Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Choroby na rajčatech a boj s nimi

+7
J.R.
MrBig46
Uďa
jirkakuta
Catka
miroslav
Mirek
11 posters

Strana 2 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Wed Feb 10, 2016 4:51 pm

Pro rajčata je docela specifické použití, buď nasucho hned obalit semena nebo zálivka či postřik při vcházení. Už jsem koupil tak uvidím.
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Catka Wed Feb 10, 2016 5:06 pm

Polyversum používám běžně, přísady,jejichž kořínky před přesazením namočím do 0.05 procentního roztoku, jsou vitálnější, odolnější a na pohled hezčí než ty neošetřené. Během sezony pak občas rostliny zaliju. Proč se nekamarádit s touto spřátelenou houbou. Pokud je tlak plísně enormní, pak je ovšem potřeba zasáhnout fungicidem a ten zlikviduje i tuto.Většinou chemii nemusím použít.Vřele doporučuji.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sat May 21, 2016 7:57 am

Nejspíše jsem udělal nějakou botu při výsadbě rajčat do květináčů, zvláště u těchto pěti odrůd. Je to zhruba 1/6 z celkového počtu vysazených do nádob, ostatní vypadají lépe. Rajčata jsem vysazoval postupně, možná se jednalo o jednu várku v ten daný den, protože jsou vedle sebe.

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1676 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1677 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1680 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1681 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1682 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1683 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1684 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1685 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1686 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1689 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1691

Hledat nyní chybu se bude velmi těžké. Komponenty - substrát, zeminu i písek, ze kterých jsem směs míchal, byly po každé stejné. V určité fázi jsem začínal přidávat do zeminy odměrku hnojiva Yaramila Komplex, a to je jeden z možných problémů. Další z možností je zima, mokro a stres mladých sazenic, které při výsadbě nevypadaly vůbec pěkně. Granule hnojiva jsem ve stejném množství přidal i do květináčů s dřívější výsadbou, ale tady bylo hnojivo rozprostřeno na povrch, zasypáno další zeminou, a tudíž zde nedošlo k přímému kontaktu s kořenovým systémem.

A co fčíleky? Z rostlinek jsem odebral růstové vrcholy a dal je za pomoci stimulátoru Clonex do perlitu na zakořenění, rostliny samotné vyjmu z kbelíků, opláchnu a dám do zeminy s pískem bez jakýhkoliv hnojiv a budu doufat že se zmátoří, bo tam jsou i úplně nové odrůdy.

Ještě dodám, že rostliny vysloveně živoří a postupně odcházely další a další listy.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sat May 21, 2016 9:24 am

To je průser, ty Yary snižují PH, jestli je přehnojil může být hlína kyselá, uvolnuje se hodně vápníku a ten brání příjmu ostatním. To jsou moje vyčtené informace, zkuste nějak změřit.
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro J.R. Sat May 21, 2016 9:32 am

Odmerka hnojiva - jak velka ?
Je mozne YMC snizuje pH, ale dalsi vysvetleni je ponekud krkolomne. Odkud by se mel vapnik uvolnovat ? A pokud by se uvolnil,
tak by mel snizene pH neutralizovat. Pokud je pH snizene, tak naopak by mel vapnik chybet.

Do niceho pred vysadbou zadne hnojivo nepridavam. S prihojovani zacinam cca 2 tydny po vysadbe i u kontejnerovanych rostlin,
u prostokorenych jeste pozdeji.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sat May 21, 2016 10:26 am

Já si čistím expreso kyselinou citronovou tím rozpustím vodní kámen do vody. Cool
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro J.R. Sat May 21, 2016 11:20 am

Uďa napsal:Já si čistím expreso kyselinou citronovou tím rozpustím vodní kámen do vody. Cool

A co z toho podle Vas vyplyva ?
Jaka ma ta voda pH ? Stale stejne jako kyselina citronova ?
Kde jste cetl to svoje krkolomne vysvetleni ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sat May 21, 2016 11:29 am

Tam kde Vy jste očividně nebyl. Very Happy
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro J.R. Sat May 21, 2016 11:37 am

Tak to jsem tam urcite nebyl, cetl nebo slysel jsem ohledne problematiky pH pudy v podstate uplne jine informace.
Nepsali - tam, kde jsem nebyl - taky nejake nesmysly o horciku ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro J.R. Sat May 21, 2016 1:15 pm

Meril jsem pH - YMC 100g rozpustene v 2 L PET - cca 4.5, cili dost nizke. Ale destova voda cca 6.3 (je v ni pyl ci jine necistoty), studnicni voda cca 6.2 (vodni kamen se mi v rychlovarne konvici netvori). Voda v 10 L konvi vcetne hnojiva (0.2 L rozpusteneho YMC) - pH cca 5.5.

K zalevani pouzivam primarne destovou vodu, pokud je ji malo pripoustim k ni studnicni.
Ve skleniku jsem nameril pH cca 6.2, cely lonsky rok jsem hnojil prevazne YMC (obcasne  vapnim, nevim, zda to bylo loni ci predloni).

Loni na jare jsem zaryl zampionovy substrat, cca 60-70 kg / 10 m2, pH pote bylo cca 5.5 a zadna tragedie se nekonala,
ani zadne viditelne problemy s nedostatkem nejakych prvku. Doporucene sirsi rozmezi pH pro jahody je 5.5 - 6.5, uzsi 5.8 - 6.2.

Vetsina pud u nas je (mirne) kyselych, 1 odmerka hnojiva (10g ci vice ?) nemuze nejak vyrazne snizit pH.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sat May 21, 2016 1:44 pm

Tady je tabulka PH vs příjem:
PH
Já mám doma PH 7,5-8 stejně tak dešťovka, dle ročních období, po přidání kristalonu mi klesne PH na 6 +/- (přesné dávkování), když dám více PH klesne ještě níže, stejně tak když nechám rozdělaný kristalon v lahvi. Měřeno akvarijní sadou. Vy máte zázračnou - živou vodu když máte PH 6,2.
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sat May 21, 2016 3:55 pm

Takže jsem to dopoledne "vykuchal", propláchl a vypadá to na silně přemokřený kořenový bal. Nejspíše tato várka výsadby schytala ty lijáky nejvíce a v nejméně vhodnou dobu. Nové kořeny se tvoří na stoncích, staré kořenové baly nejspíše neplní svou funkci.
Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1693 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1694 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1696 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1698 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1699 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1700 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1701 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1704 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1705

Rajčata jsem přesadil do zahradního substrátu a dal si pohov s vodou. Bohužel slunce si s tím pohrálo ještě dříve, než jsem se vrátil ze zahrady. Hnojivo na vině asi není.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro J.R. Sat May 21, 2016 4:36 pm

Pan Mirek - hnojivem to podle mne neni.

Pan Uda - nevim, co z uvedene tabulkvy vyplyva nebo by melo vyplyvat. pH pudy mam v rozmezi 5.5 - 6.5, spise uzsim
(trochu se to meni, jak hnojim, ci vapnim). Kan. boruvky maji pH pochopitelne jine (4-4.5).
Mereni jsem provedl tesne pred tim, nez jsem to jsem psal, mam pristoj "pH 3000" od firmy STEP Systems. pH prilis neresim,
nechavam to zmerit cleny familie (na jare a na podzim), podle toho se pak zaridim.
Co se tyce zive vody - spis v ni budou dusicnany, pitna spise jen po prevareni (nebo tak nejak).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Jiřina Sat May 21, 2016 10:49 pm

Dešťovka dle mne nemůže mít pH 7,5 - 8, to by musela cestou promýt popel z lesního požáru. Dešťovka má obecně pH mírně kyselé. Více kyselé měla v éře kyselých dešťů. Používám k zalévání borůvek. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sun May 22, 2016 6:13 am

J.R. napsal:Pan Mirek - hnojivem to podle mne neni.

Pan Uda - nevim, co z uvedene tabulkvy vyplyva nebo by melo vyplyvat. pH pudy mam v rozmezi 5.5 - 6.5, spise uzsim
(trochu se to meni, jak hnojim, ci vapnim). Kan. boruvky maji pH pochopitelne jine (4-4.5).
Mereni jsem provedl tesne pred tim, nez jsem to jsem psal, mam pristoj "pH 3000" od firmy STEP Systems. pH prilis neresim,
nechavam to zmerit cleny familie (na jare a na podzim), podle toho se pak zaridim.
Co se tyce zive vody - spis v ni budou dusicnany, pitna spise jen po prevareni (nebo tak nejak).

Myslel jsem, že ta tabulka je jasná (zelená barva,důležitá pro zahradkáře, je ideální PH pro příjem prvků) PH by mělo být ideálně mezi 5,5 - 6,5.
Pokud máte vodu PH 6,2 a přidáte do ní kristalon zaléváte kyselou vodou, jahodám a borůvkám to vyhovuje.

Jiřina:
Na balkoně mám okap svedený hadicí do kýble, v práci mám nádobu pod okapem, několikrát měřeno akvarijní sadou, Vaše "nemůže" znamená, že jste nejspíš z jiné planety nebo co? Na podzim a v zimě je voda někdy kyselá. Rolling Eyes
PH
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sun May 22, 2016 8:19 am

Tak jsem trochu gůgloval o deštovce, měla by být PH 5,6, u nás není asi díky popílku z elektráren - 3 x odsířený ČEZ. Tak z jiný planety jsme mi tady na severozápadě. Smile
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sun May 22, 2016 8:20 am

A mám tu další problémek, tentokrát opět skvrny na listech rajčete ve skleníku. Včera jsem zapoměl čerstvý list nafotit a nyní je z něj jen paskvil, přesto jsou fleky vidět.
Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1712
Něco jsem našel tady, nejvíce se to podobá nedostatku zinku, ale napadla mě opět ta nešťastná voda voda. Nepředpokládám, že je to choroba a dopoledne udělám pár lepších fotek.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sun May 22, 2016 8:25 am

Uďa napsal:Tak jsem trochu gůgloval o deštovce, měla by být PH 5,6, u nás není asi díky popílku z elektráren - 3 x odsířený ČEZ. Tak z jiný planety jsme mi tady na severozápadě. Smile

Jelikož jsem pouhopouhý amatér a PH jsem nikdy neměřil (a asi ani nebudu), tak musím konstatovat, že dešťovka za babiše je stejně žlutá tak jako dříve ze síry z chemičky, a ten hliník který nám tady Velký Bratr rozprašuje z letadel asi taky moc košer nebude.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro J.R. Sun May 22, 2016 8:40 am

Uďa napsal:Myslel jsem, že ta tabulka je jasná ...

Ano je jasna, ale to vicemene znam, slysel jsem mnohokrat, ze prvky nejsou pro rostliny pristupne pri nevhodnem pH. Vychazim z toho, jake je doporucene pH pro jahody. Pro rajcata a okurky si pH presne z hlavy nepamatuji, lisi se to jen o nejakou tu desetinu.

Domnival jsem se, ze v tabulce budou nejake argumenty pro Vasi informaci, ze pri snizeni pH se uvolni hodne vapniku.  Tak tomu snad mozna muze byt na zasaditych pudach (pH > 7), ale na kyselych pudach tomu tak nebude.

A predevsim bezne hnojeni pH neznizi ani vyrazne, ani rychle. Tak to proste nefunguje, to by muselo byt extra prehnojene a negativni dusledky by prineslo napr. prehnojeni dusikem ci draslikem.

Myslim, ze problematice pH prikladate prilis velkou vahu, nevim zda s akvarijni sadou lze merit pH pudy, pokud jen voda,
tak to je jen cast problematiky.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sun May 22, 2016 9:02 am

Mirek
Taky jsem slyšel názor od jednoho zahradkáře, že před odsířením elektráren na zahrádkách nebyla žádná plíseň. Very Happy Každá mince má dvě strany. Laughing
JR
Voda je základ života. Very Happy
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro J.R. Sun May 22, 2016 9:23 am

No hlavne, ze jste si po diskusi s pani Jirinou uvedomil, ze asi mate ve vzduchu popilek z elektraren. Takze to mereni pH
k necemu uzitecnemu bylo. Severozapad (a doly a elektrarny) znam, s rodici, kteri se tam prestehovali, jsem tam bydlel radu let.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro MrBig46 Sun May 22, 2016 10:44 am

Pokud jde o ta Mirkova rajčata: je otázkou, jak vypadaly kořeny, když ta rajčata sázel do nádob. Já si pamatuji, že pan Ing. Holman jednou vykládal v mé přítomnosti, že předpěstování okurek je nutno přesně načasovat tak, aby byly sazenice sázeny se světlými kořínky. Pokud se sazenice okurek nechají příliš dlouho v kelímcích tak kořeny zestárnou, ztmavnou a sazenice po výsadbě trčí do té doby, než se vytvoří nové kořeny. Pan Ing. Holman sice tvrdil, že je to jen u okurek, ale já mám odzkoušeno, že když vysadím papriky z výsevu v lednu, tak když za čtrnáct dnů po vysazení potřebuji nějakou přesadit , tak ji vytáhnu s kořenovým balem ve tvaru původního kelímku. Nevím jak je to u rajčat, ale tuto možnost bych nevylučoval.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sun May 22, 2016 2:59 pm

Je to tak Vladimíre, kořenový bal stále drží svůj původní tvar. Vysazoval jsem na etapy a těchto pět rostlin patřilo k várce, které naplno schytala lijáky, pořadí výsadby si ale již nepamatuji. Chladno nadělalo s výsadbou hodně paseky, ale v kombinaci s mokrem to nakonec byl nejjvětší průšvih.
Zkoušel jsem taky v rámci předpěstování sazenic pár rajčat přesadit z kelímků do kontejnerů 10x10 cm, a to byla úplně jiná liga. Mohutné, široké a pevné sazenice, jak málo stačí ke zlepšení růstu. Ovšem takový kontejner zabere o hodně více místa při předpěstování než kelímek, a při počtu pěstovaných rostlin ....
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sun May 22, 2016 3:04 pm

Mirek napsal:A mám tu další problémek, tentokrát opět skvrny na listech rajčete ve skleníku. Včera jsem zapoměl čerstvý list nafotit a nyní je z něj jen paskvil, přesto jsou fleky vidět.
Něco jsem našel tady, nejvíce se to podobá nedostatku zinku, ale napadla mě opět ta nešťastná voda voda. Nepředpokládám, že je to choroba a dopoledne udělám pár lepších fotek.

Tady jsou, a projevuje se to u jedné odrůdy?!?! Shocked

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1714 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 103_1715
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sun May 22, 2016 3:16 pm

Nějaký druh plísně z vlhka, pozor na přenos.
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 2 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru