Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vhodné tvary pro stolní odrůdy

+3
Zdenci
Mirek
Wimpi
7 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Vhodné tvary pro stolní odrůdy - Stránka 2 Empty Re: Vhodné tvary pro stolní odrůdy

Příspěvek pro Mirek Mon May 21, 2018 10:03 am

Čau, mlčím, mlčím, ale mám to pod kontrolou. Cool
Stálý blázinec a jakási nechuť k psaní se mne drží. Ve čtvrtek jsem dojel z Brna z porady v osm večer, v pátek jsem alespoň stihl postříkat na zahradě proti padlí. V sobotu dopoledne práce s rajčaty u baráku, prolámání révy a po obědě setkání se polužáky po 40ti letech. Ještě teď mám v hubě jak po vysrání, takže jsem neděli věnoval léčebným postupům, z nichž jeden byl v podvečer věnován vylamování a vyvazování révy na zahradě. O půl desáté večer jsem za svitu luny ještě stříkal proti padlí u baráku, no a do rána zase nachcáno. Doufám, že to stačilo zaschnout.

Jak jsem to tak včera vylamoval a vyvazoval, tak se mi jeví jako ideální stav kmínek a jeden tažeň + záložní čípek. Bujné odrůdy nechám na původních místech, ale teď např. zkouším i Talisman na krátkém dřevě. Můj názor na vertiko je NEBRAT. Jeden z pokusů je neplodící Vostorg, druhý Arkadia, která na vertiku u baráku vydržela jen velmi krátce. Již si nepamatuji, zda byla roubovaná, ale už vertiko nee.

Všechny hlavy plánované jako vertiko, jsou již zespod vylámány a tažně vedu ve výšce do dvou metrů, letos jsou obsypány květenstvími. Jak se dostanu z hlavního jarního blázince, tak se pokusím to zdokumentovat, včetně foto.


Naposledy upravil Mirek dne Tue May 22, 2018 1:18 pm, celkově upraveno 1 krát
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vhodné tvary pro stolní odrůdy - Stránka 2 Empty Re: Vhodné tvary pro stolní odrůdy

Příspěvek pro miroslav Tue May 22, 2018 7:28 am

udajně není pro stolní sorty vhodný - ale asi to bude dle odrůdy, neboť třeba takpový Vostorg jsem musel zkrátit na kordonové čípky a i z těch nyní vyrašila květenství, otázkou bude jak velké budou bobule a hrozny

miroslav

Poèet pøíspìvkù : 530
Join date : 13. 03. 15
Age : 38

Návrat nahoru Goto down

Vhodné tvary pro stolní odrůdy - Stránka 2 Empty Re: Vhodné tvary pro stolní odrůdy

Příspěvek pro Wimpi Fri May 25, 2018 1:47 pm

O krátké čípky myslím ani tak nejde. Mnohé interspecifické odrůdy totiž dokážou slušně zaplodit i z nich, dokonce dokážou vytvořit květenství i z pupenů na starém dřevě (takže dokola omílaná poučka o tom, že réva plodí pouze na jednoletém dřevě, vyrůstajícím z dvouletého, už dávno neplatí, resp. neplatí u moderních odrůd). Spíš jde o ty dlouhé a bujné letorosty. Nedovedu si přestavit, jak je vinař u kůlu vertika podpírá a vyvazuje, aby se mu při větru nevylámaly, či se po čase neplazily po zemi. Moderní interspecifické odrůdy, mající v genech i cizokrajné druhy révy, totiž rostou vesměs bujně, mnohem bujněji, než čistokrevní potomci klasické evropské révy. A když ten vinař, pěstující na vertiku moderní stoláky, jejich letorosty včas zakrátí, co se stane? Zálistky! Moře zálistků. A co pak zase s nimi? Když je necháme na pokoji, přehustí se keř. Druhou možností je donekonečna, jako otroci zálisky vylamovat a zaštipovat. Čili dělat celé léto svému vertikovému keři sluhu. Prostě, já si myslím, že bujný keř vyžaduje pořádnou oporu, odpovídající velkosti, která udrží potřebnou listovou plochu v potřebném objemu. A pořád čekám, až přijde nějaký příznivec a vyznavač vertika a předsvědčí mne, jak se mýlím. A on nepřichází a tak čekám dál ...
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vhodné tvary pro stolní odrůdy - Stránka 2 Empty Re: Vhodné tvary pro stolní odrůdy

Příspěvek pro Polesovsky Thu Oct 11, 2018 7:14 pm

RH vedení se ujalo nejvíce protože nemusíme se tolik ohýbat a nebo natahovat někam příliž vysoko.
Není to s ohledem na révu, ale naše pohodlnost.

Jak sázet révu daleko od sebe? Mám několik keřů ve vzdálenosti 0,5 m od sebe. Neměl jsem místo kde sázet a Ing. Korpáš mi zaslal vicero stolních keřů. Takže tam mám něco jako RH vedení s vyškou 2,5 m (lešenářské trubky místo stloupků) a keře stříhám etážově. Jeden keř klasicky. Druhý stejně jen o 0,5 m výš.

Vzhledem k tomu, že mi začala padat zítka terasy za jedním řádkem. Musel jsem jej po 12 letech přesadit. A světe div se!!!
Tak jak jeden kecá, že když keře jsou vysázeny moc u sebe kořeny pujdou více do hloubky. Tak je to nesmysl.
Kořeny rostou tam kde mají živiny. U mne to bylo jen na 1,5 rýče hluboko. Kořenů bylo mnoho, až jsem se divil. Ale jen do hloubky 0,4m.
Půda šutrózní, málo humusu, přikrmováno Cereritem každý 3 rok.

Révu jsem přesadil na novou zahradu do jílovité spraši. V hloubce nad jeden rýč nula živin(dle rozboru), jen nějaký vápník. Vzdálenost keřů tentokrát jsem vysázel 1,5m. Vyvrtal jsem ručním vrtákem na stloupky (průměr 20 cm) díry do hloubky min 1,3 m. Vzal svrchi ornici promíchal s cereritem. Tím zasypal 0,75 m díru a sázel staré keře do těchto dír. Opět zasypal ornicí. Za letošního vedra nepřežily pouze dva keře z 18. Ostatní jsou v dobré kondici.

U tchána jsem vedl keře na pergolu 4-6 metru délka kmínku a klasicky vedení na pergole (na střeše kůlny).
Vysledky: Nasťa špatně dozrávala, Vostorg výborný, původní klon Primu taky výborný. Ajvaz v zimě hodně sesychal a měl málo dřeva na jaro pro řez, jinak vinikající obrovské hrozny. Stáří keřů vice jak 12 let. Hloubka kořenů minimálně 1,5 metru(hlouběji jsem neryl při přesazování a likvidace Nasti). Půda ornice černozem - návážka ornice cca 3 m výšky. Spodní voda v hloubce 6 m - kojenecká voda. Přikrmováno každým 2. rokem hnojem a trochu cereritu.

Polesovsky

Poèet pøíspìvkù : 15
Join date : 16. 09. 18

Návrat nahoru Goto down

Vhodné tvary pro stolní odrůdy - Stránka 2 Empty Re: Vhodné tvary pro stolní odrůdy

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru