Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Citrusy v zimě

+3
Wimpi
Mirek
Catka
7 posters

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Sun Jun 12, 2016 8:52 pm

J.R. napsal:Po pridani hnojiva urcite vysledky byly a tak to pouzivam dodnes.

A já měl za to, že po aplikaci železa k vybarvení listů dojde.

Vypadá to, že se citrusům nic nestalo, a tak to zkusím ještě s hnojivem na list. Zkusím to i na broskvoních, protože listy jsou hodně světle zelené. Pokusně dám na jednu postřik a na druhou pro porovnání hnojivo ke kořenům.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro J.R. Sun Jun 12, 2016 9:22 pm

A já měl za to, že po aplikaci železa k vybarvení listů dojde.

Nevim zda, jsem se dobře vyjadril - ano, barva listu by se po aplikaci mela zmenit k "lepšímu".  Ale u pripravku "Harmonie Zelezo" mi to
zaclo fungovat az po pridani hnojiva do postriku, jako by s hnojivem bylo prijato i zelezo.

Pripravek Tenso Fe by mel byt o dost lepsi, ale chce to pozorovat, uplne snadno a rychle to taky uplne ci vzdy nefunguje.

Ale je to moc pekny profi pripravek, potřeba samozrejme dat pozor na davkovani a radsi nestrikat za ostrého slunce (i kdyz komercni
pestitele strikaji pres den, nemaji cas cekat do vecera).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Wed Jun 15, 2016 5:24 pm

Tak jsem to dnes stříkl znova, tentokrát jsem přidal i to hnojivo. Citrusům jsem musel oddělat podmisky, protože to imrvére stojí ve vodě jak každou chvíli chčije. Do půl hoďky po postřiku došel další déšť, takže asi zase poumýváno, přestože jsem přidal smáčedlo. Snažím se rostlinám pomoci na list, ale když je substrát prochcaný, tak nevím nevím jak se s tím dokáží popasovat, dobré to určitě není..... Mad
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro J.R. Wed Jun 15, 2016 5:34 pm

A jak ty citrusy vypadaji, mají chloroticke listy ?
Asi by bylo dobre nespechat, ale vytrvat, ja delam postrik na list cca 1x tydne, casteji ne.
Při postriku kan. borůvek také pridavam smáčedlo Silwet (na listech bez smáčedla nic 'nedrzi'), na jahody a ovocne stromy ne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 03, 2016 9:42 am

Catka napsal:Já se s tím moc nepářu. Co nejdříve vynesu rostliny ze zimoviště ven, letošní mrazíky jim vůbec neublížily. Povzbudím je lignohumátem, ten jim moc chutná. Taky mi žloutly listy a železo nezabralo. Prostě jsem je přesadila do většího květináče a to pomohlo. Většinou používám obyčejné hnojivo na citrusy a to docela nepravidelně. Taky jsem jim zkusila nasypat trochu granulovaného koňského hnoje a to mělo taky úspěch. Často rosím, to ovšem teď jaksi není potřeba. Taky se snažím namíchat ten nejideálnější substrát, ale pořád to jaksi není ono.

Opět mám velký opad malých plůdků, jsem z toho již nešťastný. Už nevím kam bych citrusy umístil a jak bych o ně zapečoval. Ještě zkusím větší nádoby, začal jsem i více hnojit. V jak velkých nádobách rostliny máte?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 03, 2016 9:55 am

J.R. napsal:A jak ty citrusy vypadaji, mají chloroticke listy ?
Asi by bylo dobre nespechat, ale vytrvat, ja delam postrik na list cca 1x tydne, casteji ne.
Při postriku kan. borůvek také pridavam smáčedlo Silwet (na listech bez smáčedla nic 'nedrzi'), na jahody a ovocne stromy ne.

Řekl bych, že se něco zlepšilo, ale postřikem na list to asi nebude, spíše bych to tipl na přihnojení ke kořenům. Zkusím se podívat po fotkách pro porovnání a dám vědět. Přihnojil jsem i granulemi YaraMila Comlex, s tímto hnojivem jsem spokojen stále více, bohužel došlo a já ho včera v celé Břeclavi nekoupil, prodejci dokonce o něm ani neví, ani tam kde jsem poslední dvě balení před nějakou dobou kupoval.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro J.R. Sun Jul 03, 2016 10:01 am

Postriky na list jsou urcite velmi dobre, ale chce to kombinovat se spravnou korenovou vyzivou a nespoléhat pouze na listovou vyzivu.
Jaka je spravna korenova vyziva pro citrusy pochopitelne nevim, nemam je.

YaraMila Comlex - nejlepe si koupit pytel 25 kg, bud v nejake prodejne nebo i přes internet - vyjde to o dost levneji i dopravou nez
po malych krabičkách a je klid.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 03, 2016 10:16 am

Kupoval jsem ho za 52,- za kilo, ne NETU jsem našel pytel za 625,- což vyjde na polovinu a ještě to zaplatí dopravné, které je 50,- Tady není co řešit a na kameňáky kašlu, už jsem projezdil dost.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Catka Sun Jul 03, 2016 10:36 am

Citrusy si množství plodů regulují samy a nenechají si do toho moc kecat. Rozhodně jim v tom období nevyhovují příliš vysoké teploty.Jako jedinou metodu proti žloutnutí listů jsem zvolila přesazení do větší nádoby s kvalitní zeminou. Postřik železem měl minimální účinek.Taky více zalévám a ve vedrech rosím. Rostliny jsou krásně zelené. Taky hnojivo na citrusy je na houby, dokonalé jsou Siforga a Orgevit. Ale stejně mi "obyčejný" Meyer shodil většinu plodů a luxusní Kumkvat je obsypaný.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Catka Sun Jul 03, 2016 11:05 am

Tento pomerančovník byl loni úplně žlutý, byl tři roky ve stejném květináči a dobře hnojený (jsem si myslela). Po přesazení se okamžitě začal vzpamatovávat a vypadá mnohem lépe.Je dobře, že nerozumím řeči rostlin, asi bych si vyslechla nespisovných slov. O kvalitě zeminy vypovídá i kvalitní plevel.
Citrusy v zimě - Stránka 2 P1030388
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 03, 2016 4:58 pm

Catka napsal:Citrusy si množství plodů regulují samy a nenechají si do toho moc kecat. Rozhodně jim v tom období nevyhovují příliš vysoké teploty.Jako jedinou metodu proti žloutnutí listů jsem zvolila přesazení do větší nádoby s kvalitní zeminou. Postřik železem měl minimální účinek.Taky více zalévám a ve vedrech rosím. Rostliny jsou krásně zelené. Taky hnojivo na citrusy je na houby, dokonalé jsou Siforga a Orgevit. Ale stejně mi "obyčejný" Meyer shodil většinu plodů a luxusní Kumkvat je obsypaný.

Zkusím ze dvě rostlinky dát na severní stranu domu, kde je vstupní terasa zastíněná domem. Na jižní straně se to asi moc rozhicuje, a navíc jsou zde hodně velké rozdíly teplot mezi dnem a nocí. Vloni mi to opadalo taky, citrusy jsem měl sice květináčem ve stínu, ale na korunu jim slunce pařilo, a hice byly i větší. Něco jsem již přesunul do stínu révy a hnojivo taky používám jiné než to na citrusy. Dal jsem YaraMila complex nebo kristalické Start, to originál na citrusy je podle obsahu prvků úplné jalovisko, ale jak se tak dívám, tak ani Orgevit není na tom o mnoho lépe. Každopádně díky za info.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Catka Wed May 31, 2017 8:22 am

Při pravidelné ranní bosé obchůzce zahrady mě udeřila do nosu nádherná vůně, kvetou citrusy. Letos dostaly v zimě zabrat a ne všechny přežily. Škoda, že se nedá k obrázku přidat i ta vůně, ale technika jde kupředu a třeba to jednou bude možné.
Citrusy v zimě - Stránka 2 P1040490  Citrusy v zimě - Stránka 2 P1040492
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Mon Dec 18, 2017 4:43 pm

Tak jako u ovocných stromů, tak i u citrusů mám problém s řezem. Prostě se bojím střihnout více abych ..... Citrusy již dokáži množit ze semen i roubovat, ale ten finální produkt není pořád takový jak bych si představoval - tj. malý stromek a hodně plodů.
Máte někdo nějakou radu jak na to co se řezu týče?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Vlasta L. Tue Dec 19, 2017 9:35 am

Takové představy jsou asi opravdu z říše snů, to je přesně řečeno. Vloni jsem měla mandarinku obalenou květy i plody. Jelikož zimuji v malém prostoru domovní chodby, kam se musí mimo jiné vejít ještě dva citrony, tak jsem ji napodzim z téměř metrové šířky podstatně oholila. Výsledkem bylo, že letos vykvetly celé tři květy, z nichž roste jeden plod. U citronů to samé. Domnívám se, že citrusy kvetou a plodí na jednoletém dřevě, o které jsem je připravila. Pokusím se to letos na jedné menší rostlině řešit pomocí morforegulátoru CCC, jehož zbytky mám ještě doma z doby používání na ibišky. Použiji ho k zálivce zjara, když nové výhony dosahnou asi 10 cm. Mělo by dojít k zastavení růstu, zesílení pletiv a nasazení květů. Nemám to nijak ověřené, ani to, zda to citrus přežije, ale proč to nezkusit. V.L.

Vlasta L.

Poèet pøíspìvkù : 86
Join date : 03. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Catka Tue Dec 19, 2017 3:02 pm

Moje citrusy připomínají spíše bonsaje a mě se to líbí, jsou to malé stromky s mnoha plody, někdy je těch plodů tolik, že vyžadují probírku a to já "obrečím" každý plod.Řez ovšem taky neovládám, postavím rostlinu na otáčecí židli od klavíru a otáčím a otáčím, tak nějak citem se rozhodnu co ustřihnu a co ne. Dlouze přemýšlím nad každou větvičkou. V zimě mi některé rostliny hodně omrzly a já musela použít velmi radikální řez, z rostliny zbylo opravdu málo, ale vyrašily a vypadají moc dobře, jen letos neměly plody, ale to jsem ani nepožadovala.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Zdenci Tue Dec 19, 2017 10:05 pm

Citrusy nejsou sice moje parketa, ale koukám, že je to nákladný koníček.
Citrusy v zimě - Stránka 2 IMG_20171219_100333
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro padr Wed Dec 20, 2017 2:57 pm

Já myslím, že hodně záleží na tom, co pěstujete. Já si vybral kalamondiny (abych měl co do aperitivu) - nepotřebují chladné zimování a kvetou průběžně celý rok. A určitě neplodí na jednoletém dřevě. Zkusím doma pofotit mladší stromek, který mám právě obsypaný plody. Přesadil jsem ho extrémně lehké zeminy (gramoflor vylehčený perlitem) a je na plném slunci. Dost často přesychá až se mu začnou klonit listy, ale zjevně mu to nevadí. Starší stromek mám v míchaném substrátu který není tak vzdušný a podařilo se mi ho ulít. Takže opadala spousta listů a uschla spousta větví, ale během pár týdnů to nebude poznat, dorůstá extrémně rychle. Ale to je speciální druh citrusů.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Wed Dec 27, 2017 9:14 pm

Teď v době vegetačního klidu se trochu více pídím po citrusech. Nemátě někdo čirou náhodou semena nebo řízky Citrumelo Swingle 4475, což by měla být velmi dobrá podnož na roubování citrusů?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro padr Tue Jan 02, 2018 2:14 pm

Semena ani řízky bohužel nemám, ale zkusil ses zeptat tady https://eshop.rakytnik.com/katalog/zbozi/citrusy ? Nabídku má širokou, i když zrovna kolonku s podnožemi prázdnou. Ale líná huba holý neštěstí.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Tue Jan 02, 2018 4:44 pm

Díky za tip, už jsem ty stránky objevil před týdnem a tak dumám co objednat. Dnes jsem byl pro citrus v Hodoníně, ale tam bohužel 4475 nemají. Zato mám 4475 doma jako podnože na již dříve koupených citrusech. Neznaje tuto podnož, poctivě jsem vše pod roubem vylamoval. Pokud něco ještě vyraší tak udělám řízky a zasadím.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Catka Wed Jun 13, 2018 4:56 pm

Někdo bude muset letos podpírat meruňky a já pomeranče. Nejen Washington se letos překonává a má nasazeno ještě spoustu malých plodů a dokonce ještě pokvete. Tento způsob počasí se citrusům mimořádně zamlouvá.
Citrusy v zimě - Stránka 2 20180613_152933 Citrusy v zimě - Stránka 2 20180613_153010
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Thu Jun 14, 2018 6:44 am

Nádherné stromečky, já se marně snažím o takovéto tvary, prostě se to bojím střihnout.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Mon Aug 20, 2018 7:44 am

Čím a jak často hnojíte v této době citrusy? Používal jsem tekuté hnojivo na citrusy, ale žádná sláva, listy měly hodně žluté nádechy. Ošetřil jsem chetlátem železa, ale ani tady si nejsem jistý úspěchem, ba naopak mám podezření, že kapky hnojiva zdecimovaly špičky listů.
Hledal jsem na zahraničních stránkách, protože prodejce mi řekl, že používá spec italské hnojivo. U taliánů je hnojiv spousta, ale je to poměrně drahé, hlavně doprava, a tak jsem hledal hnojivo podobného složení u nás. Nelvíce podobný je Kristalon lod a květ, po jehož aplikaci opravdu nastalo zlepšení a rostliny se zazelenaly. Bohužel tam asi zase není potřebné železo, protože i po pravidelném přihnojování mají nové listy opět světlejší barvu. Své bohužel dělá i horké počasí, které se ani cirusům moc nelíbí. Nechávám je ve stínu, protože odpar vody je hodně velký a na slunci by se utrápily. Využiji zastínění a na noc udělám ošetření železem, aby ráno na listech již nebyly kapky vody.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Catka Mon Aug 20, 2018 9:54 am

Citrusy mám umístěné na přímém slunci, ale květináče stojí v esteticky ne příliš krásných bednách, aby neunikla ani kapka zálivkové vody. Dokonce se snažím, aby stály ve vodě. Jsou obsypané už velikými plody a potřeba vody je veliká. Vypozorovala jsem, že můj kompost je pro citrusy příliš zásaditý a to jim nesvědčí. Používám letos hnojivo na azalky a rododendrony, kterého mám veliké balení. Nasypu granule hnojiva na zeminu pod mulč a zalévám. Rostlinám se to líbí. Něco mi ovšem ukusuje listy.
Citrusy v zimě - Stránka 2 20180820_092403 Citrusy v zimě - Stránka 2 20180820_092420
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Mirek Mon Aug 20, 2018 10:49 am

Moc pěkné rostlinky, nádhera. Citrony se mi nedaří, stejně tak pomeranče, mám nějaké mandarinky, kumkváty a nakvétaly další nově pořízené rostliny. Možná jsou citroníky ještě mladé , ale ani ten jeden starý moc neplodí. Letos má opět jen jeden plod, bude asi nutný hluboký řez.
Citrusy mám hlavně na terase v zákrytu za zimní zhradou, kde na ně nepere přímé slunce, ale zase je tam tepelný odraz od plochy.
Přesadil jsem je i do trochu větších nádob, abych i tímto způsobem eliminoval vysychání. V této chvíli musím konstatovat, že mám lépe vyřešeno zimování než letnění.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Citrusy v zimě - Stránka 2 Empty Re: Citrusy v zimě

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru