Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fíkovníky, odrůdy a pěstování

4 posters

Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Mirek Wed Jul 25, 2018 12:33 pm

Navazuji na zmínění o fících v jiném tématu.

Mám jednu rostlinu v květináči a zimoval sem ji společně s citrusy. Nyní je venku a docela se jí daří, nasadila na několik plodů. Původně jsem uvažoval o vysazení ven k jižní stěně domu, ale asi od toho upustím a toto místo nejspíše zaujme chladuodolnější citrus. Fíkovník dám do větší nádoby a zůstane venku na terase v patře a na zimu ho dám zase do zimoviště k citrusům. Zkušeností s pěstováním nemám, ale soused ho má vysazený už hodně dlouho venku na zahradě. Roste jako divý, ale největší problémy mívá s pozdními mrazy při rašení. Buď pomrznou rašící výhony nebo i "květenství" s malými plody. Sousedův fíkovník vypadá jako keř, ten můj jako "tyčka" s listy a plody na "kmínku", zatím vůbec nevětví.
Musím s podívat na štítek o jakou odrůdu se jedná a dát sem nějaké foto. Jen tak matně si vybavuji že se jedná o nějaký Black .....
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro miseku Wed Jul 25, 2018 1:56 pm

Od loňského roku mám dva fíkovníky, jeden odrůdy Brown Turkey, druhý odrůdu nevím, nevěděla to ani paní v zahradnictví, prý taková, které se u nás daří.
Ten Brown Turkey mám pořád v květináči a také tam ještě nějaký rok zůstane, letos měl na listech nějakou rez, postižené listy jsem jenom otrhala, plody nemá žádný. Přírůstky tak 20-30 cm. Ten bezejmenný jsme na jaře vysadili do země, takže uvidíme příští rok, jak se mu bude dařit...
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro sasman Wed Jul 25, 2018 5:01 pm

Základní informace o pěstování fíkovníků jsou zde:
http://www.plnazahrada.cz/karta-fikovnik.php

Mám 8 mladých rostlin ve volné půdě, 6 středně velkých a cca 10 malých v kontejnerech. Přikláněl bych se spíše k pěstování ve volné půdě na vhodném stanovišti, obzvlášt v Břevlavi. Pracnost ve volné půdě je menší a úroda při stejné péči (často výrazně) větší. Vysazení k jižní zdi je zn. ideál, potom je možná ochrana proti pozdním mrazíkům pomocí přikrytí plachtou a sálavého tepla ze zdi (neplatí pro zateplené domy). Tipy na odrůdy je možné najít zde:
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=23&t=21&p=71478&hilit=odr%C5%AFdy+florea#p71478
Osobně jsem zatím sklidil více fíků z kontejnerovaných rostlin, ale mám jednu rostlinu vysazenou ve volné půdě, které se věnuji víc než ostatním, má lepší půdu než ostatní apod. a předpokládám, že letos (rok od vysazení) už sklidím nějakou tu úrodu, možná i kilo...
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Mirek Wed Jul 25, 2018 5:05 pm

Takže se jedná o odrůdu Black Plate. Při koupi to byla ani ne půlmetrová rostlinka a pěkně se vytáhla, nasadila i na první plody. Jen nevím jestli se bude nějak větvit, nyní má metr a půl. Přihnojil jsem ji Kristalonem "Plod a květ" a asi by potřebovala více dusíku.

Fíkovníky, odrůdy a pěstování 109_8219 Fíkovníky, odrůdy a pěstování 109_8218 Fíkovníky, odrůdy a pěstování 109_8216 Fíkovníky, odrůdy a pěstování 109_8217
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Mirek Wed Jul 25, 2018 5:14 pm

sasman napsal:Základní informace o pěstování fíkovníků jsou zde:
http://www.plnazahrada.cz/karta-fikovnik.php

Mám 8 mladých rostlin ve volné půdě, 6 středně velkých a cca 10 malých v kontejnerech. Přikláněl bych se spíše k pěstování ve volné půdě na vhodném stanovišti, obzvlášt v Břevlavi. Pracnost ve volné půdě je menší a úroda při stejné péči (často výrazně) větší. Vysazení k jižní zdi je zn. ideál, potom je možná ochrana proti pozdním mrazíkům pomocí přikrytí plachtou a sálavého tepla ze zdi (neplatí pro zateplené domy). Tipy na odrůdy je možné najít zde:
http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=23&t=21&p=71478&hilit=odr%C5%AFdy+florea#p71478
Osobně jsem zatím sklidil více fíků z kontejnerovaných rostlin, ale mám jednu rostlinu vysazenou ve volné půdě, které se věnuji víc než ostatním, má lepší půdu než ostatní apod. a předpokládám, že letos (rok od vysazení) už sklidím nějakou tu úrodu, možná i kilo...

Na jižní straně domu (7,5 x 9 m) už mám přeplněno a chystám se na zásadní rekounstrukci. Ubude hodně révy, kterou nahradí kiwi Hayward, naopak terasu v patře mám z větší části volnou, jedná se však o nechráněnou polohu, ale je zde citrusárium. Kousek od baráku mám prodejnu, kde nakupuji většinu "subtropických" záležitostí.  Subtropy
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro sasman Wed Jul 25, 2018 9:34 pm

Při pěstování v kontejnerech na poloze záleží méně než ve volné půdě. Akorát velmi doporučuji použít samozavlažovací květináče, klidně vlastní výroby.
Ohledně větvení: Fíkovníky se mi samy od sebe v podstatě nevětví. Je možné ještě teď zaštípnout vrchol výhonu, potom se VĚTŠINOU rostlina pod místem zaštípnutí rozvětví na dva. Ale už je celkem pozdě, spíš bych vyčkal na jaro a pak seříznul výhony nad místem, kde chci, aby se rostlina rozvětvila - úplně stejně jako u ovocných stromů - klidně i ve třetině výšky. Po letošku jsem si jistý, že čím víc jsem fíkovníky ořezal, tím víc plodily. Znám i případ 10 let neplodícího fíkovníku, který po hlubokém seříznutí bohatě plodí už několikátou sezónu... Bohužel existují odrůdy, které rostou samy od sebe vzpřímeně a do šířky se jim moc růst nechce - typicky Desert King. Mám to ověřené i od zkušeného pěstitele.
Pokud se pamatuji správně, tak od Leisse si hodně lidí chválí odrůdu "Lednický".
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Catka Thu Jul 26, 2018 6:56 am

Já bych přivítala, kdyby moje fíkovníky rostly více do výšky a zabíraly tak méně místa a ony jsou to rozložité keře. Tenhle už do skleníku nepřesadím.
Fíkovníky, odrůdy a pěstování 20180726_064449
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Mirek Thu Jul 26, 2018 7:59 am

Takovýto keř (ještě větší) má můj soused ze zahrady. Každý rok ho seřeže až k zemi a každý rok takto obrazí. Letos mu zase omrzl při rašení, v této chvíli má metr a půl na sobě malé plody.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro sasman Fri Jul 27, 2018 7:17 pm

Catka napsal:Já bych přivítala, kdyby moje fíkovníky rostly více do výšky a zabíraly tak méně místa a ony jsou to rozložité keře. Tenhle už do skleníku nepřesadím.
Fíkovníky, odrůdy a pěstování 20180726_064449

na fíkovníky je potřeba opravdu veliký skleník, protože v příznivých podmínkách skleníku rostou jako blázen.
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Mirek Fri Jul 27, 2018 7:39 pm

Přikládám snímky sousedovic fíkovníku. To vše co tam je narostlo letos.

Fíkovníky, odrůdy a pěstování 20180712 Fíkovníky, odrůdy a pěstování 20180713
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Catka Sat Sep 01, 2018 8:12 pm

Dnes jsem se vrátila z dovolené a ve skleníku na mě čekalo několik zralých fíků odrůdy Brown Turkey. Byly krásné, veliké, šťavnaté a sladké, prostě dokonalé. Mám ještě nějaké další odrůdy, ale kupříkladu jeho veličenstvo Ice Crystal vyprodukoval tři minifíky a i ty nakonec opadly. Takže jsem se rozhodla, že nebudu pátrat po dalších odrůdách a budu pěstovat ty, kterým vyhovují mé podmínky.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Mirek Sun Sep 02, 2018 7:19 pm

Sklidil jsem plod Black Plate a manželce úžasně chutnal. Dcera to nechtěla a já se jí nedivím. Já to začal pěstovat, ale jestli tomu někdy dojdu na chuť ....

Fíkovníky, odrůdy a pěstování 110_6423 Fíkovníky, odrůdy a pěstování 110_6424
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro sasman Sun Sep 02, 2018 8:52 pm

Možná by to chtělo nechat fík ještě pár dní zrát - nejlepší jsou, když se už začínají "scvrkávat". Tuším ve středu jsem sklidil několik fíků najednou a některé vypadaly už hodně přezrálé, scvrklé, vzhledově hrůza, ale tyto byly chuťově jednoznačně nejlepší.
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Mirek Wed Sep 19, 2018 6:27 am

Dozrává další plod a je obdivuhodné, jaká změna za dva dny nastala.

Fíkovníky, odrůdy a pěstování 110_6513 Fíkovníky, odrůdy a pěstování 110_6611
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Catka Wed Sep 19, 2018 8:02 am

Krásné, k nakousnutí! U mě zdaleka není pravidlem, aby dozrály plody na velikém no name fíkovníku v zahradě. Letos se to daří a fíky jsou báječně slaďoučké, jenže to zjistily i vosy a pochutnávají si taky. Ve skleníku vše zraje rychle až překotně.
Fíkovníky, odrůdy a pěstování 20180919_073636
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Catka Tue Apr 09, 2019 7:49 am

Zasadila jsem do textilního květináče průzkumnou rostlinu a to fíkovník Morena, který je ještě příliš mladý na přesazení do volné půdy, kde by měl prokázat svoji mrazuvzdornost.
Fíkovníky, odrůdy a pěstování 20190409-065212
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Mirek Tue Apr 09, 2019 7:58 am

Vzal jsem dva řízky z fíkovníku, který je na snímcích výše, a již se objevily kořínky, takže budu vysazovat do kontejneru.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Catka Wed Apr 10, 2019 11:08 am

Fíkovníkům se ve skleníku hodně líbí a jsou ve srovnání s těmi venkovními o míle v předstihu, mají spoustu nasazených plodů a já velikou radost.
Fíkovníky, odrůdy a pěstování 20190410-105111 Fíkovníky, odrůdy a pěstování 20190410-105008
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Fíkovníky, odrůdy a pěstování Empty Re: Fíkovníky, odrůdy a pěstování

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru