Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jahody 2017

+6
J.R.
Jiřina
MrBig46
Catka
padr
Zdenci
10 posters

Strana 4 z 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next

Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Catka Mon Jun 05, 2017 5:34 pm

Já letos moc jahod mít nebudu, vysadila jsem frigo sadbu a na keříčcích jahody jsou a pěkné, ale když pozoruji to množství opeřenců, které neustále poskakuje po zahradě a tipuje, co sežerou příště, tak vymýšlím, čím těch pár jahod ochráním, abych alespoň ochutnala. Pokusím se na manželovi vymámit nějaký zbytek pletiva a udělat nad jahodami malý tunel. Každoročně ptactvo nasytily třešně, ovšem ty mají letos pauzu.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Tue Jun 06, 2017 6:25 pm

Přímo od doktora (dělal mně sono krkavice) jsem v poledne jel na zahradu. Posbíral jsem zralé plody Rumby (tentokrát dvě a čtvrt kila) a jahody jsem zakryl záclonami, stejně tak jako rajčata. Zahradu mám celou bílou. Až zas tak moc nevěřím tomu, že zrovna na mé zahradě by měly padat kroupy, ale co kdyby.
Vladimír
Jahody 2017 - Stránka 4 DSCN0433

Jahody 2017 - Stránka 4 DSCN0431
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Catka Tue Jun 06, 2017 6:47 pm

To je nádhera! Blahopřeji k úrodě. Podobný košík mám a teď ještě ty jahody. Jdu vykoukat nějaké místo, kam na podzim jahody nasadím.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Tue Jun 06, 2017 6:57 pm

S těmi sazenicemi pro Tebe počítám. Už jsem dával i nějaké kelímky do země a jak sklidím tu Rumbu, ihned je přiháčkuji.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Jiřina Tue Jun 06, 2017 9:46 pm

Včera jsem objevila první zralou jahodu, dneska byla z poloviny sežraná ptákem. Ihned jsem donesla z půdy síť a s pomocí manžela zasíťovala jahody. Mám namulčováno starým senem stejně jako loni. U rodičů jsem si včera všimla rozklovaných jahod, které nebyly ani načervenalé. Za mých mladých let nepamatuji takové škody od ptáků na ovoci. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Jun 07, 2017 8:10 am

Zajimave je, ze pokud jsem cetl v posledních letech par clanku, ve všech se tvrdilo, ze ptactva ubyva a je ho méně nez
v 80-tych letech. Zadne statisticke udaje o ptactvu nemam, ale neverim tomu, alespoň u nas je ptaku vice a lidi ve vzdalenosti
par metru se neboji (to drive nebyvalo).

Predminuly vikend jsme podestlali jahody slamou, trochu problém slamu sehnat, ale nakonec se podarilo.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Wed Jun 07, 2017 4:09 pm

S těmi ptáky je to zajímavé. Já jsem si Laughing vždycky myslel, že jahody naklovávají kosi. U mně momentálně hnízdí jeden kos, pít a koupat se chodí do mísy, do které napouštím vodu pro ptáky. Mísa je 5 metrů od jahod. Letos jsem našel jen jednu nakousnutou a nepoznal jsem kdo ji poškodil, ale neváhal jsem a zbytek této jahody jsem snědl. Za ty léta co tam tato kosí rodina žije jsou už asi vychovaní, já jim taky nijak neškodím. Kdyby mně všechno fungovalo jak zažívací ústrojí, to by mně bylo hej. Laughing
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Wed Jun 14, 2017 3:24 pm

Tak dnes jsem nasbíral 3,1 kg jahod. Celkem je to cca 13,8 kg. Musím sbírat sám, manželka sice sbírání slíbila, ale ještě se na zahradě neukázala. Ještě budu sbírat v pátek a v neděli, v pondělí jedeme na dovolenou. Úroda bude něco přes 1 kg na 1 m2.
                             Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Wed Jun 14, 2017 5:43 pm

U nás už jahodová sezona skončila, teď již jen budu čekat zda zakvetou ty nové ze semen.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Thu Jun 15, 2017 8:15 am

U mne jahodova sezona teprve zacina, zacla dozrávat rana odruda Clery.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Jiřina Thu Jun 15, 2017 9:04 am

U nás jahodová sezona v plném proudu, začali jsme sklízet před týdnem. Mám vše po sítí. U okolních pěstitelů jsou škody od kosů. Dle některých sousedů je to způsobeno velkým suchem, kdy nevylézají dešťovky a jiná havěť ze země a ptákům nezbývá, než se vrhnout na jahody. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Thu Jun 15, 2017 9:19 am

Zakryl jsem siti cca 1/2, druhou polovinu tento vikend, uz mne ty skody zpusobene ptactvem prestaly bavit.

U nas v minulem tydnu vcelku napršelo, tusim v utery cca 15 mm a pak byl mensi dest i ve čtvrtek a v sobotu.
Souvislosti mezi suchem a ptactvem jsem si nevsiml, ale muze to tak (castecne) byt.

Pro jarni obdobi jsem se vybavil bilou textilii na celou pestovanou plochu, obdobne na sklizen sitemi, bez toho se
v dnesni době jahody pestovat nedaji.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Sun Jun 18, 2017 7:43 am

Včera jsem udělal opravdu poslední sběr jahod, překvapivě jich bylo ještě tři kila. Máme je doma a čekám, kdo si je z rodiny vezme. Dnes se mně už nechce s nimi nic dělat. Když jsem tak ty jahody trhal, tak jsem se rozhodl, že ten nejstarší záhon z Frigo sadby z dubna 2015 (který měl letos největší úrodu) asi zruším a něco tam vysadím. Nenapadá mě nic jiného, než čínské zelí, červená řepa nebo kedlubny, ale těch mám plno (hlavně Gigantů). Místo toho záhonu si vysadím jeden záhon nových sazenic z odnoží na opačném konci zahrady, asi je dám hustě, takže na stejný záhon se mně vejde 44 rostlin (dvojnásobek). Už jsem pomalu začal háčkovat odnože do kelímků. Do budoucnosti asi zůstanu u tří záhonů s dvojřádky. Láká mně vyzkoušet nějakou novou odrůdu, ale budu muset počkat na doporučení Jiřího, jak se mu osvědčí to co letos pěsttuje. Celý příští týden budu v Turnově a tak jsem se díval jaké odrůdy nabízí místní jahodárna- ušetřil bych za poštovné. Nic zajímavého tam nemají a tak se ani nebudu obtěžovat tam chodit. Asi zůstanu věrný Vraňanům.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Zdenci Sun Jun 18, 2017 9:02 am

Tak u nás jahody odrůdy Karmen teprve pomaličku začínají dozrávat, děti je zatím stíhají komplet sníst. Ptáci se bojí, protože mezi řádky na slámě se pořád vyvalují naše dvě kočky a podle přítomného peří už asi nějakého hříšníka sežraly.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Sun Jun 18, 2017 12:57 pm

Laďo,
   jahody se daji rozmačkat s cukrem (dávám poměr 1:6, dá se i 1:5) a pak v nějakém hrnci v lednici vydrzi
dost dlouho, tyden minimalne a postupne se konzumuji, je to velmi dobre.

Letos mam nove odrudu Clery, dnes druhy sber. Doporucil mi ji pan Ing. Kříž z Plzně - mela by byt vcelku
odolna vuci korenovym chorobam a lidem chutna. Zda se mi chutnejsi nez Rumba, ale muze zalezet
na poloze, v jake se pestuje.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro miseku Sun Jun 18, 2017 2:01 pm

Letos jsem vcelku zklamaná z úrody jahod. Loni vysazené odrůdy Salsa a Florence měli velkou násadu květů, ale velké sucho a vysoké teploty způsobily, že se buď plody uvařily a nebo zaschly. Nepomohlo ani zalévání. Zvažuji, že je znovu vysadím na místo, které není celý den na plném slunci.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 19, 2017 8:15 am

miseku napsal:Zvažuji, že je znovu vysadím na místo, které není celý den na plném slunci.
Asi by to bylo resenim, pokud jsou u Vas takove podmínky. V polostinu byva nižší vynos, ale lepsi nez nic.
Odruda Clery - ma ridky trs a nižší vynos se sazenice, proto se sazi 4 ks do metru, nikoliv 3 ks/m jako většina ostatních odrud.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Jiřina Mon Jun 19, 2017 9:39 pm

Jahody zalévám, patří na naší zahradě mezi prioritní zalévané plodiny. Porost nevadne, plody jsou pěkné. Jaké překvapení bylo, když dnes po příchodu z práce bylo množství zralých plodů na osluněné straně záhonu doslova vařených, byly na pohmat horké, tekla z nich červená šťáva a chutnaly jako z knedlíku. Jistě šlo o alespoň jedem kilogram úrody. Plody byly většinou vařené celé, nejen na osluněné straně. V tomto množství se mi to ještě nestalo. Podložené je mám starým senem, stínící plevel letos není, síť k zastínění nestačí. Za svých mladých let takovéto poškození nepamatuji. A to dnes bylo jen 28 C na oficiální meteorologické stanici, která je vzdálená asi 6 km. Máte někdo podobné škody?
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Tue Jun 20, 2017 6:24 am

Sluncem poškozená jablka nebo angrešt, melouny jsem již zažil, ale jahody ještě ne. Jsou sice hice, ale je půlka června. Jak jsem již psal, u nás je již po jahodách, chystám se na novou výsadbu z jahod ze semen, které jsou velmi pěkné a bohatě odnožují. Ze šesti rostlinek bude odnoží na celý záhon.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro padr Tue Jun 20, 2017 8:28 am

Já mívám vařené jahody, větší škodu ale dělá spálení od sluníčka a nebo prosté vysušení.

Mám sklizené Elsanty a Honeoye, dozrávají mi exkluzivní plody na podzimní sadbě Malwiny. Chuťově je to opravdu lahůdka, plodů je málo a listí mnoho, takže na ně ani slunce nedosáhne.

Mám od podzimu také nové stáleplodící Evie 2, tam je otázka, co s nimi slunce udělá. Jsou nastlané trávou, silně odnožují a právě kvetou.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 26, 2017 9:22 am

O vikendu pekna uroda jahod, teple počasí urychlilo zrani, ale hrubym odhadem bych mel byt cca v polovine sklizne.

Skody zpusobene sluncem byly před týdnem a uprostřed tydne, ted uz ne. Drive to u mne nebyvalo, ale v roce 2013
mi slunce dost palilo ranou odrudu Alba, která ma hodne "vystavene" plody, které se pekne sbiraji, ale nejsou chraneny
před sluncem (vysoky vynos, chut spise podprumerna) Nejvetsi skody jsem mel v roce 2015, kdy bylo 4-5 dni kolem
33 stupnu a velmi ostre slunce.

Zkusim se poptat, zda by mělo cenu používat napr. stínící tkaninu z rašlového úpletu, coz jsou ovšem další naklady
a nároky na skladovaci prostor.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro padr Wed Jun 28, 2017 11:34 am

Jednouplodícím jahodám už odzvonilo, tak jen smutně zalévám prázdné keříky. Vloni jsem to nedělal a dobře třetina Elsant mi uschla. Naštěstí měly kolem sebe odmladky, ze kterých jsem díry zaplnil.

Teď už se těším jen na stáleplodící Evie - násadu mají, stále kvetou. Chuťově na Malwinu ani Elsantu nemají, ale jsou dobré a mají takovou tu "klasickou" jahodovou chuť.
Jahody 2017 - Stránka 4 Cameri11
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Jun 28, 2017 6:30 pm

To Vam Malwina dozrala brzo, pristi rok budou rostliny silnejsi, tak bude asi zrat později.
U mne to letos také zraje drive, jsem cca na 2/3 sklizne, o vikendu ještě jahody budou a pokud se ochladi tak nejake i později.

Jak se Vam dari Elsanta - nemate nejake vypadky rostlin (na korenove choroby) ?
Jakou mate pudu - lehkou, písčitou ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Jiřina Wed Jun 28, 2017 9:20 pm

Dneska jsem obrala poslední jahody, byly to takové "přischliny", drobotina. Bylo jich asi 2 kg, použila jsem je na výrobu sirupu v propařovacím hrnci (zatím jsou v hrnci). Do hrnce je dávám i se stopkami, kdo by se s tím obíral. Jahodová sezona skončila, netrvala ani celé tři týdny. A to mám odrůdy rané i pozdní. Většina mých známých je na tom podobně, na vině je průběh počasí. Sezonu na začátku zkrátily mrazy a na konci saharská vedra. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Thu Jun 29, 2017 3:50 am

Tak já jsem včera zrušil záhon jahod z původní Frigo sadby z dubna 2015, dokonce se mně podařilo ho zrýt. Nevím jestli je to správně, ale na půlku chci vyset červenou řepu (jen čekám na to až trochu zaprší) a na druhou dám čínské zelí (sadbu si nachystám doma). Jahody jsem hnojil dost, tak tam asi nic dalšího zatím nebudu dávat.
                          Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 4 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 4 z 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru