Běžný zahradní substrát

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

Re: Běžný zahradní substrát

Příspěvek pro Jiřina za Wed Dec 07, 2016 8:51 pm

Byla jsem se podívat ve stodole, co mám za substráty. K výsevu používám Prima Flora substrát pro množení a výsev ve 20 l balení. Používám ho několik let a jsem s ním spokojená. Pro papriky ho peču v troubě, aby byl sterilizován.
Dále tam mám profesionální substrát Florcom ve 75 litrovém balení. Používám ho neředěný na roubované okurky. Mám ho od místního zahradníka, který do něj pikýruje přísadu a absolutní spokojenost. Barvu má hnědou, spíše světlejší, struktura vláknitá. Loni jsem zakoupila pytel Mykorhizního substrátu Premium Floria. Ten jsem přidávala k sazenicím rajčat při druhém přesazování do blízkosti kořenů. Nemohu posoudit rostliny bez mykorhizy, nemám kontrolní soubor. Poslední substrát, co mám doma, je pro kyselomilné rostliny, do kterého přesazuji borůvky v květináčích a přisypávám ho i do okolí kořenů borůvek při výsadbě na stanoviště. Hlavní substrát, co používám je moje směs přesátého kompostu, zeminy z krtinců a rašeliny, kde upravuji Ph vrchovatou lžící jemného popela ze dřeva na kbelík směsi. K vylehčení směsi někdy přidávám cocopres. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 621

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Sat Dec 10, 2016 8:44 pm

Jsem rád, že jsem téma o substrátech otevřel. Nakonec jsem ve čtylístku našel Gramoflor, měli ho ve dvaceti, čtyřiceti a sedmdesáti pěti litrových pytlích. Ve všech baleních byla cena za 1 litr substrátu stejná a tak jsem si vybral ten dvacetiltrový, který jsem uložil ve sklepě. Budu si tam plnit kelímky a nebudu mít žádné problémy s manželkou,která při jakékoliv manipulaci s hlínou vždycky v bytě něco najde, což ji vytáčí. Asi nejhorší to bylo, když jsem vždycky nějaký substrát míchal. Substráty jsem míchal doma v rodinném domku, potom v práci ve skladu a nikdy mne nenapalo, že když bydlím v bytě, že bych nemusel substrát míchat a koupit ho hotový. Díky za všechny rady,je to fajn, když se nějaká diskuze v této okurkové sezóně povede. Alespoň mně se to líbilo a ještě k tomu jsem se poučil. Smile
              Vladimír
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1249

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Tue Jan 10, 2017 3:33 pm

Tak jsem substrát Gramoflor bez nějakého přesívání použil pro výsev rajčat. Přímo z pytle ho sypu do kelímků, jen větší kusy které ucítím v dlani, třeba velké kousky dřeva dám bokem. Zatím velká spokojenost.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Tue Jan 10, 2017 3:59 pm

Já opět zakoupil pytel osvědčeného substrátu Primaflora, na výsadbu a pikýrování ho přeosívám větším plastovým "ceďákem" s oky 0,5 cm, který jsem zakoupil ve vinařských potřebách. Když je potřeba, tak ho smíchám s praným pískem 0-2 mm, kterého máme v práci hromadu, případně s perlitem aby byl vzdušnější.
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 1918

Zobrazit informace o autorovi http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Ota za Sun Jan 22, 2017 8:39 pm

Dobry den,

jsem tu zcela novy, zaregistroval jsem se, protoze tu vidim zajimave veci, a  patrim  k te sorte zahradkaru, co stale neco zkousi. Snad muzu obcas prispet i nekterymi svymi zkusenostmi anebo se ptat na veci, ktere sam aktualne resim.

Dnes tedy k substratum. Moje dlouholeta praxe  byla koupit bezny vysevni substrat, ten pouzit pro vysevy (krome paprik a rajcat, tam pouzivam perlit) a potom jsem to presazoval do smesi raseliny a presateho vlastniho kompostu. Fungovalo to celkem spolehlive, klicici plevel z kompostu jsem stihal odstranovat. Ovsem loni  to dopadlo uplne katastrofalne s paprikami, Naklicily pekne , po presazeni zacaly rust a potom najednou zustaly trcet a ani na zahone se nejak nedaly do kupy, rsotliny byly polovicniv. Rajcata byla lepsi. I kytkam se nejak moc nechtelo v porovnani s ostatnimi lety.Pouzival jsem jednak svoji osvedcenou kombinaci raseliny a zeminy a navic na cast rostin jsem pouzil zeminu na kvetiny z vyprodeje v Baumaxu (ktery se v Brne rusil, takze byly velke slevy). Jedine vysvetleni pro me je v substratu, protoze ostatni podminky jako teplota, umisteni byly stejne jako ostatni roky.

K vysevnim substratum. Nikdy jem moc neresil znacku, vetsinou mel peknou strukturu, hnedy, jemny. Ale uz se mi stalo, ze byl nejaky divny, jako by se jim to popletlo ve vyrobe. Hruby, cerny, proste divny. Nikdy jsem si ale neznacil vyrobce nebo nazev.

Na zaklade clanku tady, uz jsem zakoupil substrat Florabella  od firmy Pasic (sice delaji velkoobchod, ale prodali mi to i jako maloodber fyzicke osobe).  Vypada to dobre, pouziju to i pro vysevy. Pro presazovani tam pridam 1/3 zeminy ze zahrady. Co se tyka zarodku chorob, zase az tak "sklenikove" podminky nepovazuji za idealni, protoze jakmile dam rostliny ven na zahon, tak tam ruzne choroby a skudci stejne jsou. Chemii pouzivam skutecne jen kdyz uz neni zbyti. Priroda si do urcite miry prece jen musi poradit sama. Ale to je vec nazoru, o chemii treba pozdeji v casti vinna reva.

Ma nekdo zkusenosti s kompostovanim listi oresaku? Ja to kompostuji uz leta, vzdycky to dobre promicham s hlinou, zaleju a za rok to celkem  zetli. Ale je tady otazka, ze listi oresaku obsahuji trislovinu juglanin, ktera udajne zpomaluje rust ostatnich rostlin. Delaly se nejake vyzkumy a nebylo pry to potvrzeno. Ale napadlo me to v souvislosti prave s temi paprikmi loni, jestli sjem tam nahodou nedal prave ten kompost  z oresaku.

S pozdravem

Ota
Ota

Poèet pøíspìvkù : 19

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Sun Jan 22, 2017 9:01 pm

Ota napsal:K vysevnim substratum. Nikdy jem moc neresil znacku, vetsinou mel peknou strukturu, hnedy, jemny. Ale uz se mi stalo, ze byl nejaky divny, jako by se jim to popletlo ve vyrobe. Hruby, cerny, proste divny.

Divný a černý, tak přesně takový bývá v "obecních kompostárnách" ten největší odpad svážený ze všech koutů a shrnovaný starými nakladači.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro padr za Sun Jan 22, 2017 9:16 pm

Já jsem první rok po koupi zahrady listí ze 2 ořešáků nahrnul do jámy a zasypal, protože jsem měl obavy z těch tříslovin. Nicméně další rok na tom listí vyrostl neuvěřitelně velký a vitální pýr. Při rytí po 2 letech bylo krásně vidět, jak kořeny pýru šly přesně tím zetlelým listím a běžné hlíně se vyhýbaly. Od té doby už listí kompostuji a nevidím v tom problém.

S Pasicem jste mě překvapil, nenapadlo mě že by prodávali i maloobchodně. Já letos koupil Gramoflor, vloni jsem měl substrát od Agra plný chemie (asi glyfosáty) a ničil mi sadbu.
padr

Poèet pøíspìvkù : 503

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Ota za Sun Jan 22, 2017 10:34 pm

Prosel jsem pred chvili cast fora o paprikach a podle nekterych kolegu jsem nebyl sam, komu loni papriky nesly. Popsane priznaky stejne jako u me. Ale nasel jsem jednu zajimavou myslenku. Paprika potrebuje Ca. Moje kombinace raselina kompost je kysely substrat. Takze pridam vapenec letos navic. Je to jen uvaha. Nastesti nemam jen papriky a jako kazdy rok neco jde super a neco vubec, takze vzdycky je z ceho se radovat Smile
Ota

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Jiřina za Sun Jan 22, 2017 10:39 pm

Papriky pěstuji ve vlastním míchaném substrátu z kompostu a rašeliny s přídavkem zeminy. Na úpravu pH přidávám trochu popela ze dřeva. Asi lžíci na menší kbelík. Papriky mi vždy rostly pěkně. J.
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 621

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Mon Jan 23, 2017 6:36 am

Máme na zahradě obří ořešák a listí je teda mnoho. Vše kompostujeme a vše roste jak má. V kompostu mám taky velké množství popela z krbu a ph je hodně zásadité, takže smícháním s rašelinou dosáhnu ideální hodnoty. Já se se sterilitou nemažu, a to je mikrobiologie moje hobby a pořád něco patlám na petriho misky, a vysévám vše do téměř stoprocentního jemně prosátého kompostu bez tepelné sterilizace, přidám jen trochu perlitu. Nikdy mi žádné rostlinky neuhynuly. Letos jsem ovšem vzhledem k brzkým výsevům a zamrzlému kompostu musela koupit substrát na přesazování a to Forestina pro rajčata a papriky, tož uvidím. Taky mě láká jen tak pro zajímavost vyzkoušet substrát Floria otoč a sázej.
Catka

Poèet pøíspìvkù : 652

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Fri Feb 10, 2017 8:39 am

Včera jsem navštívila jeden hobby market a zaujaly mě květináče se zeminou COMPO SANA 2v1. Stačí zasadit kytku a zalít. Původní cena šílených 129 Kč, ale po slevě pouze 49 Kč. No nekup to, když je to tak nádherně barevné, i když i ta nová cena je neodpovídající. Mám dva kousky a do jednoho jsem už nacpala papriku. Fotka je nekvalitní, protože je pořád tmavo a navíc stíní zvědavé kočky, od nichž je futr zaťápané okno.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Fri Feb 10, 2017 9:13 am

Nechci Vás strašit, ale neměla jste tam nejdříve na zkoušku vysít řeřichu?
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Fri Feb 10, 2017 9:27 am

Už se stalo, postrašil jste mě. Pokud ta paprika zahyne, pošlu ten kyblík i rostlinami onomu GmbH do Německa a budu žádat odškodné za psychickou újmu, protože jsem se těšila na obrovskou sklizeň.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Fri Feb 10, 2017 10:36 am

Catka napsal:navíc stíní zvědavé kočky, od nichž je futr zaťápané okno
Kočkám dejte pohlavek pokaždé když skočí na okno a ony se to odnaučí.Máme čtyři kočky a takto jsem je to odnaučil. Štvala mne fasáda zaťapaná blátem, manželku zase parapet a okno.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 585

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Mon Mar 06, 2017 8:20 am

Broskve mám proti kadeřavosti postříkané, ale teď mám "kadeřavá" rajčata. Přečetla jsem spoustu článků o substrátech kontaminovaných herbicidy, ale byla jsem v naprostém klidu, mě se to nestane. Vše je ovšem poprvé a i já jsem letos narazila, a to byl v tak nádherně barevném pytli. Jenže jiný nebyl.
Forestina pro rajčata a papriky, dokonce s hnojivem! Tož ufiknu vršky, přesadím a dopěstuji ze zálistků.
Zlobím se!
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Mar 06, 2017 4:16 pm

V této fázi se mi to na herbicid nejeví, i když fotka může klamat, tipl bych tom spíše na přehnojení.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Mon Mar 06, 2017 4:48 pm

Mně to také nepřipomína poškození herbicidy. Spíš bych řekl nějaká abiotická porucha. Paní Jano, máte to na všech sazenicích nebo jen na některých odrůdách? Možná je to opravdu z toho pohnojeného substrátu, ale že by zrovna na rajčata a papriky si nepohlídali možnost kontaminace herbicidy, to se mně nezdá. Pokud by to tak bylo, tak by asi firma skončila a nejen s tímto substrátem.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Mon Mar 06, 2017 5:20 pm

Děkuji za reakce. Přehnojením to nebude, ještě jsem rostliny nehnojila, navíc jsem předpokládala, že v substrátu hnojivo na 6 týdnů je obsaženo. Postihlo to rostliny napříč odrůdám, ale jen ty přesazené do daného substrátu. Zeminu jsem míchala se svým kompostem, ale měla jsem ho jen velmi málo, byl zmrzlý na zahradě. Čím více bylo v zemině koupeného substrátu, tím větší bylo poškození. Rostliny jsem okamžitě přesadila a došlo k normalizaci, budou snad v pohodě. Tento exemplář jsem nechala na zkoušku, jak se to vyvine. Kdybych včas nezareagovala, měla bych takových rajčat většinu.
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Mar 06, 2017 5:34 pm

Podívejte se sem, tady píší o půdních virózách (fytotoxičnosti půdy).
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Ota za Mon Mar 06, 2017 5:54 pm

No zdar, to je lepsi ani necist, kolik toho muzou rajcata chytnout. Podle toho clanku to vypada na virovou mozaiku tabaku nebo na nekrotickou tabakovou virozu Sad
Ota

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Catka za Mon Mar 06, 2017 6:07 pm

Zjistila jsem, že se mi ruština tak zabydlela v dlouhodobé paměti, že nemám žádný problém si cokoli přečíst, škoda němčiny a angličtiny, ty se tak nechovají. Můj problém je přesně fytotoxičnost půdy, způsobená, jak píše ruský bratr, neprofesionálním zacházením se substrátem a jeho zamořením různými    rezidui herbicidů, pesticidů, nevhodných hnojiv a kdoví čeho ještě. Fotky přesně odpovídají tomu, jak moje rostlinky vypadaly. Založím si ještě jeden kompost, v něm mi vše roste OK. Docela mě vyděsilo, kolik existuje chorob rajčat, budu ve střehu!
Catka

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Mirek za Mon Mar 06, 2017 6:53 pm

Když to vezmete okolo kolem, tak ta plíseň bramborová je vlastně jen "procházka růžovým sadem" proti které každý brojí, a přitom opomíjí spousty jiných závažných chorob.

Zde je katalog Seminis který popisuje spousty chorob rajčat.
Mirek
Admin

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Zdenci za Tue Mar 07, 2017 8:29 pm

Zdenci napsal:
Tento používám na výsevy a jsem s ním spokojený.
Byl jsem!!! Letos jsem koupil nový pytel a rajčata se kroutí jakobych do nich pouštěl proud. To je tak, když odjedu na tři dny na školení. Dnes jsem je přesadil do čistého vlastního kompostu s trochou perlitu. Předtím jsem ještě vypral kořeny ve vodě abych je zbavil toho hnusu.
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 585

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro miseku za Wed Mar 08, 2017 1:33 pm

Zdenci napsal:
Zdenci napsal:
Tento používám na výsevy a jsem s ním spokojený.
Byl jsem!!! Letos jsem koupil nový pytel a rajčata se kroutí jakobych do nich pouštěl proud. To je tak, když odjedu na tři dny na školení. Dnes jsem je přesadil do čistého vlastního kompostu s trochou perlitu. Předtím jsem ještě vypral kořeny ve vodě abych je zbavil toho hnusu.

Tak to jste mě nepotěšil...Mám v něm přesazené papriky a několik rajčat, za poslední měsíc se skoro nehly s růstem...Přisuzovala jsem to špatnému počasí bez sluníčka, i když ani pod LED žárovkou to není lepší...Crying or Very sad Radši je hned také přesadím.
miseku

Poèet pøíspìvkù : 134

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro MrBig46 za Fri Mar 10, 2017 4:45 pm

Já jsem loni měl AGRO už s tím aktivním humusem jak to nazvali a na základě toho zvýšili cenu ze 119,- Kč na 146,- Kč. Už jsem tady psal, jak jsem dopadl. Míchal jsem ho se svým kompostem a hlínou z krtinců. Celou sezónu jsem se snažil vypátrat, co bylo příčinou toho, že vypěsttované sazenice byly krásné, ale po výsadbě mně všechna rajčata pomalu odcházela. Nepomohl žádný postřik. Nakonec jsem usoudil, že to mohly být ty krtince, ale když zde čtu jak to s těmi substráty jde od deseti k pěti, tak začínám mít pocit, že v tom substrátu muselo být něco nespecifikovaného, co mně postupně všechna rajčata zničilo. Možná nějaké léky nebo cokoliv organického, co čistírna odpadních vod neodstranila. Je vlastně otázkou, kde ty firmy to množství kompostu a zeminy berou. Letos už jsem koupil 40 litrů universálního Gramofloru, nasypu do kelímku na to semena, zakryji sklem a počkám až semena vyklíčí. Vyklíčená semen zasypu a dám všechno na světlo do okna. Zatím všechny sazenice v pohodě. Jen doufám, že další průběh nebude stejný jako loni. Jsem dostatečně poučený také s rozdáváním sazenic. Letos nikomu nic. Byl hrozný trapas, když mně lidé na kterých mně docela záleží říkali jak ta má rajčata dopadla.
Vladimír
MrBig46

Návrat nahoru Goto down

Příspěvek pro Sponsored content

Sponsored content

Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Povolení tohoto fóra: