Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kanadské borůvky 2015

+11
sasman
padr
derbis
kanadskeboruvky.eu
Bacula
miseku
J.R.
Mirek
miroslav
Jiřina
Catka
15 posters

Strana 3 z 18 Previous  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Next

Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Fri Aug 14, 2015 2:15 pm

Přikládám ještě foto plodů Bluegold, odrůdy s velkými plody s aromatemKanadské borůvky 2015 - Stránka 3 WP_20150804_18_50_37_Pro černého rybízu.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Aug 14, 2015 7:12 pm

U mne Goldtraube 23 (udajne) vypada dost jinak - ma jako dle popisu 'krive' vetve, výhony se po zemi nevali, ale roste dost rozlozite. Vetve ci výhony nesmeruji  do vysky jako u Vas.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Sep 14, 2015 8:50 am

O vikendu jsem sbiral predposledni boruvky odrudy Chnadler (za tyden poslední sber). Tato oduda splnila, alespoň prozatím, moje predstavy, velmi velke, chutne plody. Sber probiha dlouho cca 6-7 tydnu (1x tydne), coz mi ale vyhovuje, vysadil jsem vice rostlin, aby se něco nasbíralo a po dobu 1.5 mesice bylo k dispozici cerstve chutne ovoce.

Ale nemam s odrůdou Chandler dlouhodobe zkusenosti, uvidim v pristich letech, zas bych nerad, aby dozraval prilis pozde (protože by část nedozrala, popr. mela nevalnou chut). Vysadil jsem tedy kere na celodenne oslunene stanoviste. V teplych ci horkych dnech se to samozrejme musí pravidelne a dostatecne zalevat.

Oproti tomu odruda Meader dozrava hromadne (uvadi se 70% plodu najednou). Meader planuji (alespoň castecne) na zpracovani (mrazeni), Chandler na primou spotřebu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Feb 07, 2016 8:37 am

Přátelé borůvkáři, pídím se po nějaké odrůdě, která by měla plody větší jako třešně a rodila od nevidím do nevidím.... Very Happy

Budu dávat u baráku pryč malý smrček, který byl vloni poškozen škůdci, a na jeho místo jsem uvažoval s borůvkou. Může být hodně velkého vzrůstu, ale měla by být samosprašná, protože dvě rostliny by bylo už asi moc. Na zahradě mám Hannah's Choice (ta ještě neplodila) a Patriot. Podmínky bude mít slušné, bude situována na jižní straně domu, odraz tepla bude i od zděného plotu, od rána na ni ale slunce svítit nebude. Já se pohlížím po odrůdě Chandler. Díky M.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Feb 07, 2016 9:40 am

Chandler ma vetsi plody nez tresne, jsou ale trochu 'placate', hmotnost je mensi, tresne mají pecku. Zalezi na tom, nakolik kvete a jak silny je to ker. Při preplozeni jsou plody spise bezne velikosti - tj. bezne pro kan. boruvky (nikoliv nase "lesni").

Nakolik která odruda je ci neni samosprasnosna není zcela jasne, obvykle se uvadi, ze ano (krome Goldtraube), ale hned vzapeti se doporucuje další odruda pro lepsi opyleni. Mozna bude mit někdo v okoli kan. boruvky.

Loni jsem trochu vice pozoroval kan. boruvky a opravdu je opyluji cmelaci , coz prodejci neuvadeji, asi aby neodradili zajemce od nakupu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Feb 07, 2016 10:36 am

Tady bohužel v dalekém okolí nikdo nemá. Ještě by byla možnost dvě odrůdy do jedné jámy, samozřejmě že ve stejnou dobu kvetoucí. Čmeláků je tady poslední dobou celkem hodně. Sem před barák bych se nebál jít ani do nějakých poznějších odrůd.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Feb 07, 2016 11:01 am

Ve Vasi lokalite můžete samozrejme jit do (všech) pozdnich odrud (ostatne Chandler je pozdnejsi, resp. dlouho dozrava), ve vsech lokalitách by kan. boruvka mela byt aspoň cca 6 (ci vice) hodin na primem slunci. Pozdni odrudy (zejména licencni) by mely mit vetsi vynos, ale Chandler je Chandler. Cmelaci se vcelku bezne vyskytuji, nevidim v tom problém, prodejci si jen usnadnuji život.

Kan. boruvky by mely byt aspoň 1 m od sebe, pokud budete mit jamu aspoň 1.6 x 0.6 m (obdelnik), můžete dat dve (1m od sebe, po stranách aspoň 30 cm). Ja jsem je nejdrive sazel samostatne, ale pak jsem zacal sazet (vyryl jsem) souvisle, spojite rady (obdelnikove jamy), mam je 1.2 m od sebe.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Feb 07, 2016 11:27 am

Tolik místa si bohužel dovolit nemohu. Možná by se dala jedna vysadit do země a druhou nechat v květináči, ale ta by už zase zabírala místo rajčatům a citrusům, a za takovou cenu asi ne.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Feb 07, 2016 11:36 am

Sazet blize jak 1 m obvykle nemá cenu, zejména Chandler ma poněkud rozlozitejsi ker (proto jsem u nej presel na vzdalenost 1.2 m, před tim jsem mel vzdalenost 1 m).

Několik malo odrud (napr. Hannah's Choice) ma 'stihly' tvar kere, takove je mozne dat 80 cm od sebe.

Musite zvážit sam, zda to ma pro Vas cenu, každý ma trochu jiné priority dane i klimatickými podmínkami.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Feb 07, 2016 1:44 pm

Další z mala odrud, které se mohou sazet husteji je středně pozdní odrůda Nelson, popis zde.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Feb 07, 2016 6:13 pm

Díky za tip, nastuduji.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sun Feb 07, 2016 6:32 pm

Chendler, který jsem dostala od pana J.R., mi letos zaplodil asi 5 bobulek, byly zploštělé, velké a chutné, doporučuji všem a považovala bych do zahrádky za odrůdu č. 1.
Pro pana Mirka bych měla návrh pěstování, který nemám ani vyčtený ani vyzkoušený, jen mne napadl. Zkusila bych vysadit do stejné jámy na borůvku dvě rostliny. Chendler jako hlavní a nějakého opylovače. Opylovač by měl mít ideálně jen slabý neduživý růst, či se musí udržovat v malých rozměrech řezem. Jde jen o návrh. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Feb 07, 2016 6:34 pm

To mne taky napadlo, holt by se větve dvou odrůd proplétaly, a kdyby se to střihlo na méně výhonů ....
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Feb 08, 2016 8:33 am

Nevim, mozna by to slo, ale nedomnivam se, ze by po nejake době slo odrudy od sebe na jare odlisit - výhony vyrustaji ze země, asi by nebylo jasne, co je co (dokud by to nedozralo).

Spis zkuste zagitovat u sousedu, at si také nějakou boruvku vysadi ...
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Mon Feb 08, 2016 4:01 pm

Se sousedama je to pasé, tam nic takového nehrozí Rolling Eyes Dnes jsem to objednal (Chandler - Stáří : 2 roky a Nelson - Stáří : 3 roky) a nějak se s tím budu muset poprat.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miseku Tue Feb 23, 2016 2:41 pm

Mirek napsal:Se sousedama je to pasé, tam nic takového nehrozí Rolling Eyes Dnes jsem to objednal (Chandler - Stáří : 2 roky a Nelson - Stáří : 3 roky) a nějak se s tím budu muset poprat.

A kde jste prosím objednával? Zvažuji také koupi borůvek, spíš mě lákají zakrslé nebo slabšího růstu, abych je měla v nádobě.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Tue Feb 23, 2016 4:30 pm

Objednával jsem tady http://boruvky.com/.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Feb 23, 2016 5:26 pm

miseku napsal:A kde jste prosím objednával?

Také jsem něco kupoval jako pan Mirek a pak také zde.

Mam dva 30 L kontejnery, ale pestuji v nich spise zkusebne, pak to vysadim nebo nekomu dam. Méně jak 30 L je asi malo.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Tue Feb 23, 2016 7:46 pm

Nakupovala jsem také na zázvorce a spokojenost. Výběr veliký, rostliny dobře zabalené, po rozbalení působily svěže. Minimum ulomených větviček. Domluvila jsem se s přáteli, objednávala jsem dvakrát asi po deseti rostlinách. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Wed Feb 24, 2016 7:56 am

Na doporuceni jsem vzal dvou a trriletou rostlinu a byly moc pekne. Jedna z nich jiz plodila.

Pokus se zakorenenim rizku dopadl spatne, ani jeden nevyhnal korinky.


Naposledy upravil Mirek dne Wed Feb 24, 2016 11:59 am, celkově upraveno 1 krát
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 24, 2016 8:31 am

miseku napsal:A kde jste prosím objednával? Zvažuji také koupi borůvek, spíš mě lákají zakrslé nebo slabšího růstu, abych je měla v nádobě.

Ve Vasem regionu je také firma, která pestuje boruvky a prodava sazenice, zde. Mozna by bylo pro Vas jednodussi tam zajet, nez objednávat přes internet

Mají v nabídce i velke kontejnery - na zimu se musí chranit proti promrznuti (sklidit nekam, kde nemrzne nebo zakopat). Telefonicky jsem mluvil před casem s majitelem zminene firmy, rikal ze nebezpečí zmrznuti korenu v kontejneru zacina při -15 st. C, pod -25 to jiste zmrzne.

Zvazte sama jake odrudy, mozna by bylo lepsi "bezne" nez "zakrsle".
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miseku Wed Feb 24, 2016 10:25 am

J.R. napsal:
miseku napsal:A kde jste prosím objednával? Zvažuji také koupi borůvek, spíš mě lákají zakrslé nebo slabšího růstu, abych je měla v nádobě.

Ve Vasem regionu je také firma, která pestuje boruvky a prodava sazenice, zde. Mozna by bylo pro Vas jednodussi tam zajet, nez objednávat přes internet

Mají v nabídce i velke kontejnery - na zimu se musí chranit proti promrznuti (sklidit nekam, kde nemrzne nebo zakopat). Telefonicky jsem mluvil před casem s majitelem zminene firmy, rikal ze nebezpečí zmrznuti korenu v kontejneru zacina při -15 st. C, pod -25 to jiste zmrzne.

Zvazte sama jake odrudy, mozna by bylo lepsi "bezne" nez "zakrsle".

Moc děkuju za odkaz. Ano, není to od nás daleko. Také mě to napadlo, že by se v okolí mohly borůvky pěstovat, protože jsem si vzpomněla, že v létě před Kauflandem ve Zlíně je loni prodávaly.
Tak jsem jim napsala e-mail a budu dál přemýšlet nad odrůdami.
Asi by bylo lepší, pěstovat je v zemi než v nádobě, ale manžel mi tvrdí, že to není kam dát...Tak proto jsem uvažovala o těch zakrslých. Mně by stačila i malá úroda Very Happy . Do začátku, ale třeba se to časem změní.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 24, 2016 1:06 pm

V zemi je to asi lepsi, ale kontejnery také nejsou spatne. Boruvky jsou chutne i velmi pekne na pohled, jiste budou chutnat i panu
manzelovi.

Musite vytrvat, pokud mate nejake okrasne kere, ci tuje, tak nekompromisne vykopat a místo nich vysadit boruvky (jsou to také
pekne kere).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro miseku Wed Feb 24, 2016 5:46 pm

J.R. napsal:V zemi je to asi lepsi, ale kontejnery také nejsou spatne. Boruvky jsou chutne i velmi pekne na pohled, jiste budou chutnat i panu
manzelovi.

Musite vytrvat, pokud mate nejake okrasne kere, ci tuje, tak nekompromisne vykopat a místo nich vysadit boruvky (jsou to také
pekne kere).

Bohužel žádné okrasné keře ani túje nemáme, a místa je dle mého názoru dost Smile Máme starší zahradu i s políčkem hned za barákem, ještě po mém otci, tak postupně předěláváme, ale času je málo... Také nám do toho pořád mluví moje matka, dělá nám různé naschvály a na "její" stromy nemůžeme sahat... Má totiž hrozný zvyk, že co kdo nechce, tak přinese k nám a nasadí. Třeba malý ořech nasadila uprostřed zahrady, dále lísku asi 1 m od hospodářské budovy, broskvičky tzv. vinohradnické, vyrostlé z pecek, sadí tak metr od sebe aj. Lípu, sice malou tak 3m, uprostřed dvora, také potřebuje, kvůli lipovému květu... No není to lehké Sad
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 25, 2016 8:29 am

Prosadte si minimalne 2 lepe, 4 rostliny. Dal bych 2x Chandler, zraje delší, cca dvojnásobnou dobu nez ostatní odrudy, tak to chce aspoň 2 rostliny (plody velmi velke a chutne). Ale Chandler budou mit az v cervenci, tak mozna ted na jare 2 jiné rostliny. Nebo si ted zacit pripravovat výsadbu a vysadit v lete, ta letni nabídka se mi zda o dost lepsi.

Boruvky se každému libi, az se něco urodi, bude se to libit a protesty ustanou. Popis odrud ve slovenstine zde, popis odrud v anglictine zde.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 3 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 3 z 18 Previous  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru