Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rajčata z přímého výsevu

5 posters

Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 12, 2020 7:41 am

Tento rok se mi nechtělo dělat skorou přísadu rajčat a omezil jsem i počty rostlin, do keříčkových se mi nechtělo už vůbec. Tento typ rajčat bych chtěl zkusit z přímého výsevu, a tak se táži, zda-li jste to již někdo takto aplikoval.
Každým rokem v půdě zůstávají nějaké spadnuté plody, které v další sezoně klíčí a vyrůstají. Tyto rostlinky bývají kompaktní a vypadají moc pěkně. Jelikož nikdy nevím co to je za odrůdu, tak všechny tyto rostlinky likviduji. Chci vysít odrůdy na zpracování, tzn. Novinku Pr. nebo nově např. Šejk. Semínka bych vysel do řádku po dvou až třech kusech (pro jistotu) s nějakými třiceticentimetrovými rozestupy a nakryl dvojitou bílou netkankou až do jejich normálního růstu. Zemědělci rovněž pěstují keříčkové odrůdy a nemyslím si, že by vysazovali přísadu, úrodu pak ohrkají kombajnem při jednorázové sklizni (určitě za pomoci postřiků). Mě je v tomto případě jedno kdy bude probíhat sklizeň, jde mi rovněž o jednorázovou sklizeň.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Zdenci Sun Apr 12, 2020 9:46 am

Před pár lety jsem to zkusil. Dokonce jsem po vzoru spadlých plodů zasadil na konci sezóny pár celých plodů do záhonu. Přímý výsev jsem prováděl ve skleníku do sadvovačů v březnu. Rostliny jak ze zasazených plodů, tak z výsevu krásně rostly. V době výsadby byla sadba menší než z domu, byla ale velice pevná a kompaktní a téměř bez práce. Od tohoto způsobu předpěstování jsem ustoupil z důvodu čím dál nepředvídatelného průběhu jarního počasí. Myslím, že přímý výsev na stanoviště v tomto čase nebude problém.
Zdenci
Zdenci

Poèet pøíspìvkù : 944
Join date : 10. 01. 15
Age : 38
Location : Pelhřimovsko 620 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 12, 2020 1:15 pm

Díky za poznatek.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro padr Sun Apr 12, 2020 1:18 pm

Já Šejky a Novinku vysévám do květináčků ve skleníku, doma je nepředpěstovávám a maximálně mi to vyhovuje. Jsou to rajčata na zpracování, tak nehoním termín sklizně a takhle to je hodně muziky za málo peněz.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro sasman Sun Apr 12, 2020 9:23 pm

Mirek napsal:Tento rok se mi nechtělo dělat skorou přísadu rajčat a omezil jsem i počty rostlin, do keříčkových se mi nechtělo už vůbec. Tento typ rajčat bych chtěl zkusit z přímého výsevu, a tak se táži, zda-li jste to již někdo takto aplikoval.
Každým rokem v půdě zůstávají nějaké spadnuté plody, které v další sezoně klíčí a vyrůstají. Tyto rostlinky bývají kompaktní a vypadají moc pěkně. Jelikož nikdy nevím co to je za odrůdu, tak všechny tyto rostlinky likviduji. Chci vysít odrůdy na zpracování, tzn. Novinku Pr. nebo nově např. Šejk. Semínka bych vysel do řádku po dvou až třech kusech (pro jistotu) s nějakými třiceticentimetrovými rozestupy a nakryl dvojitou bílou netkankou až do jejich normálního růstu. Zemědělci rovněž pěstují keříčkové odrůdy a nemyslím si, že by vysazovali přísadu, úrodu pak ohrkají kombajnem při jednorázové sklizni (určitě za pomoci postřiků). Mě je v tomto případě jedno kdy bude probíhat sklizeň, jde mi rovněž o jednorázovou sklizeň.

V roce 2016 jsem zkoušel keříčková rajčata z přímého výsevu. Vyséval jsem 30.4. do hnízd. Klíčivost byla vysoká, přestože jsem záhon zaléval jen jednou týdne. Zkoušel jsem odrůdy Diana a Darinka. Rostliny rostly pěkně. S Darinkou jsem byl velmi spokojený co se týče výnosu, ale chuťově mě ani jedna odrůda nepřesvědčila. Pro keříčková rajčata mi přijde přímý výsev ideální, ale já jsem už keříčková rajčata zatratil a držím se jen tyčkových....
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Mirek Mon Apr 13, 2020 12:35 pm

Teď už nebude čas, ale příští týden bych to zkusili vysít. O chuť mi nejde, jde hlavně o výtěžnost na protlak a podobné nesmysly.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 19, 2020 10:32 am

Včera jsem vysel balení keříčkové odrůdy Terion od Moravoseedu. Šejka neměli a tak jsem vzal co bylo, beztak je to všechno na jedno brdo. Vyséval jsem po několika semínkách do řádku s rozestupy cca 25-30 cm s tím, že se pak vyjednotí. Jen nevím zda nechám jen po jedné rostlince, ale myslím, že by klidně mohly být i dvě až tři.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Catka Sun Apr 19, 2020 5:05 pm

Ahoj,
ta rajčata necháš ať si lehnou, tak jak si ustelou, nebo budeš vymýšlet nějakou alespoň minimální oporu?
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 19, 2020 6:04 pm

K tyčkovým umím dávat 3-4 ks metrové roxory, uvidím jak vysoko narostou. Určitě nebude ani problém namulčovat pod ně slámu.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro padr Mon Apr 20, 2020 3:59 pm

Já jsem je vloni vysel na nový záhon k rybízům a angreštům s tím, že se budou válet po kůře. Fungovalo to dobře, ale jen pro myši. Na rajčatech si pochutnaly, na mě nezbylo.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro sasman Sun Apr 26, 2020 8:26 am

Na to jsem úplně zapomněl, ale mě onehdá taky dost žraly myši plody na keříčkových rajčatech Rolling Eyes jsou prostě moc nízko...
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Catka Sun Apr 26, 2020 9:47 am

Nemám ráda keříčková rajčata pro to jejich válení se po zemi, je to ideální menu taky pro slimáky. Docela by mně zajímalo, kolik takové rajče vyprodukuje plodů ve srovnání s tyčkovým, které zabere stejnou plochu, jen je potřeba k němu dát oporu. Ze přímého výsevu by vyrostlo pravděpodobně též.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Mirek Sun Apr 26, 2020 2:11 pm

Doposud jsem vyvazoval i keříčkové odrůdy, možná se jednalo ne o čistě determinantní, ale o polodeterminantní. Jde mi o jednorázovou sklizeň na zpracování.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Catka Sun Apr 26, 2020 5:49 pm

To je jejich jediná přednost, že dozrají naráz. Snad. Mám špatnou zkušenost s faktem, že když plody dozrávaly všechny zhruba v jednom termínu, tak rostlina to neutáhla, nezvládla rozvádět živiny do celé rostliny a spousty plodů, začal chybět vápník a černaly špičky. Vše letělo okamžitě do kompostu.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rajčata z přímého výsevu Empty Re: Rajčata z přímého výsevu

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru