Množení kanadských borůvek

Strana 1 z 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Goto down

Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro Jiřina za Fri Aug 14, 2015 2:38 pm

Popíšu svoje nevelké zkušenosti s množením kanadských borůvek. Již v dřívějších letech se mi podařilo zakořenit dvě borůvky. Vždy šlo o nedopatřením odlomenou větvičku, které mi bylo líto, tak jsem ji strčila do kelímku s vlhkou rašelinou a přikryla uříznutou PET lahví. Jednu rostlinu jsem dala sousedce a jednu mám u sebe v zahradě. Zakořenily mi zatím rostliny odrůd Bluegold a Northland. Loni, po silném květnovém krupobití jsem zkoušela zakořenit několik ulámaných větviček, dala jsem dala kořenit k sousedce, nezakořenilo nic. Potom jsem někde vyčetla to, co jsem pokusem a omylem již měla ověřeno, že letní řízky lze odebírat jen v určitém termínu, že květnové jsou málo vyzrálé ke kořenění. Letos začátkem června při přebírání zásilky sadby ze Zázvorky, jsem zjistila odlomenou větvičku u odrůdy Patriot, kterou jsem objednávala pro kamarádku. Větvičku jsem dala pokusně zakořenit, má již kořeny, přesadila jsem ji do substrátu s hnojivem a hledám pro ni místo na zahradě. Potom z Meaderu od pana J.R. se mi  ulomila větre větvička se třemi letorosty, všechny jsem dala zakořenit, všechny již mají kořeny, přikládám foto. Rozsadila jsem je do květináčů z čisté rašeliny do substrátu. Dále jsem vědomě ulomila tři větvičky  z Bluegoldu, ty již též mají kořeny. Ještě mám na okně pod petkou dvě rostliny, které jsou zelené, ale kořeny ještě nemají. Myslím si, že jde o celkem úspěšné množení ve zcela amatérských podmínkách.  Přikládám foto zakořeněného Meaderu.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 592

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Množení kanadských borůvek

Příspěvek pro J.R. za Fri Aug 14, 2015 7:01 pm

To je velmi pekne. V jakem terminu tedy doporučujete odebirat vetvicky ? A kde ty kelímky prechovavate, za oknem ? Nemely by byt nekde ve stinu ?

Northland - jak se Vam dari ? Na techto strankach je uveden strucny popis (anglicky) udajne 21 nejlepších odrud, u Northlandu je uvedeno, ze ma mit jasne zlute drevo, coz ten muj tak nejak aspoň zatím nemá. No jakesi svetle zlute smouhy na nem trochu jsou. Jinak vyrostl docela do vysky, ale zatím moc neplodi.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1428

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Aug 15, 2015 9:58 pm

K množení: Myslím si, že nejlepší termín k odběru letorostů je od 20. do konce června, možná ještě počátek července. Květen je jistě špatně, mám odzkoušeno. Později v červenci jsem nezkoušela, ale rostlina musí mít čas zakořenit a vyhnat nějaké nové přírůstky, ty přírůstky vyzrát a někde přezimovat. Přezimování nemám plně vyřešeno. Sousedka onehdy měla podarovanou rostlinu přes zimu v bytě, vydržela jí a roste jí na zahradě. Sama jsem svou rostlinu vysadila na trvalé stanoviště, dostatečně zamulčovala... Měla jsem štěstí přežila první zimu a od té doby roste. Letos zkusím namnožené borůvky přechovat v květináčích s minimální zálivkou v neobývané části domku na okně.
Kelímky s řízky kryté petkou přechovávám na parapetu v obýváku těsně v rohu, rostliny jsou částečně kryté před sluncem okenním rámem. Podobně zakořeňuju rajčata, ty bez přikrytí. Na parapetu mám v každém rohu jeden kelímek, Nepřekáží tam ve výhledu ani ve větrání. Dalších několik kelímků mám v neobývané části domku podobně umístěných. Možná by se daly umístit ven, či třeba do zastíněné části skleníku. Tam bych musela vyčlenit místo a popsat "pokusy matky" nebo mi to někdo mohl uklidit.
K Nortlandu - začnu obšírněji. Začala jsem s pěstováním amerických borůvek někdy 2009 -2010, měla jsem tři rostliny, v rohu Northland, dále to měly být Eliot a Berkley. Poslední jmenované se mi povedlo asi po roce ulít téměř k odumření. Zjistila jsem, že Northland je příliš v rohu. Tak jsem ho přesadila do boku jámy k umírající borůvce. Northland rostl slaběji, měli jsme borůvky k ochutnání, chuť dobrá k nádechem aroma lesních borůvek, Kůra na větvích není ani náhodou nažloutlá, byla jsem se dívat včera. Sousední borůvka, se kterou byl v jedné jámě vstala z mrtvých, začla mohutně růst, letos zaplodila, na Northlandu letos nebyly skoro žádné plody a má chlorotické listy. Myslím si, že konkurenční rostlina mu bere živiny, možná sám na boku jámy prorůstá do nevhodné země. Tolik k vysvětlení jak vypadá můj Northland v nestandardních podmínkách. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Sep 05, 2015 10:43 pm

Přikládám nějaké fotky a průběžné zkušenosti s množením borůvek. Po téměř třech měsících od zasazení řízku mi zakořenila Hanah Choice. Řízkem byla drobná větvička odlomená při transportu poštou při internetovém nákupu začátkem června. Až nyní začátkem září vyhnala výhon a pustila kořeny. Rostlinu jsem přesadila do kupovaného substrátu. Krásně rostoucí Meadery mám na okně v neobývané části domku. Bluegold v černém květináči jsem podarovala sousedce, ať se stará.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Sep 06, 2015 4:17 pm

Mozna pristi rok zkusim namnozit Reku nebo i Draper, abych mel něco do zasoby (pokud se to vydari).
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Sep 07, 2015 3:04 pm

Jiřina napsal:Rostlinu jsem přesadila do kupovaného substrátu.
Jaky substrat mate na mysli - "Substrat pro boruvky 40 l" (v tom je snad hnojivo) ci nejaky jiny (pokud ano, jake ma pH) ?
Prihojujete nejak (mirne) rostlinky ?
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Sep 07, 2015 8:36 pm

První zakořeněné řízky jsem přesadila do substrátu pro borůvky s hnojivem v asi 70 litrovém balení. Výrobce si nepamatuji, pytel jsem již vyhodila. Substrát měl jemnou strukturu, mám pocit, že po namočení a následném vysušení je až příliš hutný, málo vzdušný. Většinu jsem ho použila do jam k nově vysazovaným rostlinám do okolí kořenového balu. Minulý týden jsem zakoupila další pytel. Má 40 + 5 l, výrobcem je fy Agro, je s rohovinou. Je tam psáno s hnojivem na šest týdnů.
Tentokrát je struktura vláknitější, přijde mi vzdušnější. Substrát s hnojivem jsem volila, abych nemusela rostliny v květináčích přihnojovat. Zalévám dešťovkou. Přihnojovat nehodlám, počítám s tím, že rostlinám bude hnojivo do zimy stačit a v době vegetačního klidu omezím i zálivku. Zjara je přesadím do větších květináčů. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Sep 14, 2015 8:42 am

Drive jsem kupoval "Forestina substrát Borůvky 40 l". Je pekny, obsahuje hnojivo, ale není moc levny. Presel jsem na 250 l baliky raseliny Hawita, frakce 10-25 mm. Ostatní raseliny se prodavaji bez udani frakce, coz na mne nepusobi prilis seriozne, prijde mi to trochu jako odpad ze zpracovani kvalitni raseliny.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Sep 25, 2015 1:17 pm

Přikládám foto mohutně rostoucí sazenice Patriota, který pěstuji pro vlastní potřebu z ulomené větvičky sazenice ze Zázvorky doručené v červnu. Sazenici jsem měla v obýváku, nyní jsem ji přenesla do nevytápěné části domku, aby se laskavě uložila postupně do vegetačního klidu.  Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Oct 01, 2015 8:17 am

Velmi pekne, Vam se mnozeni dari.

Davate na podzim nejake hnojivo ke kan. boruvkam ? Ja davam siran draselny (rozpoustim předem v PETce a pak zalevam). Ale naposledy poradne mrazy byly v zime 2011/2012, v te době jsem moc borůvek nemel, resp. jsem je moc v sezone nehnojil, takze je mraz neposkodil.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Wed Oct 07, 2015 11:17 pm

Nejsem odborník na hnojení rostlin jako pan J.R. V zahradě používám kompost, slepičince, výluhy z rostlin a popel. Pro nutnost nízkého pH k borůvkám hnojiva kupuji. Do letošního roku jsem zjara a na podzim odhrnula mulč, k rostlinám nasypala granulované hoštické hnojivo a mulč přihrnula. Letos jsem zakoupila tekuté hnojivo, kterým jsem přihnojovala do konce května. Dále jsem zjara zahrabala do substrátu tablety hnojiva s ročním uvolňováním. Zalévala jsem v době sucha. Moje péče byla na rostlinách vidět. U většiny po jaru narostly rozvětvující výhony na loňských a starších letorostech a během léta vyrazily ze země nové vzpřímené silné výhony. O vyzrání konců těchto výhonů lze mít obavy. Přesto jsem nedávala žádné speciální podzimní hnojivo. Mráz možná bude působit místo nůžek. Záleží na průběhu zimy. Nyní se mi listy borůvek začínají vybarvovat podzimně.
Když procházím cizími zahradami a zajímám se o borůvky, většinou by člověk zaplakal. Většina pěstitelů, kteří mají jen základní znalosti o jejich pěstování, je neřeže, protože není co řezat. Netvoří jim výhony z paty keře, přírůstky malé, plody menší, než odpovídá odrůdě.... Domnívám se, že jde o špatnou přípravu místa výsadby + mnohdy absenci hnojení při pěstování v rašelině. Zdraví Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Oct 08, 2015 9:08 am

Nejsem odborníkem na hnojeni rostlin, ale tato problematika mne zajima, mj. proto, ze u mne nejsou prilis vhodne klimaticke a pudni podmínky a malo co roste samo jako podle příručky.

U nas - velky prehled nemam - az na výjimky jsou pestitele setrni, hnojivo pro kan. boruvky se jim zda nakladne. Při vysadbe pridaji k raseline ci hrabance kompost, z nehoz se vyčerpají ziviny a boruvka prestane po case rust, popr. i plodit. Takze pak napr. hnoji slepicinci a resi, zda se jim to 'nespali'.

Siran draselny (obsah cca 50% K2O), je silne hnojivo, mj. by mel snižovat pH v korenove zone (nejlepe mit pristojek na mereni pH). Mam digitalni vahu, odmerka 10 ml (od Kristalonu) siranu draselneho vazi 12g (zarovnana) az 14g (vrchovata). Pro 10 rostlin dam do 1L PET cca 10-12g (spatne se rozpousti) a druhy den (ci za tyden) aplikuji do zálivky, tj. 0.5g K2O na rostlinu (2x - 4x na podzim).
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Dec 11, 2015 6:44 pm

Mám šest květináčů se zakořeněnými řízky z letošního léta. Dva odrůdy Meader, po jednom od Patriota, Hannah Choice, Bluegold. Zakořenil mi i letorost odrůdy Pemberton, který jsem v srpnu při sklizni ulomila svou nešikovnou zadní částí těla. Tudíž mám ověřeno pokusem, že lze zakořenit řízek i v srpnu. Rostliny mi na okně v neobývané části domku dostaly mšici, nedařilo se zlikvidovat mechanicky, proto jsem je v říjnu vynesla ven k opršení. Po šesti týdnech pobytu venku již téměř neměly listy, ale mšice přežily i mrazíky. Proto jsem musela použít chemii. Nechtělo se mi pro šest větviček připravovat roztok Calypsa nebo Mospilanu, které mám doma. Použila jsem Fast, vodný roztok, který je určen k hubení obtížného hmyzu v domácnosti. Účinnou látkou je deltametrin, chemikálie běžně používaná v ochraně rostlin. Mšice pošly, zbytek listů opadl (asi ne po postřiku). Rostliny čekají na parapetu na jaro. Možná je tam na ně až příliš teplo, když zatím není zima. Doufám, že všechny zjara obrazí. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sat Dec 12, 2015 7:50 am

Z borůvkami zkušenosti nemám, ale pokusím se je zakořenit stejným způsobem tak jako to dělám s révou. Po novém roce odeberu nějaké řízky a za pomoci stimulátoru a spodního ohřevu z nich nějaké ty kořínky snad dostanu.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1782

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sat Dec 12, 2015 10:05 am

Účinná látka deltamethrin je obsazena v pripravku DECIS MEGA, který jsem na kan. boruvky proti msicim bez problemu pouzival, obdobne pripravek Calypso.

Problemy mohou byt s přípravkem RELDAN, který zrejme muze spalit listy - nemam vyzkouseno, ale cetl jsem to na webu Zahrada.cz. RELDAN jsem poridil do jahodniku na květopas jahodnikovy (je na dane pouziti registrovan), stridam DECIS, KARATE, CALYPSO, RELDAN.

Jaka je teplota v neobyvane mistnosti ? Nekde jsem cetl ze by mela byt snad 5 stupnu a nizssi po dobu aspon 40 dni, aby boruvky prosly 'chladnym obdobim'.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Dec 13, 2015 10:21 pm

Do místnosti jsem dala teploměr a dnes jsem naměřila 8 C, venku bylo devět. Někde jsem četla, že tento typ borůvek potřebuje méně než sedm stupňů po 60 dní. Očekávám, že se zima ještě dostaví, pokud venku mrzne, v této části domu míváme tři stupně. Dáváme tam naložené maso na uzení. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Dec 14, 2015 9:59 am

Na tomto webu uvadeji '800-1,000 Chill Hrs.', tj. 1000 chladnych hodin, teplota není uvedena. Na tomto webu uvadi, ze teplota by mela byt 32-45 stupnu Fahrenheit, po prepoctu 0 - 7,2 stupnu Celsia. Hodiny s teplotou nad 60 stupnu Fahrenheit (15.5 Celsius) by se mely odečíst.

Loni jsem také dal 2 kontejnery 30 L s borůvkami do nevytapene mistnosti. Mel jsem spise obavy, aby substrat nevyschl, neboť přes zimu tam prilis nejsem. Na jare OK, tak jsem je tam dal znovu + nejake sazenice (ty jsem loni zakopal do zahonu).

Kontejnery 30 L mam pro zkusebni pestovani, mel jsem v nich odrudu Berkeley (asi), jedna z prvních zakoupenych a spatne vysazenych. Koncem srpna jsem je venoval kamaradovi a presadil jsem tam Goldtraube. Uvidim, zda na slunci bude davat lepsi výsledky nez v polostinu (ker vcelku velky, ale borůvek malo, plody male a malo sladke.)
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Jan 27, 2016 8:45 am

Mirek napsal:Z borůvkami zkušenosti nemám, ale pokusím se je zakořenit stejným způsobem tak jako to dělám s révou. Po novém roce odeberu nějaké řízky a za pomoci stimulátoru a spodního ohřevu z nich nějaké ty kořínky snad dostanu.

Odebral jsem na přlomu roku nějaké řízky a v perlitu začínají rašit, uvidím jak na tom budou s kořínky. Umístění je ve verandě otočené na jih, min. teplota bývá asi 15°C.

Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1782

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Apr 25, 2016 10:06 pm

Borůvky množím jen tak mimochodem. Spíše jen zkouším, zda to poroste. Celkem se mi daří. Loni jsem měla asi 80% úspěšnost. Možná je to dáno tou minimální péči. Řízky jsem odebírala od června do srpna, nebrala jsem čerstvě narostlé větvičky. Sázela jsem do rašeliny, která byla namočena dešťovkou, na kelímek jsem navlékla petku a dala na roh okna. Zálivka asi jedenkrát týdně i méně. V létě většinu času trávím v práci, na zahradě, ev. v kuchyni. Obývákem jen procházím.
Přikládám fotky zakořeněných rostlin na parapetu v neobývané části domku. Postupně je rozdám či přesadím do větších květináčů a umístím ven. Letos bych chtěla namnožit Chandler, ev. další odrůdy dle chuťových preferencí. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon Jun 27, 2016 10:58 pm

Rok se s rokem sešel a nastal čas vhodný k množení borůvek z letošních výhonů. Chystala jsem se množit již v půli června, ale rostliny mi po přihnojení podrazily a nebyly dostatečně vyzrálé výhony. Řízkovala jsem včera, množím po třech výhoncích z Reky, Chandleru, Iranky a dva výhonky z Mederu. Používám boční letorosty v celé délce, ponechávám tři až pět horních listů, spodní lístky jsem odstranila a výhonky zapíchla do v dešťovce namočené rašeliny. Rašelinu jsem nasypala do kelímků od jogurtu s několika odtokovými dírami. Každý kelímek jsem přikryla PET lahví a umístila do rohu na okno v neobývané části domku. Jeden kelímek jsem si dala na okno do obýváku. Zakořeňování bude trvat minimálně šest týdnů. Nevím, kolik rostlin vypěstuji, dosud se mi dařilo, ale to jsem se o množení příliš nesnažila. Při snaze to může vypadat hůře. Pokud se v zahradě i v kterékoliv jiné oblasti života pochválím, ihned se přestane dařit.  Přikládám foto Patriota, kterého jsem dala zakořenit v červenu 2015. Za rok mám rostlinu vhodnou k výsadbě.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Jun 28, 2016 5:36 am

Velmi pekna rostlina.
Také se mi dost často stava, ze se snazim něco delat lepe a výsledky se spise zhorsi, alespoň po nejakou dobu,
nez ziskam další zkusenosti.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Jul 15, 2016 10:55 pm

Řízky Iranky a Reky mají nádherně zelené tmavé listy, zato listy Candleru začaly žloutnout a opadávat, proto jsem dnes zasadila do rašeliny pod petku další tři řízky Chandleru, kdyby ty předchozí odešly.  J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Thu Sep 01, 2016 10:02 pm

Dneska jsem přesázela zakořeněné řízky z konce června a z 15.7. do substrátu pro borůvky. Zatím mi zakořenilo 8 řízků z asi 14. Kořínky již narostly i dvěma větvičkám Chandleru z 15.7. Řízky bez kořenů jsem chtěla vyhodit, pro pokračování pokusu se zakořeňováním jsem je zasadila též do substrátu a přikryla petkou, zda ještě zakoření. Úspěšnost přes padesát procent. Mám rostliny na podarování a výsadbu pro sebe. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Dec 02, 2016 9:16 pm

Pokračuji v reportáži ohledně mého množení borůvek. Přikládám fotky ze začátku října tohoto roku. Začátkem listopadu jsem rostliny přesadila do větších květináčů do substrátu pro borůvky, mám ho zakoupený od jara. 17.8. jsem zasadila odlomenou větvičku ze zásilky ze Zázvorky. Větvičku jsem dala jako obvykle do vlhké rašeliny pod petku a čekala jsem, zda zakoření. Kořínky se začaly tvořit až v říjnu. Rašit nezačala. Přesadila jsem ji též do větší nádoby, nevím, zda vydrží přes zimu. Mám čtyři pěkné rostliny Chandlera, dvě rostliny Reky, dvě Iranky, dva méně pěkné Meadery, ty mají kořeny, ale nemají letošní výhony. Rostlinu Bluegoldu a Brigitu. poslední dvě též nemají výhony. Takže mám 12 nových rostlin k výsadbě příští rok. Iranka zakvetla, nevím, co to způsobilo. U sazenic mi pomalu opadávají listy. Některé listy drží na stonku, i když už vyrůstá v úžlabí nový výhon. Borůvkovou školku mám na parapetu v nevytápěné místnosti v neobývané části domku. Vyčetla jsem, že rostliny musí projít chladnou periodou, pokud chceme, aby plodily. To příští rok netřeba, tak mohou být i v teplejší místnosti. Jak se Vám ostatním daří množení? J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sat Dec 03, 2016 11:10 am

Pekne výsledky.
Mnozeni borůvek se mi zatím dari nijak, ještě jsem se do toho nepustil.
Mam spis navíc několik rostlin v kontejneru, taky se obavam, ze moje výsledky nebudou nic moc a casu nemam nazbyt.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Povolení tohoto fóra: