Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

+8
Zdenci
miroslav
Jiřina
J.R.
Catka
Uďa
Mirek
MrBig46
12 posters

Strana 13 z 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Mon Mar 09, 2020 5:46 am

Dostal jsem od Alexe nějaká starší okna a tím mne inspiroval udělat nějaké další pařeništní rámy. Na zahradě mně ležely víc jak patnáct let takové desky od stolů, laťovka z obou stran opláštěná něčím podobmým jako je dnes sololak. Na podzim jsem je chtěl už vyhodit a najednou se mně hodí. Pistil jsem se do výroby a jeden rám a celé pařeniště už mám. Řezal jsem to ruční pilou a byl to docela záhul, hlavně když se to řezalo po letech té laťovky. Dnes dopoledne jdu na zahradu, půjčím si od stolaře ruční elektrickou okružní pilu a všechny ty desky nařežu. Bude to na další tři pařeniště, jen nevím, co do nich dám. Do toho prvního jsem vysel hrách.
                     Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 DSCN2164
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Mon Mar 09, 2020 11:46 am

Rodiče měli zahradu v cca 400 m.n.m., kde v květnu a v červnu nebývali dobré podmínky pro pěstování okurek.
Takže měli v pařníku okurky, od půli května a v červnu se pěkně a rychle rozrostli,
v červenci a v srpnu pak už byl pařník otevřený, okurky rostly z něho ven.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Tue Mar 24, 2020 9:35 am

Laďo,
jak jsi pokročil s tim hrachem ?
Nezmrzne Ti to teď ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Tue Mar 24, 2020 5:23 pm

J.R. napsal:Rodiče měli zahradu v cca 400 m.n.m., kde v květnu a v červnu nebývali dobré podmínky pro pěstování okurek.
Takže měli v pařníku okurky, od půli května a v červnu se pěkně a rychle rozrostli,
v červenci a v srpnu pak už byl pařník otevřený, okurky rostly z něho ven.
S něčím podobnýmtaké počítám. Musím ještě dodělat ta dvě poloviční pařeniště. Do jednoho přijdou melouny a do druhého pár sazenic salátových okurek. Všechno to chci vést nahoru. Jedna ta salátovka bude Markýza F1 (moje oblíbená polní) a jako druhou chci zkusit nějakou hadovku, zatím nevím jakou (hadovky mně tak nechutnají).
                      Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Tue Mar 24, 2020 5:32 pm

J.R. napsal:Laďo,
  jak jsi pokročil s tim hrachem ?
Nezmrzne Ti to teď ?
U nás po ránu také mrzne. Myslím, že v nejchladnější noci bylo -5 °C. Venkovní teplotu na zahradě neměřím, ale měl jsem dataloger v tom pařeništi. Teploty šly krátce pod nulu, ale hrách to neohrozilo.
                           Laďa
PS.:Chce to ještě rámy těch oken upravit, je tam plno fuků, kterými táhne. Ale na to budu mít asi čas až v létě. čas

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 DSCN2208

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Teplota-II-24-3-2020
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Wed Mar 25, 2020 8:31 am

MrBig46 napsal:Jedna ta salátovka bude Markýza F1 (moje oblíbená polní) a jako druhou chci zkusit nějakou hadovku, zatím nevím jakou (hadovky mně tak nechutnají).
                      Vladimír
A jake hadovky jsi smakoval ?
Kupovane nebo pestovane na zahrade ?
Mne vlastní hadovky chutnaji, velky rozdil mezi nimi necitim, jsem rad, ze nejake mam.
Kratke se zdaji dejme tomu chutnejsi, delší jsou praktictejsi, v rodine oblibene.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Wed Mar 25, 2020 8:35 am

MrBig46 napsal:U nás po ránu také mrzne. Myslím, že v nejchladnější noci bylo -5 °C. Venkovní teplotu na zahradě neměřím, ale měl jsem dataloger v tom pařeništi. Teploty šly krátce pod nulu, ale hrách to neohrozilo.
                           Laďa
Jak vysevas ten hrach - radky kolik cm od sebe ?
Semena vysevas cik-cak do sirsiho radku ?
Ja davam 20 cm od sebe do uzkeho radku, semena v jedne lajne.
Nez vyroste, tak radky kyprim (protahuji) kypricem, abych potlacil plevel a udrzel vlahu.
Zvazuji, ze bych to vysel jako Ty.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Wed Mar 25, 2020 9:02 am

Inspiroval jsem se videem na YouTube. Poprvé jsem tentokrát vyséval do širšího řádku.

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 DSCN2172

MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Thu Mar 26, 2020 11:12 am

MrBig46 napsal:Inspiroval jsem se videem na YouTube. Poprvé jsem tentokrát vyséval do širšího řádku.

Zajímave, i to predpestovani v truhlicich ve skleniku.
Truhliky ve skleniku na predpestovani pouzivam, ale na hrach, alespoň zatím nemam cas.
Kolik jsi tedy dal sirsich radku do parniku (mezera mezi radky) ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sat Mar 28, 2020 5:12 am

Pařeniště má na šířku cca 1 m. Dal jesm tam tři ty široké řádky (šířka cca 10 cm), 30 cm od sebe. Včera jsem se díval, tak hrách hodně povyskočil, zalil jsem ho, ale neměl jsem sílu to už vyfotit.
              L.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sat Mar 28, 2020 5:28 am

Nějak jsem v tomto vláknu odbočil od původního tématu- pěstování rajčat v pařeništi. Díval jsem se na předpověď počasí a zdá se mně, že ten správný termín výsadby bude pro mne příští pátek. Polojasno, teploty celodenně nad nulou. V sobotu už má být jasno. Bohužel, sazenice se mně letos nepovadly, celé výsevy z konce minulého roku jsem musel zrušit- problémy se substrátem a škůdci. Takže budu vysazovat to co mně zbylo. Včera jsem ještě zlepšil zateplení všech čtyř oken přidáním tunýlkového polykarbonátu 4 mm. Na fotce je vidět, že jsem použil jižd jednou použitý materiál (nahrazoval rozbité skleněné výplně  dveří- teď se likvidují celé dveře a kupují se nové úplně jiné). Na obrázku je vidět, že jsem na každé okno použil dva kusy,  jeden ten delší s tunýlky podélně, druhý s tunýlky příčně. Nevím, jestli se mně do pátku povede nainstalovat automatický otvírač oken, včera jsem se na to díval a ten typ, co jsem koupil se k tomu otevírání v pařeništi moc nehodí. Bude to chtít nějakou pomocnou konstrukci, ale zatím nevím jak to udělat. 
                   L.

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 DSCN2213
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Sat Mar 28, 2020 12:08 pm

MrBig46 napsal:... problémy se substrátem a škůdci.
Jaký používáš substrát ?
Já už jen kupovaný, nic do něj nepřidávám, ani kompost, ani zeminu.
Mám tři druhy - výsevní, pikýrovací a pěstební (na sazenice jahod).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sun Mar 29, 2020 7:12 am

Narychlo jsem použil AGRO + ten můj kompost. Ale možná větší problém byly ty mé klonované rostliny. Myslím si, že byly zdrojem pro výskyt molic, s čímž jsem se potýkal až do ledna.
             L.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Thu Apr 02, 2020 3:49 pm

Pro ty, kteří o to mají zájem:
Dnes jsem stáhl do počítače údaje o teplotách v hlubokém pařeništi s akumulační stěnou a zdvojenými okny a také v nadzemním pařeništi (jen dřevěný rám s jednoduchými okny. Pokud to mohu hodnotiti, tak v tom hlubokém pařeništi by mně teď už v pohodě rostla rajčata, v květnu se nemají venku lépe (každý den několik hodin růstu nad 17°C, noční pokles nikdy pod 4 °C. V tom nadzemním ve dne přehřátí, v noci pokles i pod 0°C. Bohužel, neměl jsem letos dobré sazenice, tak rajčata budu vysazovat až o víkendu. Napřed budu muset zítra přesadit přísady salátů a košťálovin abych pro rajčata uvolnil místo. Půjdou do některého z nadzemních pařenišť. Největším překvapením pro mne je, že teplota v tom hlubokém pařeništi při svitu slunce nestoupá tak rychle a ani nejvyšší teplota není tak vysoká jak v tom jiném pařeništi.
           Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Duben1

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Line-chart-imgrestaurants in wilmington nc that deliver
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Fri Apr 03, 2020 2:31 pm

MrBig46 napsal:Největším překvapením pro mne je, že teplota v tom hlubokém pařeništi při svitu slunce nestoupá tak rychle a ani nejvyšší teplota není tak vysoká jak v tom jiném pařeništi.
           Vladimír
Cim to muze byt ?
To je pekne, ze teplota je tak vyrovnana.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro padr Fri Apr 03, 2020 2:57 pm

Hmm, to je pěkné. Já mám skleník opřený delší stranou o zeď garáže a výkyvy tam mám jak ty v těch nadzemních pařeništích (téměř). Asi je tam horší poměr akumulační hmoty a zasklené plochy.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Fri Apr 03, 2020 5:23 pm

Myslím si, že teplota v tom pařeništi nestoupá tak hodně, protože plno tepla se akumuluje do těch feolitových cihel, které jsem použil pro vyzdění. Dnes jsem si přečetl celou diskuzi na Zahrada.cz k tomu feolitu a zaujala mě připomínka Ivana, že tu akumulaci tepla do stěn bych mohl ještě podpořit cirkulací. A tak konečně dojde na ten ventilátor a solární panel. Po sdělení Václava, že mu ventilátor s panelem nefunguje, mám trochu strach, abych s tím nedopadl jak sedláci u Chlumce. Dnes jsem do toho pařeniště zasadil prvních šest rajčatových sazenic.
                        Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 DSCN2220
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Sat Apr 04, 2020 1:42 pm

MrBig46 napsal:Myslím si, že teplota v tom pařeništi nestoupá tak hodně, protože plno tepla se akumuluje do těch feolitových cihel, které jsem použil pro vyzdění.
A kolik si jich tam dal - objem x hmotnost ?
Trochu jsem sledoval tu diskuzi na Zahrada.cz, někdo tam uvadel nejake koeficienty pro vypocet akumulace tepla.
Kolik tepla by mohly akumulovat ?
A kolik by bylo ekvivalentni množství vody k akumulaci ?
Tak nejak si lepe dovedu představit, jak by ty teplotni vykyvy vyrovnavala voda.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Mon Apr 06, 2020 8:29 am

Jak jsem tam v tom příspěvku psal, tak těch cihel tam mám 430 kg, 112 dm3.  Teoretick je 112 litrů vody schopno akumulovat stejné teplo jako ten můj Feolit. Ale problém je v tom, že z Feoltu se dá udělat stěna a z vody ne. Dalším problémem je tepelná vodivost. Voda má 0,5 W/m.K, kdežto Feolit zhruba 70 W/m.K. Pochopitelně, kdyby se podařilo udělat tmavou stěnu a před ní sklo, mezerou mezi stěnou a sklem by protékala voda, napojeno na nějakou akumulační nádrž, tak to by byl asi ideál. Ale na to já nemám.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Mon Apr 06, 2020 9:18 am

Takze tam mas 430 kg Feolitu, coz je ekvivalentem 112 dm3 vody ?
Problem - tepelná vodivost - Feolit - teplo unika do okolni zeminy nebo jaky ?
Jaky je objem (vnitřního prostoru) pareniste ?
Mne se to zda - dle vysledku mereni - perfektni (byl jsem k tomu napadu skepticky).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro padr Fri Apr 10, 2020 7:30 pm

Laďo, jak jsi dopadl s tím solárním panelem? Funguje?
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Wed Apr 15, 2020 4:42 pm

Dnes svítilo slunce a tak jsem to na lodžii zkusil. Funguje to. Kdybys to chtěl odzkoušet u sebe, tak ti to půjčím. Já to už letos do toho pařeniště montovat nebudu.
                   L.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Thu Apr 16, 2020 5:45 pm

Vlákno zabývající se hrachem tady není, tak když už jsem v tomto vláknu dal to většinou odmítané video, tak dám ještě obrázek toho, jak u mne dnes vypadá ten hrách, který jsem vyséval do řádku širokého cca 10 cm. Jsem s ním velmi spokojený, minulý týden jsem už přesunul to pařeniště jinam a teď mně zbývá jen ten hrách dopěstovat, což asi letos bude problém vzhledem k tomu suchu.Dnes jsem tomu dal cca 10 litrů vody a asi minimálně příští týden budu potřebovat dalších 20 litrů. Ale dobrý, sladký hrách nikde nekoupím, to co občas prodávají je úplně někde jinde a většina ostatního je běžně v prodeji. A tak jdu do toho, co jiného bych měl pěstovat, než to co nikde nekoupím.
                                                            Vladimír
  Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 DSCN2237
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Thu Apr 16, 2020 5:50 pm

Do toho přesunutého pařeniště jsem dnes zasadil sazenice některých determinantních odrůd rajčat. Marz Pulcent, Fireball, Yorkbec, Silvery Fir Tree, Early Doll, Forest Fire,....
                       Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 DSCN2236
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Sun Apr 19, 2020 4:52 pm

MrBig46 napsal:Vlákno zabývající se hrachem tady není, tak když už jsem v tomto vláknu dal to většinou odmítané video, tak dám ještě obrázek toho, jak u mne dnes vypadá ten hrách, který jsem vyséval do řádku širokého cca 10 cm.
Mne se to video libilo. Nebylo odmitane spis to, jak se rajčata pestuji na pytli se substrátem ?
Hrach mas pekny, ja jsem vyseval teprve včera, snazil jsem se udelat 10 cm radek se semeny a mezi nimi 20 cm mezera.
Kazdorocne mam problémy s oporou, zkusim do hrachu zapichat klacky jako na tom videu.
Se sklizni pocitam az pocatkem prázdnin.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách - Stránka 13 Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 13 z 14 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru