Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Maliník TULAMEEN

4 posters

Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Sat Feb 07, 2015 11:02 am

Loni jsem koupil mensi počet kontejnerovanych rostlin tohoto (jednouplodiciho) maliniku.

Maliník TULAMEEN  Tulameen

Uvazoval jsem o nem cca 1.5 roku zaujala mne udavana kvalita plodu. Na druhou stranu mne odrazovala citlivost na korenovou hnilobu (susceptible to Phytophthora). U nas se prodejci rostlin o tom nezminuji, alespoň jsem to nikde nenasel.

Dosud jsem pestoval a pestuji Bulharsky Rubin, se kterym jsem vicemene spokojen, ale rad bych porovnal kvalitu s Tulameemem. Nemá někdo zkusenosti s timto maliníkem ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Mirek Sun Feb 08, 2015 7:03 am

Před nějakou dobou (min 3 roky) jsem v zahradnictví ve Strážnici zakoupil maliník, měla by to být odrůda Fertödi Zamatos. Od výsadby se mu nechce růst, vloni narostlo několik tenkých půlmetrových výhonů, o tom že by kvetl, tak to ani náhodou. Co s ním s hajzlíkem?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Sun Feb 08, 2015 10:59 am

Hnojite ho ? Malinik potřebuje dost zivin, davam cca ci spise min. 100g dusiku v cistych zivinach na 10 m2 rocne (ve forme komplexního hnojiva). V podstate ho hnojim spolecne s jahodami (v malych davkach) a ještě na jare a po sklizni davam granulovane hnojivo, abych to navysil z 60g na 100g N.

Prostokorenny se taky dost dlouho zakorenuje, lepe mozna koupit kontejnerovany, ale te byva drahy (Tulameen jsem koupil v akci  cca 50 Kc/ks). Nebo si s predstihem koupit prostokoreny a vysadit do kontejneru a trochu se o nej starat, aby se kontejneru poradne uchytil a az pak vysadit na stanoviste.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Mirek Sun Feb 08, 2015 11:08 am

Byl prostokořený, bohužel první dva roky vypadal i dost neduživě. Hnojil jsem ho, ale spíše jen příležitostně. Považuji maliny celkem za buřinu, takže mne to docela překvapilo. Od kamaráda odkopky rodily snad už další rok. Přihnojím ho a pokud nebude jevit známky bujného růstu tak se mu podívám na kořeny. Další maliny, ostružiny i malinoostružiny na tom místě rostou jako divé.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Sun Feb 08, 2015 11:16 am

Taky jsem maliny povazoval za buřinu, ale pak jsem před par lety koupil prostokorenny a divil se, ze moc neroste a uroda v nedohlednu. Odkopky, když se vyrypnou i s korenovym balem, tak jsou obvykle OK, prostokorenny ze skolky byva problemovy, resp. dlouho se zakorenuje.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Mirek Sat Nov 07, 2015 11:39 am

Tak nový maliník částečně uschnul, zůstalo nějakých osm nových letorostů o délce asi půl metru, jsou však stále titěrné a tenké. Přestává se mi to líbit, a pokud po zimě nenastartuje, tak půjde na spálení.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Sat Nov 07, 2015 11:50 am

Mirek napsal:Tak nový maliník částečně uschnul, zůstalo nějakých osm nových letorostů o délce asi půl metru, jsou však stále titěrné a tenké. Přestává se mi to líbit, a pokud po zimě nenastartuje, tak půjde na spálení.

Co to znamena "nový maliník" ? Ten co jste koupil asi před tremi lety jako prostokorenny ? U mne letos bylo nebyvale sucho, zaleval jsem i maliny. Zkuste vyhledat heslo "Metlovitost maliníku" ... zda to není Vas pripad.

Malinik kupuji jiz jen kontejnerovany (nebo se da vyrýpnout a hned presadit s korenovym balem). Letos v srpnu jsem si koupil asi 4 kontejnerovane rostliny maliniku Laszka®. Malinik rovněž pestuji jen jednouplodici, v chladne poloze je staleplodici malinik o nicem.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Mirek Sat Nov 07, 2015 12:02 pm

Ano, to je ten "nový" maliník. Budu ho muset ještě prohlédnout důkladněji, případně vyrýt a zkontrolovat kořenový systém, zasadit ho do velkého květináče a hyn se hukáže....
Letos měl malé náznaky na kvetení, ale bylo to vše malé, nízké a celkově nedomrlé, nakonec to uschlo ještě před odkvětem.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Sat Nov 07, 2015 12:08 pm

Tak asi bych ho také vyryl a prohledl, ale pak by hned letel. Poridil bych novy, bud kupovany nebo vyryt od nekoho, kdo ma pekne maliny (zde obvykle není poradne znama odruda, coz je urcita nevyhoda).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Mirek Sat Nov 07, 2015 12:30 pm

Mám i další maliny pár metrů vedle které plodí spolehlivě, tohle mělo být obnovení a rozšíření sortimentu.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Sat Nov 07, 2015 12:41 pm

No tak jasne, ale uz 3 roky se nedari, tak u mne by skoro jiste letely, zakoupil bych nove kontejnerovane.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro padr Wed Jan 20, 2016 1:18 pm

S Fertödi Zamatos mám úplně stejnou zkušenost - zakoupena ve Strážnici, 3 roky nerostla vůbec. Vloni se konečně rozrostla, poprvé pořádně zaplodila. S kvalitou plodů jsem spokojený, jen by asi uvítaly větší zálivku.

Na podzim jsem ve Strážnici koupil i novou Zewa II, tak jsem zvědavý, za jak dlouho se dočkám plodů Smile
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Mirek Wed Jan 20, 2016 2:35 pm

Tak to je potěšující zpráva, snad se mi ho taky podaří "rozchodit". S nedostatkem vody na zahradě problém nemám, spíše naopak, ještě nějakou tu výživu. Když jsem na něj před měsícem nakukoval, tak měl několik ani ne půlmetrových výhonů, které by již mohly vytvořit nějaký základ keře.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Wed Jan 20, 2016 2:38 pm

padr napsal:... zakoupena ve Strážnici
A kupoval jste kontejnerovane nebo prostokorenne ?
Straznice ma snad jen prostokorenne, u tech trva dost dlouho, nez se zakoreni a zacnou poradne rust.
V Uherskem Ostrohu jsou kontejnerovane dost drahe (90 Kč) .
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro padr Wed Jan 20, 2016 2:55 pm

No to už nevím jistě, je to přeci jen 5 let. Ale skoro určitě prostokořenné, maliny jsem vždy za "plevel". A nová Zewa II byla taky prostokořenná. Nikde jsem tam snad ani kontejnerované neviděl.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Wed Jan 20, 2016 3:01 pm

Taky jsem drive povazoval maliny za "plevel", az do doby, nez jsem si koupil prostokořenné a cekal jsem par let na urodu.

Na podzim 2014 jsem koupil kontejnerovany TULAMEEN, loni, asi kvůli suchu, az zas tak moc nevyrostl.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Mirek Thu Jan 21, 2016 3:06 pm

Mirek napsal:Tak to je potěšující zpráva, snad se mi ho taky podaří "rozchodit". S nedostatkem vody na zahradě problém nemám, spíše naopak, ještě nějakou tu výživu. Když jsem na něj před měsícem nakukoval, tak měl několik ani ne půlmetrových výhonů, které by již mohly vytvořit nějaký základ keře.

Nafotil jsem toho nešťastníka, jen se foťák nedokázal poprat se sněhem a je to tmavý.

Maliník TULAMEEN  100_2145
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Catka Thu Jan 21, 2016 5:28 pm

Pořídila jsem si na podzim v Uherském Ostrohu maliny Glen Ample. Je to Skotská novinka, tak jsem na ten zázrak zvědavá. Volila jsem prostokořenné sazenice, hlavně kvůli ceně. Netušila jsem, že dostat je do plodnosti bude trvat tak dlouho.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Fri Jan 22, 2016 9:30 am

Mirek napsal:Nafotil jsem toho nešťastníka ...

Nevypada uplne spatne. Maliny (jednouplodici) mam vysazene ve dvojradku 50x50 cm, nechavam 2-3 výhony od jedne rostliny. Před lety jsme měli tvar "houstina". Malin bylo hodne, spise nadbytek, prekazely, nyní pestuji v podstate jen na primou spotřebu, zpracovani (sirup) jen obcasne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Mirek Fri Jan 22, 2016 9:51 am

Snad už se rozjede, vloni měl první nápinky na kvetení, ale květy vzápětí odešly. Zda nevyvinuté nebo nějaká choroba, toť otázka. Před sezonou zastřihnu a přihnojím, pokud letos nezaplodí, asi to bude jeho konec.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Fri Jan 22, 2016 10:10 am

Mirek napsal:... ale květy vzápětí odešly ...

Kvety ci spise poupata muze poskodit resp. znicit květopas (jahodníkový). U sebe pozoruji velmi mirne poskozeni, které nemá na urodu prakticky vliv, ale mozna u Vas toho bylo vice. Chce to sledovat, zda stopky poupat nejsou 'nakousnute' (pak uvadnou a odpadnou).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Mirek Fri Jan 22, 2016 10:11 am

Výhony byly celkově nevrlé, a mám takový dojem že květy i zčernaly. Budu to kontrolovat.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Catka Tue May 03, 2016 9:30 am

Přesunu se z vlákna jahod sem. Bristol považuju spíše za malinu, protože při utrhnutí zůstává bílé lůžko na rostlině a u ostružin ne. Ale to je můj ryze subjektivní názor. Vše může být jinak. Narozdíl od malin červených jsou plody velmi pevné a dají se i déle skladovat, pokud se ovšem ihned nesní, což je obvyklejší.
Maliník TULAMEEN  P1020279
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro J.R. Tue May 03, 2016 9:49 am

Uvazoval jsem, ze bych ji poridil a dosadil mezi maliny, ale odradilo mne, ze je to ostružina. To bych ji musel vysadit nekam jinam a ne mezi maliny, když ma dlouhe výhony. Jako ostruzninu mam Triple Crown (+ nejake starsi).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Maliník TULAMEEN  Empty Re: Maliník TULAMEEN

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru