Zahrada
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

5 posters

Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Fri Feb 02, 2018 6:27 pm

Kadeřavosti broskvoně.           2x - 4x   CHAMPION, THIRAM + HORIZON   (při prvním pohybu pupenů - "měď")

Moniliový úžeh peckovin          2x - 4x   TALENT, ZATO, HORIZON, SIGNUM  (platí pro meruňky. Slivoně a višně pouze 1x až 2x max.)
                                                      (Při rozkvétání a dokvétání. V průběhu kvetení před signalizovaným ochlazením s deštěm)
Hálčivec švestkový +
Sviluška ovocná                      4x  SULKA, KUMULUS,  slivoně  (na začátku rašení, před květem, po odkvětu 2x) Ve vegetačním                                                                      
                                                      období pouze KUMULUS. Lze samozřejmě použít jen NISSORUN.

Květopas jabloňový                 1x   KARATE  (na zelené poupě)    

Pilatka žlutá, švestková            1x   CALYPSO  (při dokvétání)

Plodomorka hrušková                několikrát před rozkvetením KARATE, CALYPSO  (na zelené a bílé poupě)

Pilatka jablečná                        1x  KARATE  (při dokvétání)

Rez hrušňová                           2x  TALENT (před květem a po odkvětu)

Mšice                                       MOSPILAN


Strupovitost jádrovin ani peckovin neřeším, stejně tak suchou skvrnitost peckovin. Dobrou prevencí by měly být měďnaté fungicidy v období rašení.  Díky chemickému ošetření meruněk a broskvoní proti jiným houbovým chorobám tam není až takový problém. Hlavně pokud je více ošetření proti moniliovému úžehu na meruňkách, je potlačena i suchá skvrnitost. To samé platí i pro broskvoně pří více ošetření proti kadeřavosti (Horizon do posledních ošetření). Nejvíce citlivá na suchou skvrnitost listů peckovin je slivoň Hanita.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro J.R. Sat Feb 03, 2018 11:52 am

Pěkný, systematický přehled.
Kolik tak zhruba máte stromů ?
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Sun Feb 04, 2018 6:34 pm

Zdá se Vám té chemie hodně? Ještě jsem zapomněl na obaleče švestkového a jablečného. Většinou ho beru Mospilanem. Calypso už dochází. Náhrada v malospotřebitelském balení bude problematická. Přichází v úvahu insekticidy Mospilan, Reldan, Decis, Karate. U těch obalečů je zásah komplikovanější, než třeba u pilatek.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro J.R. Sun Feb 04, 2018 6:53 pm

Petr z Pardubic napsal:Zdá se Vám té chemie hodně?

Ani ne, ale "Květopas jabloňový" a "Pilatka jablečná " se u mne v chladne poloze moc nevyskytuje, tak postrik nedelam.
"Plodomorka hrušková" - zaznamenal jsem vyskyt na jedne jabloni, vetvicku jsem odstrihl, postrik zatim nedelam.
"Hálčivec švestkový" - vyskyt jsem u sebe neznamenal.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Sun Feb 04, 2018 7:57 pm

Květopasem jabloňovým se nemusí zabývat ten, kdo pěstuje jabloně ve velkém, tam je to vítaná probírka, někde se nevyskytuje vůbec. Plodomorka hrušková je závažný škůdce hrušní. Může silně redukovat úrodu. Dlouho jsem nemohl přijít na kloub tomu, proč sousedova Madame Verte nemá prakticky žádné hrušky. Je to díky tomuto škůdci. Termín postřiku je sice takto uveden, ale vychytat tu pravou chvíli, není jednoduché, proto jsem napsal "několikrát". Hálčivec švestkový se tady rozšiřoval hodně (fotky na zahradě cz. ve stejnojmenném vlákně). Problém dokonale řeší "síra" v době rašení. Svilušku ovocnou rovněž. Ta se začne objevovat až v létě.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Mon Feb 05, 2018 1:04 pm

Na obaleče jsem si feromonové lapáky nepořídil. prozatím stačí sledovat nejbližší stanice, což je na Pardubicku Mokošín, nebo Hradec Králové Svobodné Dvory.

http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?k=0#mon|modul:sety|sety:vyvoj

Zaškrnete nebližší automatickou stanici a škůdce, kterého chcete sledovat. Stříkám většinou při hodnotě konec kladení vajíček blížící se hodnotě 100%, nebo líhnutí, blížící se hodnotě 100%.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro padr Mon Feb 05, 2018 5:24 pm

Mery na hrušních vás netrápí? Já s nimi bojuji neustále a furt jsem v defenzívě.
padr
padr

Poèet pøíspìvkù : 681
Join date : 20. 01. 16

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Mirek Mon Feb 05, 2018 5:37 pm

Hrušně mám dvě na drátěnce, starší B. Lahvici napadají neustále, mladou Konferenci vůbec. Už nevím čím jsem ošetřoval, ale musel jsem to dělat až večer, abych neublížil čmelákům.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Mon Feb 05, 2018 7:33 pm

...........Proti merám se doporučují 2-3 ošetření před květem. První ošetření se provádí, jestliže teplota po dva dny za sebou dosahuje nejméně 10 °C , nejpozději do fenofáze zelené špičky. Ošetření se opakuje po smytí filmu deštěm nebo za 7-10 dní po předchozím ošetření až do fenofáze růžového poupěte.
http://zahradaweb.cz/skodlivost-mer-na-hrusnich-a-moznosti-ochrany/

http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key=%22c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c6ee390%22#fotogalerie|hledej:mera hru%C5%A1%C5%88ov%C3%A1|so:c18ccd9cbe2ba381e37b810d0c6ee390

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Mon Feb 05, 2018 8:18 pm

Obrazový atlas chorob a škůdců ovocných dřevin a révy vinné, co mám doma uvádí pro změnu zase toto: ..........Při silném výskytu lze ošetřit asi tři týdny po odkvětu. Při extrémním výskytu je možné provést dvě ošetření - na konci kvetení a další za tři týdny. Podzimní ošetření nemá smysl.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Tue Feb 06, 2018 12:17 pm

To se, prosím Vás pěkně, nemusíte bát, napsat sem nějaký příspěvek. Třeba, že máte k chemii odpor. Včera jsem narazil na test konopných čajů a byly v nich hezky pěkně srovnané chemické látky obsažené ve známých fungicidech a insekticidech používaných i v malospotřebitelských baleních. Sice nepřekračovaly povolenou hodnotu, ale jen jsem žasl, jak tam byly hezky srovnané pod sebou ta známá jména. Třeba Boscalid, Tebuconazole, Acetamiprid atd. Dokonce nějaké čaje z Jeseníku obsahovaly větší množství DDT, což je teda hodně zvláštní, když je DDT už desítky let zakázané.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro J.R. Tue Feb 06, 2018 1:46 pm

To je ted nejak v mode, delat testy na rezidua pesticidu.
Pan Mirek si nekdy loni precetl clanek o testu jahod a pote se rozhodl, ze prestane chodit na samosber jahod.
Je to ve vlakne "Jahody 2017".
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Tue Feb 06, 2018 6:19 pm

Takže zdravím, pane J.R.. Chemii máme dneska všude, viďte. Dokonce i v pitné vodě. Hlavně tam, kde se pěstuje řepka a kukuřice. Pesticidy na ochranu těchto plodin pronikají totiž do spodních vod. Jeden ze sousedů nepoužívá chemii vůbec. Meruňky mu tudíž postupně všechny odešly. Přitom meruňka se sice bez chemie v některých lokalitách pěstovat nedá, ale chemickou ochranu potřebuje jen v době květu, nebo krátce po něm. Kuky kdysi upozorňoval na možnou karcinogenitu Mancozebu (Dithane, Acrobat, Ridomil Gold), ovšem zatím jsem nikde v testech Mancozeb figurovat neviděl. Možná, že je to tím, že se jedná o kontaktní fungicid. Ovšem tak jednoduché to, myslím, nebude, protože na zahradě cz. jakýsi pan Polehla někam vkládal tabulku do jakého termínu nejpozději můžete ten který pesticid použít, aby se bezpečně odboural. Mancozeb tam byl taky uveden. Co si tak vzpomínám, všechny fungicidy se bezpečně odbouraly, když se použili nejpozději do začátku léta. Nejedná se tady o OL, to je jasné. Samozřejmě, že na jahody jezdíme taky.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro J.R. Tue Feb 06, 2018 6:37 pm

Pan Mirek uz na jahody nejezdi, alespoň to ma v planu nejezdit.
U mne na chalupe je take problem s pitnou vodou, nadlimitni obsah nejakeho herbicidu pouzivaneho pro pestovani kukurice.
Obecni urad nechava delat rozbory, tak jsem si tu nadlimitni chemikálii dohledal a je to nejaky herbicid (z hlavy si to nepamatuji).
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Tue Feb 06, 2018 6:56 pm

Mám dojem, že to nebude do začátku léta, ale většinou do konce května a platí to i pro některé insekticidy, jako bylo například Calypso. Ta tabulka by se hodila. Pravda sice je, že jsem si to s těmi jahodami neuvědomil, ale těžko se se sbíráním jahod na poli rozloučíme. Spíše ne. Herbicidy budou u kukuřice největší problém. Už jsem na to někde narazil.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro J.R. Tue Feb 06, 2018 7:42 pm

Pana Polehlu z webu zahrada.cz znam, mel tam vždy fotky s mimoradne peknymi jablky.
Jablka pro detskou vyzivu mají splnovat nejake prisnejsi limity.
Tabulka terminu pouzivani pesticidu pro detskou vyzivu by se snad dala někde dohledat.
Osobne to neresim, z duvodu velkého tlaku strupovitosti (a množství postriku), jsem všechny jablone vyhazel a vysadil "rezistenty".
U "rezistentu" delam 2x postrik přípravkem Score, msice dle potřeby, obalec (zatim) ne.
J.R.
J.R.

Poèet pøíspìvkù : 1963
Join date : 11. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro sasman Tue Feb 06, 2018 8:09 pm

Petr z Pardubic napsal:Takže zdravím, pane J.R.. Chemii máme dneska všude, viďte. Dokonce i v pitné vodě. Hlavně tam, kde se pěstuje řepka a kukuřice. Pesticidy na ochranu těchto plodin pronikají totiž do spodních vod. Jeden ze sousedů nepoužívá chemii vůbec. Meruňky mu tudíž postupně všechny odešly. Přitom meruňka se sice bez chemie v některých lokalitách pěstovat nedá, ale chemickou ochranu potřebuje jen v době květu, nebo krátce po něm. Kuky kdysi upozorňoval na možnou karcinogenitu Mancozebu (Dithane, Acrobat, Ridomil Gold), ovšem zatím jsem nikde v testech Mancozeb figurovat neviděl. Možná, že je to tím, že se jedná o kontaktní fungicid. Ovšem tak jednoduché to, myslím, nebude, protože na zahradě cz. jakýsi pan Polehla někam vkládal tabulku do jakého termínu nejpozději můžete ten který pesticid použít, aby se bezpečně odboural. Mancozeb tam byl taky uveden. Co si tak vzpomínám, všechny fungicidy se bezpečně odbouraly, když se použili nejpozději do začátku léta. Nejedná se tady o OL, to je jasné. Samozřejmě, že na jahody jezdíme taky.

lhůty pro bezreziduální produkci jsou uvedeny např. zde:
http://www.biosad.cz/documents/tacr_2015_ipm_final4_small.pdf
Tváří se to věrohodně.
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Tue Feb 06, 2018 11:21 pm

Ano, něco by tam bylo. A co Vy, pane sasmane, máte nějaké ovocné stromy?

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Mirek Wed Feb 07, 2018 7:08 am

Tak jsem sesumíroval počty stromů:
Jabloň - 14 ks (vše na drátěnce)
Hrušeň - 2 ks (vše na drátěnce)
Broskvoň - 6 ks (dvě u domu)
Nektarinka - 1 ks
Švestka - 2 ks (jedna je na mém pracovišti)
Třešeň - 1 ks

Jelikož je zahrada na opačném konci města, tak největším problémem je sladit termín postřiku s počasím a volným časem.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Wed Feb 07, 2018 10:40 am

Meruňky žádné? Teď po dvouletém výpadku jsem na meruňky taky zanevřel, i když ten výpadek nebyl 100%. Největší smůla meruněk je, že kvetou jako první, což bývá dosti brzo a v našich podmínkách je v tomto období ještě v noci dosti chladno. Kolikrát to bývá i kolem 20. března. V tom výčtu by mě zajímaly i odrůdy jednotlivých ovocných druhů, co pěstujete.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Mirek Wed Feb 07, 2018 1:03 pm

Máme zahradu v místě, kde je hodně vysoko spodní voda, je to de-facto okraj lužního lesa, oddělený železničním náspem a betonovou protihlukovou stěnou, řeka Dyje je asi 100 m. Mokrá lokalita s těžkým, "věčně" vlhkým vzduchem a vyfukujícími větry, které pod žel. náspem protahují ve směru od řeky nebo obráceně (málokdy), tzn. od západu. Vloni tam navíc na hrázi vykáceli stoleté akáty, kvůli nějaké posrané cyklostezce, tzn. že bude vyfukovat ještě více.
Muněk jsem tam měl několik odrůd, poslední byla Velkopavlovická a Maďarská. Stromy rostly jako kráva do nekontrolovatelných rozměrů, takže co se ošetření týče, špaténka. Každoroně kvetly, ale většinou to v květu nebo ve stadiu mladých plůdků pomrzlo, a když už to v té kose odkvetlo, tak to nebylo opylené, takže když jsme sklidili 5 - 10 kusů meruněk, tak to byl úspěch. Další neřestí byl klejotok a monilioza.
Já osobně meruňky nemusím, jsem spíše broskvový, naopak manželka, která je ze severní Moravy, se po nich může utlouci. Kolega z práce má meruňkový sádek, takže pokud se urodí, o meruňky není nouze. Jinak Břeclav není meruňkovou lokalitou, je tu na ně moc velká rovina.

Jak bude chvilka, tak napíši i jména odrůd.
Mirek
Mirek
Admin

Poèet pøíspìvkù : 2369
Join date : 09. 01. 15
Location : Břeclavsko, 158 m.n.m.

http://m3f1.webnode.cz/

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro sasman Wed Feb 07, 2018 3:18 pm

Petr z Pardubic napsal:A co Vy, pane sasmane, máte nějaké ovocné stromy?
Ano, ale o klasické ovocné stromy se u nás nestarám já, takže se necítím být natolik fundovaný, abych tady psal nějaké podrobné zprávy. Snad jen to, že je třeba sadit nízké tvary, protože staré vysokokmeny jabloní, které u nás zatím z většiny máme, prakticky chemicky ošetřit nejdou. Máme vysazené i nějaké novější odrůdy (nejsem schopen vypsat), nízké tvary, ale stromky jsou ještě malé a navíc poslední roky zmrzly v květu. S nějakou chemickou ochranou počítáme, podle toho jaké bude napadení chorobami - v tom dokumentu co jsem sem dával bylo, že pokud se postříká 2x proti strupovisti na jaře, tak by se měl člověk zbavit třeba 80 % poškození - čili tehdy je účinnost postřiků největší. Takže asi tak.
Ještě bych dodal, že letos na jaře jsme zapomněli/nestihli postříkat broskvoň a kadeřavost listů byla zanedbatelná (plody nebyly díky mrazům), odrůdu nevím, ale kdyby to někoho zajímalo, asi bych to zjistil. Kupovaná byla u Peška.
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Petr z Pardubic Wed Feb 07, 2018 3:42 pm

U mě by neošetření broskvoní proti kadeřavosti nedopadlo dobře. Leckdy nedopadá dobře ani při ošetření. Možná je to tím, že sousedé stromy proti kadeřavosti neošetřují. Jeden z ekologických důvodů a druhý na to kašle. Výhodou nízkých tvarů je snadná dosažitelnost při ošetřování, řezu a sklizni, nevýhodou je snadnější vymrzání na jaře. Ideální je ošetření broskvoní proti kadeřavosti, meruňky proti moniliovému úžehu, švestky proti pilatce a tím s chemií skončit. I když někde dochází k prolomení rezistence vůči strupovitosti u jabloní, dají se vybrat odrůdy, které postřik nepotřebují.

Petr z Pardubic

Poèet pøíspìvkù : 136
Join date : 22. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro sasman Wed Feb 07, 2018 4:01 pm

Zapomněl jsem dodat, že ta broskvoň je široko daleko jediná. V okruhu 0,5 km určitě zádná jiná není, možná i v okruhu 1 km.
sasman
sasman

Poèet pøíspìvkù : 144
Join date : 05. 01. 18
Location : Vizovice 325 m n.n m.

Návrat nahoru Goto down

Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě Empty Re: Rozsah chemického ošetření na ovocných stromech ve zdejší lokalitě

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru