Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rajčata na kečup a omáčky

+7
miseku
miroslav
MrBig46
Catka
Mirek
J.R.
Jiřina
11 posters

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Mirek Sat Jul 30, 2016 6:44 pm

Umělecký dojem snad, ale technické provedení nic moc, někde špatně zaostřené. Embarassed

100 Pudov by neměl být hybrid, a damskij ugodnik by měl být sukničkář nebo taky dobyvatel ženských srdcí, někdo kdo se chce líbit.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro miroslav Sat Jul 30, 2016 7:38 pm

ten pudo me tez zaujal, así Mirko take pak poprosím i semínka, je to odrůda vhodná na vše co se týče zpracování?-hl.mě zajímá sušení a přímý konzum..

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Catka Wed Aug 24, 2016 11:56 am

Moji nejdůležitější odrůdou na zpracování je San Marzano. Hodí se na všechno, já nejvíc usuším a vyrábím sugo. Každý rok vyberu semínka z nekrásnější, nezdravější a nejproduktivnější rostliny a tím se snažím vyšlechtit si odrůdu nejvhodnější pro moje podmínky. Letos jsem poslechla dobré rady a provedla postřik Wuxalem, výsledkem jsou parádní rostliny s nadstandardní úrodou. Mám sklizeno 15kg plodů z 10 rostlin a odhaduju to tak na jednu třetinu. Spokojenost. Pár poznámek, co ještě vylepšit, v sešitku mám.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Thu Nov 10, 2016 7:31 pm

Nějak mně ubývají zásoby ve sklepě- protlaky a rajčatová drť. Budu muset příští rok něco zavařit a tak udělám jeden takový záhon keříčkových rajčata na zpracování. Asi nebudu nijak experimentovat a budu asi pěstovat po deseti rostlinách Napoli a San Marzano nano. Tyto odrůdy se mně osvědčily, jen se musím podívat kolik tam mám jejich semen.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Catka Thu Nov 10, 2016 7:51 pm

Zásadně nepěstuji keříčková rajčata, vadí mi, že se plody válí po zemi a přestože jsem odborník na různé šílené konstrukce, tak si s tím nevím rady. Možná mě za dlouhých zimních večerů nějaké elegantní řešení napadne a několik keříčků vyzkouším. Letos se mi do výroby protlaků vůbec nechtělo, představa hledání vhodných skleniček a víček, jejich umývání a pak zavařování mi způsobovalo kopřivku.Tak jsem všechny přebytky nacpala do mrazničky, alespoň se nic nezkazí.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Uďa Fri Nov 11, 2016 7:01 am

Mám semena San Marzano 3 chci ho vyzkoušet, co znamenají ty čísla?
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Fri Nov 11, 2016 7:18 am

San Marzano je název chráněný v EU podobně jako například naše Olomoucké tvarůžky. Název San Marzano mohou používat jen výrobky z rajčat vypěstovaných pod Vesuvem a ze semen někdy označovaných také San Marzano 2. U nás jsou k dispozici semena označená San Marzano 3, na které se nevztahují ochranářské podmínky EU. Jestli jsou tato rajčata horší nebo lepší nevím, nemohl jsem posoudit. Mně se lépe osvědčila podobná rajčata prodávaná u nás pod názvem Scatolone (už si ani nepamatuji, jestli také neměli náhodou v názvu trojku). Pochopitelně všechno toto jsou rajčata tyčková.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Fri Nov 11, 2016 7:31 am

Loni jsem zkoušel použít betonářskou síť s oky 15 cm x 15 cm. Mám dojem, že po dlouhém experimentování s různými ohrádkami a koši se mně podařilo vyřešit pěstování keříčkových rajčat tak, aby neležela přímo na zemi. Materiálu mám dost, protože omezuji pěstování tyčkových rajčat na která jsem tuto betonářskou síť používal. Jen ji budu muset smysluplně rozstříhat a naohýbat.
Pokud jde o skladování výpěstků, tak já nemám jinou možnost než zavařování. Tak je to v panelácích běžné. Sklep má podlahovou plochu jen 1,2m x 1,2 m. Se zavařováním se nijak nepářu. Rajčata rozvařím, přepasíruji přes sítko, dám znovu na oheň, převařím a za horka plním do omnia sklenic 0,7 litrů, zavíčkuji a otočím.
Vladimír

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 SAM_0046
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Uďa Fri Nov 11, 2016 11:25 am

Já myslel, že je to velikost jako že budou veliký. Very Happy Já proženu rajský elektr. mlýnkem nejmenší šajbou a přes sítko do hrnce, hodinu a více nechám zredukovat dle oka a pak do sklenit a trouby. Otáčet sklenice je prý nesmysl.
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Fri Nov 11, 2016 10:00 pm

S tím otáčením si asi nerozumíme. Já jen naliji horký protlak do sklenic, sklenice zavíčkuji a otočím. Do žádné trouby ani do zavařovacího hrnce je už nedávám, není to potřeba.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Mirek Thu Nov 17, 2016 6:54 am

Neměli jste někdo rajče Heinz 1439 VFA? Jedná se odrůdu, ze které vyrábí fa. Heinz kečupy.

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 3776
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Sat Nov 19, 2016 6:58 am

Mirku, proč zrovna toto rajče? Máš na ně nějaké dobré reference? Nebo máš semena? Sem tam se na Tomatoville objeví někdo, kdo rajčata Heinz pěstuje, ale že by je někdo nějak moc vychvaloval, tak to si nepamatuji.
               Vladimír
PS.: Je to asi tak čtvrthodinu, co se na Tomatoville objevil obrázek nové odrůdy Marzano Fire od šlechtitele Freda Hempela (Aristan Seed). Stabilizované křížení San Marzano x Skvrnitý říman. Zeptal jsem se ho na to jak brzy tato rajčata zrají. Obratem mně odpověděl, že zrají dříve než San Marzano. Tak takové rajče, to bych si dal říct. Very Happy
                 Vladimír

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 15032659_1234113989979829_3704365756149978786_n
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Mirek Sat Nov 19, 2016 7:27 am

S odrůdou Heinz zkušenosti nemám žádné, proto ten dotaz. Objevuje se však stále více v nabídce smenářských firem.

Marzano Fire vypadá pěkně, ale po negativních zkušenostech (chuť a náchylnost na nevyrovnané podmínky při pěstování) jsem od všeho "strakatého" upustil.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Uďa Thu Nov 24, 2016 8:21 am

Neznáte někdo Opálkovo rajče? Není to české?
video
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Vlasta L. Thu Nov 24, 2016 8:45 am

Na více místech už dříve jsem četla, že je to original polské "Opalka". Jestli to ovšem jedni neopisují od druhých, toť otázka.

Vlasta L.

Poèet pøíspìvkù : 86
Join date : 03. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Thu Nov 24, 2016 8:47 am

Ne české rajče to není. Uvádí se jako polské, jejichž semena si někdy okolo roku 1900 do USA dovezl někdo z rodiny Opálkových. Tak to je historie, ale co je jistě známé, tak jméno Opalka dala tomuto rajčeti (s odkazem na historii) Carolyn Male. Od ní se rozšířilo po Americe a dostalo se zpět do Evropy. Je velmi oblíbené na zpracování.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Uďa Thu Nov 24, 2016 9:45 am

Neviděli jste ho někde?
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Sat Mar 11, 2017 7:55 am

Náhodou teď byla na Tomatoville diskuse o tom rajčeti Opalka a byla tam i adresa zdroje semen. Je to polská internetová stránka, ceny docela solidní. Stojí to za to, prohlédnout si to co nabízí.
http://tomatoeden.com/
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro padr Mon Mar 13, 2017 11:21 am

Já jsem od nich letos nakupoval 6 druhů. Zatím můžu posoudit jen klíčivost - z 6 odrůd mi jedna (Scabitha) neklíčí - ani první výsev ani dosev (celkem cca 10 semen). Ostatní vyklíčilo, ceny nízké, dodávka rychlá, ostatní se uvidí.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Fri Aug 11, 2017 8:37 am

Já mám letos hrozný přebytek steakových rajčat a tak z nich dělám omáčku. Dokonce mně teď začaly zrát ty velké španělské odrůdy a tak se s tím nijak neprdím. Oloupu je (asi 2 kg na jednnu várku- to je tak pět většíchh rajčat), nakrájím je na kostky, na ten pečící hrnec naliju trochu oleje, za dvě minuty je to rozehřáté, nasypu tam ty rajčata a za půl hodiny to mám upečené a zredukované (jen to trochu dochutím solí, případně práškovým cukrem). Pak to projedu mixerem. Není toho moc, tak asi jen jeden litr, proto to dám do ledničky a počkám, až se toho nashromáždí na sedm sklenic 0,7 l, abych měl na jeden zavažřovací hrnec.
Vladimír
PS.: Říká se, že z chutných rajčat by měla být i chutná omáčka a tak tam dávám i ta oranžová. Přitom z těch vyloženě doporučovaných na omáčku, pěstuji letos jen Kosovo.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Tue Mar 27, 2018 9:25 am

Tak letos budu zkoušet jedinou odrůdu na omáčky (jen dvě rostliny na zkoušku). Semena jsem dostal od Mimma, je to nějaké rajče které Bulhaři pěstují tam u nich na vesnici, nemá to ani jméno, ale nazval to paprikové. Tak uvidím, co mně z toho nakonec vyroste.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Jiřina Tue Aug 07, 2018 9:55 am

Včera jsem zavařila 16 sklenic loupaných Šejků ve vlastní šťávě. Plody byly pěkné, velké, uniformní, jen na některých osluněných místech až popálené.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Mon Oct 15, 2018 7:38 pm

Potřebuji nějakou změnu a tak se příští rok vrhnu na pěstování nějakých tyčkových rajčat na zavařování (jako drcená rajčata). Vybral jsem si tyto odrůdy: Opalka, Polish linguisa, Andes Horn, Gilbertie, Jersey Devil a Heinz 1439. Vše po dvou rostlinách, poslední dvě odrůd ještě nevím, možná Scatolone, jestli se ještě semena prodávají.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro MrBig46 Wed Oct 30, 2019 7:28 am

Tak letos jsem opravdu testoval rajčata na  omáčky. Měl jsem San Marzano Gigante, Scatolone, Gilbertie, Andes Horn (Andine Cornue), Jersey Devil a Heinz 1439. Dle mího subjektivního názoru byly nejlepší Gilbertie a Opalka (která mně ale za čerstva nějak nechutnala. Za nimi Jersey Devil. Ostatní mě nějak zklamaly hlavně pokud jde o úrodnost a ranost. Heinz 1439 byl velmi úrodný, ale plno semen a šťávy, chuť po zpracování dobrá.  Podrobnější zhodnocení jsem již někde psal (na Tomatoville nebo Zahradě.cz ?) už si nepamatuji. Příští rok chci ještě vyzkoušet Marzano Fire, zatím se snažím dostat jeho semena prostřednictvím výměny z Tomatoville. Má velmi dobré reference.
                        Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Catka Wed Oct 30, 2019 8:23 am

Já jsem během svého "rajčatového" vývoje vyzkoušela pěstování více než 20 těchto podlouhlých odrůd a to ne kvůli omáčkám, ale na sušení. Letos už by se na mé zahradě nenašla ani jediná. Na sušení jsem si vybrala rajčata jiná a omáčka mi nejvíce vyhovuje z velmi masitých srdcí. Opalka je ovšem povedená odrůda. Kečup vařím ze všeho, co mi přijde pod ruku, zahustit se dá delším pobytem na plotně a dochutit dle libosti také.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata na kečup a omáčky - Stránka 2 Empty Re: Rajčata na kečup a omáčky

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 3 Previous  1, 2, 3  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru