Množení kanadských borůvek

Strana 3 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. za Sun Sep 24, 2017 6:55 am

Chtel bych v pristim roce zkusit namnožit odrudu Draper, protože ji nikdo neprodava (uz druhou či treti sezonu),
jinak bych se tim asi nezabyval. Zatím ji tedy nepotrebuji, ale mozna k tomu dojde.

Termin je tedy vhodny koncem cervna.
Jak by mela byt dlouha ustrizena vetvicka - 20 cm ?
A vrcholovy pupen na ni nechavate nebo odstrihnete (od vrcholu nekolik cm) ?
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1545

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Sep 24, 2017 10:22 am

Červen je vhodná doba. Letorosty musí být lehce dřevnaté, takže po polovině června u nás. U Mirka možná i dříve. Používám boční výhonky, které vyrůstají z loňských prodlužujících větví. Nepoužívám větvičky kolmo vyrůstající ze země. Používám boční větvičky délky okolo 10 cm i s vrcholovým pupenem. Tři vrchní listy ponechávám, spodní odstraním a zasunu do rašeliny bezlistou částí. Letos mi dalo problém najít v daný termín dostatečně dlouhé větvičky, které by se mi pro množení líbily. Třeba Reka klempírovala, měla minimální přírůstky, řízek jsem potřebovala, obávala jsem se uhynutí. Reka dosud neuhynula, doufám, že se přístí rok "zvetí". J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 621

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Sep 24, 2017 12:55 pm

Davate na roh okna proc ?
Vevnitr je tepleji nez venku a jsou castecne zastinene ?
Nestacilo by je nechat venku ve stinu ?
V cervnu a cervenci je venku dost teplo.
Reka u mne zatím bez problemu. Problemove - Duke (uz nemam), castecne problemove - Meader a Chandler.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Tue Sep 26, 2017 10:25 pm

Na roh okna dávám stejně i řízkovaná rajčata, ta ani nezakrývám petkou, do rohu nesvítí přímé polední slunce, nemůže dojít k popálení řízků.
Uvnitř je hlavně poměrně stálá teplota ve dne i v noci - kamenný dům. I při teplotách kolem 35 C tam nedochází k rychlému vysychání a rostliny vydrží pod petkou i 14 dní bez zalití a jakékoliv péče. Myslím si, že venku bych je musela častěji kontrolovat. Další důvod je, že tam nikdo nechodí, a nikomu řízkovanci nepřekážejí. Jistě by se dalo najít vhodné stinné místo i venku, mně to vyhovuje uvnitř.
Chandler a Meader mají i u mne sklon k úhynům, již jsem nějaké udlachnila, jejich chuť je však jedinečná a nehodlám se těchto odrůd vzdát. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Nov 25, 2017 10:14 pm

Přidávám další zkušenosti s množením borůvek. Koncem října jsem provedla definitivní vyhodnocení ujatých řízků pro letošek a jejich přesazení. Pěkně zakořenil druhý proutek Bluemoonu a začal vyhánět letorost. Dále ještě pustily kořeny dva řízky Chandleru, ty nevyhnaly nic a kořínků mají jen několik při bazi. Zasadila jsem oba dva do jednoho květináče, sned přežije do jara. Jak jsem již dříve psala, loni jsem měla několik výborně zakořeněných a rostoucích řízků, které zjara začaly mohutně kvést, tím se vysílily a odešly do věčných lovišť. Řízek Brigity, který byl zasazen koncem srpna, do zimy pustil jen několik kořínků, nahoře měl jen dva pupeny, nic nevyrašil, myslela jsem si, že zajde. Zjara jsem ho měla asi měsíc s květináčem ve skleníku, tam nastartoval růst, potom jsem ho přesadila do větší nádoby a umístila do polostínu do rohu pískoviště. Během jednoho roku vyrostla nádherná rostlina, kterou jsem nyní začátkem listopadu darovala. Odrůda Brigita nás totiž nenadchla natolik, abych ji musela mít ve více exemplářích. Pokud by mi zašla, tak ji s klidným srdcem nahradím něčím jiným. Přikládám fotku roční sazenice Brigity. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Nov 26, 2017 12:33 pm

Velmi pekna rostlina.
V pristim roce chci zkusit odrudu Draper, moc se mi do toho nechce, nemam na to cas a ani naladu, kazdorocne
mnozim a sazim jahody, atd.
Kdy u Vas dozrava Brigitta ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Nov 26, 2017 7:07 pm

Prošla jsem si letošní část vlákna o pěstování borůvek a tam mám psáno 4. 7. první modrý plod na borůvce Brigita a okolo dvacátého plná sklizeň Brigity. Sama si přesná data nepamatuji. Odrůda se mi jeví jako střední zrání či lehce ranější než střední. Plody byly střední až menší, bylo jich mnoho, nepropadávaly, chuť dle nás spíše průměrná, nepříliš sladká. Rostlina koupena na Zázvorce. Asi jde o Brigitu, protože nezávisle na hnojení přirůstá do pozdního podzimu a ještě dneska na vrcholových letorostech byly listy. Výhony rostou dosti svisle, což též odpovídá Brigitě.
Pane Jiří, množení borůvek není časově náročné, zvláště, pokud budete množit jen jednu odrůdu, nemusíte si vše popisovat, dbát, aby se nepopletly jmenovky....Chvilku zabere navlhčení rašeliny, příprava kelímků a něčeho na přikrytí (PET lahve?). Potom vymyslet umístění, kde to nebude překážet. Po umístění na místo si stačí vzpomenout jedenkrát za týden a 14 dní a řízky zalít (jen málo), na podzim potom rozsázet do větších nádob a zazimovat. Zdraví Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Nov 27, 2017 11:01 am

Okolo dvacátého cervence plná sklizeň Brigitty se mi zda - dle udaju na internetu - brzo. Prakticky všechny zdroje uvadi,
ze je stredne pozdni az pozdni. Ale mozna byl u Vas loni atypicky rok.

Verim, ze množení borůvek není časově náročné, PETek mam dostatek, ale nikdy jsem to nedelal a prislovi
říká "stokrát nic umořilo osla". Radsi bych je pripadne koupil.

Odrudu Herbert jsem presadil z kontejneru na stanoviste a budu ji v pristich sezonach zkouset.
Pokud by se z nejakeho duvodu neosvedcila, mam predbezne v umyslu ji nahradit odrůdou Draper.

Za nejkvalitnejsi odrudy u sebe povazuji  - Spartan, Draper, Chandler, Bluecrop.
(Nejen z hlediska chuti a velikost plodu, ale hodnotim i konzistenci ci pevnost plodu a trvanlivost).

Jak se Vam osvědčila a kdy u Vas dozrava odruda Elizabeth ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Tue Nov 28, 2017 6:19 pm

Dle znalostí z internetu mne poměrně brzké dozrávání Brigity také překvapilo. Aby nešlo o zaměněnou odrůdu.
Elizabeth jsem sázela loni v srpnu, šlo o dvouletou rostlinu, která se skládala ze dvou proutků. Loni na ni byly dvě malé bobulky, z nich chuť nelze posoudit. Tento rok rostlina neměla jediný květ. Letos vyrazil pěkný výhon od země a na loňském proutku vyrostly postranní krátké větvičky, které jsou zakončeny květním pupenem, příští rok snad bude něco k ochutnání.
Za nejkvalitnější odrůdy z mého sortimentu považuji Reku, Spartan, Iranku, Meader, Chandler seřazeno dle zrání.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Dec 26, 2017 3:09 pm

Stimulátor AS-1
Přípravek v práškové formě ke stimulaci tvorby kořenového systému u bylinných a dřevitých řízků.

Nemá s nim někdo nejake zkusenosti ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Dec 26, 2017 3:34 pm

Já ne, práškový jsem používal Stimulax I, gelový Stimulax III nebo Clonex.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1918

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Tue Dec 26, 2017 4:48 pm

Stimulátory nepoužívám, rajčata koření výborně, borůvky o něco hůře. Možná by to mělo smysl u borůvek, že by do zimy narostly větší rostliny, kdyby se zakořeňování urychlilo. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Dec 26, 2017 5:10 pm

Se stimulátory nemam zkusenosti, prilis jsem se nejakemu koreneni rizku nikdy nevenoval.
Pokud nezapomenu, zkusim to koupit (je to levne), rad bych ten Draper zvladnul.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eiva za Tue Jan 16, 2018 2:18 am

Máte někdo, prosím, zkušenost s borůvkou Draper? Je tak dobrá, hodně plodí, jak se o ní píše? Je srovnatelně dobrá i hodně plodí jako Liberty? Tu mám, je moc dobrá aj hodně plodící, jen u nás už všechny plody nedozrávají, proto moc toužím po Draper, ta má být ranější. Kde jste ji, prosím, koupili? Děkuji.

Eiva

Poèet pøíspìvkù : 11

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Jan 16, 2018 8:23 am

Odrudu Draper mam, ale nemam Liberty, protože je to pozdni odruda, která by u mne asi nedozravala.
Takze je nemuzu srovnat.
Draper jsem koupil před 4-5 lety v Zahradnictvi Na Zazvorce, ale uz ji tam tak 2-3 roky nemaji.
Pripadne se tam zkuste dotázat, zda ji nebudou znovu prodávat.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eiva za Tue Jan 16, 2018 11:35 pm

Jak tedy hodnotíte Draper v porovnání s odrůdy, které máte? Já mám Liberty také z té doby, když byla naposledy Na Zázvorce k mání a nedám na ni dopustit, i když máme výšku 600m nad mořem. Zatím jsem zklamaná z Chandler, ta u nás dozrává asi z poloviny, čekám, že se časem polepší, zkusím ji přenést na chráněnější místo.
Většinu borůvek pěstuji v nádobách. Draper jsem objednala v loni, hned jak se objevila v nabídce u Spomyšl /letos už ji tam nemají/ i s ,,Jorma", ale neodpovídá popisu odrůdy, pochybuji, že to Draper je, přišla pěkná, velká rostlina bez jediného květu, plodu a do podzimu měla velké přírůstky, přitom má mít pomalý růst. Jorma také je pěkný keřík, na podzim se objevily první, malinký kvítka proti jiným odrůdám, která postupně opadala, žel ani plůdek jsem neviděla. Ještě dostane šanci, než si namnožím, nejraději některou z licenčních odrůd, licenční jsou jistota.
Případně bych ráda vyměnila sazeničku Liberty za Draper /původem Na Zázvorce/.

Eiva

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Jan 17, 2018 9:41 am

Draper hodnotím, jako jednu z nejlepších odrud co mam (Spartan, Draper, BlueCrop, Chandler).
Odruda Reka take není spatna, loni byla dost preplozena. Zkousim Herbert, ten ještě neplodil, az letos.

Chandler u mne zatím dozrava, jsem take v poloze 600 m.n.m..
Vysadil jsem ho místo, které je osluneno cely den. Letos dozraval az cca na prelomu zari/rijen, loni cca v polovine zari.

Loni jsem v nabídce u Spomyšl take videl Draper, ale nemeli ho skladem a pak nabídka zmizela.
Draper jsem koupil Na Zazvorce na jare "v akci", byly to vetsi "ctyrlete" rostliny, nikoli "trilete", pro vyssi cenu asi nebyl zajem.
Rostliny mely kvety a plodily. Od te doby roste pomalu, kere jsou trochu nižší, ale vcelku pekne, s dobrou úrodou.

Pokud Váš "Draper" nemel kvety a plody, je mozne, ze hodne vyrostl. Uvidíte, az zacne plodit, mozna je to on.
Zatím zadnou sazenicku Draper nemam, mam v planu to letos zkusit, ale není jasne, jak to dopadne.
V srpnu ci zari se zkusime domluvit.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Eiva za Wed Jan 17, 2018 11:58 am

Dobře, uvidím, co z toho vyroste. Také zkusím namnožit. U nás je nejoblíbenější podle zrání: Reka, Heidi, Hardyblue, Northland, Poppins, O Neal, Spartan, Blueray, Denis Blue, Jerssey, Liberty, Bonus, Chandler

Eiva

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Jan 17, 2018 1:00 pm

Nalezl jsem video, kde je postup množení borůvky zelenými řízky.

Borůvky se mi prozátim namnožit nepodařilo, ani řízky v perlitu, ani řízky přímo do země.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1918

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Palino79 za Thu Jan 18, 2018 1:05 am

Eiva napsal:Máte někdo, prosím, zkušenost s borůvkou Draper? Je tak dobrá, hodně plodí, jak se o ní píše? Je srovnatelně dobrá i hodně plodí jako Liberty? Tu mám, je moc dobrá aj hodně plodící, jen u nás už všechny plody nedozrávají, proto moc toužím po Draper, ta má být ranější. Kde jste ji, prosím, koupili? Děkuji.

Draper u mňa rodila prvý krát minulý rok (cca 200g) môžem potvrdiť že je to asi najlepšia odroda po všetkých stránkach čo som ochutnal, teda aspoň pre rok 2017. Čo sa tej chuti týka a porovnania s Liberty. Chuť v roku 2017 lepšia, ale to sa može meniť z roka na rok. Pred dvoma rokmi mi liberty chutila oveľa viac ako minulý rok. To isté napríklad TORO minulý rok taký lepší priemer ale pred dvoma rokmi najchutnejšia spolu so Spartanom. Takže chuť sa nedá úplne korektne porovnať medzi odrodami, tá sa každým rokom trochu mení. Veľkosť a tvar približne ako Spartan možno trochu väčší (najväčšie bobule mali 4g), teda väčší ako Liberty (myslené na váhu,Liberty je placatá). Zaujímavosť je že Draper by mal byť chrumkavý podobne ako hrozno. To sa u mňa potvrdilo s časti ked nebol úplne vyzretý teda kyslejší tak naozaj chrupal, ale po vyzretí cca 14 dní to už nebolo veľmi cítiť, ale zase bol veľmi chutný.
Palino79

Poèet pøíspìvkù : 39

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Palino79 za Thu Jan 18, 2018 1:34 am

Eiva napsal: Zatím jsem zklamaná z Chandler, ta u nás dozrává asi z poloviny, čekám, že se časem polepší, zkusím ji přenést na chráněnější místo.

Chandler minulý rok tiež trochu sklamal. Prvé plody boli výbornej chuti porovnateľné so Spartanom, už po 5 dnoch od zmodrenia. Ďalšie už boli kyslejšie aj po dlhšom vyzretí. Mám ale podozrenie že to bolo spôsobené silným slnkom, mali pravdepodobne úpal, zružoveli pred dozretím. Tento rok skúsim v čase dozrievania Chandlera pritieniť nejakou textíliou.

Palino79

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Jan 18, 2018 8:41 am

Palino79 napsal: Chandler  ... Mám ale podozrenie že to bolo spôsobené silným slnkom, mali pravdepodobne úpal, zružoveli pred dozretím.
V jaké jste poloze (nadmořské výšce) ?
S úpalem u kan. borůvek nemám zkusenosti. Vám se to stává ?
U mne Chandler před dozráním na krátkou dobu zrůžoví (velke plody, stredni nikoliv), na chuť to nemá vliv.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Palino79 za Thu Jan 18, 2018 11:02 am

Ja som v 450m. Na úpal je u mna citlivá Brigitta a Chandler u ostatných som to nepozoroval. Prejavuje sa to zružovením 7 -10 dní pred zmodrením. Potom plody ostávajú kyslejšie aj po 14 dňoch od zmodrenia. Tá fotka je ešte pred úpalom, tie nezrelé boli zľahka ružové to bolo ešte v pohode. Po tom boli výrazne ružové skoro ako zrelá pink lemonade. Mám pocit že ten úpal sa prejavuje keď je nad 32°C. Brigitta bola dve sezóny s nevýraznou chuťou, teda trochu sladká takmer bez kyseliny, ale lepšia ako DUKE. No minulý rok bola pomerne kyslá aj po 14 dňoch. Tiež boli plody dosť ružové pred zmodrením.
Palino79

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Jan 18, 2018 11:24 am

Palino79 napsal:Mám pocit že ten úpal sa prejavuje keď je nad 32°C.

Pocit nebo jste to i někde četl ?
Úpalem máte na mysli (pouze) přehřátí rostliny nebo se to nějak projeví i na listech ?

J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Palino79 za Thu Jan 18, 2018 11:26 am

Konzuloval som to s pánom Šimalom (Tatraberry) ja som si to nevymyslel. Akurát tu teplotu som odhadol.
Palino79

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Povolení tohoto fóra: