Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mastná jablka

4 posters

Goto down

Mastná jablka Empty Mastná jablka

Příspěvek pro Wimpi Fri Feb 16, 2018 10:07 am

V poslední době jsem několikrát zaznamenal podivnou věc. Při nákupu jablek v supermarketu a jejich následné konzumaci mne zaujala silně mastná slupka ovoce. Až nepřirozeně, podezřele mastná. Jakoby byla pokryta rovnoměrnou vrstvou jakési olejové substance. Nepamatuji si, že bych dříve, v dřívějších letech něco takového zaznamenal. Zkoušel jsem onen olejnatý povlak z jablek smýt, ale nedařilo se to ani teplou vodou, ani saponátem. Tak mne napadlo, jestli náhodou zase nějaký vychytralý vynálezce nepřišel na metodu, jak ušetřit a snížit náklady za dlouhodobé uskladnění jablek v chladicích boxech tím, že se jablka před uskladnění vykoupou ve vhodné olejové emulzi, která zajistí snížení odparu vody povrchem? V současné době je totiž možné úplně všechno a spotřebitel nikdy neví, čím ho výrobce potraviny obalamutí a vyšplouchne. Nemáte s tímhle mastným jevem někdo osobní zkušenosti, či nějaké poznatky? A nebo se mi to jen zdálo a podléhám spotřebitelské paranoie?
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro Mashell Fri Feb 16, 2018 12:31 pm

O tom stříkání povrchu jablek vím už asi 2 roky. Určitě je to kvůli tomu, aby jablka nevysychala a vypadala pěkně svěží. A jelikož jsem paranoidní Smile, tak slupku okrájím, protože nemám chuť jíst s jablkem i palmový olej na povrchu.

Mashell

Poèet pøíspìvkù : 39
Join date : 17. 11. 15
Location : 430 m.n.m.

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro Mirek Fri Feb 16, 2018 12:35 pm

Jestli Tě to "potěšÍ", tak něco podobného jsem zaznamenal na jablkách u vlastní sklizně, ale až po jejich uskladnění (mám dojem, že se jednalo hlavně o Granny Smith). Že by si vytvořila na sobě nějaký ochranný obal? Ovšem u kupovaných to samozřejmě může mít původ zcela jiný.
Byl jsem nakouknout na jablka (jejich zbytky) ve sklepě a jedna odrůda je taková mastnější. Ostatní jsou již krabaté a scvrkávají se.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro J.R. Fri Feb 16, 2018 2:05 pm

O jakou odrudu jablek a jaky supermarket by se mělo jednat ?
Zatim jsem si nevšiml, že by v prodeji byla nějaká podezřele mastná jablka,
jedine Red Delicious byva nekdy takovy "vylesteny".
V pondělí jsem jel z Melnika přes Jahodarnu Vranany, koupil jsem jablka tam.
Mají (nevim od jakých) českých pěstitelů, jiná nabídka než v supermarketech.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro Wimpi Fri Feb 16, 2018 2:14 pm

Ano, některé odrůdy jablek mají tendenci časem na povrchu výrazněji zvoskovatět a vytvoří se na nich jakoby "mastný povrch". Ale tohle bylo mnohem výraznější, řekl bych extrémně, jakoby byl k povrchu pevně ulpělý kompaktní a nesmytelný olejový film. Na otěr prsty to bylo mazlavé. A protože potravináři mají fantastickou vynalézavost, jak levně vyrobit a draze prodat potraviny, které vypadají, jako běžné potraviny, ale nejsou to potraviny, nýbrž sofistikované potravinové náhražky, jsem permanentně ve střehu. Podvádějí nás sytematicky za blahoskonné spoluúčasti státu, takže nedůvěra je na místě. Když by na těch jablkách byl opravdu nějaký olej, například palmový, jak uvádí Mashell, kde máme záruku, že tento olej neobsahuje další chemické přísady, které zajistí ochranu ovoce proti skládkovým chorobám? A i kdyby to byl jenom jedlý, i když nezdravý olej z palem, bez další chemie, tak sakra co má co dělat na ovoci olej? Kde to jsme?


Naposledy upravil Wimpi dne Fri Feb 16, 2018 2:23 pm, celkově upraveno 1 krát
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro Wimpi Fri Feb 16, 2018 2:21 pm

J.R. napsal:O jakou odrudu jablek a jaky supermarket by se mělo jednat ?

To bohužel nevím, tyhle nákupy většinou pořizuje manželka. Já to objevím až doma v košíku. Sám bych to nekoupil. Navíc v některých obchodech se odrůdy neráčí uvádět, a místo toho čteme "jablka červená", "jablka žlutá", "jablka 5 kg konzum", ....
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro J.R. Fri Feb 16, 2018 2:28 pm

Ovoce a zeleninu u nas nakupuji ja, páč ženská na to nemá rozum.
Na zahradě jí nebaví pracovat, takže pak nerozpozna vcelku kvalitni ci cerstvou zeleninu od zcela nekvalitni či ovadle.
Klidne koupi (koupila) hnus a neprislo ji to vůbec divne.

Odrudy by se mely povinne uvadet, "cervene jablko" je obvykle Idared.

Zkuste se podivat zde.
Mozna se jedna o vceli nebo jiny vosk, coz je povoleno.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro Wimpi Fri Feb 16, 2018 2:55 pm

Dík za odkaz, zdá se, že jsme opravdu doma. Například ceduli s nápisem "chemicky ošetřeno" o které se text zmiňuje, jsem NIKDY v žádném obchodě s ovocem či zeleninou neviděl. Pokud by tam totiž byla, NIKDO by to nekoupil. Takže informace, na které má spotřebitel podle zákona nárok, prostě nejsou. Kde není žalobce, není soudce. Stát to nekontroluje a distributoři mají volné pole působnosti. Jinak ten text v odkazu připouští existenci chemicky ošetřeného ovoce (samozřejmě dle příslušných zákonů), takže si o tom, jak to chodí v reálu, žádné iluze nedělám. Tahle věta z textu odkazu je doslova kouzelná:

"Na základě výše uvedeného by spotřebitel měl být informován o tom, zda nakupuje ovoce s přirozenou ochranou vrstvou na povrchu ovoce (je mastná) nebo zda nakupuje plody, které byly chemicky ošetřeny."

!... by měl  ...! Very Happy
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro Wimpi Fri Feb 16, 2018 3:29 pm

Jak tak o tom v rámci diskuse hlouběji přemýšlím, vzpomnměl jsem si na nedávnou zajímavou příhodu. Asi před třemi roky mi doma došlo smáčedlo Silwet star, které přidávám do postřiků, kvůli lepšímu pokrytí. Tak jsem chtěl objednat po internetu nové. Ale při pátrání po vhodném prodejci mi vyskočil odkaz na smáčedlo Agrovital. Přečetl jsem si o tomhle smáčedle dostupné informace, které vypadaly velmi zajímavě (nebudu je nyní uvádět, abych nezdržoval), takže jsem se rozhodl ten  Agrovital vyzkoušet a objednal jsem ho. Když jsme ho poprvé použil, zjistil jsem se nechová úplně jako klasické smáčedlo typu Silwet star, že jeho smáčivý účinek je bídný, ale že se jedná spíš o olejnatou vazkou hmotu, která rovnoměrně pokryje povrch celé rostliny. To mě hodně překvapilo (nemile). Jedinou složkou Agrovitalu je látka, která se jmenuje pinolen. Trochu jsem se lekl a začal jsem v návodech a dostupných materiálech hledat, jakou ta mazlavá substance má vlastně ochrannou lhůtu. Nic jsem nenašel a tak jsme zatelefonoval výrobci, resp. jeho obchodnímu zástupci. On mi mezi řečí řekl, že se pinolen (Agrovital) zcela běžně používá i k postřikům třešní, jako ochrana před popraskáním po dešti. Tedy těsně před konzumací. a jakože se nemusím bát. Přitom ten pinolen vytvořil na mnou ošetřených rostlinách (réva) zhruba stejně olejnatý tuhý nesmytelný povlak, jaký byl na těch jablkách. Postřikovač byl totálně zadělaný a vůbec to nešlo umýt. Ničím. Tak safryš, když ovocnáři používají pinolen na ošetření třešní, proč by ho nemohli použít i při ošetření jablek proti vysychání? bom
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro Mirek Fri Feb 16, 2018 3:38 pm

Wimpi napsal:Přitom ten pinolen vytvořil na mnou ošetřených rostlinách (réva) zhruba stejně olejnatý tuhý nesmytelný povlak, jaký byl na těch jablkách. Postřikovač byl totálně zadělaný a vůbec to nešlo umýt. Ničím.

Podobně se zasíral postřikovač i při použití Bioolu na ošetření proti padlí. To nešlo dolů z nádoby ani horkou vodou a bobule se leskly jak psí kulky.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro Wimpi Fri Feb 16, 2018 3:45 pm

Biool by měla být jenom koncetrovaná vodní emulze řepkového oleje bez přidané chemie. Ten pinolen má velmi podobnou konzistenci, ale je takový trochu víc "gumovitější". Když sáhnu na vnitřní stěnu postřikoavče, je tam přilepený pořád, neřád!
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro J.R. Fri Feb 16, 2018 4:08 pm

U pripravku Agrovital se uvadi:
... působením ÚV záření a vzduchu polymerizuje a vytváří pružnou polopropustnou membránu přírodní živice ...
Tak není divu, ze to nejde umyt, když to polymerizuje. Nevedel jsem, ze něco takového existuje a pouziva se to na rostliny.

Na Wikipedii se uvadi:
Živice neboli bitumen je souhrnné označení pro organické kapaliny, které jsou vysoce viskózní, černé barvy a zcela rozpustné v sirouhlíku. Asfalt a dehet jsou nejčastější formy živic.

Zkuste si poridit sirouhlík, třeba to umyjete ...
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Mastná jablka Empty Re: Mastná jablka

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru