Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

+8
Zdenci
miroslav
Jiřina
J.R.
Catka
Uďa
Mirek
MrBig46
12 posters

Strana 1 z 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Thu Mar 19, 2015 11:21 am

Snem každého pěstitele rajčat je, aby mohl pěstovat odrůdu, která je odolná plísni bramborové a také odrůdu superranou.
Některé odrůdy rajčat jako například Stupické polní rané, Glacier, atd. mají zralé plody velmi brzy, ale nejsou výrazně tolerantní k nižším teplotám, měla by být pěstována až při teplotách nad dvanáct stupňů.
Ale jsou i odrůdy, které rostou i při teplotách mezi 0 °C a 10 °C (Sub Arctic Plenty, Earlinorth, O-33, a Bloody Butcher).
Protože se mně podařilo získat semena rajčete 0-33 ruského šlechtitele P.J.Sarajeva, tak jsem si připravil takový malý pokus, kdy některá rajčata vysadím na zahradě již začátkem dubna a přikryji je jen jednoduchým překližkovým rámem se skleněnými okny. Budu sledovat jestli některé odrůdy porostou i při nízkých teplotách v dubnu, které jsou u nás obvyklé. Pro tento pokus mám připravena rajčata (odleva): rajče divoké, 0-33, Iceberg, Jantarnoi a Stupické polní rané. Dnes je začínám otužovat venku.
Zajímavé informace http://sad-sib.ru/pub_88.htm

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0017
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Thu Mar 19, 2015 3:39 pm

Skoré odrůdy typu Ultraskrospelyj apod., jsem zkoušel pěstovat. Ve většině případů se jednalo o nízké keříčkové odrůdy s plody celkem nevalné chuti. Že by daň za rannost?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sat Mar 21, 2015 7:50 am

Mirku, máte pravdu, vždycky je něco za něco. Rajče, které by mělo všechny vlastnosti nej neexistuje. Pro mne jsou tato rajčata zajímavé hlavně svou ranností. Nejde mně ani tak o výsledek, ale o průběh celého tohot pokusu. Možná přijde nějaký mráz a všechna tato rajčata půjdou do kopru. Nějak s jejich úrodou ani nepočítám.
Pokud jde o chuť, tak si myslím, že by neměl být problém se Stupickým a s divokým. Jantarnoi i 0-33 mají pokud jde o chuť také příznivé reference. Iceberg jsem už měl, ale nepamatuji si kam bych ho chuťově zařadil, nějak jsem se nesoustředil na to porovnávat ho s jinými rajčaty.
Pořád upřesňuji jak budu tento pokus realizovat, výsadba okolo prvního dubna, asi do malého tunelu z netkané. Všechna rajčata budu pěstovat jako keříčková, u tyčkových zaštípnu vrchol za druhým listem nad prvním květenstvím, zapěstuji dva zálistky pod prvním květenstvím (na každém jeden vijan květů) a celý růst rostlin ukončím.
Už se na to těším.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 21, 2015 8:09 am

Ona ta ultraranná byla všechna velmi nízkého růstu a brzkého nasazování na květ, a to je i účelem. Rajče musí v tomto případě tlačit hlavně do plodů.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sat Mar 21, 2015 9:25 am

Těmi ultraranými myslíte Sibirskij Skorospelyj, Polarnyj skorospelyj? Ty jsem letos vyséval ze semen od Vás, mám jednu rostlinku Polárního, ale vyséval jsem je v mých podmínkách velmi pozdě, je zatím velmi malá a tak ji pro pokus letos nemohu použít. Jen to rajče letos ochutnám a možná si nechám semena pro příští rok.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Wed Mar 25, 2015 4:00 pm

Usilovně otužuji. Každý den jak stoupne teplota nad 6 °C jdou na okno. Jsou tam až do večera a náramně jim to slouží. Vypadá to, že dnes tam zůstanou přes noc. Dnes jsem pro ně připravil místo na zahradě, takový malý foliáček (na netkanou), udělal jsem dvě brázdy do kterých je budu sázet. Jen přetáhnout netkanou už jsem nestačil. škoda, mohlo se to již zahřívat.
Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0021

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0020
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Uďa Wed Mar 25, 2015 4:03 pm

Ty spojky vypadají šikovně ,kdo to prodává.
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Wed Mar 25, 2015 5:53 pm

Ty spojky mám víc jak třicet let (tenkrát můj otec koupil dvě sady těchto spojek) . Asi je teď už nikdo neprodává, alespoň nic o tom nevím. Jsou vynikající, já jsem s nimi dělával i foliovník 2 m vysoký a 2x 3 m. Výhodou je, že je mobilní. Pasují do nich střešní latě a tak si můžete udělat foliák dle vlastní potřeby.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Wed Mar 25, 2015 6:30 pm

Uďa napsal:Ty spojky vypadají šikovně ,kdo to prodává.

Taky jsem je kdysi měl, bohužel hodně praskaly, zvláště pokud byly střešní latě delší. Dělalo je nějaké výrobní družstvo, dnes se dostanou např tady.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Uďa Wed Mar 25, 2015 6:33 pm

Dík, já myslel,že jsou kovový.
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Wed Mar 25, 2015 6:58 pm

Tak mně za ta léta nepraskla ani jedna spojka. Pořád mám celé dvě sady. Pochopitelně na lať dlouhou tři metry dávám tři spojky, dvě na kraji a jedna uprostřed. Ona by ta lať stejně měla velký průhyb. Jinak si myslím, že namáhání spojek na ohyb je při tomto způsobu použití minimální. Cena je dost vysoká, ale nedokážu posoudit kolik stojí jiné takové foliovníky.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Tue Apr 14, 2015 8:02 am

Konečně se mně podařilo strčit do země nějaká ta rajčata na testování odolnosti oproti chladu: 3 ks Stupické polní rané, 2 ks 0-33, a po 1 ks Iceberg, Jantarnoj a divoké rajče. Natáhl jsem přes ně netkanou folii. Teď to vypadá, že nějaké zvláštní teplo nebude a proto bude zajímavé, jak se s tím jednotlivé odrůdy vyrovnají.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Catka Tue Apr 14, 2015 8:34 am

Každým rokem vysazuji několik rajčat na záhon hodně brzy a pozoruji,co vydrží. Loni to bylo už 14. března a všechna přežila a úroda byla slušná. Rostliny namrzly jen jednou a to paradoxně 18. května. Letos jsem se k tomu ještě nedostala, ale bylo tak nehezky a zima, že by něměly šanci.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Wed Jul 15, 2015 3:40 pm

Keříčkové rajče 0-33:
Tato raná determinantní odrůda roste i ve velmi chladném počasí a je dle chovatele P.Y.Saratova odolná i proti krátkodobému poklesu teploty pod 0°C. První zralé plody jsou zatím menší 45 g v průměru. Hmotnost ostatních dnes ještě zelených se bude pohybovat někde okolo 50 – 70 g. Překvapila mne velmi dobrá chuť, rajčatově výrazná, nasládlá. Tato odrůda bude pro svou ranost (neměla by být tak ohrožena plísní bramborovou) asi základní odrůdou, kterou budu příští rok pěstovat ve dvojřádku podobně tak jako se pěstují brambory. Jestli přidám nějaké vyvázání (např. florida vazbu) ještě nevím.
Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0010

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0164

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0165
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Fri Jul 17, 2015 4:33 pm

Ještě dvě odrůdy rostoucí při nízkých teplotách, ale nejsou mrazuvzdorné.
                                Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0171

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0175
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Mon Nov 23, 2015 7:35 pm

V roce 2016 chci rozšířit sortiment mnou pěstovaných chladu odolných rajčat o nové odrůdy Sarayev M-22, Sarayev I-2, Sarayev Druzhnyi, Sarayev Otbor 1 a velmi rané 42 days (zralé plody za 42 dní po opylení květu). Z těch letošních zůstane 0-33 a přidám k tomu Stupické polní rané. Pěstování tentokrát zahájím v poloteplém pařeništi (někdy hned na začátku dubna) a tato keříčková rajčata budu mít zamulčována černou tkanou textilií. Zatím nevím, jak vyřeším, aby zrající plody neležely přímo na folii (musel bych udělat do folie další díry pro stojiny). Možná to ani řešit nebudu, nechám je volně na folii ležet.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sat Jan 09, 2016 10:13 pm

Mám zájem o co nejranější sklizeň rajčat. Cestu vidím jednak v pěstování ranných a chladnu odolných odrůd (zejména odrůd, které ve 30- týc h letech minulého století vyšlechtil ruský pěstitel Pavel Sarajev). Určitá možnost se jeví také v otužování semen jak je popsáno v publikaci“Plodové zeleniny“.
Asi 15-30 dní před výsevem se semena rajčat máčí po 12 hodin ve vodě teplé 14-16 °C a pak po scezení a několikanásobném propláchnutí a odkapání vody se umístí na dalších 12 hodin v prostoru s pokojovou teplotou (18- 20 °C). Na dalších 12 hodin se vloží do chladničky při teplotách -2 až -5 °C, pak se 12 hodin nechá v pokojové teplotě. Tento postup se opakuje celkem 10-15 x. Přitom nastává podráždění tkáně semen, , takže přeměna stavebních látek postupuje s větší energií. Rostliny ze stimulovaných semen se vyznačují kratší vegetační dobou a lépe odolávají nepříznivým poklesům teplot. Ověřeno tříletým testování ve Výzkumném ústavu zelinářském v Olomouci- autor doc.ing.František Vlček CSc.
Momentálně otužuji dvacet semen odrůdy 0-33, které budu asi vysévat spolu s kontrolou (20 semen bez úpravy) 20.ledna. Protože nemám nastavitelnou teplotu v nějaké lednici, tak pro zmrazování využívám stávající nízké nočních teploty.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Sun Jan 10, 2016 9:02 am

Přikládám jen takovou zajímavost. Když jsem na podzim přesazoval banánovníky, tak jsem dosypal zeminu od rajčat. V zemině byly popadané plůdky cherry rajčátek a z jejich semen následně vyrostla rajčátka. Něco jsem tam nechal, a takhle vypadají rostlinky po dvou měsících. Umístění je ve verandě situované na jižní stranu, kde teplota neklesá pod 15-16°. Je vidět že rostlinkám očividně něco chybí.
Rajčata rostoucí při nízkých teplotách 100_2072
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Sun Jan 10, 2016 9:23 am

Otužování semen - velmi zajimave, ale pokud se postup opakuje celkem 10-15 x, tak bych to asi nezvladl, jsem dosti roztrzity. To je mnohem narocnejsi nez "Bobřík hladu", který jsem kdysi drzel a asi 1/2 hodiny před uplynutim 24 hodin, jsem na to zapomnel a vzal jsem si nejaky bonbon.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sun Jan 10, 2016 10:52 am

Mirek napsal:Přikládám jen takovou zajímavost. Když jsem na podzim přesazoval banánovníky, tak jsem dosypal zeminu od rajčat. V zemině byly popadané plůdky cherry rajčátek a z jejich semen následně vyrostla rajčátka. Něco jsem tam nechal, a takhle vypadají rostlinky po dvou měsících. Umístění je ve verandě situované na jižní stranu, kde teplota neklesá pod 15-16°. Je vidět že rostlinkám očividně něco chybí.
Rajčata rostoucí při nízkých teplotách 100_2072

Asi jim chybí teplo, při 15-16 °C normální rajčata vůbec nerostou.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Sun Jan 10, 2016 10:57 am

Já s tím žádné problémy nemám. Semena mám v krabičce od bonboniery a kvůli zmrazování jsem si čas změn nastavil na osmou hodinu večerní a ranní. Vezmu jen krabičku a přemístím ji do jiného prostředí, na okno, do pokoje, na balkon. Jen s tím máčením je více práce, musím na semena nalít trochu vody a ráno je vytahat aby oschla. Čas pochopitelně nehlídám na minuty (nejsem žádný výzkumný ústav), ale dodržuji ho v toleranci cca plus mínus hodina. Stejné je to s dodržováním teploty.
Vladimír

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0034

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách SAM_0035
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Sun Jan 10, 2016 12:32 pm

MrBig46 napsal:

Asi jim chybí teplo, při 15-16 °C normální rajčata vůbec nerostou.
                              Vladimír

Toto jsou noční teploty, teď je tam samozřejmě více, možná by chtěly přepíchnout, navíc světla je minimum.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro J.R. Mon Jan 11, 2016 8:53 am

MrBig46 napsal: Rostliny ze stimulovaných semen se vyznačují kratší vegetační dobou a lépe odolávají nepříznivým poklesům teplot.

Co si pod tim konkretne představit ? Budou rust i při nižších (průměrných) teplotách nebo "jen" lepe odolavat nepříznivým poklesům teplot ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Mirek Mon Jan 11, 2016 3:42 pm

J.R. napsal:
MrBig46 napsal: Rostliny ze stimulovaných semen se vyznačují kratší vegetační dobou a lépe odolávají nepříznivým poklesům teplot.

Co si pod tim konkretne představit ? Budou rust i při nižších (průměrných) teplotách nebo "jen" lepe odolavat nepříznivým poklesům teplot ?

Po loňských negativních zkušenostech s rostlinami z lednového výsevu, bych měl i obavy, zda se rostlinám z takto "nabuzených" semen nezkrátí vegetační doba. Jen připomenu, že se jednalo o rajče v květináči, které rostlo od ledna, a nakonec dopadlo tak, že "o co dříve začalo růst, o to dříve na konci sezony zdechlo". Rostlina měla řídké olistění i násadu plodů, byla menší než ta z března, a o nějakém závratném uchychlení plodnosti se taky nedá hovořit.

Takže Vladimíre do toho, a držím palec, já takovou trpělivost a pečlivost nemám. Vloni (nebo už předloni?) na začátku roku jsem dal stratifikovat na dva-tři měsíce do ledničky semena révy. Vydržela tam zhruba rok, jak za polární noci .... Embarassed
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro MrBig46 Tue Jan 12, 2016 8:21 pm

J.R. to je správná otázka. Motivem pro tento můj experiment je jak získat co nejdříve zralá rajčata. Existují rajčata, která vykazují velmi krátkou dobu zrání, některá jsou otužilá a rostou při nižších teplotách a jsou dokonce odrůdy, které za určitých podmínek vydrží i teploty pod 0°C. Mně jde o rajčata, která rostou při nižších teplotách, rajčata která vydrží teploty pod 0 °C mne až tak nezajímají, protože tu jednu nebo dvě mrazivé noci lze rajčata něčím přikrýt. Jen pro zajímavost odrůda 0-33 je odrůda,která by měla vydržet krátkodobě i teploty pod 0 °C, ale nesmí bát vlhko a větrno. O pěstování velmi raných rajčat probíhá řada diskuzí, tady je jeden názor:
Stupice, Bloody Butcher, Glacier, a podobné odrůdy dozrávají plody ve velmi krátkých obdobích. Nejsou výrazně studený tolerantnější než ostatní rajčat. Sub Arctic Plenty má mimořádně dobrou toleranci stresu. Nejsou tak studená tolerantní, ale jsou schopny odolávat účinkům chladným teplotám delší než ostatní. O-33 je linie, která ukázala dobré výsledky v mé zahradě před 2 lety v záměrné studené stresu pokusu. Bylo to lepší než většina odolávat teplotám, které se opakovaně klesla pod 10 ° C. Rajčata by měla být pěstována v teplotách nad 10 ° C pro dosažení nejlepších výsledků. Chcete-li pěstovat odrůda, která provádí běžně v teplotách pod 10 ° C, ale nad 0 ° C, pak zkuste Sub Arctic Plenty, Earlinorth, O-33, a Bloody Butcher
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata rostoucí při nízkých teplotách Empty Re: Rajčata rostoucí při nízkých teplotách

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 14 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru