Kanadské borůvky 2015

Strana 2 z 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Goto down

Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina za Sun May 24, 2015 12:29 pm

Záměna odrůdy při koupi jakéhokoliv pěstebního materiálu je problém. Za větší problém to považuji pro nás "fajnšmekry", průměrný pěstitel to asi moc neřeší. Ten možná řeší záměnu borůvky kanadské za kamčatskou apod. Sama bych záměnu u většiny odrůd borůvek nepoznala, protože s nimi nemám osobní zkušenost - plod, barva, chuť, habitus, doba zrání, výška keře. Sice existují dostupné popisy odrůd, ty jsou však dosti obecné. Myslím si, že s identifikací odrůdy mají problémy i množitelé, kteří se v problematice léta pohybují. Sama bych si všimla, pokud by např. Hannah´Choice zrála, pozdě, Eliot byla příliš raná, Chandler byla drobotina. Ta drobotina by se mohla urodit v nevhodných pěstitelských podmínkách. Takže mi nezbývá, než důvěřovat prodejci. Parafrázuji: Věř a komu věříš, měř.
Pro pana J.R. : Jak chráníte takové množství keřů proti opeřencům? Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 592

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun May 24, 2015 9:09 pm

Mne jisty prodejce dodal misto odrudy Northland jinou odrudu, jakou presne nevim, tipuji ze mozna Chandler, uvidim az bude nejaka uroda na Chandlerech, ktery jsem zakoupil. Kazdopadne je to nejaka pozdnejsi odruda s vetsimi plody, ktere dozravaji postupne (coz pri 1 sazenici neni vyhoda, zralych plodu je najednou nemnoho).

Volal jsem zminenemu prodejci, nejdrive mlzil, ze to neni mozne, ze vsechny sazenice bere z Nemecka a vsechno musi byt OK. Pak z nej vypadlo, ze udajny Northland koupil v Polsku, ze v Nemecku uz nebyl. Podle mne Polak nerekne, ze neco nema a doda klidne neco jineho (nebo si to zmineny prodejce cele nejak vymyslel).

Boruvky proti operencum zatim nijak nechranim, u mne je ptactvo zvykle utocit na cervenou - tresne, jahody i cerveny salat mi castecne sezobali. Uvidim, jaky to bude mit vyvoj.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1428

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Tue May 26, 2015 10:48 pm

Dnes mi došly borůvky ze zahradnictní Na Zázvorce. Objednáno minulou středu. S objednáváním živých rostlin kromě jahodníku jsem dosud neměla zkušenosti a byla jsem příjemně překvapena. Objednávala jsem se spolupracovnicí a pro dvě známé, celkem 11 různých rostlin. Vše nádherně zabalené, ve výborném stavu. Azalky pro kolegyni nádherně kvetly. Nic nemělo ulomenou ani větvičku. Na dvouletých rostlinách borůvek byly někde i květy, vyrůstalo vždy několik výhonů. Rostliny jsem doma přesadila do větších květináčů, než jim připravím definitivní stanoviště. V práci jsme si říkaly, že zase v budoucnu musíme něco objednat. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu May 28, 2015 8:35 am

Taky rad občas něco objednam, aspoň 1x rocne. Na podzim chci koupit nejen ostruzinu Triple Crown, uvazuji i o nove ci novejsi polske odrude ostruziny Polar (i když to nakonec asi skonci tak, ze vyleti obe dve).

Dále uvazuji o keřove višňi ´Carmine Jewel®´, viz zde.. Mival jsem bezúdržbovou visen, zajem o visne postupne klesl k nule, tak ustoupila vysadbe kan. borůvek (kterym prekazela). Ale nejakou mensi visen bych uvital.

J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Wed Jun 03, 2015 11:00 pm

Pokusím se přiložit nějaké fotky mých starších borůvek, foceno o víkendu .

image uploading
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Wed Jun 03, 2015 11:14 pm

Nahoře by měla být Berkley, moje nejstarší rostlina, sázeno 2010, 2011 ulito, 2012 bojovala o život, 2013 začala růst, úrody zatím moc nebylo, loni kvetla, ale plody zničily kroupy.
Další rostlina je Goldtraube 71, sázeno 2012, od té doby roste učebnicově. Loni několik kuliček sklizeno.
Velká fotka jsou květy Eliota, má jiný tvar květů, anamnéza podobná jak u Berkley, též málem zašla na ulití, když jsem si vyčetla, že borůvky se sází do bazénku a nelze je ulít, pokusem jsem se přesvědčila, že je ulít lze. Po zmrtvýchvstání jde o nejvyšší a nejsilněji rostoucí moji borůvku.  Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Jun 04, 2015 8:14 am

Do "bazenku" sazeji lide, kteří nemaji cas nebo se jim nechce casteji zalevat. Při vysadbe jsem dal na dno jamy pisek, jako drenaz, pokud by byl substrat premokreny, aby se voda mohla dále vsakovat. Zalezi jaka je struktura pudy pod boruvkou, zda se voda dobře vsakuje. Část mam na svahu, pod kterym je navážka kamene, profil pudy není silny, tam jsem pisek nedaval, predpokladam, ze se prebytecna voda bude vsakovat dobře.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Jun 07, 2015 9:58 am

Díky darovaným rostlinám od pana J. R. jsem byla "nakopnuta" k borůvkové  mánii. Provedla jsem další objednávku na Zázvorce, objednala jsem si ještě Spartana, kterého jsem zatím neměla, několik dvouletých rostlin, které jsem zasadila do velkých květináčů a budou tvořit zálohu za případné uhynulé sazenice. Výstavbou mého borůvkoviště se inspirovalo několik známých, těm jsem též objednala. 
Inspirovaná panem J. R. jsem objednala a darovala sazenice mojí sousedce, zatím má jednu rostlinu, kterou dostala ode mne z řízku, který se mi povedlo zakořenit před dvěma roky. Při minulé objednávce si u mne zamluvila dvě sazenice, nyní dostala ode mne další dvě. Jde o vitální důchodkyni, která má vnoučata od tří dětí, vysvětlila jsem ji, že borůvek potřebuje nejméně pět, aby měla nějakou úrodu. Objednala jsem jí Duke a Bluemoon, jde o odrůdy, které nemám. Její borůvkoviště bude vedle našeho plotu, borůvky se budou navzájem opylovat a já uspokojím své potřeby, zkoušet různé odrůdy.   Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Tue Jun 09, 2015 9:25 am

Bluemoon vypada zajimave, snazil jsem se něco dohledat na internetu, mnoho jsem nenasel. Mela by to snad byt patentovana odruda z roku 2008 z Nového Zelandu, krizeni odrudy Nui. Plody velke, uroda spise stredni, ker zrejme poněkud rozlozity, dorusta snad do vysky 3 stop (90 cm). Mne se ty rozlozite kere moc nelibi.

Loni se objevila v nabídce nova RANÁ polska (patentovana) odruda KazPliszka®. Chut lesnich borůvek, plody stredni (cili spise mensi). U rane odrudy nelze ovšem ocekavat zaroven vybornou chut a velke plody, bud jedno nebo druhé, v horsim pripade male plody prumerne chuti.

Odruda KazPliszka by mela mit mensi kvety, které jsou opylovany včelami, ostatní kanadske (ci spise americke) boruvky jsou opylovany cmelaky, coz jsem az do lonska nevedel (ani nepozoroval). Letos jsem boruvky vice pozoroval a opravdu na ne litaji cmelaci, vcelu jsem zadnou nevidel.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Wed Jun 10, 2015 10:07 pm

O nemožnosti opylit kanadskou borůvku včelou jsem někde četla. Při pozorování mého borůvkoviště v době květu bylo na květech množství včel. Pomyslela jsem si, zda dosáhnou sosáčkem na nektar a přitom borůvky opylí? Čmeláky jsem tam až na výjimky neviděla. Možná to bude tím, že v mém okolí je více včel než čmeláků.  Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Jun 11, 2015 8:27 am

Tak u mne take neni mnoho cmelaku, coz ale povazuji za obvykle, max. 1 na rostlinu. Zdali se mi takovi trochu mensi, nez jsem vidaval obcasne drive, ale ve cmelakach se nevyznam.

Obvykle to prodejci sazenic neuvadeji, az loni se objevila zprava - KAZPLISZKA (nová, licencovaná odrůda z Polska, která se vyznačuje hlavně menším květem, který konečně dokáží opylovat i včely a nikoliv pouze čmeláci, což zaručuje vysokou plodnost).

Jina situace je na plantazich, kde muze nedostatecne opyleni snizovat vynosy nutne pro komercni cinnost, jina je situace na bezne zahrade, kde bude par cmelaku stacit. Zda boruvky opyli i vcely nevim.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sat Jun 20, 2015 10:32 pm

Dneska jsem vykopala další jámu na borůvky. Při namáhavé fyzické práci jsem se alespoň zahřála. Půda je do 50 cm suchá a tvrdá. U nás trvá suchá zima.
Sledovala jsem moje starší rostliny, pěkně se nalévají opylené plody, zatím to vypadá na první úrodu, která stojí za řeč. Samozřejmě stále trvá riziko krup. Všimla jsem si, že plodící dvouleté výhony jsou dost zatížené plody a ohýbají se k zemi. Ptám se zkušenějších pěstitelů, mám výhony nějak vyvázat? Přemýšlím, že bych do země natloukla dřevěné tyčky jako k rajčatům, výhony bych k nim vyvázala a celé bych to  při dozrávání  přehodila sítí proti ptákům. Mám obavy, aby se mi výhony s plody nevylomily u země.  Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Jun 21, 2015 6:56 am

Já mám na zahradě těžkou půdu, když nepočítám navezené spraše, takže vlhkost dokáže udržet. Co se borůvek týče, tak jsem 2x přihnojil a jsou vidět nové přírustky na listech. Poprvé plodící borůvka odkvetla, má plody, ale zdá se mi že poslední dobou vypadá stále stejně. Plody se už nenalívají, nevybarvují, jako kdyby se to zarazilo. Nevím kdy mají borůvky zrát, ani jak dlouho vlastně zrají.

Podobný problém jako Vy řeším také i v souvislosti s keříčkovými rajčaty. Když jsem borůvky vysadil, tak jsem instaloval válce z pletiva, protože mi hned druhý den kočky rozhrabaly čerstvou zeminu pod nimi.

Zvažuji, že bych se k tomu vrátil, ale s o něco větším průměrem a většími oky, kterými by se dala prostrčit ruka. Jedná se o plastové plotové pletivo, které by v případě rajčat mohlo nahradit několik tyček a vyvazování. Vyzkoušet to chci hlavně u divokých odrůd, které jsou hodně poléhavé.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1782

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Jun 21, 2015 9:06 am

Nevím kdy mají borůvky zrát ... doba zrani boruvek je zde. Tabulka je ponekud starsiho data, ale zhruba to souhlasi, u mne prvni zraje Patriot, Spartan a Duke (na Vysocine pozdeji nez je uvedeno).
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Jun 21, 2015 9:17 am

Jiřina napsal:Přemýšlím, že bych do země natloukla dřevěné tyčky jako k rajčatům, výhony bych k nim vyvázala a celé bych to  při dozrávání  přehodila sítí proti ptákům. Mám obavy, aby se mi výhony s plody nevylomily u země.

Poridil jsem bambusove tyce 150cm a 210cm (pocitam cca 30 cm do zeme), instaloval u boruvek a boruvky aspon trochu vyvazuji. Vylomeni se uplne neobavam, ale aby kere mely nejaky tvar. I k malym kerum davam ty kratsi tycky, pokud vyhony zesili, tak nejaky tvar uz drzi. Pri zatizeni plody je dobre vyvazat, jako v obdobnych pripadech.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Jun 21, 2015 9:26 am

Jé, tak to bude až za měsíc Shocked , každopádně díky.

Bambusové tyče jsou lehké a stabilní, svou funkci plní výborně, jenže.... Jenže nic nevydrží, již po prvním roce ta část ve vlhké zemi měkne a rozpadá se, ta vrchní rozpraskává, navíc ty dlouhé jsou již dosti drahé. Pro záhony používám roxory, ty bohužel umí květináče vyvracet, takže tam tak max 150 cm o průměru 8 mm.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Sun Jun 21, 2015 11:18 am

Mirek napsal:...navíc ty dlouhé jsou již dosti drahé.

Koupil jsem na internetu, byly levne. V mistnim zahradnictvi stoji nejmene 2x tolik a maji zuzeny sortiment a v podstate jen par tycek ruznych delek.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Tue Aug 11, 2015 10:55 pm

Sklidila jsem asi polovinu borůvek. Naštěstí se mi je povedlo uzalívat, takže nemám přischlé listy či plody. Vodu pro borůvky vyšetřím na jiných plodinách. Nejdříve jsem začala sklízet odrůdu, o které jsem si myslela, že jde o Eliota. Ještě může jít o Berkley. R. 2009 jsem kupovala jen výše uvedené dvě odrůdy, nezapamatovala jsem si, kam jsem kterou zasadila, ale raná z nich není žádná. Kdo ví, co mi tehdy prodali.
Rostliny jsem zasíťovala proti ptákům. Přikládám foto.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Wed Aug 12, 2015 12:36 am

Moc pěkná úrodička, já sklidil včera jen hrstičku PATRIOTu, příští rok by měla plodit i druhá odrůda - Hannah's Choice. Vody mají dost, přihnojuji a přírůstky jsou velmi pěkné, zasíťování plodící rostliny je nezbytností.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Wed Aug 12, 2015 7:51 am

Sklidil jsem uz spise 2/3 borůvek, v plodnosti jsou spise rane odrudy - Patriot, Duke, Spartan, Reka a stredni odruda Draper. Site zatím nemam, ptactvo u mne preferuje červenou.

Kompletne uz také dozral Meader, coz by mela byt 'stredni' odruda. Tato méně znama odruda prijemne prekvapila - velke, chutne plody. Najednou by mělo dozrávat 70% plodu, coz se potvrdilo. Uvidíme, zda Meader potvrdi kvality i v chladnejsim roce resp. lete.

Postupne dozravani vidim trochu jako problém při sberu. U odrudy Chandler se to snese, plody velke, ale u ostatních se hure rozlisuji zrale a ne zcela zrale plody.

Hannah's Choice - zatím stále spise 'se koreni', doufam, ze 'se rozjede' uz v pristim roce (výsadba na podzim 2013).  Plodu malo, ale vcelku pekne, velke, chutne.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Wed Aug 12, 2015 8:59 am

Na Mederu od Vás mám do deseti kuliček, zatím jsou všechny zelené. Vypadají pěkně, přírůstky jsou při zalévání přiměřené. Chandlery mají velké plody, chuť výborná. Mohu každému doporučit. Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Aug 13, 2015 6:17 am

Jak se Vam dari Goldtraube ? U mne nic moc, kere rostou (2), ale plodu nemnoho, mensich, chut se neda vyhodnotit. Mozna je to u mne stanovistem, malo slunce, resp. stin od sousedu, kteří sem moc nejezdi, zahrada u nich neprilis udrzovana.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Thu Aug 13, 2015 9:15 am

Goltraube prý 71 nádherně roste, pěkné přírůstky, bobule postupně zrají, nemám zatím sklizeno, mám zasíťováno, úroda veliká, chuť zatím spíše nakyslá, bez výrazného aroma.
Bluegold má velké krásné plody, většina je již zralých, chuť s výraznou příchutí černého rybízu, cítí ji tam všichni ochutnávající. Někomu může i vadit. Foto přiložím, až budu doma u počítače a budu mít čas.
Mám též úrodu na letos vysazené Rece, kuličky jsou poměrně drobné (přesazení?), ale chuť je dobrá, připomíná mi lesní borůvky.
Chutná někomu Hanah Choice po meruňkách, jak jsem se někde dočetla? Jiřina
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro J.R. za Thu Aug 13, 2015 1:17 pm

Od kdy mate zasazenou Goltraube 71 ? A co to znamena 'nádherně roste' ? Ja bych mel mit Goltraube 23 - výsadba jako 'trileta' na podzim 2013, koupil jsem ji v Tusimicich (elektrárna resp. byvala Sempra), mel jsem cestu okolo, je tam skolka (firma) Studeny. Také jsem tam především koupil kan. boruvku Northland, kterou jsem nemohl sehnat.

Mne roste tak nejak do stran, coz se mi moc nelibi, plodu malo, male, zatím nakysle. Mely by byt sladke, tzv. 'Kralovna boruvek'.

Bluegold nemam, Reka - výsadba jaro 2013, letos první trochu uroda, chut dobra, velikost pekna - OK. Hannah's Choice ... plody pekne, ale zatím malo. Chut dobra, taky jsem cetl cosi o merunkach, v chuti jsem je necitil, pokud tam snad je, tak velmi vzdalene.
J.R.

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Fri Aug 14, 2015 2:07 pm

Goltraube 71 mám zasazenou od roku 2012 - 2013, přesně si nemohu vzpomenout, v tom trapu mi léta splývají. Pamatuji si jen určité záchytné body... Rostlina byla zakoupena v nějakém vyzkoušeném zahradnictví v našem okrese a pamatuji si, že na visačce bylo Goltraube 71. Na to číslo jsem se šla jednou podívat od počítače do zahrady, abych věděla, co mi to roste. přikládám foto kvetoucího keře z letošního jara. Pokusím se později vyfotit plody, nebo celý keř, jak za léto narostl. Výhony rostou dobře vzhůru, nic moc se neválí po zemi, výhony se příliš nerozkládají, zdají se mi pevné.
Jiřina

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 14 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 14  Next

Povolení tohoto fóra: