Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jabloně 015

+2
Mirek
miroslav
6 posters

Goto down

Jabloně 015 Empty Jabloně 015

Příspěvek pro miroslav Thu Apr 09, 2015 6:16 pm

Všiml jsem si Mirku v novem prispevku na webu, ze se chystáte přeroubovat odrudu Gr.Smith na Goldstar, ja na podzim sazel 80 spicaku ve 4 odrudach a dost jsem lezel v knihach, nakonec jsem tez vybral jednu z onech 4 prave Goldstar, myslím, že to je dobrá volba.

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Jabloně 015 Empty Re: Jabloně 015

Příspěvek pro Mirek Wed Apr 15, 2015 1:01 pm

Goldstar je velmi pěkná odrůda, na ty podmínky co panují docela spolehlivá a i odolná na choroby.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Jabloně 015 Empty Re: Jabloně 015

Příspěvek pro derbis Fri Apr 21, 2017 2:29 pm

Ahoj, ja mam klasiku rubin, prusvitne letni a neco s cervenou duzinou. Letni. Od papaw, takze nevim odrudu. Doufam, ze budou dobra, kdyz tak krasne ruzove kvete. Chtela bych neco s tvrdsi slupkou, a sladkokyselou duzinou. Muzete doporucit?

derbis

Poèet pøíspìvkù : 30
Join date : 20. 04. 17

Návrat nahoru Goto down

Jabloně 015 Empty Re: Jabloně 015

Příspěvek pro Jiřina Mon Sep 18, 2017 10:28 pm

Dneska jsem otrhala devět jabloní, šlo to rychle, na některém stromě bylo jablek do dlaně či do ošatky. Jablka jsou pěkná, bez postřiku, bez strupovitosti, zralá o 14 dní dříve než jiná léta. Letos stromy málo kvetly, něco zmrzlo, něco poschlo, řádil obaleč, špačci a v posledních týdnech sršni, hlavně na Rubínu a Bohemii. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jabloně 015 Empty Re: Jabloně 015

Příspěvek pro J.R. Tue Sep 19, 2017 8:28 am

Jake mate odrudy jabloni ? Mate nejake tzv. rezistenty ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jabloně 015 Empty Re: Jabloně 015

Příspěvek pro padr Tue Sep 19, 2017 11:13 am

Já mám většinu stromů velmi mladých (2-4 roky), tak těžko soudit. Doporučit mohu letní Piros - kvalitní, nemoučnatí, ustojí mrazy, nemá padlí. A obdobně zimní Otava. Trápí mě Jonagold - ani po 4 letech nechce plodit.

Ale jsme na jihu na hluboké černozemi. Stromy tu netrpí strupovitostí, sazovitostí, zato je trápí padlí a sucho. U vás to asi bude jinak.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Jabloně 015 Empty Re: Jabloně 015

Příspěvek pro Jiřina Sat Sep 23, 2017 10:25 pm

Odpovím opět zeširoka. Roubovat stromy mne naučil tatínek někdy v 14 letech. Otec se někdy na přelomu šedesátých a sedmdesátých let pokoušel u nás v nejabloňové oblasti na jílu pěstovat tehdy prodávané odrůdy na typových podnožích. Samozřejmě Jonathany a Goldeny na M9 u nás nešly. Takže si začal pěstovat stromky sám a jako podnože používal semenáče nejlépe z Jaderniček nebo něco podobného. Takže jsem měla nějakou průpravu z domu, doma bylo vždy dost tehdy dostupné literatury k pěstování všeho možného....
V r. 1995 jsem se seznámila se starým zkušeným zahrádkářem, který měl kontakty na pěstitele v Horní Bělé, kde se tehdy zkoušely nové odrůdy vhodné pro vyšší polohy. Na podzim 1995 mi dal ochutnat asi 15 jablek, ta jsme ochutnali v klidu doma postupně, chuť jsem si zapisovala a podle chuti a doporučení toho starého pána jsem si objednala rouby tehdy poměrně nových povolených odrůd, rouby byly doručeny poštou. V té době ještě nebyl internet. Od r. 1996 jsem postupně přeroubovala nějaké starší stromy a naroubovala nové stromy na semenáče, zahradu jsme předělávali asi deset let. Něco jsem přeroubovala v zděděné zahradě v jiné části obce, takže jsme měli brzy dostatek kvalitních chutných jablek pro rodinu. Část těch stromů je již dneska vykácená.
Nyní k odrůdám, z letních mám Grávštýnské, jde o starou chutnou odrůdu, strom je mohutný, poslední tři roky jsme nesklidili nic, většinu zničili špačci. Ametyst jsem letos ze stejných důvodů přeroubovala na Admirál. Velmi mi chutná Rubín a Bohemie, nejde o rezistent, v vlhkých letech trpí strupovitostí, hodně červiví a žerou ho sršni. Ze starších odrůd mám Matčino - výborná chuť na podzim. Z rezistentů Rubinolu, Topas, Rajku, Rozelu, Opál, Vandu, Melodii. Dále Melrose a Angold. Angold není rezistent, ale strupovotostí trpí minimálně, letos poprvé mi nezaplodil, jinak plodil vždy. Možná jsem na něco zapomněla. Další odrůdy sbírat nehodlám, jablka pro rodinu máme, doplnila jsem letos jen o Admirál, který mi třebíčští zahrádkáři doporučili. Pán, od kterého všechny rouby a doporučení mám, bohužel loni zemřel. Když jdu po zahradě pod jabloněmi, vždy si na něj vzpomenu. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Jabloně 015 Empty Re: Jabloně 015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru