Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kanadské borůvky 2015

+11
sasman
padr
derbis
kanadskeboruvky.eu
Bacula
miseku
J.R.
Mirek
miroslav
Jiřina
Catka
15 posters

Strana 6 z 18 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 18  Next

Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 20, 2016 8:40 am

Mne zatím uhynuly 2 rostliny - dvoulety Chandler v jarnim obdobi po podzimni vysadbe (muze se stat) a vicelety Duke (zrejme jsem
spatne odstrihl starsi vetev - az do korenoveho krcku a dostala se tam infekce nejake houbove choroby).

Muze zalezet, jak propustna půda je na dne jamy, pan Mařan na svých strankach doporucuje dat na dno jamy vrstvu pisku.

Vlastní substrat - muze a nemusi fungovat, někdo to tak ma (udajne bez problemu), ale jiz drive jsem několikrát cetl, ze se nekomu
hrabanka neosvedcila a zacal s novou výsadbou do raseliny. Pokud experimentujete s vlastním substrátem, musite s nejakymi
ztrátami pocitat.

Pan Mařan mi kdysi psal, ze za minimum při vysadbe povazuje 15 l raseliny. Uvazoval jsem, ze jako nahradu za zivy plot vysadim
bez raseliny kan. boruvku HardyBlue, o které jsem se docetl, ze je "adaptabilní na mnoho půdních typů, včetně těžších jílovitých půd".

To mne však pan Mařan vyvedl z omylu, i pro  HardyBlue musí byt pH 3.5-5.0 (v USA snizuji pH pudy sirou). Takze vždy vysazuji
do nejakeho objemu ciste raseliny, zbyvajici objem jamy je pripadne mozne vyplnit vlastním substrátem (ale tezko rict, jak bude
dlouhodobe 'fungovat'). Nakonec jsem místo HardyBlue vysadil Meader a s tou jsem zatím dost spokojen.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Mon Jun 20, 2016 12:27 pm

Patnáct litrů rašeliny i více pro jednu rostlinu dávám. Pod ni a do okolí dávám dalších 135 litrů dalšího dle mne užitečného substrátu. Rostliny sázené r. 2009 a 2010 rostou při tomto způsobu výsadby dobře. Je pravda, že k určitým ztrátám v prvních letech po výsadbě to vede. Patrně problém s nastartováním mykorhizy. Máte někdo zkušenost s Rhodovitem?
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 20, 2016 12:53 pm

Pouzival jsem Rhodovit při vysadbe (i dodaval k drive vysazenym rostlinam). Poslední vetsi výsadbu jsem delal na podzim 2013,
pak jsem uz jen presazoval nebo dosazoval rostliny, Rhodovit jsem uz nekupoval.

Sousedka i kamarad z vedlejsi vesnice mají boruvky vysazene ve smesi hrabanky a raseliny, kolik ceho nevim, nebyl jsem u toho.
Zadna rostlina jim zatím neuhynula, nic jiného nez hrabanku a rašelinu nepouzivaji.

Odvazeni hrabanky z lesa je nezakonne, kamarad ma vlastní les, kde to bere sousedka nevim, asi nezakonne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Mon Jun 20, 2016 1:16 pm

Před výsadbou těch posledních pěti keřů hodlám zakoupit Rhodovit. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Mon Jun 20, 2016 1:30 pm

Rhodovit - nevypada spatne, po rozmichani vznikne rosolovita hmota, do které jsem "ponoril" korenovy bal a hmota se k nemu
prilnula, pripadne jsem pridal rucne k rostline při vysadbe. Ale není také uplne levny.

Zkousel jsem 2 rostliny (spatne vysazne) vysadit do kontejneru do smesi 'bezne' (prekatrovane) zeminy a raseliny v pomeru 1:1.
Rostly cca rok bez problemu, pak jsem je dal kamaradovi, ma je, pokud vim, dodnes. Zemina nebyla ze zahonu, ale z vykopane
jamy, vrchni vrstvu drnu jsem zkompostoval. Rhodovit jsem k tomu nemel.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Mon Jun 20, 2016 8:47 pm

Dneska odpoledne jsem byla v Třebíči po úřadech. Udělala jsem si a svým rostlinám radost, zakoupila jsem 250 l suché neupravované litevské rašeliny a okyselovač půdy Floria 2 v 1.
Kdy se objevuje na Zázvorce nová nabídka? Čekám na Liberty a Draper.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Tue Jun 21, 2016 8:17 am

Nesleduji to pravidelne, obvykle jsem něco objednaval koncem srpna (nebo na jare), poslední tyden v srpnu je uz vhodny
pro výsadbu kan. borůvek.

Pripadne tam zaslete v druhé polovine srpna mail s dotazem na dostupnost, není jasne ani jiste, zda licencni odrudy budou
tento podzim v nabídce.

Hannah´s Choice opet letos kvetla malo, loni mi to nevadilo, letos uz trochu ano. Pokud se pristi rok "nerozjede", tak mozna poleti.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Jun 26, 2016 3:01 pm

Borůvky začaly zrát a ty bestie opeřené se na ně vrhají jak přitahované magnetem. Mají všude okolo vše možné, ale modrá barva je asi přitahuje. Nezbylo než zakrýt sítí, první zraje odrůda Hannah's Choice.

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 103_2834 Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 103_2835
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sat Jul 02, 2016 9:58 pm

Včera jsem na odrůdě Reka našla dva fialové plody, dnes ráno tam byl jen jeden a ještě naklovnutý. To urychlilo moje rozhodnutí o nutnosti zasíťovat. Věnovala jsem tomu celé odpoledne. Pomáhal mi manžel a syn. Síťovala jsem prvních deset keřů, které jsou větší, dříve vysazené. Další keře jsem přikrývala individuálně. Prvně jsem pokryla sítí plot k sousedům v celé výšce. Potom manžel vyrobil dvě hrazdy nad záhonem vždy v ose řádků. Výška hrazdy asi 170 cm, abych pod sítí mohla sbírat úrodu. Potom jsem kancelářskou svorkou spojovala dva pásy sítě, to byla práce, na které jsem skoro nechala mládí. možná by to šlo lépe na šicím stroji. Nechtěla jsem lehce znečištěnou síť tahat do ložnice. Dále jsme s pomoci syna síť přesunuli na vytvořenou konstrukci a okraje jsem zatížila kameny. Jsem zvědavá, jak to bude fungovat. Jsem si vědoma, že bez zasíťování u nás nemá smysl kanadky pěstovat. Fotky voliéry přiložím později, dnes mne vyhnala bouřka.  
Dále mi začínají modrat velké plody na bujně rostoucí borůvce, kterou jsem někdy v r. 2010 zakoupila pod názvem Eliot. Patrně jde o Spartana. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sat Jul 02, 2016 11:14 pm

Něco podobného budu muset vztyčit i nad borůvkami u baráku.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Jul 03, 2016 8:34 am

U mne zatím ptaci na boruvky neutoci (ani v minulych sezonach).
Mam pripraveny site 4x10 m, konstrukci zatím zadnou, v pripade potřeby budu improvizovat.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Catka Sun Jul 03, 2016 8:43 am

Já mám na zahradě dva obrovské muchovníky obsypané plody a ty zajímají ptactvo více než kanadky. Muchovník má plodů dostatek pro všechny.Navíc borůvky jsou nízké a tam už číhají kočky.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 03, 2016 9:32 am

J.R. napsal:U mne zatím ptaci na boruvky neutoci (ani v minulych sezonach).
Mam pripraveny site 4x10 m, konstrukci zatím zadnou, v pripade potřeby budu improvizovat.

Konstrukce musí být taková, aby znemožnila ptákům přístup, ale zase aby umožnila přístup pro sběr. Mám tam nyní síť proti ptákům, která se používá ve vinohradech, ale ta je tak na jedno použití, bo se velmi lehce trhá. Zkusím do budoucna něco namyslet se sítí jiného typu, ta je masivnější a prodává se v metráži podobně jako síť na okurky.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Jul 03, 2016 9:38 am

Nevim, sit jsem koupil kvůli jahodam, na první cca 2 tydny, s nejakymi ztrátami pocitam, letos jsem ji uz (jeste) nepouzil.

Nechci - zatím - zadnou konstrukci delat, proste boruvky v pripade potřeby prehodim siti a sit na okrajich zatizim. Před sberem zase sit odstranim, obdobne jako u jahod.

S nejakymi ztrátami u borůvek pocitam (obdobne jako u jahod), obojího mam relativne hodne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sun Jul 03, 2016 11:47 am

Byla jsem nafotit naši voliéru. Nachází se v pěkném zákoutí zahrady s malinami a borůvkami, esteticky působí otřesně, ale ty dva měsíce sběru se to musí vydržet. Ještě jsem sešívačkou upravovala některé špatné spoje, včerejší bouřku vydržela dobře, možná jí budou vadit sousedovy kočky, které k nám lezou plotem. Sama pod síť pohodlně vlezu po nazdvihnutí v určitých místech a mezi rostlinami se mohu pohodlně pohybovat.  J. Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 WP_20160703_10_42_01_Pro
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 WP_20160703_10_42_24_Pro
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 WP_20160703_10_43_37_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Sun Jul 03, 2016 12:01 pm

Esteticky to pusobi velmi pekne, ale muselo s tim byt dost práce.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 03, 2016 4:33 pm

Tak takhle to máte, s pohybem uvnitř Shocked, tak to mne nenapadlo. Nemám sice tolik místa jako Vy, ale na zahradě by se zhotovit dalo. Jinak velká pochvala, máte to parádní a velmi praktické.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Wed Jul 06, 2016 10:00 am

Dnes jsem při zalevani objevil na rane odrude Duke dve velke modre boruvky, poněkud brzo, u mne boruvky  modraji az v druhé
polovine cervence a zrale jsou az počátkem srpna. Duke není spatna odruda, chut poněkud prumerna, ale skladovanim v chladu
(v lednicce) se zlepsuje. Plody po celou dobu sklizne velke a pevne.

Rok 2013 byl velmi chladny a destivy, chut u Duke byla podrumerna, tak jsem planoval, ze brzo vyleti. Ale zmenil jsem názor
a když loni jedna rostlina uhynula, dokoupil jsem novou. Spartan ma lepsi chut, ale u mne moc neplodi. Bud nevhodne hnojeni
nebo nevhodne (nepriznive) podmínky (mam ji v polostinu).

Pestuje nekdo odrudu Kazpliszka a pokud ano, jak mu roste ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Wed Jul 06, 2016 8:57 pm

Dnes v tom povětří prošla zatěžkávací zkouškou moje voliéra. Síť jsem měla přes plot a dřevěnou konstrukci jen volně přehozenou a dole zatíženou kameny. Ve vichru se celá nadzvedávala a vznikaly mezery. Proto jsem ji na asi dvaceti místech přivázala ke konstrukci a k plotu šňůrkou a zatížila většími kameny. Snad už to bude stačit.
Sklízím asi Spartan (zakoupeno 2009 pod názvem Eliot) a Reku z loňské výsadby. Začínají modrat kuličky na Bluegoldu. Přikládám dnešní fotky Reky.
Kazpliszku mám ještě v květináči, hodlám ji zasadit asi na místo uhynulé Hannah s Choice´. Plod není na tříleté rostlině ani jediný. Roste zatím slaběji. Listy jsou menší, připomínají mi lesní borůvky. J.
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 WP_20160706_15_08_43_Pro
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 WP_20160706_15_08_43_Pro
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Wed Jul 06, 2016 8:58 pm

Jiřina napsal:Dnes v tom povětří prošla zatěžkávací zkouškou moje voliéra. Síť jsem měla přes plot a dřevěnou konstrukci jen volně přehozenou a dole zatíženou kameny. Ve vichru se celá nadzvedávala a vznikaly mezery. Proto jsem ji na asi dvaceti místech přivázala ke konstrukci a k plotu šňůrkou a zatížila většími kameny. Snad už to bude stačit.
Sklízím asi Spartan (zakoupeno 2009 pod názvem Eliot) a Reku z loňské výsadby. Začínají modrat kuličky na Bluegoldu. Přikládám dnešní fotky Reky.
Kazpliszku mám ještě v květináči, hodlám ji zasadit asi na místo uhynulé Hannah s Choice´. Plod není na tříleté rostlině ani jediný. Roste zatím slaběji. Listy jsou menší, připomínají mi lesní borůvky.  J.
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 WP_20160706_15_08_43_Pro
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 WP_20160706_15_08_43_Pro
Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 WP_20160706_15_08_55_Pro

Tak jsem to sem nějak vložila dvakrát. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Thu Jul 07, 2016 10:41 am

Kazpliszka - loni jsem koupil dve dvoulete, na jare tam par kvitecku bylo, ty jsem otrhal. Do vysky moc neroste, spis
"zhoustla",  ma mensi listky i kratsi vetvicky. Taky mi pripomina lesni boruvky, ale to bych jich musel mit aspoň 10x tolik,
pokud mají byt takto nizke.

Jak Vam roste a plodi ten Spartan ? Uz rok ci dva uvazuji, ze bych ho prihnojil na jare ulezelym ci zkompostovanym
kravskym hnojem. Uvadi se, ze potřebuje organickou hmotu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Thu Jul 07, 2016 10:57 pm

Spartany mám asi dva. Ten vysazený r. 2009 rostl dva roky po vysazení dobře, potom mi téměř uschl až na jednu drobnou větvičku, následující rok jsem mu do jámy přisadila Northland. během několika let se však vzpamatoval a nyní je nejbujnější z mých borůvek, větve silné, mohutné, výška asi 160 cm, plodů přiměřené množství, plody velké. Zatím jsem je nevážila. Včera jsem zvážila 10 ks plodů Reky, měly 17 gramů. Spartany jsou ještě větší. Z paty keře vyrůstá několik nových větví. Loni vysazený Spartan zjara vyrašil, zakvetl, nyní jsou listy zelenožluté, v některých částech keře dočervena zbarvené, není tendence k růstu, aby se mi neubíral za Hannou.
Domnívám se, že můj nepatentovaný substrát není, co se týče živin špatný. Dříve zasazené rostliny v něm dobře rostou. Ztráty mívám do dvou let po vysazení. Čerstvě vysazené rostliny rostou dobře. Přijde mi, že by tu směs, kterou sypu do jam chtělo tak dva roky kompostovat, překopávat případně smísit s mykorhizní houbou a až potom do toho sázet. Nezkoušel někdo připravit speciální kompost pro borůvky? Smísila bych piliny, drcenou kůru, štěpku z jehličnanů, rozpadlé pařezy z lesa, jehličí, trávu, kopřivy, listí, často přehazovala a ev. přihnojovala síranem amonným k okyselení s zlepšení rozkladu dřevní hmoty. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro J.R. Fri Jul 08, 2016 10:41 am

Také mne napadlo, ze by bylo lepe substrat zkompostovat, ale dva roky je dost dlouha doba, to se da delat, jen když uz nejaka
výsadba a uroda je. Během dvou let by bylo mozne v kontejnerech vypěstovat kupovane dvoulete nebo vlastní sazenice.

Zkousel jsem kompostovat pouze piliny asi cca rok, zaleval jsem je obcasne vodou s přídavkem synteticke močoviny. Nebylo to
na nich nejak videt, ale dost se slehly, asi to bylo pro boruvky lepsi. Pokud jsem mel nedostatek pilin, vcelku se mi osvědčilo
mulcovat posekanou travou ze sekacky, letos jsem také mensi část zamulcoval travou.

Mineralni (synteticka) hnojiva jsou mi sympaticka, ale jsem zvykly před výsadbou davat nejakou organickou hmotu nebo prisypavat
kompost. Do kompostu ale davam mj. popel ze dreva, tak je pro boruvky nevhodny. Stále uvazuji o zkompostovanem kravskem hnoji.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Fri Jul 08, 2016 9:53 pm

Taky máme kompost s přídavkem popela, ten se nehodí, to vím. Zvažovala bych speciální hromadu kompostu pro borůvky. Základem by mohl být chlévský hnůj. Ke hnoji bych přidala piliny, štěpku, drcenou kůru... zkrátka něco s kyselou reakcí, co je zrovna k dispozici. Během zrání by se to mohlo okyselovat síranem amonným. Sama jsem částečně zetlelý hnůj dávala k dříve vysazeným borůvkám do směsi do jámy, nyní nemám zdroj hnoje, takže kompostuji listí a trávu. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Jiřina Sun Jul 10, 2016 6:50 pm

Dneska jsem sklidila mističku plodů odrůdy asi Spartan, deset plodů vážilo 22 gramů. Dceři přišly ještě málo sladké, říkala, mami, mělas je tam ještě nechat. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Kanadské borůvky 2015 - Stránka 6 Empty Re: Kanadské borůvky 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 6 z 18 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 18  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru