Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jahody 2017

+6
J.R.
Jiřina
MrBig46
Catka
padr
Zdenci
10 posters

Strana 12 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Fri Aug 10, 2018 8:46 am

Porost jahod manželka vyčistila a seřezané mateční rostliny již zase obrašily. Dostávají zálivku každý den a ponechané odnože čekají na uvolnění prostoru po melounech, které v těchto místech již končí. Pokud se trochu ochladí tak asi dovezu ještě nějaký kompostohnůj a rotavátorem zapracuji do půdy včetně přihnojení. Budu rušit vyvýšené záhony, které se neosvědčily, a tento prostor propojím s jahodovým záhonem. Vznikne tak ohraničený prostor cca 5 x 3 m s výškou stěny 25 cm. který půjde luxusně nakrýt netkankou.

Dále se snažím o namnožení stáleplodících jahod ze semen, které poničili hlavně mravenci v kořenech a nyní tam řádí krtek, přestože má tento malý záhon na dně drátěné pletivo. Musím přichystat jiné místo, odnože tam přesadit a věnovat jim trochu více péče.

U nás v BV sprchlo před týdnem naštěstí jen lehce, takže úroda je nepoškozena, tady v Mikulově hrkla předevčírem bouřka a ještě nyní jsou venku kaluže a ve vzduchu dusno jako prase, ráno bylo 24°C, letos nejvíce.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Fri Aug 10, 2018 9:07 am

Kdybych mel jahody zalevat každý den, tak uz davno mam na mistnim hrbitove hrobeček.
V srpnu se ma jahodam (jednouplodicim) davat zretelne nižší závlaha.
Zalevam podle tenziometru, pro obdobi - od 15.7. do 15.9. - je doporucena hodnota 200 až 350 hPa.
Po zálivce necham trochu oschnout a pak zkyprim povrch, aby zemina zbytecne nevysychala.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Jiřina Fri Aug 10, 2018 12:55 pm

Jahody zalévám obvykle po vysazení na podzim, proto sázím až v září, aby potřeba zálivky nebyla tak veliká.
V suchých letech se snažím zalévat i zjara a při sklizni. Po sklizni nezalévám, ve vlhkém roce to není nutné a v suchém roce stejně nemám přebytky vody a sil k zalévání všeho, co má žízeň. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Fri Aug 10, 2018 2:49 pm

Vysadba v zari prinese v pristim roce vyrazne nižší vynos (1/2 nebo mene) nez výsadba počátkem srpna.
To je v podstate ztracena jedna sezona.
Stres ze sucha v lete po sklizni se muze projevit Verticiliem a rostliny jsou nevratne poskozeny (nebo zniceny).
Pokud jahody poradne a pravidelne nezalevate, nemůžete mit v zadnem pripade poradne výsledky.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Mon Aug 13, 2018 11:53 am

J.R. napsal:Kdybych mel jahody zalevat každý den, tak uz davno mam na mistnim hrbitove hrobeček.
V srpnu se ma jahodam (jednouplodicim) davat zretelne nižší závlaha.
Zalevam podle tenziometru, pro obdobi - od 15.7. do 15.9. - je doporucena hodnota 200 až 350 hPa.
Po zálivce necham trochu oschnout a pak zkyprim povrch, aby zemina zbytecne nevysychala.

Ahoj Jiří, chci se zeptat jak zaléváš. Chodíš s konvemi a liješ k jednotlivý rostlinám nebo máš na konvi kropítko? Já uvažuji, že bych dal pod tu mou tkanou textilii mezi řádky jahod nějakou trubku nebo hadici s vyvrtanými otvory, na koncích z obou stran desetilitrové kbelíky. Do těch bych potom nalil vodu. Záhon mám dlouhý 5 m a na každou zálivku i dnes spotřebuji dvě konve cca 20 litrů celkem. Moc vody tím asi neušetřím, ale zalévání bude asi efektivnější. Máš s něčím podobným nějaké zkušenosti?¨
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Aug 13, 2018 1:29 pm

Zalevam celoplosne, bud konvi s kropítkem nebo hadici vodou ze studny (domaci vodarny).
Jahod mam vcelku hodne, zalevat k jednotlivym rostlinam dost dobře nejde.
Ale u jinych plodin tak v pripade nouze o vodu postupuji.
Zkusenosti s podzemnim zavlazovanim (hadici) nemam, ale vim, ze to komercni pestitele jahod pouzivaji
(skoro všichni, "horem" uz jahody nezalevaji).
Ovšem jsou na to nejake specialne vyrabene (zavlahove) hadice, které se polozi pod zem před výsadbou rostlin.
A potřeba do nich dodavat vodu o nejakem tlaku, aby prosakla přes hadici do zeminy.
Pro  jahody mají zivotnost 3 roky a pak se s likvidaci porostu taky zlikviduji.
Vodu to asi usetri, v době sklizne se nezamokri vodou plody, ale musel bys to nejak experimentalne odzkoušet,
aby Ti to fungovalo, pokud to chces vyrábět svepomoci.
Podzemni zavlaha se vyrabi pro travniky ci skleniky, tak mrkni pro inspiraci na internet.
Ale asi máš na mysli klasickou nadzemni zavlahu - tu taky nemam.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Mon Aug 13, 2018 6:25 pm

Jak správně tušíš, tak ta trubka bude položená na zemi a bude překryta jen tou černou tkanou folií. Ještě nevím jak tam budu ty díry dělat, vlastně nevím jestli to bude takový ten černý poliš nebo plastová trubka na pitnou vodu. Chci koupit nějaké zbytky v bazaru. Slíbil mně nějaké také zeťák, že se podívá u nich v práci jestli tam nějaké zbytky mají. Chci abych to měl všechno za přijatelnou cenu. Nainstalovat bych to chtěl už do nové výsadby (konec srpna nebo začátek září) a ještě důležitější bude dát to brzy na jaře do pařeniště a celou plochu zakrýt igelitem, aby se mně tam ta voda neodpařovala a nezvyšovala relativní vlhkost.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Aug 13, 2018 6:51 pm

Před par lety jsem predbezne uvazoval o zavlaze - tak jsem se dozvedel, ze pro jahody se pouzivaji prosakujici hadice do země.
Ale zatím jsem nic nezrealizoval a co jsem si zjistoval, jsem většinou zapomnel.
Nekteri zde mají zavlahu ve skleniku - tak ti poradi lepe, jak to to pokud možno levne poridit.
Podle mne není nutne, aby hadice nebo to místo, kde to bude kapat, bylo prekryte textili.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Mon Aug 13, 2018 8:07 pm

Ale já tam tu textilii mám, tak nevidím důvod proč bych ty trubky dával na ni.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Mon Aug 13, 2018 8:56 pm

Videl bys jak to funguje, kde a jak se dela mokry flek.
A když by nejaka dírka nefungovala, tak bys ji mohl prostouchnout nebo opatrne zvetsit.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro padr Tue Aug 14, 2018 12:14 pm

Píšu svůj názor, zkušeností moc nemám. Něco jsem studoval, protože jsem o tom také uvažoval. Nakonec mám ve skleníku jen rozvod kapkovačem od číňana https://www.aliexpress.com/item/Free-ships-DIY-Micro-Drip-Irrigation-System-Plant-Automatic-Self-Watering-Garden-Hose-Kits-with-Connector/32659258366.html?src=google&albslr=222123204&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&albcp=1057912044&albag=52044769636&slnk=&trgt=295822288689&plac=&crea=en32659258366&netw=g&device=c&mtctp=&albbt=Google_7_shopping&aff_platform=google&gclid=CjwKCAjw-8nbBRBnEiwAqWt1zRhNRp9oz_jJXBxKZ-w9FVqfS_qxiof96Z4uus0w491IfFzV4rQI0hoCMzcQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Pokud tam bude jen trubka s vyvrtanými otvory, bez tlakové vody to moc fungovat nebude. Při malém tlaku vody vše vyteče na krajích a uprostřed nic nebude.

Pokud budou v trubce jenom díry, budou zarůstat. Těžko se reguluje průtok. Já mohu na kapkovačích regulovat průtok, takže u zdroje vody je mám dosta stažené a na konci skoro úplně povolené. Ale stejně mi to moc nefunguje, zálivka je dost nerovnoměrná.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Tue Aug 14, 2018 4:24 pm

Dostal jsem tip, že v Bosonohách je bazar s různým stavebním a instalačním materiálem. Dodávají tam různé firmy zbytky z akcí. Chci se tam podívat jestli by tam neměli něco příhodného. Pak bych udělal nějaké testy. Asi největší problém bude napojení hadice na kbelíky.
Pokud jde o koncepci, tak zatím si myslím, že dírky budou obráceny směrem vzhůru. Když naliji vodu do kbelíků, tak se nejprve zavodní trubka a teprve potom bude voda vytlačována otvory, pochopitelně tlak vody bude po celé trubce stejný. Sice bude minimální, ale vytékat to bude, vlastně to budou dvě spojené nádoby, mezi nimi trubka. Ani by nemělo moc vadit, když to bude trochu do kopce (nějakých pár centimetrů na celé délce). S tím mám větší problémy, když zalívám konví na textilii a voda mně stéká do nejnižšího místa nebo se i rozlévá na cestičky. Optimální průměr trubky a na něj návazné průměry otvorů ještě nevím, ale počítám trubku (nebo hadici) tři čtvrtě palce nebo jeden palec aby ztráty tlaku v potrubí byly minimálníá a trubka se celá naplnila rychle. To že bude v trubce zůstávat voda by nemělo vadit. Otvory nebudu dělat u jednotlivých rostlin, ale rovnoměrně po celé délce ( 5 m u jahod, 3 m u rajčat a 2,5 m u pařeniště).
                 Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Tue Aug 14, 2018 5:39 pm

Nevim, spis by to chtelo nejaky sud a ten dat na nejaky podstavec, aby to mělo nejaky minimalni tlak dany vyskou hladiny.
Kolik mas kbeliku a jak často je chces doplnovat ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Wed Aug 15, 2018 6:35 am

Ob vyklý rytmus mého zalívání je zálivka jednou za tři dny. K takovému jahodovému záhonu se dvěma řádky jahod dlouhému 5m dávám dvě konve, tj. cca 20 litrů. Většinou vyliji jednu konev na první polovinu a pak duhou konev na druhou polovinu. Vlastně by se tímto nic nezměnilo, první konev bych vylil do krajního kbelíku a druhou do kbelíku na druhém konci. Jak dlouho bude vytékat voda z hadice, to mne vůbec nezajímá. Po vytečení vody zůstane hadice plná zbytkové vody, která vyteče při zalévání další den. Trochu bude problém s tím, že pokud použiji nějaké neohebné trubky a dno kbelíku bude v úrovni trubky, tak nějaká voda zůstane i v kbelíku a ta by se odpařovala. Budu mít snahu, aby dno kbelíku bylo výš než dírky v trubce a proto bych dával přednost nějaké hadici. Opravdu nevím kolik kbelíků mám. Měl jsem jich víc jak třicet (snažil jsem se pěstovat rajčata v nádobách), ale později jsem jich část vyhodil do sběrného dvora. Kdybych chtěl zalívat rajčata a jahody tímto způsobem, tak bych potřeboval 12 kbelíků na rajčata a 6 kbelíků na jahody, což bych možná někde na zahradě našel. Pokud ne, tak půjdu žebrat do velkokuchyně u mého posledního zaměstnavatele.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Wed Aug 15, 2018 7:03 am

No nevim, zkus vyrobit "prototyp" a vyzkoušet.
Mam obdobny názor jako pan Padr - bez tlakové vody to moc fungovat nebude.
Zda se mi jednodussi a ucelnejsi zalevat k rostline, chtelo by to konev s úzkým hrdlem.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Sat Aug 25, 2018 4:12 pm

Dnes jsem vysázel novou odrůdu jahod Allegro.
Měla by být odolná proti kořenovým chorobám a vhodná k výsadbě v unavené půdě (po jahodách).
Jedná se o ranou odrůdu, hodně vzrůstnou, sází se 40-45 cm od sebe.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Thu Aug 30, 2018 4:41 pm

Na prototypu pilně pracuji. Předpokládám, že nějaké testování udělám zítra nebo příští týden. V současnosti mám největší problém s tím, kde zajistit cca 60 l vody na testování. Nějakých 100 litrů ještě mám, ale ty potřebuji na zalití záhonu jahod s odnožemi a také něco na zbývající rajčata. Chtělo by to nějaký déšť.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Thu Aug 30, 2018 6:34 pm

Jak velke budes mit dirky v te hadici a jak cistou budes mit vodu ?
Byl jsem v jahodarne, videl jsem zavlahu.
Vodu cerpaji z reky a pak ji musí filtrovat.
Mají za sebou 2 filtry - nejdříve piskovy a pak lamelovy (nevim jak funguje).
Voda do podzemnich hadic ma tlak cca 1 atmosféru, na hadicích je každých 30 cm kapkovac s malym filtrem.
Jinak obdivuji, ze ses do toho pustil, ale asi bude problem s rovnomernym vytokem z tech direk, popr. se budou ucpavat.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro MrBig46 Thu Aug 30, 2018 7:17 pm

Hadici mám cca 5 m dlohou, Js 1", dírek bude cca 20, každá o průměru 4 mm. Na každém konci kbelík s objemem 10 litrů. Vodu mám relativně čistou a nemám problém zalívat konví s kropítkem, kde jsou nepoměrně menší dírky. Musím dát jen pozor, abych nenabral nějakou nečistotu plavající v barelu, kde vodu beru.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Fri Aug 31, 2018 6:25 am

Mozna by bylo dobre poridit nejake sito a nalevat vodu do kbeliku přes nej.
O vikendu ma snad trochu vic prset, u nas porad velke sucho.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Jiřina Fri Aug 31, 2018 11:51 am

U nás totéž, dle zpráv již v celé ČR.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Mirek Fri Aug 31, 2018 12:26 pm

Včera jsem stihl navést vozík uleželého koňského hnoje, zrotavátorovat a připravit záhon pro jahody, během noci na to zapršelo. Naposledy spadlo 20 mm o víkendu, ve vzduchu je opět šílené dusno. Záhon ještě prohodím hnojivem a možná o víkendu vysadíme odnože. Jestli bude chcát, tak je to další víkend bez jakýchkoliv servítek v hajzlu, a zase to bude týden trvat než se bude dát něco dělat. Jahodám sice voda nevadí, ale zrajícímu ovoci a révě ano.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro miseku Fri Aug 31, 2018 12:47 pm

Dnes se chystám vysadit nachystané zakořeněné jahody...Jahody 2017 - Stránka 12 20180810
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro J.R. Fri Aug 31, 2018 4:58 pm

Jaka je to odruda ?
Listy jsou misty svetle nebo je to jen nasvicenim během fotografovani ?
To mate nejaka kupovana plata, co v tom bylo drive ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro miseku Fri Aug 31, 2018 5:20 pm

J.R. napsal:Jaka je to odruda ?
Listy jsou misty svetle nebo je to jen nasvicenim během fotografovani ?
To mate nejaka kupovana plata, co v tom bylo drive ?

Je to odrůda Salsa, kterou jsem na jaře 2016 kupovala jako frigo sadbu ve Vraňanech. Listy na těchto sazenicích jsou všechny nové, vyrostlé od začátku července, kdy jsem sazenice nechávala zakořenit, takže jsou možná trochu světlejší než starší listy.
Ty plata jsem získala zdarma v prodejně UNIHobby, měly jich tam hodně volně k dispozici. Používám je k předpěstování sazenic rajčat, paprik, melounů apod. ve skleníku.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Jahody 2017 - Stránka 12 Empty Re: Jahody 2017

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 12 z 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru