Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Mirek za Wed Feb 18, 2015 8:36 am

V lednu vysetá rajčátka rostou jako z vody a již atakují osvětlení, proto jsem dnes ráno tři vrcholy tří odrůd ušmikl, namočil řezy do gelového stimulátoru a dal do kelímků s vodou zakořenit. Výsledek by se měl projevit zhruba po týdnu. Fotky zatím nemám, ale odpoledne se polepším.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1963

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Mirek za Wed Feb 18, 2015 5:47 pm

Vrcholky jsou zatím ještě svěšené.

Tady je jedna z původních rostlinek.

Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Wed Feb 18, 2015 9:28 pm

Pane Mirku, máte lepší rostliny než ty moje z výsevu 6.1., při řízkování z vrcholových řízků odstraňuji část největšího listu, abych omezila výpar. Věřím, že to není nutné. Modifikací množení řízkováním bude nespočet a všechny vedou k zmnožení počtu sazenic rajčat. Drahé semenářské firmy by z nás měly "radost".  Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 622

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Feb 18, 2015 9:33 pm

To by teda měly Very Happy
Jeden největší list jsem odstranil a nechal jen "řapíček" pro případný zálistek. Vrcholy byly už dost velké, a to co je vidět jsou vlatně druhé listy.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Feb 20, 2015 9:43 am

Já jsem vysel pro klonování už někdy 5.1.2015 pět rostlinek, ale mám je stále velmi malé,asi těch 18 °C je opravdu velmi málo. Tak jsem je dnes přenesl do obýváku, kde u jižního okna budou mít cca 22 °C. Pokud mně do cca 10. března nenarostou tak, že je budu moci rozřezat, tak už je klonovat nebudu. Stejně nevím co bych s těmi klonovanými dělal, asi bych je rozdal kamarádům (ale těch co pěstují rajčata až tak moc není). Jen jedna zajímavost pro ty kteří letos pěstují Sungold F1. Jako jediná, rostlinka této odrůdy, nevoní (nesmrdí) jako všechna ostatní rajčata. Čichněte si.
Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1255

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Fri Feb 20, 2015 8:28 pm

Čuchám, čuchám, a je fakt že vůně této odrůdy není tak výrazná jako ostatních.
Sříznuté rostlinky začínají po třech dnech vyrážet vlky ze zálistků.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Feb 26, 2015 6:06 pm

18. února jsem ušmikl vršky rajčátek a toto je výsledek. Sungold pustil kořínky nejvíce, Tomatoberry v závěsu. Zajímavé u Mini San Marzana je použití práškového Stimulaxu. První řízek bez stimulátoru koření z trojice jako poslední, později ulomený a namočený se stimulátorem, rychle dohání i Sungold. U Sungoldu jsou k povšimnutí i kořínky, které vyhání řapík listu. Na čtvrtém snímku je pak mateční rostlina.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Feb 28, 2015 11:24 pm

Rajčata jsem vysela 6.1. 2015. K dnešnímu dni dorostl do velikosti vhodné k řízkování jen Kosmonaut Volkov. Nejbídněji roste Děvočka a od té potřebuji nejvíce sazenic. Pěstování sazenic letos probíhá obdobně jako minulá léta, bez mimořádných událostí. Pokusím se přiložit fotodokumentaci.  Zdraví Jiřina

Naposledy upravil Jiřina dne Sat Feb 28, 2015 11:41 pm, celkově upraveno 2 krát
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Feb 28, 2015 11:32 pm

Podařilo se.

image ru
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sun Mar 01, 2015 8:07 am

Moje čtyři sazenice (zleva Datlo, KBX a dvakrát Sungold F1) se kterými jsem počítal pro klonování rostou docela pomalu, i když jsem je dal na jižní okno, kde je o čtyři stupně vyšší teplota. Ale obloha je trvale zatažená, takže je tam přibližně stejné světlo jako na severním okně. Prostě světlo chybí (zatím dlouhé noci a krátký den). Chtělo by to u mne nějaké zařízení na přisvícení, ale pro to nemám v bytě místo. Během tohoto týdne se budu muset rozhodnout co s těmi sazenicemi udělám. Asi ani tentokrát do klonování nepůjdu. Měl to být takový pokus pro budoucnost , ale tudy cesta pro mne nevede. Asi budu muset množit hybridy jen z podzimních zálistků aby měly čas dorůst do potřebné velikosti. Pro tento způsob mám na severním okně ideální podmínky (odzkoušeno v zimě 2012/2013).

MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Mar 02, 2015 10:37 pm

Pane Vladimíre, rajčátka máte pěkná, většinu rostlin určených pro řízkování mám podobné velikosti. S řízkováním jsem začala v sobotu, další rostliny přijdou na řadu zítra. Děvočky mám i menší a také je hodlám řízkovat. Mám mnoho zájemců o přísadu těchto odrůd. S řízkovanci počítám do skleníku. Týdenní opoždění sadbě nevadí. Stejně každý rok mi rostliny přerůstají na okně a vysazuji je, protože mne stěhují z ložnice, ne pro příhodné datum výsadby. Potom mám obavy z pozdních mrazíků. Zdraví Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Mar 05, 2015 10:33 am

Tak jsem to duševně nevydržel a u tří rajčat jsem uřízl vrcholy a zasadil je (KBX,Sungold F1 a Datlo). Poslední sazenici Sungold F1 jsem nechal a brzy ji zasadím do kbelíku a budu ji pěstovat na lodžii. Paní Jiřino, děkuji za povzbuzení.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Mar 05, 2015 4:57 pm

Přikládám pro lepší představu snímek pokusných rajčat s malým komentářem. Měl jsem dvě sazenice Sungoldu, ale jedna je již smotaná v květináči a tak jsem použil jinou odrůdu. Ta vlevo (neseřízlá) je Mini San Marzano, vpravo je Sungold, ze kterého jsem bral vrcholek na zakořenění.
Velikostně skoro, a stářím jsou úplně stejné, vyrůstají vedle sebe ve stejných podmínkách, u obou se jedná o tyčkové odrůdy. Ze Sungoldu jsem již odebral řízek na zakořenění, nyní by se daly vylomit na zakořenění dva největší vlčáci, dole již vyrůstají další dva zálistky, které nejsou na fotce moc vidět, a které by se po vylomení horních nastartovaly. V této fázi mám teoreticky (a u rajčete se to ujímá v pohodě) k dispozici již pět rostlin ze zálistků v různém stadiu vývoje + mateční rostlinu, a to vše z jednoho semínka.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Thu Mar 05, 2015 7:39 pm

Mirek napsal:Přikládám pro lepší představu snímek pokusných rajčat s malým komentářem. Měl jsem dvě sazenice Sungoldu, ale jedna je již smotaná v květináči a tak jsem použil jinou odrůdu. Ta vlevo (neseřízlá) je Mini San Marzano, vpravo je Sungold, ze kterého jsem bral vrcholek na zakořenění.
Velikostně skoro, a stářím jsou úplně stejné, vyrůstají vedle sebe ve stejných podmínkách, u obou se jedná o tyčkové odrůdy. Ze Sungoldu jsem již odebral řízek na zakořenění, nyní by se daly vylomit na zakořenění dva největší vlčáci, dole již vyrůstají další dva zálistky, které nejsou na fotce moc vidět, a které by se po vylomení horních nastartovaly. V této fázi mám teoreticky (a u rajčete se to ujímá v pohodě) k dispozici již pět rostlin ze zálistků v různém stadiu vývoje + mateční rostlinu, a to vše z jednoho semínka.

Mirku, pěkně rychle Vám to roste. Při jaké teplotě to pěstujete?
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Thu Mar 05, 2015 8:01 pm

Mám to v prosklené verandě otočené na jih, teplota se pohybuje v noci min. 19°C, pokud vyleze slunce tak vyskočí skoro ke třiceti.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Uďa za Fri Mar 06, 2015 9:21 am

Zeptám se, jaký rostliny jsou lepší ze semínka nebo z těch zálisků?
V loni jsem se všiml,že ty z těch zálisků mají níže květy-plody a jsou takový vitálnější.
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Mar 07, 2015 8:26 pm

Dnes jsem pokračovala v řízkování Kosmonauta Volkova, kterému byl uříznut vegetační vrchol před týdnem. K dnešnímu dni mám z každého semínka Kosmonauta 4 rostliny. Postupně pokračuji v řízkování i u ostatních odrůd, dle toho jak dorůstají.  Jiřina          
Obrázky:
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Mar 07, 2015 8:42 pm

Za jak dlouho takový naporcovaný "kosmonautík" zakoření?
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Mar 07, 2015 9:29 pm

Kořínky se začínají objevovat na spodku řízku 7.- 8. den. Desátý den rozsazuji do samostatných kelímků. Tedy, pokud jsem doma a mám čas, nějaký den odkladu rozsazení snese. Nepoužívám stimulátor. Myslíte si, že bych zakořeňování mohla urychlit stimulátorem?   J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Mar 07, 2015 10:09 pm

Když jsem použil práškový Stimulax I při zakořeňování ve vodě, tak to bylo rychlejší. Byl to však jen jeden pokus, na zakořeňování v zemině bych použil spíše gelový Stimulax III.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Mar 07, 2015 11:53 pm

Uďa napsal:Zeptám se, jaký rostliny jsou lepší ze semínka nebo z těch zálisků?
V loni jsem se všiml,že ty z těch zálisků mají níže květy-plody a jsou takový vitálnější.

Moje zkušenost s klonovanými sazenicemi:
Rajčata mně kvetla velmi nízko, snad už za třetím listem, ale rostlinky byly slabé. Veškerou energii potom věnovaly na růst nasazených rajčat a tím se pozastavil růst rostlin. Mezi prvními plody a plody z dalšího květenství byla potom dlouhá prodleva. Možná má někdo zkušenosti jiné. Předpokládám, že letos první květenství u klonovaných rostlin odstraním (jistě u biftekového KBX).
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Mar 08, 2015 11:22 am

Neviděla jsem rozdíl mezi klonovanými sazenicemi a sazenicemi ze semínka, i když některé odrůdy téměř vše klonuji, jiné pěstuji jen ze semínek. Neklonuji ty rostliny, které viditelně zaostávají v růstu, ty potom sázím bez klonování.  J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Mar 10, 2015 6:25 pm

Jsem s tím klonováním trochu pozadu, ale na seříznutých rostlinkách se mně už začínají objevovat zálistky. Budu muset použít obě metody (rozřezání stoku a také zakořeňování zálistků), protože u KBX jsou dva zálistky takřka v jedné rovině (cca 3 mm od sebe).
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Mar 21, 2015 9:32 am

Vrcholové řízky už zakořenily, od každé z těch třech odrůd jsem odřízl ještě jeden zálistek a dal zakořenit. Další zálistky nechám a z něho zapěstuji nový vrchol rostliny, Datlo a Sungold F1 použiji pro ranou výsadbu do kbelíku na lodžii, co udělám s tak brzy vypěstovanou sazenicí KBX nevím (na lodžii budu letos pěstovat jen čtyři odrůdy  rajčat všechny cherry).
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Mar 23, 2015 11:15 pm

Přikládám včerejší fotografie "zbytků" původních rostlin po řízkování. Jde o odrůdy Kosmonaut Volkov, Tomatoberry, Finik Oranževyj a Nasťa Slastěna. Na těchto rostlinách zbývají jeden až dva zálistky, lepší ze zálistků bude ponechán k zapěstování sazenice k vysazení do skleníku. Zálistky, které jsou navíc, vylomím a dám zakořenit. U rostlin pro venkovní výsadbu s řízkováním teprve začínám. Zakořeněné řízky již rozdávám po přátelích. Úspěsnost zakořeňování je veliká, dosud mi shnil jeden řízek.   Zdraví Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Povolení tohoto fóra: