Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Běžný zahradní substrát

+8
Mirek
MrBig46
Zdenci
miseku
J.R.
Uďa
miroslav
Mashell
12 posters

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Mirek Wed Apr 13, 2016 6:15 pm

Jako obyčejný substrát pro pěstování v nádobách používám již několik let tuto zančku. Ve vinařských potřebách ji mívají v akci něco kolem stovky za 75 l.
Běžný zahradní substrát Substrat-zahradnicky-75-litru-prima-flora-223142
Je hnědé barvy a jsem s ním spokojen, každý rok kupuji zhruba 5 pytlů. Míchám ho s hlínou a pískem pro pěstování rajčat, paprik, lilků a dalšího zeleniska v květináčích. Je vzdušný a lehký, v nemíchané variantě rychle vysychá. Letos jsem od stejné značky koupil i substrát pro výsev a pikýrování, ale už nikdy více. Pytel menší, cena o hodně vyšší ale struktura stejná jako ten zahradnický. Jako čert kříži se snažím vyhýbat výsevním i obnyč. substrátům černé barvy, ty bývají rájem chorob a plísní, což se mi potvrdilo opět letos.
Řekl bych, že substráty hnědé barvy jsou z rašelinišť, ty černé pak z kompostáren, navíc mohou obsahovat zbytky herbicidů a všechen možný bordel, který se do kompostáren sváží, a je jedno, zda je na něm Czech made nebo made in Austria.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Mashell Wed Apr 13, 2016 7:29 pm

Mám se substráty podobnou zkušenost. Ten, co kupuje pan Mirek, u nás neprodávají, tak každý rok koupím, co prodávají. Před pár lety mi výsevní rašelinové květináčky chytly plíseň. Po přepikýrování to naštěstí zmizelo, ale letos se mi plíseň objevila znovu. Bohužel jsem si nevšimla, od jaké firmy to bylo, ale zcela jistě byl substrát téměř černý s velkými kousky dřeva a hodně mokrý. Takže chybami se člověk učí, příští rok už si dám pozor, co kupuju. Problém je, že u nás mají vždycky jen od jedné firmy, takže se budu muset poohlédnout jinde. Pokud máte nějakou prověřenou firmu, jako pan Mirek, tak každou radu přivítám.

Mashell

Poèet pøíspìvkù : 39
Join date : 17. 11. 15
Location : 430 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro miroslav Wed Apr 13, 2016 8:19 pm

pomerne kvalitni jsou substraty Forestina a hlavne Florcom

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Mirek Wed Apr 13, 2016 8:40 pm

Úplně největší svinstva budou pytlované komposty z dotovaných kompostáren, které jsou dnes tak populární v každé dědině.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Uďa Wed Apr 13, 2016 8:45 pm

Tento,zdál se mi lehký tak jsem ho namíchal s hlínou.
Běžný zahradní substrát 2020216._._.o
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro MrBig46 Sun Dec 04, 2016 11:38 am

Mirek napsal:Jako obyčejný substrát pro pěstování v nádobách používám již několik let tuto zančku. Ve vinařských potřebách ji mívají v akci něco kolem stovky za 75 l.
Běžný zahradní substrát Substrat-zahradnicky-75-litru-prima-flora-223142
Je hnědé barvy a jsem s ním spokojen, každý rok kupuji zhruba 5 pytlů. Míchám ho s hlínou a pískem pro pěstování rajčat, paprik, lilků a dalšího zeleniska v květináčích. Je vzdušný a lehký, v nemíchané variantě rychle vysychá. Letos jsem od stejné značky koupil i substrát pro výsev a pikýrování, ale už nikdy více. Pytel menší, cena o hodně vyšší ale struktura stejná jako ten zahradnický. Jako čert kříži se snažím vyhýbat výsevním i obnyč. substrátům černé barvy, ty bývají rájem chorob a plísní, což se mi potvrdilo opět letos.
Řekl bych, že substráty hnědé barvy jsou z rašelinišť, ty černé pak z kompostáren, navíc mohou obsahovat zbytky herbicidů a všechen možný bordel, který se do kompostáren sváží, a je jedno, zda je na něm Czech made nebo made in Austria.

Jen bych se ještě zeptal: Mirku doporučujete ten substrát nebo ne? Je to ten hnědý? Mám ho shánět?
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro MrBig46 Sun Dec 04, 2016 11:40 am

A co vy ostatní? S čím máte nejlepší zkušenosti. O strukturu pro výsev mně ani tak nejde, to si můžu prosít.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro J.R. Sun Dec 04, 2016 12:23 pm

Dve poslední sezony jsem pouzival pro fajnovejsi věci profi substrat Gramoflor, kupuji i mistnim obchode substrat Primaflora,
ten pak micham s kompostem a beznou zeminou.

Zkus sehnat nejaky profi substrat (Gramoflor, Florabella), to je jiny kafe, nez amaterske substráty - jakmile vyzkousis,
tak se Ti jiny nebude chtit používat, leda z cenovych duvodu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Mirek Sun Dec 04, 2016 1:02 pm

MrBig46 napsal:A co vy ostatní? S čím máte nejlepší zkušenosti. O strukturu pro výsev mně ani tak nejde, to si můžu prosít.
                     Vladimír

Ano, tento používám stále a osvědčil se mi. Je hrubý, ale dá se prosít, je na něm vidět, že jeho součástí je rašelina. Paradoxně je jeho "výrobcem" CS Agro, od kterého bych si nekoupil ani suché z nosa. Tipuji, že v tomto případě je agro jen překupníkem (naštěstí asi dobrý zdroj), a že zdroj se nepřesměruje na nějakou šmejdskou kompostárnu.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro MrBig46 Wed Dec 07, 2016 11:01 am

Tak jsem si v pondělí prověřil co ty dvě prodejny (Uni Hobby a Čtyřlístek) u nás mají za substráty. Uni Hobby a také Čtyřlístek mají převážně Agro od kterého chci pro jistotu odejít. Je vidět, že Agro to dělá z hlediska reklamy dobře, nabízí velký sortiment, jednou je to s mykorhizou, podruhé s nějakými hnojivy, s vermikultem, s rašelinou, různébalení od 10 l do 75 l. Nějaké přídavky ale mne vlastně nezajímají. Jejich cena je také nejnižší.
Z jiných firem (něco německého,Natura, Floria, Rašelina aspoň tak jsem vnímal ty nápisy, že jsou to firmy))tam až tak nic moc neměli. Jinak mne potěšilo, že ve Čtyřlístku měli dva substráty zde doporučované, oba trochu dražší, ale co bych neobětoval pro jistotu, že tam není něco co by nemělo být. Moc toho substrátu nepotřebuji a tak si hoo nadělím k ježíškovi. Ještě nevím, který z těch dvou vyberu:
Gramflor 70 litrů za 259,- Kč
Florestina pro rajčata 40 litrů za 130,- Kč
Musím se rozhodnout do soboty, kdy mně to syn doveze.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Uďa Wed Dec 07, 2016 11:40 am

To jsou pálky.
Rašelina
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro J.R. Wed Dec 07, 2016 11:59 am

... ale co bych neobětoval pro jistotu, že tam není něco co by nemělo být.

No nevim, pokud budes do substratu pridavat kompost a krtince. Delas pak nejakou "sterilizaci" napr. v troube jako nekteri ?

Substrat Gramoflor obykle s nicim nemicham, pouzivam ho pro sazenice zeleniny bez prisad.
Micham substrat Primaflora pro pestovani sazenic jahod - potrebuji vetsi objem substratu a není tak kvalitni.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro miseku Wed Dec 07, 2016 12:03 pm

miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro J.R. Wed Dec 07, 2016 12:10 pm

To vypada jako vysevni substrat.
Budete pak presazovat (pikyrovat) do jiného substratu ?
Pro upresneni, mam 2 substráty Gramoflor, jeden vysevni, druhy pikyrovaci.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Zdenci Wed Dec 07, 2016 12:16 pm

Tento používám na výsevy a jsem s ním spokojený.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro MrBig46 Wed Dec 07, 2016 1:04 pm

J.R. napsal: ... ale co bych neobětoval pro jistotu, že tam není něco co by nemělo být.

No nevim, pokud budes do substratu pridavat kompost a krtince. Delas pak nejakou "sterilizaci" napr. v troube jako nekteri ?

Substrat Gramoflor obykle s nicim nemicham, pouzivam ho pro sazenice zeleniny bez prisad.
Micham substrat Primaflora pro pestovani sazenic jahod - potrebuji vetsi objem substratu a není tak kvalitni.

Substrát nikdy nesterilizuji. Kompost přidávat nebudu, protože nevím, jestli v něm nemám nějaké zárodkychorob. Ke zvýšení objemu použiji jen ty krtince jen proto, abych s těmi 70 l příští rok vystačil. Sazenice nikdy nehnojím. Na výsev nepotřebuji až tak moc jemný substrát, naplním kelímek asi dva centimetry pod okraj vším tím co v substrátu je (pochopitelně větší kousky např dřívka vydělám). Semena dám na povrch a až vidím, že klíčí, tak je zasypu vrstvou cca 1/2- 1 cm prosátým substrátem. Rajčata nic opravdu jemného nepotřebují, krásně vyklíčí i na zahradě v normální půdě.
Internet asi pro nákup využívat nebudu, když mám prodejny se substráty prakticky pod nosem (cca 2 km od bytu a cca 2 km od zahrady).
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro J.R. Wed Dec 07, 2016 1:17 pm

Na větší kousky nebo dřívka se moc netes, nic takového v substratu Gramoflor není.

Vysevni substrat jsem si koupil ze zajmu o věc, na vyzkouseni, taky bych se bez nej obesel. Ale napr. ledovy salat (pokud nejsou stara semena) v nem krasne klici.

V krtincích taky muze něco byt, napr. pudni hadatka nebo verticillium.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro MrBig46 Wed Dec 07, 2016 1:22 pm

S tím Verticiliem jste mně nepotěšil. Asi bych to tam dávat neměl. Díky.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro miseku Wed Dec 07, 2016 1:24 pm

J.R. napsal:To vypada jako vysevni substrat.
Budete pak presazovat (pikyrovat) do jiného substratu ?
Pro upresneni, mam 2 substráty Gramoflor, jeden vysevni,  druhy pikyrovaci.

Vysévám i přesazuju do stejného substrátu.
Od Gramofloru jsem na internetu našla Zahradnický profi substrát. Je to ten Váš?
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro J.R. Wed Dec 07, 2016 1:39 pm

Kupoval jsem ho v Zahradnictvi Sinco v Melnice, mají tam cca 20 druhu profi substratu Gramoflor.

Koupil jsem si dva druhy, "Gramoflor Výsevní sub. do multiplat " a "Gramoflor Pikýrování/sázení P9 s jílem".
Cena v Melnice kolem 200 Kc, jezdim občas okolo.

Pokud ten "Zahradnický profi substrát" je s jilem, tak snad bude pro "Pikýrování/sázení", pripadne tam zaslete dotaz.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro miseku Wed Dec 07, 2016 3:34 pm

Ano, jíl obsahuje. Zkusím se po něm podívat ještě v kamenném obchodě někde v okolí.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro MrBig46 Wed Dec 07, 2016 4:39 pm

Jiří, s tím Verticiliem v trávníku jsi mně nasadil brouka do hlavy. Je pravda, že jsem letos poprvé přidával do substrátu hlínu z ktinců co jsem vyhrabal u nás v sídlišti (nechtělo se mně v lednu jít pro něco na zahradu). Nikdy by mne nenapadlo, že by to mohl být zdroj nějaké nemoci pro rajčata. Pořád jem uvažoval jen o svém kompostu a Agro substrátu a také o možnosti rozšíření nemoci semeny. Semeny to nemohlo být, protože se to projevilo u různých odrůd pěstovaných i u jiných pěstitelů. Takže krtince ne!
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro J.R. Wed Dec 07, 2016 5:09 pm

Vzpominam si, zes bral hlinu na sidlisti. Mozna byl problém v ni. Pokud mas 152 kelímků x 200 ml by se mělo rovnat 30,4 litru,
tak by Ti pytel 70 l vystacil cca na 2 roky.

Mam obdobne kelímky ci kontejnery, myslim ze mají 180 ml. Pokud se do profi substratu nic nepridava, zejména nekvalitni zemina,
tak ten objem staci a vyrostou v tech 180 ml krasne rostliny rajcat (pokud maji podminky). Zkus uvazovat nebo aspoň castecne
vyzkoušet presazeni do cisteho (nemichaneho) profi substratu.

Jinak v Brne by mela mit sklad (vydej) firma Pasič (Kaštanová 123, 620 00 Brno-Tuřany), která nabízí v hobby baleni univerzalni
profi substrat  Florabella - 20 l (46 Kc) , 40 l (92 Kc) nebo 70 l (162 Kc), viz zde. Tam bys mohl levne nakoupit a mit substratu dostatek.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro MrBig46 Wed Dec 07, 2016 5:57 pm

Ono ani nejde o to, že bych neměl peníze a proto přidával k nakoupenému substrátu kompost nebo ty krtince. Ale když jsem dal jen ten AGRO substrát a zalil to, tak jsem měl pocit, že tu vodu to ani nepřijme a bylo tam plno všelijakých příměsí které plavaly. Tak jsem konzistenci zlepšoval kompostem. Pokud bude ten profi substrát kvalitní, tak ho jistě nebudu ničím pančovat. 70 l mně bude stačit jak na výsevy tak i do čtyř desetilitrových kbelíku na cherry rajčata na lodžii.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Mirek Wed Dec 07, 2016 6:16 pm

MrBig46 napsal:Ale když jsem dal jen ten AGRO substrát a zalil to, tak jsem měl pocit, že tu vodu to ani nepřijme a bylo tam plno všelijakých příměsí které plavaly.
                         Vladimír

Vladimíre, není to nic jiného než sračky z kompostáren, na které dostala dotace kdejaká vesnice, a kam se sváží veškerý bordel ze širokého okolí. Byl jsem v takové "kompostárně" osobně a je tam víc bordelu než ve sběrném dvoře, navíc to překopává nakladač, ze kterého sere olej a nafta. Kde asi končí spousty takové "kvalitní" zeminy?
Pokud má substrát černou barvu NEBRAT, za pár dní je na povrchu plíseň a houba.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Běžný zahradní substrát Empty Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 3 1, 2, 3  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru