Kanadské borůvky 2015

Strana 10 z 15 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15  Next

Goto down

Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina za Sat Mar 11, 2017 7:46 pm

Dneska jsem konečně uklidila hromadu kůry (odpadu z pily). Ručně jako slepice jsem vše přehrabala a roztřídila. Velké kusy kůry jsem uložila na hromadu do rohu zahrady pro další použití. Menšími kusy kůry jsem okamžitě zamulčovala borůvkoviště, drobné kousky jsem rozházela do maliniště. Drť jsem uložila do pytlů k použití do výsadbových jam a pro kompostování v pozdější době. Doufám, že mám alespoň na rok vystaráno. U borůvek se pěkně nalévají pupeny. Jen Kazpliszka je natolik subtilní, že vypadá, jako by šlo o jiný druh rostliny. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 621

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Thu Apr 20, 2017 9:27 pm

S boruvkami jsem zacala poradne az letos. Davam smes na boruvky od Agra, piliny, hrabanku, pisek a hnojim hostickym na boruvky. A po presazeni jsem dala roztok pro dobre zakorenovani rostliny. Letos podle planku mam v planu prihnojit jeste jednou. Mam tendenci je tez prepecovavat. 8 v kvetinacich, 4 v zemi. Premyslim casem o tom siranu dras na okyseleni ci kyselem humatu....ale to tak pristi rok. Hodne jsem cetla, ze je ted moderni podzimni hnojeni. Aby rostlinka spravne zazimovala. Podzimni cererit, lze pouzit i na boruvky.

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Fri Apr 21, 2017 9:07 am

4.tyden nedelam skoro nic jineho nez studuju informace o boruvkach a sem tam prolitnu i co za exoticke rostliny ostatni pestuji. Dnes se mi v noci zdalo, ze ve skleniku pestuji ruzne citrusy, melouny apd..... uz je muj mozek asi prepracovany :-D no kazdopadne boruvky -2 hrave davaj, jsou tesne pred kvetem. Za to ovocne stromky se na to netvari moc nadsene. :-(

derbis

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Apr 21, 2017 9:55 am

derbis napsal:Premyslim casem o tom siranu dras na okyseleni ci kyselem humatu....ale to tak pristi rok. Hodne jsem cetla,
ze je ted moderni podzimni hnojeni. Aby rostlinka spravne zazimovala. Podzimni  cererit, lze pouzit i na boruvky.
HUMÁT KYSELÝ 250ml cca 90 Kč ... nemam s tim zkusenosti, ale zda se mi to za 1/4 litru poněkud drahe. Siran draselny pouzivam
bezne, nejen na boruvky, pokud potrebuji dodat draslik. pH az zas tak moc nesnizuje, na to je lepsi síran amonný popr. mocovina

Míru toho, jak jsou hnojiva kyselá či zásaditá, lze vyjádřit jako množství CaO (pálené vápno), které bychom museli dodat do půdy,
abychom neutralizovali kyselá hnojiva, resp. jakému množství CaO odpovídá zásaditě působící hnojivo. Vyjadřuje se jako kg CaO/100 kg hnojiva. Znaménko + označuje hnojiva zásaditá, znaménko –hnojiva kyselá. (Ing. Oldřich Kříž, NOVÉ TRENDY VE VÝŽIVĚ JAHODNÍKU)

Dusíkaté vápno                  + 63 kg CaO/100 kg hnojiva
Ledek vápenatý                  + 12
Ledek draselný                   +  9
Ledek hořečnatý                 +  4
MKP                                       0
Síran draselný                    -   6
Ledek amonný s vápencem  - 10
NPK 1 (12-19-19)               - 12
DAM 390                            - 29
MAP                                   - 31
Ledek amonný                    - 33
Močovina                            - 46
Síran amonný                     - 63
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1545

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Fri Apr 21, 2017 2:10 pm

Dekuji za rozepsani. Asi tedy zacnu experimentovat se siranem. Zatim maji boruvky nove velke mnozstvi toho subastratu pro boruvky, ale resim otazku, co pak. V kvetinaci presadim max do noveho, ale v zemi ne. Mam tam folii dole s dirama. Ale co treba za rok, za dva. Stale pouzivat smes na boruvky od hostic/agra......a jen siran ?

derbis

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Fri Apr 21, 2017 2:15 pm

Kdy zalezelo na me, nejradeji bych jim tam dala hnojivo na boruvky granulovane, trosicku do toho kravskeho hnoje a cereritu, pak na zacatku lignohumin/lignohumat na zakorenovani + krystalon na boruvky jendou za 14 dni......kdyby se zvysilo ph tak siran. .........ale manzel vzdycky na to rika, neprehanej to! Ta rostlinka pak bude zavisla jen na hnojeni a nebo si je spalis. Proto se drzim zkratka a mam jen granul.hnojivo na boruvky

derbis

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Fri Apr 21, 2017 2:23 pm

Nemuzu sehnat tu Iranku :-( a bohuzel jsem si koupila pink lemonade, a cetla jsem, ze k ni potrebuju napr Powder blue. Zadnou z odrud u nas v zahradnictvi nemaji. :-( v nejhorsim az naskladni eshopy. Jeste hannah's choice a dam si v nakupovani klidecek letos. Uvidim, jak se nam bude darit napresrok.

derbis

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Apr 21, 2017 3:41 pm

derbis napsal:Dekuji za rozepsani. Asi tedy zacnu experimentovat se siranem. Zatim maji boruvky nove velke mnozstvi toho subastratu pro boruvky, ale resim otazku, co pak. V kvetinaci presadim max do noveho, ale v zemi ne. Mam tam folii dole s dirama. Ale co treba za rok, za dva. Stale pouzivat smes na boruvky od hostic/agra......a jen siran ?  

Substrat se nevymenuje, na povrch se prisypava rašelina nebo se mulcuje pilinami, popr. jinym materiálem.
Hnojiva od ruznych vyrobcu můžete stridat, potřeba si alespoň orientacne spočítat rocni bilanci (obsah) zivin.
Siran amonny ma 20% dusiku, močovina cca 50%, takze neexperimentovat, ale spočítat si, kolik se toho muze rocne dat.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Fri Apr 21, 2017 4:14 pm

Tim mi odpadne starost, co delat s boruvkou za par let. Kdyz clovek zacina, je rad za jakoukoliv radu. Uz jsem pochopila rozdil i v zaliti a uliti boruvky ;-) nastesti v cas. A je v tom opravdu rozdil :-D ktere boruvky chutaji po uzrani sladkokysele ?

derbis

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri Apr 21, 2017 5:10 pm

Každý ma trochu jiné vnimani chuti a chutove preference. Nevim, co je pro Vas sladkokysele. Osobne mam radsi sladsi,
nikoliv však pouze fadne sladke.

Boruvky je především nutno nechat poradne uzrát - Prvým charakteristickým znakom dozrievania je zmena zelenej farby bobule
na modrofialovú. Plnú zrelosť, modrú farbu a charakteristickú chuť však táto bobuľa dosiahne o 4 až 7 dní, v prípade chladného
počasia i neskôr. Zber plodov preto robíme s odstupom 5 až 15 dní v závislosti od počasia.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Fri Apr 21, 2017 9:10 pm

Tak jsme tem 4 boruvkam dneska s manzelem udelali sit proti silnemu vetru, ktery na ne foukal, tak ted jsou jako v bavlnce. Dokonce (kvuli boruvkam) jsme se rozhodli vyrobit na zahradce i cmelin. Protoze jsem nasla jednoho mrnouse, co asi prochladl. Dala jsem ho na jahody, a ted spinka. Rano, pokud neuleti, ho dam vem na tresen. Mate nekdo cmelin? Tesim se, az ochutnam toho vychvalovaneho spartana :-) a chandlera.....

derbis

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Fri Apr 21, 2017 9:17 pm

Laka me docela ta boruvkova farma v Provodove. Ale mam to asi 350km...... byl tam nekdo? Na sberu, ci koupit jen rostlinky ?

derbis

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Mon May 01, 2017 7:15 am

Přemýšlím, kam vysadit borůvky z květináčů. Mám krásné místo, ale je to na východ. Slunce tam svítí pouze do 12 hodin. Bude jim to stačit? Je to u zdi, která akumuluje teplo. Mě je tam fajn, co borůvky?
Catka

Poèet pøíspìvkù : 652

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon May 01, 2017 7:32 am

To bych prilis nedoporucoval, snad jedine nejake rane odrudy a mozna ani to ne.
Nemam se zastinenym stanovistem dobre zkusenosti, jedno jsem zrusil a boruvky presadil jinam.

Na druhém, méně zastinenem jsem ponechal jen rane odrudy, pozdnejsi - Bluecrop, Bonus jsem presadil nebo rozdal.

Uvadi se obvykle aspoň 6  hodin na slunci, to se bude do 12 hodin obtizne splnovat. Pripadne zkuste a uvidíte.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Mon May 01, 2017 3:58 pm

Nevidím to tak zle. Paní Jana bydlí ve vinorodém kraji, tam začíná vegetace dříve a více odrůd je schopno dozrát. Slunce v létě vychází okolo páté hodiny, takže stihne svítit více než 6 hodin za den. Východ není sever. Spíše je důležitá možnost závlahy a aby místo nebylo stíněno ještě něčím jiným, třeba vzrostlými stromy u souseda.
Sama mám maliny za severní zdí, kde je slunce v dostatečné míře jen v létě. S remonantními odrůdami je trochu problém, chybí jim tam cukr. Ale protože je tam vlhčeji a možnost zalévání, máme maliny. Dříve jsem je měla na slunci, maliny jsme neměli, protož plody vždy v červenci přischly. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon May 01, 2017 8:50 pm

Jiřina napsal:Slunce v létě vychází okolo páté hodiny ...
Vychod slunce se prece neda pocitat, slunce musí trochu vystoupat na obloze, aby to mělo nejaky efekt na fotosyntezu.
V 5 ani v 6 rano také není vhodny cas na opalovani.
S malinami bych to nesrovnaval, ty mají podle mne podstatne vice listove plochy vuci plodum nez boruvky.¨
Tim nerikam, ze to nemůže fungovat, ale zádne pozdnejsi odrudy bych tam nedaval.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Fri May 19, 2017 10:06 am

Zdravim vas, jak se vam dari s boruvkami?

derbis

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Fri May 19, 2017 5:36 pm

U mě vypadají moc pěkně, násada je obrovská.

Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1918

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Fri May 19, 2017 5:39 pm

U mne se dari tak normalne, cili zatím vcelku dobre.
Boruvky v tomto tydnu rozkvetly nebo rozkvetaji.

Vegetace je letos poněkud opozdena, dle jahod odhaduji min. tyden.
U borůvek si presne nepamatuji ani si nedelam záznamy, kdy rozkvetaji.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro derbis za Fri May 19, 2017 9:36 pm

Mirku, krasna prace. :-) u mne uz pomalu vse dokveta, tesim se az ochutnam odrudy, ktere jsem si vybrala. Pripadam si jako male dite, ktere ceka na vanoce

derbis

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Thu Jun 08, 2017 7:02 pm

U mě dozrály první borůvky. Pro kočky jsem vypsala soutěž a za zahnání každého otravného ptáka dostanou odměnu. Odrůdou si nejsem jistá, ale asi je to Duke, jmenovky mi vytahal vnuk.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 652

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Jun 23, 2017 8:35 pm

Na borůvce odrůdy Reka mám dvě modré kuličky. Pro jistotu jsem přes keřík přehodila síť, voliéru budeme vyrábět později, tak za týden čtrnáct dní. J.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Jun 26, 2017 9:05 am

U mne letos boruvky hodne kvetly, zejména odruda Chandler ma hodne plodu a relativne malo listove plochy, tak jsem zvedav,
jak bude dozrávat.

Delal jsem 2x postrik listovym hnojivem (cca 1x za 2 tydny) a ještě aspon 2x budu delat.
Pouzivam universalni hnojivo Wuxal Super, pridavam Fe a trochu smáčedla (kapicky postriku na listech borůvek moc nedrzi).
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Mon Jun 26, 2017 12:41 pm

Vadí borůvkám postřiky s vyšším obsahem vápníku? Obcházím papriky a rajčata s kombinací Wuxal kalcium + lignohumát a u borůvek mě svrbí ruka Smile
padr

Poèet pøíspìvkù : 503

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Mon Jun 26, 2017 12:46 pm

Tak to urcite vadi, pokud mate na mysli kanadske (severoamericke) boruvky. Před casem jsem na webu zahada.cz cetl,
ze je někdo postrikal omylem (Wuxal Kalcium) a hned se na listech projevila chloroza.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 10 z 15 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 15  Next

Povolení tohoto fóra: