Hybridní odrůdy

Goto down

Hybridní odrůdy

Příspěvek pro Mashell za Sun May 08, 2016 10:51 pm

Nevím, kam to nejlépe vložit, tak jsem založila nové vlákno, kdyžtak to někdo přesuňte, prosím.
Snažím se pěstovat pouze nehybridní odrůdy, abych si je mohla semenařit. U okurek je to docela problém, protože komerčně se asi nehybridní nevyskytují. Nedávno jsem narazila na okurku, něco mezi salátovou a nakladačkou, velikost 10 - 15 cm, nese jméno Beth Alpha od SemoSeed. Na pytlíčku nikde není napsané, že by to byl hybrid, ani označení F1, nicméně na netu je uveden jako hybrid F1. Tak se chci zeptat, máte někdo zkušenosti s F2 ... Fn. Pokud se některá rostlina podaří v F2 jako je F1 - stejné vlastnosti, je potom už další F stejná, nebo se to může pokazit v jakékoliv další generaci? Nebo F2 nikdy nedopadne stejně jako F1?

Mashell

Poèet pøíspìvkù : 39

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Hybridní odrůdy

Příspěvek pro Vlasta L. za Sun May 15, 2016 9:58 am

Zkušenost mám u hybridních salátovek narozdíl od nakladaček špatnou, rostliny byly téměř neplodné. Zkoušela jsem to s "Martou", ale zbytečná práce. U nakladaček byl výsledek s "DalilaF1" až překvapivě velmi dobrý, porost k nerozeznání od originálu, laické oko nemělo šanci, pro osobní potřebu určitě velmi dobrý výsledek. Další generace jsem nezkoušela, semen F2 se lehko udělá dostatečné množství. V živočišné říši se při převodném křížení považuje za ustálenou až pátá generace, tak v rostliné to bude asi něco podobného, tedy u hybridu potomstvo roztříštěné až do této F5. F2 někdy velmi podobná, nikdy včak zcela stejná, dalším výběrem možnost ustálení.

Vlasta L.

Poèet pøíspìvkù : 46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun May 15, 2016 1:50 pm

Mashell napsal:Nevím, kam to nejlépe vložit, tak jsem založila nové vlákno, kdyžtak to někdo přesuňte, prosím.
Snažím se pěstovat pouze nehybridní odrůdy, abych si je mohla semenařit.

Semena hadovek kupuji, pro vlastní potřebu je to 4 sazenice dvou odrůd, a na to mi stačí dva sáčky semen. Snažím se o odrůdy, které by semena neměla, takže jsem vlastně ani nezaregistroval, zda při přezrání se v nich nějaká objeví, navíc je důležité aby byly partenokarpické.

Nakladačky kupuji holandské ve větším balení u dealerky a to mám na 3-4 roky, rovněž hybridy se samičím květenstvím. Holanďané podle prodejkyně "točí" odrůdy po nějakých třech letech aby se to "neokoukalo".

Smena beru hlavně z úzkoprofilových rajčat, a vždy jen z "originálních" rostlin. Semen první generace beru co nejvíce, abych nějaký ten pátek vydržel, podobně bych to udělal i s okurkama. Výsledek je u mých rajčat zatím plně uspokojující, s neshodou jsem se setkal jen u Mini Kumata ze semen kupovaných plodů, naopak klasické Kumato je odpovídající.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1873

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mashell za Sun May 15, 2016 2:00 pm

Děkuju za poznatky. Semen ponechám co nejvíc, uvidím, jak dopadne F2. S testem 5 - 7 generací jsem se taky setkala, asi na tom něco bude, že se po této době vlastnosti ustálí. Dám vědět.

Mashell

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun May 15, 2016 2:34 pm

Kdysi jsem četla v Zahrádkáři, že se nedoporučuje přesévat F1 hybridní okurky, protože v rodičovských liniích bývají použity hořkoplodé rostliny. Potom při štěpení potomstva dle zákonů pana Mendela vznikne část jedinců s nepoživatelnými hořkými plody. Semínka používám vždy originální i u rajčat. Pokud jsou drahá a/nebo jinak nedostupná, namnožím si je klonováním. I u okurek lze klonovat. Z jednoho semínka dokážu udělat až tři roubované okurky. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 617

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro kateřina štefkovičová za Sun May 15, 2016 2:59 pm

já mám špatnou zkušenost s F2 nakladaček/ zkoušel to děda/.Porost kvetl převážně samčím květenstvím.
kateřina štefkovičová

Poèet pøíspìvkù : 122

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mashell za Sun May 15, 2016 5:01 pm

Té hořkosti jsem se právě taky obávala. Jinak já nemám žádnou zkušenost s tzv. přeséváním u hybridních rostlin. Všechno pěstuju organické, kde s výsevem dalších semen nejsou problémy. Mně ani tak nejde o peníze, které stojí pytlíček semen, spíš o to, že jednak neumím rostlinky roubovat a hlavně, ta originální semínka nevydrží navždy, prostě se čas od času musí koupit. A pokud sortiment semenář obmění, tak už ty svoje oblíbené nikde neseženete. Když budu mít svoje, tak si selekcí můžu vypěstovat rostliny, které v mých podmínkách dobře chutnají, pravidelně plodí a ev. mají i kratší vegetační dobu. Faktem ale je, že okurka není plodina, kterou by člověk nezbytně nutně musel mít, takže můžeme experimentovat, když se nepovede, nic se neděje. Tak to ostatně dělá většina, zkouší nové odrůdy, co chutná, je odolné, prostě prosperující, se pak pěstuje dál. Každopádně zkusím F2 a o zkušenosti se podělím.

Mashell

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Povolení tohoto fóra: