Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vrtule třešňová

5 posters

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 22, 2018 5:00 pm

Správné načasování je u různých odrůd velký problém. Na některých to ještě kvete a na jiných se již spouští červíci na vláknech jak "píďalky". U jabloní to není tak bolestivé, hlídám to hlavně u nové švestičky a třešně.
Ve sklenících je to jednoduché, všechno vyženu ven, ošetřím a pozavírám okna i dveře.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 22, 2018 6:01 pm

Jakou mate novou švestičku ?
Nevidim v tom zadny problem dat vecer Spintor.
Sklenik zas musite obvykle otevřít, pokud tam něco kvete, tak na Vertimec je dost dlouha doba, nez by se do skleniku mely dostat vcely.
Nekde jsem cetl 96 hodin (pokud tam ma komercni pestitel uly se vcelami).
Ale nebudu Vam to vymlouvat, vidím to presne naopak, nez Vy.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Thu Feb 22, 2018 6:45 pm

Odrůdu švestky si nepamatuji, je na ní visačka a snad bude ještě čitelná. Vloni měla pár malých plůdků, ale vše spadlo, nejspíše důsledek dvojitých jarních mrazů. Švestku jsem ošetřoval proti škůdcům i proti houbovým chorobám.
U skleníků uvažuji se sítěmi proti hmyzu, ale nebude to jednoduché. Včely poblíž asi nejsou, zato čmeláků jsou na zahradě spousty.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Thu Feb 22, 2018 7:03 pm

Odrůda u švestky je dulezita, aby se zhodnotila chut a odolnost k PPV (oboji je dost problematicke)
a pripadne se vysadila jina, pokud se neosvedci.
Pokud teprve vstupuje do plodnosti, tak podle mne vcelku bezne vetsina nebo vše opadne.
Cmelaku se mi nezda u mne az zas tak mnoho, videt jsou hlavne na kvetoucích kan. borůvkách, ale stihaji vse opylit.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro MrBig46 Tue May 15, 2018 7:12 pm

Už jste stříkali něčím proti vrtuli třešňové. Viděl jsem už že kvete černý bez. Zkusím už střiknout Napoleonovu, Burlat by měl uniknout vzhledem k ranosti stříkat nebudu. Je blbé, že zrovna teď začalo pršet,
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Tue May 15, 2018 8:27 pm

U mne ještě černy bez nekvete, soused ho ma hodne za plotem.
Chci delat postrik Spintorem, nevim koncentraci, asi 0,3 - 0,4 ml / litr, chtelo by to dohledat.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro MrBig46 Wed May 16, 2018 7:12 am

Tak ta má třešeň je velká jako hrad, do stromu už se bojím vlézt. Trhám jen to co dosáhnu z dvojáku. Jen to bych také postříkal. Asi před čtrnácti dny jsem si na pilatku švestkovou namíchal takový kokteil Zolone a Vertimex, mám toho dva litry. Pro nemoc jsem nemohl zasáhnout a tak tím postříkám co nejdříve tu třešeň. Zraje až v pátém týdnu, takže času dost.
Vladimír
PS.: Jednu poznámku: Pozoruji, že dvojroční neúroda peckovin znamenala i pro škůdce jako je pilatka švestková docela šok. Poprvé mám třeba nějaké ryngle na Altanové renklódě. Doufám také, že vrtule třešňová dostala také zabrat.
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Wed May 16, 2018 8:22 am

Zolone jsem kdysi take pouzival, ale uz se dlouho neprodava - k 31.12.2007 bylo ukoncen prodej.
Proc jsi pridaval Vertimec ? Mas na sestkach nejake "roztoce" ?
Vertimec na ovocne stromy obvykle nedavam.
Pokud Ti na tresnich nevadi "chemie", tak bych spise pouzil Mospilan.
Co se tyce vhodného terminu - podle mne, když tresne zraji, tak uz je pozde.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Wed May 16, 2018 8:52 am

To je správná otázka - kdy proti vrtuli efektivně zasáhnout. Přečetl jsem si o ní toto: "Dospělci létají od poloviny května do druhé poloviny června. Kladou vajíčka jednotlivě pod slupku ještě zelených, tvrdých i dozrávajících plodů. Samička ostrým kladélkem poškodí slupku plodu a do dužiny vpustí vajíčko. V místě nakladeného vajíčka zůstane málo zřetelná prohloubeninka a malý otvůrek".
Dneska jsem si koupil Spintor. Myslel jsem, že bude stačit jeden postřik provedený zhruba ve fázi žloutnutí plodů. Ale to už by bylo asi pozdě. Podle výše uvedeného mouchy začínají klást vajíčka už od teď. Takže to vypadá, že budu muset udělat postřiky dva, jeden už příští týden a druhý po cca 14-ti dnech? Spintor u nás není do třešní registrován a tak se z příbalového letáku nedozvím, jak dlouho zůstává postřik účinný.

Taky při této příležitosti by mne zajímalo, jak to, že rané odrůdy (srdcovky) unikají vrtuli. Přece ta moucha nepozná kdy která odrůda dozraje. U mně na zahradě jsou nyní rané i pozdní odrůdy zhruba ve stejném stádiu vývoje, zelené plody o průměru asi 10 mm. Je to zapříčiněno velkým suchem. Když tedy mouchy kladou vajíčka už od půlky května, ale v raných třešních se červíci neobjeví, je to asi dáno tím, že tyto třešně dozrají dřív, než se červi stihnout vykluvat z vajíček...?
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Wed May 16, 2018 9:07 am

Napr. zde se uvadi:

Pro určení termínu ošetření se používají žluté lepové lapáky či desky. Ošetřujeme v době objevení prvních much (vrtule) na těchto
deskách a ošetření opakujeme za 7-8 dnů. V závislosti na klimatických podmínkách nastává tento termín obvykle koncem května
až začátkem června (počátkem žloutnutí plodů).


Nekde mam zlute lepove desky, zkusim je najit.
Taky je mi trochu zahada, jak srdcovky unikaji vrtuli. Mozna v době aktivity (kladeni) vrtule jsou uz pro ni "prezrale"
(coz pozna podle konzistence plodu) a neklade do nich (vajicko potřebuje nejakou dobu na vyvoj).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro MrBig46 Wed May 16, 2018 2:50 pm

Pochopitelně vajíčka jsou nakladené ve všech třešních. Ale v prvních třešních (do druhého až třetího týdne) se nestačí červi vylíhnout a tak tam v době konzumace nebo zavařování nejsou. Proto jsem tenkrát koupil Burlat na Coltu, ale ještě jsem nic pořádně nesklidil. Letos tu třešeň chci obalit sítí, aby mně ti ptáci alespoň něco nechali. Proč ten Vertimex? Mám to už takto namíchané a tak to vypotřebuji. Čtyři žluté lepové desky taky někde mám, mám dokonce i to lepidlo, které se na to dává, ale nechce se mně to hledat. Snad až narok.
Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro MrBig46 Wed May 16, 2018 2:53 pm

Ještě poznámka. Burlat není srdcovka, ale polochrupka (asi nejranější z chrupek).
                  Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro MrBig46 Mon May 21, 2018 6:04 am

Včera když jsem šel k boudě, tak jsem si všiml, že Burlat je už překvapivě červený. Tak jsem se podíval blíž, plno plodů už bylo nazobaných jak to umí kosáci. Tak jsem vzal dvoják a co bylo červené jsem otrhal, byly toho tak dvě kila. Na to, že to jsou první třešně z tohoto stromku (není velký i když je už docela starý) tak jsem spokojený. Je už zbytečné nějakou síť na ten strom dávat. Za dva za tři dny utrhnu něco do huby a bude šlus. Třešně Burlat jsou opravdu chrupky a moc mně chutnají i ty, co nejsou úplně zralé. Včera sice trochu foukalo, ale podařilo se mně vypotřebovat ten kokteil postřiků na Napoleonovu a také jsem s tím střikl Malvazinku a ještě jednu švestku, ani si nepamatuji co je to zač. Vůbec, musím příští jaro myslet na to, abych v předjaří postříkal stromy proti škůdcům. Třeba ten Burlat má některé vetvičky úplně bez listů, totálně sežrané. Pokud budu mít čas, tak bych to střikl ještě ihned po sklizni, ale zatím nevím čím. Pokud jde o tu vrtuli tak počítám hlavně s tím, že cyklus jejich života byl narušen tím, že po dva roky neměla do čeho píchnou, všechno zmrzlo. Very Happy
                  Vladimír
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Mon May 21, 2018 1:44 pm

Včera jsem vyvesil zlute lepove desky, nasel jsem 3 baleni.
Nejake musky se na to chytly, ale jen několik, zatím jsem podorbne nezkoumal.
Cerny bez u souseda ještě nekvete, ale vypada to tak během tydne.
Stromy v predjari nestrikam, nevim cim by se to mělo delat.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro padr Mon May 21, 2018 3:56 pm

Já mám třešeň summit, což by měla být pozdní chrupka (6. týden). Jenže už teď má červené plody k jídlu, čili jsem dostal bůhvíco. Trochu problém je, že mi špatně odkvétá a já ani nevím, co by bylo dobré za opylovače. Soused bude taky kupovat třešeň a byl by ochoten si nechat poradit odrůdu, jenže já nevím.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Mon May 21, 2018 4:10 pm

Zkuste uvazovat o nejake samosprasne odrude.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Tue May 29, 2018 6:48 am

V nedeli v podvecer jsem provedl postrik proti vrtuli tresnove.
Pouzil jsem Spintor 3ml/10l + pridal jsem listove hnojivo a smacedlo.
Cerny bez rozkvetl, zlute desky byly dost oblepene hmyzem.
Vrtule tresnova by mela mit velikost cca 4 mm, coz by velikosti vetsine zachyceného hmyzu odpovídalo.
Ale po prilepeni na lepovou desku az zas tak nevypada, jako na fotce.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Sat Jun 02, 2018 10:25 pm

Postříkal jsem Spintorem naše 3 pozdní třešně předevčírem, 31. května. Karešova a Burlat jsou už skoro zralé, bez červů. Ty tři chrupky mají plody zatím sice malé a tvrdé, ale už začaly lehce žloutnot, což je myslím optimální čas na prvý postřik. Koncentraci jsem namíchal 6 ml/10 litrů, čili stejnou dávku, jaká je doporučována proti obalečům na jádrovinách. Červ, jako červ, říkám si. Na každý strom padlo přibližně 5 litrů. Žluté lepové desky kvůli signalizaci jsem nevěšel. Asi to stříknu ještě jednou přibližně za týden, 10 dní, ve stádiu žluto-růžovém, lehce zaměklém, takže na ty dva postřiky spotřebuji téměř celé jedno balení Spintoru. Žluté lepové desky kvůli signalizaci jsem nevěšel.
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Mirek Sun Jun 03, 2018 6:55 am

Letos jsem třešeň neošetřoval vůbec, ani proti savým-žravým, ani proti mšici. Mšicí napadená tradičně hodně, ale ustála to, napadení "něčím" pozoruji až nyní při sklizni. V místě vpichu začínají plody hnít a tím pádem jsou na vyhození, takže jsem se ještě nesetkal s červavou třešní. Co je to za škůdce nevím. Samba má plody poměrně měkké, není to chrupka, letos je plodů hodně a tak jsou i o něco menší.

Vrtule třešňová - Stránka 2 106_3810
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro MrBig46 Sun Jun 03, 2018 7:31 am

Momentálně sklízím sousedčiny třešně. Jsou to takové ty rané srdcovky, samá šťáva, ale na jídlo jsou dobré. Na zpracování nejsou, možná by z nich bylo možno udělat nějakou šťávu, sirup nebo víno. Ale kdo by to trhal. Strom je velký jako hrad, obsypaný plody, vyjímešně nejsou vidět žádní špačci jako každý jiný rok a tak to všechno spadne. Ještě že v tom nejsou žádní červi vrtule třešňové. Na Napoleonovu chrupku si ještě minimálně týden počkám
Vladimír

Vrtule třešňová - Stránka 2 DSCN2084
MrBig46
MrBig46

Poèet pøíspìvkù : 1488
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Sun Jun 03, 2018 8:21 am

Registrace Spintoru k menšinovému pouziti ... zde.
Vrtule třešňová - 0,3 l/ha = 0,3ml/10 m2 = 3ml/100 m2.
Mensinove pouziti se da najit i jinde, napr. na webu agromanualshop.cz.
Dnes odpoledne chci delat druhy postrik.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Sun Jun 03, 2018 8:25 am

Mirek napsal: V místě vpichu začínají plody hnít a tím pádem jsou na vyhození …
To je asi take vrtule tresnova nebo octomilka japonská (novy skudce).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Sun Jun 17, 2018 8:42 am

Tento vikend u nas definitivne dozrala Karesova.
Plody tmave, vcelku chutne, na strome jich zustalo dost, asi ma ptactvo dost tresni v okoli.
Sklizeli jsme i pomoci pily, nektere vetve jsou nedostupne a plody této tresne u nas trpi
kazdorocne (castecne) monilii a je třeba strom trochu provzdušnit.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Wimpi Mon Jul 02, 2018 12:00 pm

Moje zhodnocení Spintoru v letošní teřešňové sozoně: Vivat Spintor! Téměř nula červíků (nevím o žádném). Stačil jeden postřik ve fázi začátku žloutnutí. Ještě kdyby tak existoval nějaký "Spintor", účinkující na špačky... Rané srdcovky sežrali komplet, pozdní chrupky jim už tolik nejely, přesto museli skoro každou třešeň alespoň naklovnout. A tak po deštích, které přišly minulý týden, sklízela poškozené černě zralé plody monilie.
Wimpi
Wimpi

Poèet pøíspìvkù : 112
Join date : 16. 01. 15
Location : Strakonicko, (450m)

http://www.otavskavinicka.cz

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro J.R. Fri Jun 07, 2019 9:18 am

Letos bude u mne tresni malo - z duvodu nepříznivého počasí během kveteni.
Ještě to obhlednu, ale zrejme ani nebude mit cenu to strikat Spintorem.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Vrtule třešňová - Stránka 2 Empty Re: Vrtule třešňová

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Strana 2 z 2 Previous  1, 2

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru