Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Choroby na rajčatech a boj s nimi

+7
J.R.
MrBig46
Uďa
jirkakuta
Catka
miroslav
Mirek
11 posters

Strana 5 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sat Jul 30, 2016 6:31 pm

Vypadá to na plíseň, ale proč čekat do pondělka? Není lepší to ošetřit preventivně (2-3 týdny zpět) kdy ještě nejsou zrající plody?
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sat Jul 30, 2016 6:40 pm

Stále ještě věřím polyversu, tento záhon byl rizikový, zarostlý až k zemi. Ostatní 96ks jsou OK.
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Catka Sat Jul 30, 2016 7:05 pm

V tomto stadiu už polyversu nevěřte, ani kdyby bylo rozmícháno ve svěcené vodě. Plíseň ho už přemohla. Já bych šla okamžitě do postřiku.
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sun Jul 31, 2016 6:07 pm

Tak jsem to stříknul Akrobatem, začli se objevovat fleky i na ostatních listech, u nás je 22°C a každý dvě hodiny deštík, jen co jsem skončil začlo pršet, vadí to?


Naposledy upravil Uďa dne Sun Jul 31, 2016 8:21 pm, celkově upraveno 1 krát
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 31, 2016 6:46 pm

Postřik potřebuje nějakou dobu na zaschnutí, 2-3 hodiny by měly stačit, použití smáčedla to zlepší. Já osobně bych v této fázi použil Revus, případně Ridomil.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Uďa Sun Jul 31, 2016 8:25 pm

Revus, bych musel někde schánět a Ridomil píšou že je spíše preventivní, proto jsem vybral ten Akrobat, snad zabere při prvním výskytu jak píšou. Jinak budu mít zas NIC jak loni, asi zkusím spíš pěstovat nějakou hlívu. Smile
Uďa
Uďa

Poèet pøíspìvkù : 222
Join date : 05. 02. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 31, 2016 8:48 pm

Chce to preventivní ošetření než pak řešit tyto problémy. Ridomil Gold MZ Pepite doporučuji po vlastních zkušenostech, má systémovou složku.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Jiřina Sun Jul 31, 2016 9:43 pm

Moje kamarádka objevila regulérní plíseň bramborovou na rajčatech už minulý víkend, má zahrádku u rybníka. Potom narychlo její manžel stříkal Acrobatem. Výsledek záchranné akce neznám, zatím je brzy soudit. U mne naštěstí ještě není, ještě působí druhý preventivní postřik, doufám, že se umoudří počasí, stříkat bych již více nechtěla. Postříkala bych pouze v kalamitním počasí. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Fri Aug 05, 2016 9:05 pm

Při pátrání po přípravcích proti těm různým skvrnitostem jsem kápl na přípravek COLLIS, který je registrován na padlí a Alternáriovou skvrnitost na tykvovitých. Bohužel je k mámí jen v balení  pro profesionály.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Jiřina Sun Aug 21, 2016 6:56 pm

Rajčata kamarádky se z plísně bramborové uzdravila po postřiku Acrobatem před asi čtyřmi týdny. Podstatnou roli v léčbě sehrálo počasí. Při vlhkém počasí by nepomohl ani postřik svěcenou vodou.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Catka Mon Aug 22, 2016 5:21 pm

Tak, a je tady, mrcha! Navštívila mě plíseň bramborová. Pěstuji rajčata na své členité zahradě na čtyřech oddělených stanovištích a na jednom mi plíseň napadla Kumato. Ani se jí nedivím, já být plísní, tak neváhám a útočím, mám na to ideální podmínky.Ostatní stanoviště jsou zatím čistá. Zasahovat nebudu
Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 P1030756  Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 P1030757
Catka
Catka

Poèet pøíspìvkù : 884
Join date : 18. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Jiřina Thu Sep 29, 2016 1:47 pm

U kamarádky se koncem července objevila na záhonku u rybníka po několika vlhkých dnech plíseň, postiženy byly hlavně žluté hruštičky, byla již na stoncích i plodech. Její manžel je postříkal urychleně Acrobatem. Na zastrčeném záhonku měla jednoho též napadeného keříčkového Šejka, toho zapomněl postříkat. Potom došlo ke změně počasí, nastaly suché dny. Plíseň se zcela zastavila jak na postříkaném záhonku tak na Šejkovi bez postřiku. Dodnes jí plody nádherně dozrávají beze známek jakéhokoliv napadení plísní. Z toho plyne, že pro napadení plísní jsou rozhodující vnější vlhkostní podmínky. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Thu Sep 29, 2016 5:43 pm

Jiřina napsal:..... Z toho plyne, že pro napadení plísní jsou rozhodující vnější vlhkostní podmínky. J.

To je asi ten nejdůležitější aspekt, já připojím ještě další, a tím je zdroj nákazy a prevence. Letos je u mne zdaleka nejhorší rok na padlí a plíseň co se révy týče, plíseň bramborová ale není. Jen něco málo jsem pozoroval kus vedle u souseda, ale jednak ošetřil a jednak asi nebyl zdroj nákazy.

U baráku rajčata během vegetace bez postřiku, plíseň nulová, v okolí asi nikdo rajčata nepěstuje. Réva napadena plísní i padlím, ostružina rzí, okurky i růže padlím totálně ....
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro J.R. Thu Sep 29, 2016 8:26 pm

okurky i růže padlím totálně ....

Zkousel jste na ne AQ 10 ?
Ovsem zde se uvadi, ze ošetření musí být zahájeno při nízke úrovni zamoření (Treatments must be started at low powdery mildew infestation levels).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sat Jan 14, 2017 2:01 pm

J.R. napsal:
Mirek napsal:Spektrum je vyjmenováno na stránce s uvedeným odkazem, ale co je bakteriální nebo houbové neřeším, možná je to to "i drugie".
A jak, kdy a na co to plánujete aplikovat ?

Podle agromanualu je ucinna latka "Bacillus subtilis spóry kmen QST 713" obsazena v pripravku SERENADE ASO.
Label od firmy Bayer je zde.

Doporucene pouziti je velmi siroke, ale není jasne nakolik, s tim jsou zkusenosti a jak ucinne to funguje. Na podzim jsem nasel nejake
americke stranky ke kan. boruvkam, byl tam doporucovam pripravek SERENADE ASO, resp. SERENADE MAX, ale krome plisne sede
byl u ostatních chorob - co se tyce ucinnosti - uveden otaznik (?).

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 S-l1600

Vzhledem k tomu, že problémy s chorobami rajčat nastávají již v počátcích růst, tak začnu s namáčením semen, dále s namočením kořenů přísady nebo zálivku po výsadbě, dále dva preventivní postřiky v počátku vegetace. Desinfikace půdy chlorovým vápnem by měla být základem, opětovné použití mulčovací fólie je vyloučeno, mulčovat budu slámu. Vše je zaměřeno na různé černě a skvrnitosti, které má rajčata trápí, narozdíl od plísně bramborové, kterou má rajčata již nějaký ten rok téměř neznají.

Chtělo by to porovnat účinek Fitosporinu a chemie, např. na půlkách záhonu. Teď je na to čas, ale dělat se nic nedá, doufám že to nedopadne jako s předchozím balení Fytosporinu, který už třetím rokem leží v krabici se semínky nenačatý. Embarassed Embarassed Embarassed
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro J.R. Sat Jan 14, 2017 2:18 pm

... doufám že to nedopadne jako s předchozím balení Fytosporinu, který už třetím rokem leží v krabici ...

To by ještě mohlo fungovat, alespoň do zálivky.
Da se to kombinovat s "chemickymi" fungicidy ?
Z te fotky (zadni strana obalu) jsem nic neprecetl, co je tam zajímavého ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sat Feb 04, 2017 12:46 pm

Na rostlinkách rajčat Sladkaja děvočka se objevily dolů zkoucené okraje listů a na nich něco, co by mohlo vypadat jako poškození od roztočů. Po prohlídce lupou a USB mikroskopem jsem však žádný pohyb na listech nenašel. Poškození tam je, ale jeho příčina? Těch může být několik, mokro, sucho, světelné podmínky, substrát, ale sám o sobě se domnívám, že by to mohlo být něco v semenech. Když vezmu v potaz, že na rostlinách Děvočky se vloni objevily jekési choroby velmi brzy a listy začaly žloutnout a hnědnout, tak mám podezření na přenos nějaké choroby osivem, bohužel. Ostatní odrůdy vypadají o mnoho lépe, a proto budu před výsevem osivo rajčat preventivně ošetřovat.

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 104_5849 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 104_5852 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 104_5853

Detaily poškození horní a spodní plochy listu vyfocené USB mikroskopem. Není to nic extra ostrého, ale něco tam vidět je.

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Fri_Feb_03_15_49_21 Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Fri_Feb_03_15_49_29


Naposledy upravil Mirek dne Sat Feb 04, 2017 6:34 pm, celkově upraveno 1 krát
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro MrBig46 Sat Feb 04, 2017 6:03 pm

Na té fotce z 3.2.2017 mi to připomíná Intumescenci – výrůstky na listech z přemokření. Na paprikách to bývá dost často, ale že by to mohlo být na rajčatech to opravdu nevím. Shocked
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sat Feb 04, 2017 6:59 pm

Trochu jsem pídil a narazil na tuto stránku. Zde se mmj. píše: "Pro začátek je třeba připomenout, že rajčatová sazenice miluje hodně světla. V případě nedostatku světla, budou listy mladých rostlin rychle žloutnou, chřadnout a budou se na nich objevovat ..... listy žloutnou rovněž při nadměrné vlhkosti. Zvýšená vlhkost půdy podporuje růst bakterií a plísní, což vede k různým nemocem. V tomto případě je nutno učinit určitá opatření na záchranu sazenic.
Každou rostlinu je nutné vytáhnout ze země a očistit kořeny. Pokud jsou černé a hnijící, pak by rozhodně měly být odstraněny. Ponechá se hlavní stonek a  dva-tři největší listy, žluté listy odstranit. Následně se rostlina umístí do mírně vlhkého substráru, hnojení organickými hnojivy, zalévat s mírou. V prvních dnech se může zalít hlavní kořen vodou s manganistanem draselným (zvláště v případě, že kořeny byly shnilé). Na místě je i větrání místnosti, čerstvý  proud vzduchu brání bakteriím a houbám parazitovat na sazenici".


Jenže se mi ta poškození objevují jen na určité odrůdě, což znamená míti se na pozoru i co se semen týče. Každopádně jim dám ViP podmínky, na tom nejlepším osvětleném místě.
M.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Jiřina Sun Feb 05, 2017 11:34 am

Moc bych to neřešila, hodnotím jako fyziologickou poruchu, odrůdy jsou různě náchylné k fyziologickým poruchám. Podobná "svinstva" se mi dříve objevovala na paprikách, zvláště určitých odrůd. Od té doby, co je nepěstuji doma se to neobjevilo. J.
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro padr Mon Jul 24, 2017 3:20 pm

Naříkal jsem tady nad rajčaty Wes - nestříkal jsem dost Wuxalem a chytly suchou plíseň. Většinu napadených jsem othal a něco tam nechal, ne případná semínka. Teď po několika dnech zjišťuji, že jsem se možná unáhlil. Černý flek na spodku rajčete praskl a pod ním vykukuje zdravá tkáň. Zatím to vypadá, že tahle nectnost bifteků může občas pomoci. Nechci to zakřiknout, uvidím až při sklizni.
Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Img_2018
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Jiřina Sat Jul 21, 2018 9:35 pm

Poslední tři roky zu nás plíseň na rajčatech nebyla. V týdnu jsem byla na zahradě u rybníka u kamarádky a objevila jsem jí plíseň na listech rajčete. Moje venkovní rajčata včera postříkal manžel Acrobatem spolu s bramborami. Nekeříkové rostliny jsem mírně odlistila odspodu, aby byl porost vzdušný. Rozvalené Šejky na poli, doufám, ochrání Acrobat. Ve skleníku mám opět čerň na listech, neřeším, považuji za kosmetickou vadu. Letos máme u nás poměrně vlhko na rozdíl od zbytku republiky, několikrát zde již rostly hřiby( v lese).
Jiřina
Jiřina

Poèet pøíspìvkù : 659
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sat Jul 21, 2018 10:35 pm

Po ošetření rajčat na záhonech asi došlo k zastavení skvrnitostí ale rajčata vypadají mizerně. Teď do toho zase začalo srát a chcát bude celou noc. Praskají cherry rajčata (určité odrůdy) v nádobách, na vyvýšených záhonech i ve skleníku, hnědnutí špiček pokračuje vesele dál, na Wuxal už prdím, nemá to letos smysl.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro miseku Sun Jul 22, 2018 5:15 pm

Letos mám poprvé ve skleníku čerň na rajčatech, nejvíce na Bejbinech. Stříkat se mi to nechce, doufám, že aspoň dozrají ty zelené rajčata.
miseku
miseku

Poèet pøíspìvkù : 185
Join date : 17. 01. 15
Location : Uherskohradišťsko, cca 220 m n.m.

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Mirek Sun Jul 22, 2018 6:42 pm

miseku napsal:Letos mám poprvé ve skleníku čerň na rajčatech, nejvíce na Bejbinech. Stříkat se mi to nechce, doufám, že aspoň dozrají ty zelené rajčata.

Čerň mám letos ve skleníku rovněž, ale naštěstí ne v nějaké velké míře, řeším to likvidací napadených listů.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Choroby na rajčatech a boj s nimi - Stránka 5 Empty Re: Choroby na rajčatech a boj s nimi

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 5 z 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru