dobře živené, zdravé, výhonů je až příliš, některé bude vhodné odstranit. Všimla jsem si v letošním roce, že v horních partiích letorostů bývají květy již druhým rokem, z nižších částí vyrostou boční výhony, které přinesou hlavní díl úrody až další rok. Pokud Vám vrcholy nezmrznou, mohla by na nich být příští léto úroda k ochutnání. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Nov 01, 2015 7:50 am

Vyhonu by melo byt 5-8. Chystam se na jare ostrihat i nizko polozene vetvicky, tak to vyse 30-40 cm, aby byla u keru lepsi "obsluha".
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1545

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Mar 20, 2016 9:49 pm

Dneska jsem poprvé v životě prováděla řez borůvek. Řezala jsem jen starší keře, loňskou výsadbu jsem až na výjimky vodorovných či poškozených větviček neřezala. Při odstraňování starších větví jsem měla problém, zda větve odřezat těsně nad povrchem mulče a v zemi ponechat pahýly nebo odstranit mulč a větve od kořenového krčku keře odřezat na větevní kroužek jako u jabloně. Jak odřezáváte větve vy zkušenější pěstitelé?
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Mar 21, 2016 8:23 am

Pouzivam zahradnicke nuzky, mam i pakove nuzky, pilkou rezu minimalne.

Kan. boruvky nevytvareji kalus, vetve (starsi nebo při poctu vetsim nez cca osm) striham cca v urovni mulce. Vetvicky v keri, které prekazeji, striham na "patku" (ne na vetevni krouzek).

Odstranit mulč a větve od kořenového krčku keře odřezat na větevní kroužek jako u jabloně povazuji za casove nerealne, komercni
pestitele to urcite nedelaji.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Feb 26, 2017 11:18 am

Včera jsem prořezala borůvky. Řezala jsem hlavně starší keře. Ty z loňské a předloňské výsadby ne.
Odstranila jsem hlavně staré dřevo, některé větve u země, jiné za vyrůstajícím mladým výhonem výše. Potom jsem odstranila vodorovně rostoucí větvičky blízko nad zemí, aby se plody neválely po zemi. U Spartana jsem probrala slabší jednoleté výhony, bylo jich moc. Borůvkoviště mám na severní straně za domem, půda je tas ještě zmrzlá. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Sun Feb 26, 2017 12:48 pm

Borůvkoviště na severní straně? Já mám zatím všechny borůvky mobilní, protože se nemůžu rozhodnout, jaké místo zvolit. Chtěla bych je mít všechny pohromadě, aby se daly lépe ochránit před ptactvem. Zatím je pěstuji na nejslunečnějším místě zahrady a bylo mi řečeno, že je to zbytečné, mohla bych tam mít fíkovníky. Mohla byste sem dát nějaké foto ostříhané borůvky?. Já v tom nějak plavu, je mi líto každé větvičky a mám z toho pak košťata.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 652

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Feb 26, 2017 10:27 pm

Tak jsem dneska nafotila nějaké fotky ostříhaných borůvek a také větví z borůvek. Na jedné fotce je připravená nádoba na 1000 l dešťovky, kterou manžel bude natírat a instalovat do rohu pod okap, abych mohla v létě zalévat.

Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Mon Feb 27, 2017 7:16 am

Děkuji. Nechám se inspirovat. Mám na zahradě skoro totožné místo u plotu blízko nádrže s dešťovou vodou.Vyhodili jsme starou vanu z koupelny, tak uvažuji, že ji taky použiju. Pokud ji tedy někdo zakope. Ovšem ta spotřeba rašeliny mě docela děsí.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 652

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Feb 27, 2017 7:34 pm

Již dříve jsem psala, že rašelinu považuji za neobnovitelnou surovinu a proto ji v zahradě používám jen v množství nezbytně nutném (dle mne). Pro jednu rostlinu kopu jámu o objemu asi 150 litrů. Z toho dávám asi 20 l rašeliny hlavně do okolí rostliny, do vzdálenějších míst dávám směs, která vychází z jehličnatého dřeva a její složení stále zdokonaluji. Výsledkem je loňský úhyn čtyř rostlin do roka po vysazení. Crying or Very sad Letos ještě budu kopat poslední dvě jámy. Hlavním materiálem bude drcená kůra z pily, která se jim válí na hromadě již asi rok, takže je částečně zetlelá. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Feb 28, 2017 5:19 pm

... směs, která vychází z jehličnatého dřeva ...

Co si pod tim představit ?
Mulcuji pilinami, prevazne smrkovymi, nekdy jsem přidaval piliny uz při vysadbe a vypada to, ze to borvukam vcelku vyhovuje.
Mulcuji také posekanou travou ze sekacky, jiny materiál nez rašelinu, piliny a travu jsem zatím nedaval.
Zvazuji kravsky hnuj (jako hnojivo), který zatím kompostuji a pak ho chci pul na pul promíchat s raselinou.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Povolení tohoto fóra: