Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rajčata - množení řízkováním a zálistky

+3
Jiřina
MrBig46
Mirek
7 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro miroslav Tue Mar 24, 2015 7:28 am

blahopřeji, dobrá práce: )

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Fri Apr 24, 2015 9:25 pm

Dnes jsem ještě množila zálistky, sazenice budou pro opozdilce, či jako ev. náhrada za zmrzlou časnou výsadbu, pro strýčka příhodu.  Vyštípala jsem zálistky z Finiku Oranževého, který mám 14 dní zasazený ve skleníku a začal vyhánět zálistky. Zálistky jsem umístila na parapet do rohu, jako když jsem řízkovala rostliny z parapetu. Za týden zakoření a po Zmrzlých by měly být použitelné sazenice. Philovu mám již všechnu zakořeněnou, množila jsem dvoukolově a mám asi třicet rostlin ze dvou semínek.  Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Sat May 02, 2015 9:16 pm

Dneska jsem do substrátu zasadila poslední zálistky. Sazenice z nich budou asi za tři týdny, to je kolem dvacátého května, k výsadbě ven tak akorát. Přikládám fotky pokusné rostliny Děvočky, kde jsem někdy v první polovině března odstranila vrchol, za každým listem postupně vyrašil zálistek. Neprovedla jsem rozřízkování rostliny jako obvykle, ale zálistky jsem postupně vylamovala, listy u zálistků jsem ponechávala a čekala jsem, zda rostlina vylomený zálistek nahradí. K rašení zálistků došlo asi za šest týdnů. Mezitím jsem z nejnižšího výmladku zapěstovala sazenici Děvočky, kterou zítra zasadím do skleníku po odstranění pahýlu se zálistky. Celkem z tohoto jednoho semínka zasetého 6.1. vzniklo asi 10 sazenic při jednokolovém řízkování.  JiřinaRajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 WP_20150502_13_01_04_Pro_highres
Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 BodRajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 WP_20150502_13_01_18_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Tue Jan 05, 2016 9:29 pm

Tak se rok s rokem sešel a dnes jsem zahájila rajčatovou sezonu. Osela jsem semeny rajčat tři kelímky. Vysela jsem po jednom semínku Philovity, Phantazie a Ferline F1 z odrůd odolných k plísni. Dále Tomatoberry, Děvočku, Nasťu a Finik O z drobotiny. A jedno semínko Neves Azorean Red ze stejků. Řízkovat budu jen tam, kde jsou semena drahá a/nebo nedostupná. Ostatní budu vysévat až v únoru a v březnu. Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro MrBig46 Wed Jan 06, 2016 5:06 pm

Souhlasím s paní Jiřinou, že řízkování má význam u odrůd, jejichž semena jsou velmi drahá nebo nedostupná. Já většinou pěstuji nehybridní odrůdy u kterých jsem schopen zajistit si dostatek semen a tak pro mne má význam řízkování jen těch pár zahraničních hybridů, které pěstuji event budu pěstovat. Už loni jsem si odzkoušel, že klonovat ze sazenic vyrostlých s výsevů začátkem ledna pro mne není možné vzhledem k velmi pomalému růstu klonů v mých podmínkách (pěstuji všechny sazenice až do začátku dubna v relativně studeném prostředí při 18 °C a tyto rostou velmi pomalu). Z klonovaných rostlin jsem první plody sklízel cca o čtrnáct dní později než z rostlin z výsevů.
Do budoucnosti počítám jen s klonováním rajčat ze zálistků odebraných na konci sezóny z odrůd, které chci udržet i přesto, že už nemám semena. Podmínky pro jejich udržení přes celou zimu jsem si letos testoval. Přitom jsem udělal některé chyby , ale stále mám ještě dvě rostliny Sungold F1, které mně budou stačit pro sezónu 2016 (nebudu je už dále klonovat, protože od žádné odrůdy nepěstuji více než dvě rostliny). S nějakým tím dalším klonováním počítám až na začátku září, kdy budu pravděpodobně klonovat některá hybridní bifteková rajčata, jejichž semena jsem dostal darem (po pěti semenech Big Boy F1, Big Beef F1, atd.), ale která konkrétně to se rozhodnu až podle toho jak se mně osvědčí.
Vladimír
Na obrázku jsou dva klony Sungold F1 a výsevy dalších cherry rajčat Datlo, Goldkrone a Odat ze dne 6.12.2015 (ilustrace toho, jak pomalu u mě rostou sazenice při cca 18 °C). S přibývající délkou dne se to trochu zlepší, ale ne moc.

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 SAM_0036
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro MrBig46 Tue Jan 12, 2016 8:48 pm

Tak dnes mně odešly poslední dva klony Sungold F1. Nevím kde jsem udělal chyby. Předloni, když jsem klonoval Philovitu, tak to bylo úplně v pohodě. Takže na podzim to bude s těmi hybridy docela loterie. Asi je to tak, že když člověk něco dělá poprvé, tak se mu to povede a tak si myslí že je to brnkačka. A Potom teprve zjistí, že to tak bez problémů není. Ještě, že jsem si koupil semena Sungold F1- jako bych to tušil.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Sat Jan 30, 2016 10:40 pm

Přikládám dnešní foto rozsazených rostlin, které jsou určené k řízkování. Zatím spokojenost. J.
Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 WP_20160130_09_56_19_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Mirek Sun Jan 31, 2016 9:47 am

Teda Vy mi dáváte, já mám rajčata ještě v pytlíkách. Very Happy
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Sun Jan 31, 2016 1:23 pm

Rajčata pro řízkování vysévám začátkem ledna, pro skleník začátkem února, pro venkovní záhony začátkem března. Šejky pro pole jsem vysévala i v dubnu. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Sun Feb 21, 2016 1:57 pm

Dnes jsem provedla první řízkování. Rostliny Sl. Děvočky již měly dostatečný počet pravých listů. Vrchol nad pátým listem jsem uřízla, omezila listovou plochu a zasadila do výsevního substrátu, kelímek jsem umístila na parapet do rohu bez přikrývání. Vše jsem již popisovala a fotila v minulých letech, takže foto nepřikládám. Ostatní rostliny ještě nechávám povyrůst. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Fri Jan 06, 2017 10:36 pm

Rok se s rokem sešel a opět nastal čas výsevu rajčat k řízkování. Snažila jsem se omezit počet řízkovaných odrůd na ty, jejichž semena jsou drahá a/nebo nedostupná a potřebuji vyrobit mnoho sazenic. Takže jsem vysela Philovitu F1 2x, Crimson Crush F 1 2x, Tomatoberry F1 3 x, Finik O a Nasťu Sl. 5x. Jako poslední jsem našla zbylá tři semínka Sladkaji Děvočky s expirací 2012, té původní, vysela jsem jediné semínko. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Catka Sat Jan 07, 2017 8:29 am

Já se snažím svým přátelům nabízet rajčata, jejichž semen mám dostatek a zatím mi to prochází. Tomatoberry mám F2 a všechny rostliny se povedly. Sladkou Děvočku jsem letos chtěla vyřadit ze sortimentu, ale švagr byl naprosto uchvácen její sladkou chutí a plodností. Mlsal plody jako bombony a tak speciálně pro něj tři kousky vypěstuji.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Sat Jan 06, 2018 8:18 pm

Letos na Tři krále jako už tradičně začínám rajčatovou sezonu výsevem semínek k řízkování. Možná by šlo vysévat o něco dříve, tento termín mám odzkoušený a jsem celkem konzervativní, tak neměním. Snažila jsem se omezit množství rostli k řízkování, abych neměla po tři měsíce zarovnaná všechna okna. Letos jsem vysela po dvou semínkách odrůd Nugget F1, Delicasy F1, Philovity F1, Phantasie F1 od fy Kiepenkerel, Tomatoberry F1 zakoupeno v Anglii od fy Simplyseeds a potom jedno semínko odrůdy Trtjakovskij F1 zakoupeno v Moskvě, dostala jsem loni tři semínka na vyzkoušení, jde o velkoplodou odrůdu, přišla mi poměrně plodná a vitální, plody do salátu, pěstováno ve skleníku. V dnešního výsevu předpokládám čtyři až pět sazenic z semínka pro výsadbu do skleníku, při dvoukolovém řízkování okolo patnácti sazenic pro výsadbu po zmrzlých ven. Fotodokumentace je v mých starších příspěvcích. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Sun Mar 04, 2018 9:03 pm

Dneska jsem sázela první vrcholové řízky z asi poloviny rostlin, další ponechávám dorůst. J
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro MrBig46 Mon Sep 23, 2019 2:27 am

Za oknem mám zakořeněné zálistky hybridních cherry rajčat: Arielle F1, Nugget F1, Philovita F1, Tuti Fruti F1, Supesweet F1, Ambrosia UBX. Doufám, že se mně podařčí většinu uchovat přes zimu a něco potom naklonovat.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Catka Mon Sep 23, 2019 6:17 am

Já ti nevím Vladimíre, jestli se energie vložená do takového projektu vyplatí. Rostliny trpí nedostatkem světla, jsou napadány škůdci a většinou vypadají velmi vytáhle a neduživě. Jestli není lepší je vysít třeba až v lednu, třeba jen po jednou semínku a naklonovat až pak. Například taková Ambrosia UBX by mi za tu námahu rozhodně nestála. Ovšem pokud nemáš v zimním období co na práci, tak se bav.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro MrBig46 Mon Sep 23, 2019 6:39 pm

S tou Ambrosii máš pravdu. Jinak já za oknem žádné problémy s chorobami a pod. zatím nemám i když vysévám třeba už začátkem října. Nechci nějak ty odrůdy množit, jde mně jen o to, abych od každé odrůdy měl dvě rostliny pro příští rok. První klonování počitám tak někdy koncem října a druhé v prosinci a třetí generace v únoru a ta by měla být v květnu schopna výsadby. Takhle nějak mně to vycházelo, když jsem klonoval Philovitu a v únoru jsem měl nějakých dvacet roistlin. Teď ty starší budu likvidovat.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Tue Sep 24, 2019 8:13 pm

Chápu to jako udržení genů klonu do dalšího roku, např. když už nemáme žádná semínka. Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Eva Tomišová Tue Oct 01, 2019 6:41 pm

Pani Jiřina,trocha odbočím od témy, vy ste v sezóne 2018 tuším tiež skúšali Nugget F1 od Kiepenkerl, ako sa vám javil? U mňa bol pomerne úrodný, pekné plody, ale chuťou moc neoslnil(Oproti Santa Orange moc nič), navyše koncom sezóny dosť praskal.
Eva Tomišová
Eva Tomišová

Poèet pøíspìvkù : 133
Join date : 12. 01. 17

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Sat Oct 05, 2019 9:30 pm

Roku 2018 jsem Nugget F1 zkoušela, přišel mi jako rajče podobné Datlu, ani si již nevybavím, zda praskalo, měla jsem jen jednu rostlinu, ničím výrazným mne nezaujalo, letos jsem ho neměla. S ním jsem zkoušela Delicasy F1, to se osvědčilo, letos mám opět a plánuju i na příští rok. Delicasy vzhledem k ceně semínek je odrůda vhodná ke klonování. Zdraví Jiřina
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro MrBig46 Tue Dec 03, 2019 12:13 pm

Zatím klonování probíhá úspěšně. Ze zakořeňovaných řízků mně uhynul jen jediný, Arielle F1. Na radu zkušených jsem Ambrosii ani neklonoval. Tuti Fruti mám už dva zakořeněné řízky a další dva pod skleničkou a tak jsem mateční rostlinky (tři)  už vyhodil. Na obrázku jsou v zadní řadě dvě mateční rostliny Nugget, jedna Arielle a jedna Philovita. V přední řadě jsou řízky- 2 Nugget, 1 Philovita a ty celkem 4 Tuti Fruti.
                   Vladimír

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 DSCN2063
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Jiřina Sat Apr 04, 2020 9:37 pm

Jako každý rok i letos množím rajčata zálistky, výsev 6. 1., mám již mnoho zakořeněných rostlin prvního kola řízkování, některé rostliny ještě jednou rozřízkuji. Jiné půjdou brzy do skleníku. j.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata - množení řízkováním a zálistky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata - množení řízkováním a zálistky

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru