Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

+2
Wimpi
Mirek
6 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Mon Jan 26, 2015 4:54 pm

Dorazily mi řízky révy z Číny a tak jsem "zatopil" v jedné z polystyrenových množáren, kterou jsem vloni zhotovil pro tyto účely. Teplotu spodního ohřevu jsem nastavil na 24°C, teplota v místnosti je 15-18°C.
Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... 100_9694
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Sat Feb 14, 2015 8:23 am

Už to koření, více zde.
Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... 100_9816Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... 100_9813
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Wed Feb 18, 2015 5:56 pm

První výsledky se dostavily a dnes jsem přesazoval řízky do zeminy. Ze šesti jich krásně vyhnalo kořínky pět, šestou jsem dal zpět do množárny.
Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... 100_9865Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... 100_9861
Začínají se probouzet i některá očka.
Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... 100_9856
Výsledek přesazení.
Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... 100_9869
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Fri Feb 27, 2015 4:27 pm

Přesazená réva ve verandě vyrašila velmi pěkně a je potřeba se o ni postarat. Který výhon byste nechali? Já osobně bych nejraději nechal oba dva, a jeden pak použil na naroubování za zelena. Jenže než to bude venku zelené, tak tady to bude metrové. Asi bych nechal jen ten horní, ten menší. Co na to révaři? Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... 101_0005
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Wimpi Fri Feb 27, 2015 9:51 pm

Já bych zatím nechal oba a to nejméně do doby venkovní výsadby. Když jeden odstřihneš, energie z kořenů se soustředií do toho ponechaného, který poroste o to rychleji.
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro miroslav Fri Mar 13, 2015 10:30 pm

Rad bych znale pozadal o radu:
pokud budu mit podnozove stepy revy a chci zacit roubovat, co pak s roubovanci?-nemam moznost vyhrivání v desce se spodnim ohrevem, bude mozne to dat na topeni? - nezacnou nejprve rust vyhony a tudiz koreny zadne? Doporucte prosim metodu pro zacatek, kdyz nemam takove vybaveni...
případne: nebo je lepsi dat roubovane stepy primo do zeme? - a zahrnout zemí
díky

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 14, 2015 7:46 am

Ono to v domácích podmínkách není jednoduché. Zkoušel jsem to vloni různými způsoby, výsledky prezentoval na tom cenzorově webu, bohužel úspěšnost malá. Jde o to, aby se nejdříve na roubovanci vytvořil kalus, který zavalí spoj (v té době jde o to, aby řízky měly stálou teplotu a vlhkost), následně se takové štěpovance dávají do země nakryté folií, aby během léta zakořenily a byly již jako sazenice k použití v následujícím roce. Byl jsem na návštěvě u vinaře, a viděl několik tisíc sazenic umístěných v bednách s vlhkými pilinami. Bedny byly postaveny ve zděném bývalém chlívě, kde se topilo.
V malém jsem to zkoušel v pilinách, perlitu, s vyhříváním a termostaty, ale ten kalus byl prostě problém. Asi je důležitá ta větší hmota, která lépe dokáže naakumulovat, a následně i udržet, teplo a vlhkost. Pro mou malou potřebu bych pro příště volil variantu zakořenění podnoží, jejich výsadbu a přeroubování pak na místě. Tady se však jedná o pár kousků.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro miroslav Sat Mar 14, 2015 7:51 am

jelikoz potrebuji dosadit na vinicku dane odrudy presne na danych podnozich, jinak moznost mi nezbyva - pokud bych to neudelal, predpokladam, ze by zralost hroznu byla nerovnomerna a delala pak paseku, nicmene to zkusim asi na tom radiatoru, nez to vyraší-bude asi lepsi kdyz to moc svetla mít nebude-předpokládám, že světlo by zbytecne hnalo očka na úkor kořenění..

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 14, 2015 7:57 am

Pozor, dokud se nevytvoří kalus, tak to nesmí rašit ani kořenit, roubovanec pak nesroste. On se bude tvářit že žije (pod voskem nebo páskou není kalus na první pohled vidět, navíc je zasypán), bude i kořenit, bude vyhánět do očka, ale bude žít z vlhkosti ve které se nachází.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Zdenci Sun Mar 15, 2015 2:50 pm

Chtěl bych se zeptat kdy mohu očekávat první kořínky u řízků révy. Zkouším zakořenit Somerset Seedles pouze ve vodě při pokojové teplotě. Už je tam mám 14 dní, pupeny jsou pěkně narašené. Vodu jsem už 3x vyměnil spíše preventivně.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Sun Mar 15, 2015 3:42 pm

Vodu, nejlépe dešťovou, je třeba měnit každé 2-3 dny, dle situace, je dobré na dno dát pár kousků dřevěného uhlí, aby se tak rychle nekazila. Vrstva vody stačí 2 cm, kořínky se tvoří zhruba po měsíci, tři týdny osobně považuji za minimum, svislé zářezy a stimulátor mohou jen pomoci.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Zdenci Sun Mar 15, 2015 5:32 pm

Tak jsem dal rozehřát sníh, uhlí přidám a budu čekat :-)
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Georg Black Mon Mar 16, 2015 7:08 am

Mirek napsal:... je dobré na dno dát pár kousků dřevěného uhlí, aby se tak rychle nekazila....

S úspěchem používám při náznacích problémů (mazlavější prostředí pod vodou) hypermangan. Cena neveliká a má doživotní výdrž. Bo se dává opravdu malinko, jen na zrůžovění vody. Akvaristé ho dávají při výměně vody v malé koncentraci též jako prevenci proti plísním.

Georg Black

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 27. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro miroslav Thu Mar 19, 2015 7:27 pm

tady jsem nasel zajimavy postup
http://web2.mendelu.cz/af_291_projekty2/vseo/stranka.php?kod=864
mozna nejvic me prekvapilo to, ze po parafinovani nasleduje stratifikace, nikoliv jak jsem myslel: vysoka teplota

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Sat Mar 21, 2015 8:45 am

Nejdříve se musí vytvořit kalus.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro miroslav Sat Mar 21, 2015 12:51 pm

no uvidim jak to poznam, jak je to zavoskováno tak neni nic videt

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Zdenci Sun Mar 22, 2015 10:00 am

Ještě bych měl dotaz, zda mám vyštípat zárodky květů tvořících se na rašících výhonech.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro miroslav Sun Mar 22, 2015 11:24 am

ano

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Zdenci Tue Mar 31, 2015 12:40 pm

Tak už kořínky pomalu začínají vystrkovat růžky a už raší i spodní očka. Mám spodní výhony vylomit nebo nechat?
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Tue Mar 31, 2015 4:29 pm

Na vylomení je vždy dosti času až po zakořenění v zemině. Ještě jednu zkušenost jsem získal při zakořeňování. Bílé kořínky 2-3 cm pro přesazení je zn. ideál, jakmile začaly hnědnout, tak většinou odešly. Stává se mi to, když jsou řízky dlouho v zakořeňovači. To je bohužel i letošní rok, kdy momentálně nemám na přesazování čas a místo.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Zdenci Tue Mar 31, 2015 4:45 pm

OK počkám tedy. U mě se jedná zatím o 1-2mm hlavičky kořínků, ale jsem rád, že se mi zatím daří.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro bredik Wed Apr 01, 2015 8:53 am

Mirek se na svých stránkách o révě zmínil, že mu z Clonexu zbyla druhý rok jen fialová voda. Nechci dělat advokáta Clonexu, ale používám ho už řadu let, možná už deset let a někdy jsem použil i starší, nejvíc asi tříletý a nikdy se mi to nestalo. Navíc jeho učinnost vždy zůstala zachována.

bredik

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 01. 04. 15

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Wed Apr 01, 2015 5:07 pm

Nevím zda to bylo způsobeno (ne)skladováním, ale Clonex zřídl na hustotu vody, bohužel. Napadlo mne taky, zda to nebylo způsobeno tím, že jsem přímo do originální lahvičky namáčel konce řízků a tak ho "znečistil". Každopádně jsem ho přechovával vedle Stimulaxu, a ten si svou strukturu zachoval.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro bredik Thu Apr 02, 2015 6:23 am

Clonex na namáčení řízků si vždy dávám do malé nádobky a zbytek tam nevracím.
Nezkoušel jste srovnávat účinnost Clonexu a Stimulaxu?

bredik

Poèet pøíspìvkù : 8
Join date : 01. 04. 15

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Mirek Sat Apr 04, 2015 8:00 am

Já jsem máčel přímo v lahvičce a tak možná došlo k degradaci gelové konzistence. Dělám to tak i se Stimulaxem, ale ten si strukturu zachovává. Nevím příčinu, možná uskladnění.

Účinost výše uvedených přípravků mezi sebou jsem nesrovnával, ani se stimulátorem nebo bez. Řekl bych, že je to hodně i o řízcích, o jejich přípravě a uložení před zakořeňováním. Zdá se mi, že řízky odebrané dříve a uložené doma, koření lépe než ty zakořeňované přímo po ušmiknutí, samozřejmě že velmi důležité je vyzrání dřeva.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ... Empty Re: Zakořeňování řízků révy se spodním ohřevem ...

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru