Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Koňský hnůj

3 posters

Goto down

Koňský hnůj Empty Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Fri Sep 09, 2016 4:29 pm

Většinu záhonů mám už vyčištěnou a začnu navážet koňský hnůj. Můžete mně někdo poradit, kolik koleček koňského hnoje je optimální na plochu 10 m2 ?
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro J.R. Fri Sep 09, 2016 8:39 pm

Optimalni pro jakou plodinu ? Zrejme rajcata, tak to nevim.

Pro jahody, brambory by snad melo byt optimalni 60-80 kg.

Kolecko ma objem cca 60 litru (16 kolecek do 1 m3), hmotnost se musi odhadnout.
Ale ja jsem obvykle daval 2 kolecka na 10 m2, cili vcelku hodne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro J.R. Sun Sep 11, 2016 7:42 am

Nebylo by spatne, pokud mas cim, zvazit 10 ci 20 l kybl hnoje, abys mel predstavu o merne hmotnosti.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro Mirek Sun Sep 11, 2016 8:02 am

MrBig46 napsal:Většinu záhonů mám už vyčištěnou a začnu navážet koňský hnůj. Můžete mně někdo poradit, kolik koleček koňského hnoje je optimální na plochu 10 m2 ?
                                               Vladimír

Viděl bych to cca na jedno kolečko na m2. Do vyvýšených záhonů dávám cca 10 cm vrstvu. Záleží i na tom, v jakém stavu hnůj je. Čerstvý už nedávám kvůli možným zbytkům selektivních herbicidů v něm, snažím se vybrat jen ten sypký a odleželý (zkompostovaný). Čerstvý koňský hnůj je hlavně sláma, pokud se nejedná o kobylince.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Sun Sep 11, 2016 4:40 pm

Tak já zůstanu při zemi a navozím tam dvě kolečka na 10 m2 (to byla i má původní představa). Stejně mně to dá plno práce. Od úložiště hnoje jsou moje záhony cca 200 m a tak s kolečkem nachodím (při potřebě cca 25 koleček) deset kilometrů. Na každých deset m2 dám ještě 2 kolečka kompostu a to už ale není o kilometrech ale jen stovkách metrů. To musí stačit.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro J.R. Sun Sep 11, 2016 6:27 pm

Vic jak 2 - 2.5 kolecka (5 na 20 m2) hnoje bych urcite nedaval, bude to prehnojene dusikem. Ani kompost bych uz nepridaval,
bud jedno nebo druhé.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Wed Sep 14, 2016 6:05 pm

Tak jsem začal vozit: Za hodinu jsem rozvozil dvanáct koleček kompostu. S tím hnojem to bylo horší, dnes ráno jsem dovezl pět koleček cca za hodinu a deset minut, byl to v tom teple mezi desátou a jedenáctou hodinou masakr.Potom už jsem nebyl schopen nic dělat. V pátek zkusím dalších pět koleček. Ten slamnatý hnůj zatím dávám tam, kde nebudou rajčata.
Už jsem začal test na herbicidy, v pondělí jsem namočil trochu toho hnoje do vody, včera jsem tu vodu slil a řeřichu vysetou na vatě jsem tím zalil. Nemám s tím žádnou zkušenost, uvidím jestli mně to něco ukáže v porovnání s výsevem zalitým jen čistou vodou.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro J.R. Thu Sep 15, 2016 9:37 am

slamnatý hnůj ... ta slama je "sucha" nebo "mokra", tj. s mockou ? U nas je vedle kravina cerstvy hnuj - mokry. Cerstvy hnuj jsem
si na zaryti nikdy nebral, kamarad mi rikal, ze se to "neuryje", ryc slamu neprerizne. Musí se davat do vyhloubeného (odryteho) radku
a ten pak zaryt.

Herbicidy - jsou ve slame, to nevim, jestli se - relativne rychle - rozpusti ve vode nebo az se aspoň castecne slama rozlozi.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Thu Sep 15, 2016 5:32 pm

S tím zarytím nebude žádný problém. Kousky slámy jsou krátké maximálně tak 8-10 cm a když ten hnůj rozkydám tak se úplně rozpadne. Vlastně té slámy tam ani moc není.
Ten hnůj se slámou dávám všude, kde nebudou příští rok rajčata. Pod rajčata chci ten hnůj, kde žádná sláma není, ale to se musím ještě domluvit s majitelkou koní. Doufám, že to nebude problém, ten hnůj má vyhozený za zahradou na obecném pozemku. Ty kobylince se úplně rozsypávají, budu je asi dávat do pytlů a takto je vozit.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro J.R. Mon Sep 26, 2016 10:29 am

Co se tyce obsahu dusiku v konskem hnoji, tak napr. zde se uvadi 0,65 %, zatímco od krav 0,48 %.
Takze konsky hnuj by mel mit cca o 1/4 dusiku vice, coz není uplne malo a bylo by vhodne k tomu prihlednout.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Sat Oct 01, 2016 11:06 am

Tak už jsem ten potřebný hnůj dostal na zahradu. Dvanáct koleček toho slamnatého (2,5 km s práznými kolečky a 2,5 km s plnými) a 6 koleček (na každých ještě zpoloviny naplněný pytel) kobylinců (dalších 2 km+ 2 km, ale to chodil většinou syn, já jen nakládal). Pokud jde o dusík a jiné živiny, tak si myslím, že si to mé záhony po dvaceti pěti letech zaslouží. Dostávaly jen nějaký ten kompost, dřevěný popel a sem tam nějaké to hnojivo (spíš výjimečně) Superfosfát, síran draselný, Cererit případně ledek vápenatý. Možná jsem ten hnůj nemusel dávat všude (například tam kde budu pěstovat hrách), ale je otázkou, jestli příští rok budu ještě schopen nějaký hnůj dovézt.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro J.R. Mon Oct 03, 2016 8:49 am

... tak si myslím, že si to mé záhony po dvaceti pěti letech zaslouží ...

Delej, jak myslis, ale množství hnoje se neridi minulými zásluhami, ale tim, co se bude pestovat.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Mon Oct 03, 2016 6:41 pm

Jiří,
jsem docela sečtělý v literatuře o pěstování zeleniny, je mně úplně jasné, které rostliny se doporučují pěstovat v první, druhé a ve třetí trati. Pěstoval jsem skoro všechny zeleniny od A až do Z včetně těch pro mne exotičtější a ne tak obvyklých například artyčok, chřest, černý kořen a většinou jsem neřešil jakou půdu mám, většinou jsem ji měl asi chudou na živiny. Teď jsem celou zahradu vyhnojil a budu v této půdě pěstovat jen ty zeleniny o které je u nás doma zájem například i ty rostliny doporučované pro třetí trať (dřeňový hrách). Uvidím jak se mu bude dařit, možná ani nepoznám rozdíl.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro J.R. Tue Oct 04, 2016 9:15 am

Verim, ze jsi sečtělý v literatuře o pěstování zeleniny, ale zrejme jsi toho mnoho necetl o organických hnojivech.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Tue Oct 04, 2016 9:26 am

Tak to jsi mne dostal. Very Happy
Vladimíer
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro J.R. Sat Oct 22, 2016 10:12 am

MrBig46 napsal:S tím zarytím nebude žádný problém. Kousky slámy jsou krátké maximálně tak 8-10 cm a když ten hnůj rozkydám tak se úplně rozpadne.

Tak jak se to ryje ? U mne se dost namahave zaryva oves hrebilkaty (Avena strigosa), ma hustou korenovu soustavu, je to jak ryti
cerstve posekaného travniku. Ale uz mam skoro vse zryto.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Sun Oct 23, 2016 10:49 am

Tak já už to mám dávno zryté, ten hnůj opravdu nebyl žádný problém. Bylo sucho a tak jsem s v tom hnoji nijak nebrodil, jen se to trochu lepilo na podrážky. Teď mne jen čeká rytí u tchýně, ale poprvé na to nebudu sám, budu mít silné pomocníky, syna a zetě. Výjimečně tam nemá zasetou ani hořčici ani žádný hnůj a tak se na to rytí čistého pozemku (bez jakéhokoliv plevele) těším. Jen doufám, že to s těmi silnými pomocníky spláchneme za jeden den. Very Happy
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro Mirek Sun Oct 23, 2016 12:04 pm

Vladimíre, a nechcete se stavit i u mne? Svačinu a rýče s sebou, záhony mám! Wink
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Sun Oct 23, 2016 12:44 pm

Mirku,
jistě bych se k tobě rád podíval, ale s tím rýčem by to byl ve vlaku asi problém. Aby po mně České dráhy nechtěli nějaký příplatek. U nich člověk nikdy neví!
Koňský hnůj Scratch_headlarge
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro Mirek Sun Oct 23, 2016 12:53 pm

Tak já bych pro ten rýč dojel autem, aby v tom vlaku nepřekážel. bounce
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro J.R. Tue Jan 10, 2017 8:20 am

Objednal jsem si v antikvariatu knihu "Hospodaření s organickými hnojivy".
Autorem je Ing. Milan Škarda, CSc.
Mělo by se jednat o základní literaturu na dané téma, ze které je často citováno.
Pokud se mi podaří něco nastudovat, tak se zde podělím o poznatky.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Tue Jan 10, 2017 3:22 pm

Pro mne je to zatím španělská vesnice. Už se těším, co z toho vyčtete a přeložíte do pro mne srozumitelné řeči.
Vladimír
PS.: Pokud se k té knize nedostanete, tak to zkusím v Moravské zemské knihovně, pochopitelně až se trochu oteplí. Nechce se mně teď nikam chodit.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro Mirek Tue Jan 10, 2017 4:30 pm

Známý má nějakého toho koníka, nějaký ten dobytek, a hlavně hromadu hnoje, kterou UNCéčkem průběžně přehazuje. Vloni jsem si od něj bral nějaký ten hnůj a již byl krásně sypký, přímo kompost. Pařeniště nemám a tak čerstvý koňský vysloveně nepotřebuji, ten je o kousek vedle u jiného známého. Je to sice na Mikulovsku, ale je mi vcelku jedno zda to vezu 25 nebo 5 km, stejně tam každý pracovní den jedu. Na zkoušku jsem poprvé zakoupil kýbl slepičího hnoje, 10l kbelík za 99,- Mají ho i v pytlích 40 l za 199,- Slepičince bych viděl na přihnojování do skleníku a foliáků, případně do kýblové výsadby.

Koňský hnůj Drubezihnuj-a
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro MrBig46 Tue Oct 03, 2017 8:04 pm

Minulý týden jsem se byl podívat po tom koňském hnoji. Čisté kyblence už tam nejsou, asi ten majitel koní s nimi nakládá jinak, než že je vyváží za zahradu. Toho koňského hnoje s tou slámou je tam plno a tak jsem ho začal navážet. Dovezl jsem pět koleček. Potkal jsem konečně majitele koní a zeptal jsem se ho kde bere slámu. Vypadlo z něho, že ji bere od jednoho ze dvou zemědělců, kteří tam hospodaří. A bere ji od toho, co používá herbicidy. Takže jsem musel přehodnotit celý plán pěstování na příští rok. Teď na podzim chci ještě celou zahradu ponojit tímto hnojem s výjimkou plochy, kde chci pěstovat rajčata. Takže letos nebudu konstrukci pro rajčata vůbec stěhovat, rajčata zůstanou tam kde byla letos, dám tam jen nějaký kompost, dřevěný popel a Cererit cca 1 kg na 10 m2. Nechci nijak riskovat moje pěstování rajčat. Další roky budu hnojit jen někde- výběrově. Na všechny pohnojené plochy dám na jaře testovací rostliny- keříčkové fazole. Docela se mně to hodí. Pokud bude půda v pohodě, tak v roce 2019 tam půjdou rajčata. Jinak letos na záhonu, který jsem loni na podzim tím hnojem pohnojil, jsem pěstoval keříčková rajčata a nějaké poruchy jsem neviděl.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 14, 2019 6:52 am

Chtěl bych realizovat "pařeniště" ve skleníku s tím, že bych v něm "zatopil" čerstvým koňským hnojem. Bude stačit dát ho 20 cm hluboko? Vysadil bych tam salát, kedlubny, ředkvičku a pod..

Nad stávající záhon dám rám z 20 cm fošen a celé to nakryji sklem, případně ještě zastíním bílou netkankou (to podle slunce). Ve skleníku v této době sice nemrzne, ale jak jsem se tam včera hrabal v zemině, tak byla docela studená.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Koňský hnůj Empty Re: Koňský hnůj

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru