Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vrtule třešňová

5 posters

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Goto down

Vrtule třešňová Empty Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Wed Feb 21, 2018 10:22 am

Ačkoli mám šest stromů, zralou třešeň jsem prakticky už několik let neviděl. Pokud nezmrznou květy, což je v mé lokalitě (Strakonice) takřka pravidlo a stává se to zhruba 2 x za tři roky, a pokud něco milostivě ponechají špačci, přichází ve třetím sledu na řadu vrtule, která likviduje pozdní odrůdy - chrupky. Hledal jsem, jak se proti vrtuli bránit, ale kromě lepových desek jsem nic kloudného nenašel. S deskami zkušenosti nemám, ale nepřipadá mi to jako příliš efektivní způsob ochrany. Máte s tím někdo zkušenosti, případně nějaký další tip na účinější ochranu proti vrtuli? Ď.
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 21, 2018 10:52 am

U mne je to stejne, poslední 3 roky bylo tresni minimum.
Desky by mohly byt castecne uspesne, ale zatím se mi je nepodarilo vyvesit.
Bud jsem nestihal nebo to v posledních 3 letech nemelo cenu.
Poridil jsem si na postrik pripravek Spintor - ucinna latka by mela byt přírodního puvodu.
Na vrtuli není registrovan, ale to by nemelo vadit. Ale zatim jsem nestrikal.
Jake mate odrudy tresni ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 21, 2018 11:19 am

Studijni material "Vrtule třešňová - taxonomie, bionomie a ochrana" zde.

Pise se tam, ze ... nelépe se osvědčily Spintor-Fly (spinosad+potravní atraktant) a pyrethrum ...

Ovšem "Spintor-Fly" se u nas bezne neprodava.
"pyrethrum" ma byt insketicid, (asi směs přírodních pyretroidů).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Wed Feb 21, 2018 12:25 pm

Na ten Spintor juknu, díky za tip! Protože se třešně musí stříkat ve fázi kladení vajíček, tedy ještě sice jako zelené, ale v podstatě těsně před dozráním, chápu, že je problém s OL, takže tvrdé pesticidy nelze použít. A přípravky na bázi "bio - eko", s nulovou OL zase mají omezenou účinnost.
Mám tyhle odrůdy: Karešova (1), Burlat (1), Těchlovan (2), Hedelfingerská (1) a Neznámá po původním majiteli (3), takže vlastně stromů není 6 ale 8. Roste to ve dvou vzdálených místech. Je zajímavé, na zahradě, kde rostou ty 3 stromy neznámé odrůdy (myslím, že je na všech třech stromech stejná) problémy s vrtulí nejsou. Jsou to taky chrupky. Buď se v té lokalitě vrtule nevyskytuje anebo jim tahle odrůda jaksi "nevoní" a neláká ke kladení. Zato Hedelfingerská je pro vrtuli doslova magnet a Těchlovan je za ní v těsném závěsu. Předloni, kdy se náhodou urodilo, byla doslova vrtulová kalamita!
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 21, 2018 12:37 pm

Termin postriku je dulezity, snad jsem nekde cetl, ze první postrik když zacne kvést cerny bez (nevim zda si to pamatuji presne).
Ale u pozdnejsich snad 2 az 3 postriky.
Mam Karešovu (ptacnice), Granat (ptacnice) a cca 5 let Napolenovu (Colt).
Na Coltu to u mne neroste moc ani malo, na první pohled OK. Ale tresen nemůže byt maly strom, jinak z ni nic není.

Uvazuji, ze bych Karešovu zrusil a místo ni vysadil samosprasnou chrupku Sunburst na podnozi Colt.
Pokud nejake tresne na Karešove (3. tresnovy tyden) jsou, rychle dozraji (u mne konec cervna) a hodne je likviduje ptactvo.
Chrupka Granat (4. tresnovy tyden) na strome vydrzi dele, ptactvo po ni tak nejde. Akorát vrtule.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Wed Feb 21, 2018 12:58 pm

Karešova je u mne pro ptactvo taky velkým lákadlem, špačci ji houževnatě sklízejí ve stavu, kdy třešně sotva zčervenají. Taky uvažuji o zrušení. Letos má poslední šanci. Jako opylovač je pro zbylé mé třešně nevhodná, protože kvete cca o týden dřív.
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Wed Feb 21, 2018 1:51 pm

Jaký je rozdíl mezi přípravky Spintor a Spintor Fly?
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Wed Feb 21, 2018 2:01 pm

Spintor Fly ... znam to jen z internetu, pripadne dohledejte.
Ucinna latka je stejna, navíc je v tom nejaka návnada (aby to vrtuli vic chutnalo).
Nasel jsem to jen italsky, ve stredni Evrope se to asi ofiko nepouziva.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Wed Feb 21, 2018 2:38 pm

Ano, je to tak, jak píšete. Spintor Fly oproti Spintoru obsahuje navíc nějakou složku, která je atraktantem pro vrtulo-mouchy a ty ji aktivně vyhledávají. Takže tím se sníží výrazně spotřeba postřikové látky, protože se stříká jen do části koruny a nemusí se stříkat všechny stromy v sadu. Používá se to takto v Itálii např. při ochraně olivových hájů před místí "olivovou vrtulí".  U nás Spintor Fly není k dostání, takže je nutno použít Spintor klasicky a prostříkat důkladně celou korunu stromů. Otázkou je, jak by byl Spintor Fly lákavý i pro naši vrtuli třešňovou, i když v pokusu (viz. odkaz) byl použit a výsledky byly OK. Je to zajímavé. Škoda že to neúčinkuje i na mšice.
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 22, 2018 7:26 am

Shlédl jsem nějaká videa a ta byla v drtivé většině italská, vypadá to, že i Spintor Fly má původ v Itálii. Dá se to zakoupit v ceně €29 za litr, ale poštovné činí €25, opět z Itálie.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 22, 2018 8:18 am

Litr je profi baleni, tam asi bude problem, aby to prodali nekomu, kdo na to nemá "papir",
tj. skoleni (a potvrzeni) o praci s pesticidy (coz snad plati v cele EU).
Jedine, kdyby se prodávalo 10-50-100 ml, jinak to asi nemá sanci, nehlede na cenu.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Thu Feb 22, 2018 8:36 am

Koukal jsem na stránky mateřské firmy Dow AgroSciences a opravdu se zdá, že Spintor Fly se tam objevuje jen v italské mutaci. Škoda, že soudruzi nepíšou, jakou látku do Spintoru přidávají, aby to ty mouchy lákalo. Protože výhoda toho "Fly" je nejen v tom, že se sníží spotřeba přípravku, ale je to šetrnější k přírodě, protože nejsou plošně zasaženy necílové organismy.
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 22, 2018 8:38 am

J.R. napsal:Litr je profi baleni, tam asi bude problem, aby to prodali nekomu, kdo na to nemá "papir",
tj. skoleni (a potvrzeni) o praci s pesticidy (coz snad plati v cele EU).

S tímhle se na mne "vytasili" i ve vinařských potřebách, když jsem se dotazoval na Serenade. Poněkud mne to překvapilo a nakonec od toho upustili.
Litr Spintor Fly je za cenu € 55 k mání na eBay.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 22, 2018 8:40 am

Wimpi napsal:Koukal jsem na stránky mateřské firmy Dow AgroSciences a opravdu se zdá, že Spintor Fly se tam objevuje jen v italské mutaci. Škoda, že soudruzi nepíšou, jakou látku do Spintoru přidávají, aby to ty mouchy lákalo. Protože výhoda toho "Fly" je nejen v tom, že se sníží spotřeba přípravku, ale je to šetrnější k přírodě, protože nejsou plošně zasaženy necílové organismy.

Ještě jde o to, aby to lákalo i ty naše obyč. vrtule a ne jen ty italské olivové.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 22, 2018 8:46 am

...Ještě jde o to, aby to lákalo i ty naše obyč. vrtule a ne jen ty italské olivové. ...
V tom českém materialu, co jsem dal odkaz výse, zkouseli Spintor Fly a je vyhodnocen jako nejlepší.

Serenade ASO - pokud je pripravek registrovan pouze pro "profi" a uz ne pro "hobby", tak to požadovat v podstate mají.
Jedine, že je to "bio", tak by nam to mohli prodat.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 22, 2018 8:55 am

V registru přípravků na ochranu rostlin - zde - je pro Serenade ASO uvedeno:
"Kategorie uživatelů: Profesionální uživatel"
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Thu Feb 22, 2018 9:18 am

Stejně tomu moc nerozumím - firma Dow AgroSciences má vyvinutý BIO přípravek s nulovou OL, který byl dokonce oceněn zvláštní cenou prezidenta USA, a jehož účinnost se jeví velmi nadějně - viz. např. testy na třešních, které u nás proběhly. Navíc existuje mutace přípravku, která je cíleně zaměřena na vrtuli, což je významný škůdce, který činí obrovské škody a ztráty a tato mutace "Fly" snižuje riziko plošného vyhubení neškodných organismů. Přesto se tento přípravek prodává jen někde, v některých zemích a navíc je určen jen pro profesionální úživatele! Má toto logiku? NEMÁ! Vidím za tím státní byrokracii a konkurenční lobbing. Vždyť např. i samotný základní Spintor ještě není registrován v mnoha zemích EU i světa. Je to hnus, velebnosti.

PS: Přípravek "Serenade ASO" máme rozehraný ve vedlejším vláknu, tady se bavíme o "Spintoru". tak aby to náhodného čtenáře nemátlo.
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 22, 2018 12:13 pm

SpinTor obsahuje účinnou látku spinosad, což je přírodní produkt získaný fermentační činností bakterií Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě. Jako přírodní produkt se spinosad (jedná se o směs dvou biologických komponentů - spinosynu A a spinosynu D) vyznačuje mimořádně nízkou toxicitou vůči člověku a teplokrevným živočichům, je tedy šetrný k životnímu prostředí.
ale...
Upozornění
Přípravek je vyloučen z použití v ochranném pásmu II. stupně zdrojů povrchové vody při aplikaci do jabloní, vinné révy a zeleniny.
SPe3: Za účelem ochrany vodních organismů dodržte neošetřené ochranné pásmo 3 m při aplikaci do vinné révy a 5 m do jabloní vzhledem k povrchové vodě.

A co včely nebo čmeláci? Cituji: "Expozice necílových organismů vyloučena", znamená to, že nesmí být zasaženy?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 22, 2018 12:55 pm

Podle mne pomlcka, tj. znak "-" by měla znamenat "nevyžaduje klasifikaci" ... pro včely,
alespoň se to jinde tak uvadí.

Jinak napr. na webu .... www.floraservis.sk/spintor.php ... se uvadi
... SpinTor je pre včely toxický, akonáhle však postrek na ošetrenej kultúre zaschne, je pre včely neškodný...
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 22, 2018 2:23 pm

Když najedu kurzorem na "-" u člověka, tak se objeví "Přípravek není posuzován jak výše uvedeno", když na včely tak to "nevyžaduje klasifikaci ....".
Možná to byl právě Spintor, který jsem používal až navečer, až se schovají čmeláci, protože ti makají déle než včely.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 22, 2018 3:00 pm

Asi "-" pro vcely znamena, ze postrik by zasáhnout vcely ci cmelaky nemel.
Jinak by tam bylo "NK".
Ale nemel by v tom byt zasadni problém, leda ze by se postrik delal za kvetu,
tak pak pozdeji vecer, aby to do rana uschlo.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 22, 2018 3:21 pm

Různorodost odrůd, a zvláště pokud jsou na drátěnce, přináší bohužel problémy s ošetřením, protože každý strom kvete ± jinak. V devět večer bývá ještě světlo a užiteční hmyzáci už povětšinou chrní.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 22, 2018 3:34 pm

A proti jakym skudcum a jake druhy ovoce ci zeleniny chcete postrikovat ?
Proti msicim Spintor nefunguje.
Horsi je to s přípravkem Vertimec, ten je pro vcely zvlast nebezpecny.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 22, 2018 3:49 pm

Jedná se o různé "červíky" a vrtule na peckovinách a jádrovinách, na hrušních pak ještě navíc mery. Vertimec používám víceméně jen ve sklenících a foliáku.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 22, 2018 4:09 pm

To byste si mel v "červících" udělat jasno a dělat postřik ve vhodném terminu.
Spravne nacasovani postriku je velmi dulezite.
Do skleníku a foliáku take letaji vcely.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 1 z 2 1, 2  Next

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru