Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Roubování okurek hadovek na tykev

+7
miseku
Zdenci
Mirek
Jiřina
miroslav
MrBig46
J.R.
11 posters

Strana 6 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Sat Apr 09, 2016 8:19 pm

tak sem prave dokoncil muj roubovaci, potazmo pestebni pokus na podnoz, pred nedavnem sem dorouboval hadovky na Sprineteru a nyni jsem dorouboval na podnozi me lagenarie, ktera dobre behem vegetace rostla tak sem zvedav jak bude plodna nebo ne, byla by to fajn alternativa za drahy Sprinter..mozna bych mohl zkusit i na Hokaidu, krom toho se zeptam-asi nejdou obratit ty spodni fotky na vysku?
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 2klxkx
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 2eas421
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Bh0ne1
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 6dwbog

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Sat Apr 09, 2016 8:50 pm

Pro paní Catku: Semena okurek lze ještě vysévat, sama jsem ještě včera vysévala Fudžijamu, kterou dostane moje dodavatelka mléka od krávy do foliáku. Catko, jakou metodu používáte a kde máte problém. Panu Zdenkovi se roubování zprvu též nedařilo a nyní je velice úspěšný.
Pro pana Miroslava: Jakou metodu používáte, jen jazýčkovou, nebo ta fotka s vyvinutějšími rostlinami je jinou metodou?
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Sat Apr 09, 2016 8:59 pm

ano, jen jazyckovou, onehda jsem delal i metodu mezi delozni listy a dopadlo to bídně, toto je muj prvni pokus touto metodou, prece jen se roubovani vyhybam, tak osobne jsem spokojen na prvni pokus

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 10, 2016 6:17 am

Já jsem asi jediný, který nepoužívá jazýčkovou metodu, nemám na to grif. Vloni jsem to zkoušel, ale moc to nedopadlo.
Roubování letos žádná sláva, hlavně melouny, a tak jsem ještě včera namočil semena podnoží i melounů.

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 103_0978 Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 103_0980 Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 103_0981 Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 103_0983 Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 103_0984

Některé rostlinky vypadají pěkně, jiné jsou povadlé, přestože na stonku "drží". Odstranil jse výrustky podnoží rašících ze středů, odstřihal kořínky (díky vlhku je okurky pouští jako divé, a již nechal v teple a přisvítil, bo je venku tma jak v pytli.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 10, 2016 6:45 am

miroslav napsal: krom toho se zeptam-asi nejdou obratit ty spodni fotky na vysku?
Fotky je nutno otočit ještě před vložením. Některé foťáky to umí otočit po nastavení v menu, fotkám z mobilu se vyhýbám jak čert kříži.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Sun Apr 10, 2016 8:54 pm

nezkousel nekdo roubovat okurky na hokaida? pripadne nazory klidne nadhodte Smile

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Sun Apr 10, 2016 9:10 pm

Také by mne zajímalo, zda musím kupovat drahá semena podnoží. Mám spoustu semínek z dýní, jejichž název neznám, rozdávám je nebo je krmím se slepicemi v zimě. Tato semínka jsem používala jako cvičné podnože při výuce roubování. Žáci se dotazovali, proč je nemohou použít k zasazení. Ing. agronom říkal, že nebude zkoušet, to co někdo vyzkoušel před ním. Nikde jsem nestudovala, zda lze použít např. cukety, patizon, dýně na Helloween atd. Také by mne to zajímalo. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Sun Apr 10, 2016 9:44 pm

myslim, ze to půjde, uvidime jak ranost a vydrz rostlin, nicmene pro semenarske podniky je pohodlnejsi, kdyz si vsichni objedname hybridni Sprinter a z nej uz osivo dále s danymi znaky nedosáhneme, včerejší roubování na lagenárii zatím dobré - prozatím nezvadly, dnes sem udělal tři kousky na hokaidu, také se mi jeví jako dobrá podnož Rouge vif dEtampes - aspon rostliny teto odrudy rostou velmi dobre, proto se domnivam, ze i jako podnoz by neusela byt spatna, porad je jeste čas ledasco nasít a vyzkoušet

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Zdenci Tue Apr 12, 2016 12:26 pm

Tak taky přidávám fotku mého snažení, z mobilu mi to nějak nejde a počítač zapínám jen občas. Zatím to vypadá nadějně, pouze u jedné mi zřejmě odchází podnož.
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 120420161550
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Wed Apr 13, 2016 8:43 pm

Letos se mi kupodivu lépe daří roubovaným okurkám než melounům. Ovšem to, co jsem rouboval nedávno na podnože Atlas, odchází jedno za druhým bez ohledu zda je to meloun nebo okurka, Sprinter a Herkules jsou ó-ká.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Wed Apr 13, 2016 8:48 pm

Včera jsem vysadila svoje dvě roubované okurky do skleníku. Každá měla 8 pravých listů a měla jsem již strach je chovat na okně, aby se nezlomily. První várku vysévám vždy 1.3. a letos mám pocit, že je vývoj rostlin rychlejší vzhledem ke kalendářnímu datu. Může to být dáno odrůdou Midios a Dominica. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Wed Apr 13, 2016 9:00 pm

Já je začínám pomalu přesouvat do skleníku u baráku, možná dva kousky o víkendu vysadím. Prozatím jen do skleníku u domu, na zahradě bych to neměl pod kontrolou.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Fri Apr 15, 2016 8:52 pm

tak zatim muj pokus pokracuje, jak na Hokaidu tak na lagenarii se základni roubovani chytlo, ted sem nariznul okurkam stonek a vystipal růžici podnozim, uvidíme co z toho vyleze Very Happy

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro miroslav Tue Apr 19, 2016 10:00 pm

tak jedna okurka je jiz ok, je mimo folii a nevadne, takze uz jen odstranim červeny roubovací klips, je na lagenarii, no jsme zvedav jak se to vyvine

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Tue Apr 19, 2016 10:08 pm

Letos mi dvě dvojice nesrostly. Po odstranění úvazků se spoj rozpojil, měla jsem dvě samostatně rostoucí rostliny v jednom květináči. Asi došlo k pootočení jazýčku při ovazování. Příčiny neúspěchu mohou být různé J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Fri Apr 22, 2016 11:19 pm



Touto dobou dokončuji letošní roubování, okurky již nevysévám, ještě musím zaset několik semen tykví, které mi chybí. Již se zamýšlím, co za odrůdy budu pěstovat v příštím roce. Nedávno se mi dostala do ruky Rukověť zahrádkáře 2015, v ní jsem narazila na článek Václava Kozáka o roubování vodních melounů a okurek. V článku popisuje tři metody roubování: Ablaktaci, do rozštěpu a šikmým řezem proti děložnímu lístku. V popisu postupu u ablaktace mne zaujalo, že pan Kozák odstraňuje jako první kořen okurky ještě při ponechaném úvazku, vrchol tykve odstraňuje později. Sama jsem toto pořadí zatím nikde nečetla ani nezkoušela.

Dále v článku popisuje u nás na trhu dostupné podnože. Jmenuje tam pro okurky podnož Azman F1, kde růst roubu je velmi bujný, podnož Emphasis F1, jediná podnož z rodu Lagenaria, která je na českém trhu k dispozici a která je použitelná pro roubování okurek.

Na internetu jsem si vyhledala, že tyto podnože prodává jediný internetový prodejce. Ceny nejsou malé. Má někdo z vás zkušenosti s roubováním na jiné podnože než na nehybridní tykev fíkolistou a na Sprinter? Ovlivnění růstu, zdrav. stavu, chuti, dlouhé životnosti rostlin? J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Fri Apr 22, 2016 11:36 pm

Když jsem vyhledávala různé tykve, zda by nebyly použitelné jako podnože, narazila jsem ve vyhlášce ministerstva zemědělství z r.2010 na seznam pěstovaných rostlin jako podnože:
Druhy a mezidruhové hybridy pro použití jako podnože zeleninových druhů
Cucurbita ficifolia Bouché Tykev fíkolistá
Cucurbita maxima Duchesne x Cucurbita moschata Duchesne Hybridy vzniklé křížením druhů Cucurbita maxima a Cucurbita moschata
Cucurbita moschata Duchesne Tykev muškátová
Lagenaria siceraria (Molina) Standl. Lagenárie
Z tohoto seznamu jsem si odvodila, že z běžně dostupných pěstovaných tykví by se dala použít tykev muškátová.

Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Zdenci Sat Apr 23, 2016 1:22 pm

Tak jsem letos prohrál 0:7 Sad nakonec mi u pěti rostlin uhnila podnož a u těch zbylých dvou mi opět odešli podnože až po uřezání kořenů okurky. Tři okurky se mi podařilo zachránit, tak letos budou hold neroubované.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sat Apr 23, 2016 3:12 pm

Ahoj Zdeňku, rouboval jsi na Sprintery a tak se divím že Ti vše odešlo. Nepřelil jsi to? Zkoušel jsi pak zda to drží ve spoji? Taky mi hodně odcházejí roubované okurky, ale tak z 50ti %, letos na Sprinterovi a Atlasovi je to kupodivu lepší než v uplynulých letech.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Zdenci Sat Apr 23, 2016 4:40 pm

Ahoj Mirku, přelití je možné páč malej hrozně rád zalévá, ale po exhumaci byl substrát pouze vlhký. Ve spoji to drželo, tak nevím kde jsem udělal chybu. O život nejde, tak snad příště Cool
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Mirek Sat Apr 23, 2016 5:36 pm

A kořínky podnože? Bílé, hnědé?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Sat Apr 23, 2016 6:16 pm

Pane Zdenku, mně se letos celkem dařilo, jenom mi nevzešla nějaká semena okurek z JAR, asi jsem to ulila. Chybu bych nehledala ve Vás, ale v substrátu. Přepočítala jsem si na okně, co pro koho mám a něco mi zbývá. Mohla bych vám darovat tři roubované okurky, něco je na Sprinteru a něco na hybridní T.F. Pokud jezdíte do Jihlavy, mohl byste si rostliny vyzvednout v Jihlavě, případně, pokud jezdíte trasu Jihlava Znojmo, mohl byste si je vyzvednout přímo u mne. Kdybyste měl zájem, napište S.Z.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Zdenci Sat Apr 23, 2016 9:39 pm

Mirku, kořínky byly tak půl na půl.
Paní Jiřino velice si vážím Vaší nabídky. Bohužel jsem pracovně velmi vytížen a poslední dobou do Jihlavy nejezdím, ale i tak Vám velmi děkuji.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro padr Sat Apr 23, 2016 10:23 pm

Já letos budu roubované okurky kupovat, přestože jsem jich 5 narouboval. Jedna mi uhnila, dvě se prostě nechytly, důvod jsem nenašel. Největší naděje pohasla dnes - při rozdělávání úvazku se mi okurka vytáhla z tykve - pustila kořen skrz podnož a vůbec nepřirostla. Takže mi zbyl jeden nedomrlý chudák. Vloni jsem nevěděl co s nimi, letos holt nic.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Jiřina Mon Apr 25, 2016 10:17 pm

Přikládám nějaké fotky roubovaných rostlin z víkendu. Jde o Vistu roubovanou na hybridní T.F., déle o dvě rostliny roubované do rozštěpu, také to není špatná metoda, používám ji spíše k opravě - záchraně okurky, když třeba odejde podnož nebo ke klonování okurek, vrchol z hotové rostliny naroubuju na další tykev. Dnes jsem zjistila uhnívající podnož u jednoho roubovance, letos první případ. Podnož se viklala. J.
Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Do_roz_t_puRoubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Okurky
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Roubování okurek hadovek na tykev - Stránka 6 Empty Re: Roubování okurek hadovek na tykev

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 6 z 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru