Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

5 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Mon Jul 29, 2019 3:29 pm

Na balkóně jsem si z výsevu 7. července předpěstoval sazenic pekingského zelí Manoko. 23,7, byla sadba už tak veliká (čtyři rostlinky v jednom 200 ml kelímku), že jsem to musel vysadit na záhon. Vzhledem k ostrému slunci, vysokým teplotám (a také dřepčíkům) jsem přes rostlinky přehodil hustou záclonu. Překvapivě dobře se tomu zelí dařilo a tak jsem nad ně musel udělat něco vyššího, tunel.
Vladimír

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1307closest natwest bank

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1445

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1451
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro J.R. Mon Jul 29, 2019 3:49 pm

Moc pekne.
Jak to pekingského zelí vypada, když vyroste ?
Jednou jsem si koupil nejake sazenicky a vyrosta velka rostlina jako kukurice.
Listy "chlupate", nejak se nam to nechtělo jist.
Pestuji tradicne rimske a ledove salaty, nedavno jsem další vysadil.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Tue Jul 30, 2019 6:56 am

Brassice pekinese se u nás už od šedesátých let minuléno století špatně říká čínské zelí. Takže pekingské zelí, které je běžně k dostání v obchodech jsi nejen jistě viděl, ale také jedl. Přišlo k nám z Číny, z oblasti okolo Pekingu, tj. z oblasti na přibližně stejné rovnoběžce severní šířky. Proč jsem nenapsal čínské zelí? Protože budu zkoušet pěstovat i Brassica chinense, z jižnější oblasti Číny, které je daleko háklivější na délku dne (to je asi to, co jsi pěstoval). Obecně se mu ve světě říká Pak Choy a například v USA ho hodně pěstuji korejci a dělají z něho takové ostré kvašené zelí Kim či. Pro mne to bude letos již několikátý pokus vypěstovat z těch semen Pak Choy něco jedlého. Very Happy . Na obrázku mám výsevy odleva ledový salát Ledano, Larsen a Pak Choy. Počítám, že někdy v půlce srpna budu vysazovat, asi na záhon po salátu a kedlubnách. Jak ochráním Pak Choy proti dřepčíkům a jiné havěti zatím nevím.
Laďa
Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1453
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro J.R. Tue Jul 30, 2019 7:41 am

Dik za odborne vysvetleni.
Mel jsem povedomi, ze existuje "cinske" a "pekingske", ale poradne jsem se v tom neorientoval.
Momentalne mam salat Medimo, první varku sazenic jsem jiz vysadil na zahon, druha varka roste ve vysevni misce.
Vic pestovat nebudu, ještě není sklizen salat … Xanadu … mam ho letos poprvé.
Pestoval nekdo salat Xanadu ?
Ji se to cele nebo jen srdíčka ?
Takze "cinske" se Ti taky nedari moc pestovat ?
Jak by mělo vypadat ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Tue Jul 30, 2019 8:11 am

Asi nějak takto. Hodně lubů, malé listy.
Laďa


Pekingské zelí a listová zelenina na podzim 4458-semo-zelenina-cinske-zeli-cash-typ-pak-choyforum image host
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro J.R. Tue Jul 30, 2019 7:08 pm

Na fotce vypada krasne.
Jsem zvedav, co Ti vyroste.
Pokud muzes, dej sem prubezne nejake foto.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro J.R. Sun Aug 04, 2019 7:48 am

Dnes nebo zítra vecer planuji výsadbu druhé varky salatu Medimo.
Pokud bych sazel v půlce srpna, tak uz by mozna do konce září nevyrostl a v říjnu už je to zde o ničem.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro padr Tue Aug 06, 2019 7:54 am

Čínské zelí občas pěstuji, bohužel je to u nás těžké zpracovat (nějak jsem nepřišel na to k čemu to použít - listy jsou o ničem a syrových stonků moc neschroupeme). Pekingské mám skoro každý rok, vloni jsme měli výstavní hlávky. Letos jsem vzhledem k dovoleným vyséval pozdě - někdy kolem 20.7. a schovával jsem to do stínu. Takže teď mám zpoždění, ale poslední roky bývá i v říjnu krásně a snad to dorostou. Tento týden musím vyset i sadbu podzimních salátů a kedluben, jen prostě nestíhám.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Mon Aug 12, 2019 1:31 pm

Tomu pekingskému zelí se v tom záclonovníku opravdu daří. Very Happy
Laďa

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1660
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro padr Mon Aug 12, 2019 3:00 pm

Ty se opravdu povedly, teď už je jen dovést do podzimu bez úhony.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Sat Sep 07, 2019 10:02 am

Dnes jsem vysel do kelímků zimní salát Humil. Nevím jestli je to brzy nebo pozdě, ale když se nevyvede, jako by se nic nestalo. Chci ho dát na záhon kde budu narok pěstovat Hokaida, ale nevím jestli bude dost brzy volný. Mám na něm totiž cherry rajčata a těm se nějak nechce končit. Very Happy
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro J.R. Tue Sep 17, 2019 8:27 am

O vikendu jsem zacal sklizet salat Medimo, který jsem vysazel koncem cervence.
Druha varka vysadby take nevypada spatne, mohla by byt počátkem rijna.
Laďo, jak jsi na tom ?
Co to čínské zelí, bude z toho něco poživatelného ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Tue Sep 17, 2019 12:40 pm

Začal jsem sklízet pekingské zelí. Musel jsem ho šplichnout Decisem, protože se mně tam dostala můra zelná (potvora , nevím jak, asi jsem podcenil její chytrost a někde to pořádně neutěsnil). Mám cca 33 rostlin a tak jsem začal sklízet probírkou. Čínské zelí vypadá taky dobře, jen nevím co s ním budu dělat, možná zkusím upravit jako špenát nebo něco podobného. V každém případě asi zkusím tepelné zpracování. Asi nejméně náročné budou ty ledové saláty, zatím nehrozí žádná choroba a vypadají pěkně.
Laďa

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1963-Pek

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1966-n

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1967-Led

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1965-Kedlpic host
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Thu Sep 26, 2019 9:38 am

Co se dá uvařit z čínského zelí Pak Choy?
           Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro padr Fri Sep 27, 2019 2:12 pm

Já ho přidávám do smažených nudlí/smažené rýže. Řapíky s paprikou, listy někdy na konci nebo je vyhodím. Případně přidávám řapíky do míchaných salátů.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Fri Sep 27, 2019 6:17 pm

Díky Václave. Na Tomatoville mně poslali nějaké dobré tipy. Asi prvně vyzkouším něco jednduchého- pečené v troubě (s česnekem, pepřem atd.) a také dělané na pánvi na olivovém oleji jen osolené mořskou solí. Čekám ještě na odkazy na You Tube - recepty na použití ve středoasijské kuchyni. Byl mně také doporučen boršč, ale tam mně stačí normální zelí. Chci vyzkoušet něco opravdu pro mne netradičního. Asi dva tři kusy zítra vytáhnu a v pondělí se o něco pokusím. Co si navařím, to si také sním.
                Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Wed Oct 02, 2019 7:17 am

Tak jsem to pekl s tím česnekem atd. a moc mně to nechutnalo. Pokud neseženu nějaký opravdu dobrý recept, tak to Pak Choy dám sousedce pro slepice.
                                               Vladimír

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN1982
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro Jiřina Sat Oct 05, 2019 9:47 pm

V posledních letech pěstuji ke konci léta ledové saláty, odrůdy Miniko a Medimo. Vysévám naširoko a protrhávám a prosazuji, rostliny mají tendenci zahnívat, je nutno probírat preventivně. K pěstování ledových salátů mne přivedly dospělé děti, pěstuji to, co se jí, na co je odbyt. Jedinou výjimkou jsou dýně, ty pěstuji jen proto, že hezky rostou. Rozdávám mimo rodinu, úzká rodina dýně nepapá. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro Catka Sun Oct 06, 2019 6:48 am

To čínské zelí máš Vladimíre výstavní, závidím, vypěstovat ho neumím. Já sním vše zelené, co mi naroste na zahradě včetně kopřiv a bršlice, ale v případě Pak Choy jsem tak dlouho dumala, co sním provedu, až vykvetlo a obohatilo mi kompost.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Sun Oct 06, 2019 3:33 pm

Pekingské zelí je asi nejvděčnější a také nejekonomičtější rostlina na mé zahradě. Mám cca 40 ks na záhoně 1x 5 m po zrušených jahodách. Schválně jsem teď, když jsem jednu hlávku donesl ze zahrady, tak jsem  ji  zvážil a její čistá hmotnost je něco přes 1,5 kg. Kdybych to pěstoval na kšeft, tak by se výnos z tohoto záhonu pohybvoval někde okolo tisíc Kč. Nic neprodávám, ale když někomu ze svých známých nabídnu toto zelí, jěště mně nikdo neřekl, že nechce, což se mi u rajčat letos už několikrát stalo. Přitom pracnost se blíží nule, zasadí se a občas pokud je sucho se zalije.
                   Vladimír
PS.: Dnes jsem si donesl také jedno Pak Choi. Napadlo mně, že bych si mohl udělat svou oblíbenou čínu ze sojového masa a dát tam místo normálního zelí zelí čínské. Vždyť se to rýmuje, čínské jídlo - čínské zelí. Very Happy
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro padr Mon Oct 07, 2019 4:09 pm

Já jsem letos u pekingského zelí hodně bojoval s housenkami běláska, ve skleníku mi skoro vše zlikvidovaly a něco bylo i na venkovních rostlinách. Ale proti Vladimírovi mám opravdu zakrslíky. Snad se ještě vyčasía trochu poporostou.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Wed Nov 06, 2019 2:54 pm

Dnes jsem sklidil poslední pekingské zelí Manoko F1.
                          Vladimír

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim DSCN2024
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro J.R. Sat Nov 09, 2019 8:20 am

Velmi pekne pekingské zelí.
Pristi rok bych ho rad zkusil.
V jakem terminu jsi vysazoval sazenice na zahony ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro MrBig46 Sat Nov 09, 2019 6:00 pm

Jak jsem psal v prvním příspěvku na tomto vlákně. Vyséval jsem doma 7.7., sazenice předpěstoval na balóně a na záhon po jahodách Very Happy  jsem to dával 23.7. Tak trochu se mně nepovedla ochrana proti můře zalné, nějak se do toho tunelu dostala. Asi proto, že ta záclona byla přes tu konstrukci jen přetažena a zůstaly tam nějaké škvíry. Příští rok ten tunel smontuji hned na jaře, záclonu tam přidělám lištami a když budu potřebovat zateplit igelitem nebo netkanou, tak to přehodím přes tu záclonu. Myslím si, že u tebe po zrušených jahodách by to také šlo.
             Laďa
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro J.R. Sun Nov 10, 2019 11:42 am

Laďo,
    po zrušených jahodách davam zelene hnojeni nebo v pripade sucha natahnu netkanou textili, abych zamezil az do podzimu rustu plevelu. Snazim se pudu obdělávat nejak koncepne, i když pro odrudu Asia, která je narocna na zdravou pudu, to (zatim) prilis nepomaha.
Spis bych vysazel méně ledovych/rimskych salatu a místo nich pekingské zelí.
Nevadilo by mne, pokud by méně vyrostlo, ty vetsi kusy moc nemusim, pouzivam jen do zeleninových salatu.
Jake mas pouziti ?
Na salatech nemas skudce ? Vice jim chutna pekingské zelí ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pekingské zelí a listová zelenina na podzim Empty Re: Pekingské zelí a listová zelenina na podzim

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru